Ime Boga Biblijskoga

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Niko ne porice da je jeno od imena koja se spominju u bibliji Jhwh, ali to nije jeino ime, vec ima i drugih kojima Bog otkriva sebe i svoj karakter ljudima.

Izraz SHEM - ime, u bibliji znaci karakter.

Kada biblijski pisci upucuju na slavljenje Bozjeg imena - oni kazu NEKA SE PROSLAVI TVOJE IME - SHEM - Tvoj karakte, tvoja ljubav, milost, prastanje, blagost, pravednost, itd..

Separatisticki nauk je upravo - kruto ukazivati na jedno ime, i govoriti kako je izgovaranje tog imena bilo u molitvi ili kada se pominje Bog - uslov spasenja, i osudjivati sve one koji to ne cine, a sa druge strane svesni su da je Jhwh jedno od Bozjih imena.

Za ovakav stav krutog formalizma i ukazivanja na ono sto je sporedno u odnosu na ono sto je bitno - Isus je osudio fariseje rekavsi im:

"Vođe slepe koji oceđujete komarca a kamilu proždirete"
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
[QUOTE = "Laodiceji, post: 1377294, member: 363.141"] Nitko ne porice da je jeno od imena koja se spominju u bibliji JHWH, ali to nije jein ime, vec ima i drugih kojima Bog otkriva sebe i svoj znak ljudima.

Izraz SHEM - ime, u bibliji znaci znak.

Kada biblijski pisci upucuju na slavljenje Bozjeg imena - oni kazu NEKA SE PROSLAVI TVOJE IME - SHEM - Tvoj karakte, tvoja ljubav, milost, prastanje, blagost, pravednost, itd.. ..

Separatisticki nauk je upravo - kruto ukazivati na jedno ime, i govoriti kako je izgovaranje tog imena bilo u molitvi ili kada se spominje Bog - uvjet spasenja, i osudjivati sve one koji to ne cine, a sa druge strane svjesni su da je JHWH jedno od bozjih imena.

Za ovakav stav krutog formalizma i ukazivanja na ono sto je sporedno u odnosu na ono sto je bitno - Isus je osudio farizeje rekavsi im:

"Vođe slijepe cijede komarca a kamilu proždirete"
[/ QUOTE]
------------------------------

Kažeš da je JEDNO OD IMENA.

Pitao sam te već 100 x -

Daj mi jasne stihove za ostala imena!
Stihove u kojima nedvosmisleno piše -


IME BOGA JE .... IME!
__________________

Ali ako takovih stihova NEMA -
ONDA TI NE GOVORIŠ ISTINU!
A onaj koji ne govori istinu je - ŠTO?
-------------------------------------------------- -

Otvorio sam temu samo za tebe,
Da naučiš ŠTO je
Jahve, Adonaj, Elohim, Isus,

http://serbianforum.org/threads/jahve-adonaj-elohim-isus.503171/ # post -1.368.439

Ali - tebi nije do istine.

-------------------------------------------------- -------
Svaki onaj koji ZNA Ime Svetoga Boga,
I prizove TO Sveto Jedino Ime,
Bit će spašen!

ZAHARIJA 13,9
Tu ću trećinu kroz oganj provesti, pročistit ću ih kao što se pročišćuje srebro,
iskušat `ih kao što se srebro iskušava.
I on će zazivati ime moje , a ja ću mu se odazvati; i reći ću:
`Moj je to narod!`
a on će reći:
` Jahve Jahve je Bog moj ! `

---------------------------------------
Kako je IME tvome Bogu?
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Niko ne porice da je jeno od imena koja se spominju u bibliji Jhwh, ali to nije jeino ime, vec ima i drugih kojima Bog otkriva sebe i svoj karakter ljudima.

Izraz SHEM - ime, u bibliji znaci karakter.

Kada biblijski pisci upucuju na slavljenje Bozjeg imena - oni kazu NEKA SE PROSLAVI TVOJE IME - SHEM - Tvoj karakte, tvoja ljubav, milost, prastanje, blagost, pravednost, itd..

Separatisticki nauk je upravo - kruto ukazivati na jedno ime, i govoriti kako je izgovaranje tog imena bilo u molitvi ili kada se pominje Bog - uslov spasenja, i osudjivati sve one koji to ne cine, a sa druge strane svesni su da je Jhwh jedno od Bozjih imena.

Za ovakav stav krutog formalizma i ukazivanja na ono sto je sporedno u odnosu na ono sto je bitno - Isus je osudio fariseje rekavsi im:

"Vođe slepe koji oceđujete komarca a kamilu proždirete"

Koliko imena ima jedan i jedini numerično JEDAN(jer nisu 3) Bog?
Ne bi se složio sa tobom da je Ljubav ime jedninoga Boga, to je EPITET! A nikao ne osporava da u imenu se odaju neki epiteti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Adventisti ukazuju na karakter Bozji - njegovu ljubav i milost, a ne na samo ime kao formu, jer izraz ime ( Jevrejski SHEM ) znaci karakter.

Isus je napomenuo svojim ucenicima,

"OCE NAS KOJI SI NA NEBESIMA, DA SE PROSLAVLJA TVOJ SHEM ( Karakter ), tvoja ljubav, milost, prastanje, pravednost...itd"

Ponavljam, niko ne porice da je jedno od imena koja se spominju u bibliji Jhwh, ali to nije jedino ime, vec ima i drugih kojima Bog otkriva sebe i svoj karakter ljudima.

Drugo, nigde ne pise da je izgovaranje bilo kog imena u molitvi ili u diskusijama - uslov spasenja.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Adventisti ukazuju na karakter Bozji - njegovu ljubav i milost, a ne na samo ime kao formu, jer izraz ime ( Jevrejski SHEM ) znaci karakter.

Isus je napomenuo svojim ucenicima,

"OCE NAS KOJI SI NA NEBESIMA, DA SE PROSLAVLJA TVOJ SHEM ( Karakter ), tvoja ljubav, milost, prastanje, pravednost...itd"

Ponavljam, niko ne porice da je jedno od imena koja se spominju u bibliji Jhwh, ali to nije jedino ime, vec ima i drugih kojima Bog otkriva sebe i svoj karakter ljudima.

Drugo, nigde ne pise da je izgovaranje bilo kog imena u molitvi ili u diskusijama - uslov spasenja.

Dakle ni na ovo jednostavno pitanje nisi kao čovek odgovorio, zašto nećeš da kažeš ostalim čitaocima foruma "Koje je to ime što Adventisti prizivaju?"
Da li hoćeš da mi kažeš šta Aventisti naučavaju, da li treba svetiti Božije ime? koje je to Božije ime što Adventizam sveti? Izvolte.


Koliko si ti nepošten vidimo ovde.

A sada pročitaj i ovo:
6:9 After this manner therefore pray ye: Our Father which art in heaven, Hallowed be thy name.

Pojasni mi šta Adventisti kažu da znači ova reč?
ἁγιάζω

A šta ova:
ὄνομα

Ja sam iz dikciovara svatio sledeće:
  1. name: univ. of proper names

  2. the name is used for everything which the name covers, everything the thought or feeling of which is aroused in the mind by mentioning, hearing, remembering, the name, i.e. for one's rank, authority, interests, pleasure, command, excellences, deeds etc.

  3. persons reckoned up by name

  4. the cause or reason named: on this account, because he suffers as a Christian, for this reason

 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To je upravo ono na sta sam sam ja ukazivao.

Jehowini svedoci tvrde da ako se na pocetku molitve ne prizove ime Jehowe, on nece cuti molitvu i nece odgovoriti, vec ce tu priliku iskoristiti sotona, i on ce se objaviti coveku.

Isus u Lukinom jevandjelju upravo demantuje ove tvrdnje i na pitanje ucenika da ih nauci da se mole Bogu on kaze:

"I kad se moljaše Bogu na jednom mestu pa presta, reče Mu neki od učenika Njegovih: Gospode! Nauči nas moliti se Bogu, kao što i Jovan nauči svoje učenike.
A On im reče: Kad se molite Bogu govorite: OCE naš koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje; da dođe carstvo Tvoje; da bude volja Tvoja i na zemlji kao na nebu" ( Luka 11. 1 - 2 )

Kao sto sam napomenuo, izraz "IME" ( Jevrejski SHEM - IME ) oznacava karakter.
U tom smislu kada Isus kaze "DA SE SVETI TVOJE IME, on tu misli na Bozje osobine - ljubav, milost, prastanje, pravednost...itd"
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.277
Koliko imena ima jedan i jedini numerično JEDAN(jer nisu 3) Bog?
Ne bi se složio sa tobom da je Ljubav ime jedninoga Boga, to je EPITET! A nikao ne osporava da u imenu se odaju neki epiteti.
''Numericno JEDAN'' , ti mora da si neki matematicar :) , cim si opsednut brojevima.
1+1+1= 3.
Sta je broj 3, da li je on celovit broj u matematici?

Naravno razdvoj ga na delove, ''2+1=3'' i ''1+1+1=3''.

Ako posmatras numericnu vrednost broja 3, to je celovit broj. I on isto tako moze biti jednina.
Covek se sastoji iz 1.000000 delova.
Razdvoj to na 1+1+1+1+1+1+1.........1*10000....
Da li je covek jednina!
Naravno da jeste!

Ako je 1.000000==1;
Onda je i 3==1;

Cak i ako pogledamo matematicki, ti padas na ispitu.



Nego, kao sto je receno, kada su Isusa pitali 'nauci nas moliti se' on je rekao:

OVAKO SE DAKLE MOLITE:
''OCE NAS, koji jesi na nebesima,
Da sveti se ime tvoje,
Da dodje carstvo tvoje,
Da bude volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji,
Hleb nas nasusni, daj nam danas,
I oprosti nam grehe nase kao sto i mi oprastamo duznicima nasim...''

Dakle nigde nije rekao da MORAMO da upotrebljavamo ime ''Jehova'' u molitvi, ovde ga nema.
Ovo je model molitva, nacin na koji treba da upucujemo molitve Bogu.

Kada kaze: ''da sveti se ime tvoje'' ili ''objavio sam im ime tvoje'' svakako ne znaci da je izgovarao to ime(kao da ga jevreji vec nisu znali???), nego je objavio karakter Bozji svojim zivotom i primerom pokazao ko je Bog i koga on predstavlja.
Pa je mogao da kaze: ''objavio sam im ime tvoje''(objavio sam im tvoj ''karakter'').
Ja mislim da je ovo vec toliko puta objasnjeno, da gubi svaki smisao ponavljati...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
To je upravo ono na sta sam sam ja ukazivao.

Jehowini svedoci tvrde da ako se na pocetku molitve ne prizove ime Jehowe, on nece cuti molitvu i nece odgovoriti, vec ce tu priliku iskoristiti sotona, i on ce se objaviti coveku.

Isus u Lukinom jevandjelju upravo demantuje ove tvrdnje i na pitanje ucenika da ih nauci da se mole Bogu on kaze:

"I kad se moljaše Bogu na jednom mestu pa presta, reče Mu neki od učenika Njegovih: Gospode! Nauči nas moliti se Bogu, kao što i Jovan nauči svoje učenike.
A On im reče: Kad se molite Bogu govorite: OCE naš koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje; da dođe carstvo Tvoje; da bude volja Tvoja i na zemlji kao na nebu" ( Luka 11. 1 - 2 )

Kao sto sam napomenuo, izraz "IME" ( Jevrejski SHEM - IME ) oznacava karakter.
U tom smislu kada Isus kaze "DA SE SVETI TVOJE IME, on tu misli na Bozje osobine - ljubav, milost, prastanje, pravednost...itd"

Matej 6,9

Vi, dakle, ovako molite:
`Oče naš, koji jesi na nebesima!
Sveti se ime tvoje!

--------------------------------
Koje je TO IME koje se treba SVETITI?

Ako nisi iz 4/5 Biblije - SZ,
zapamtio sa skoro 7.000a mjesta -
Ime Jedinoga Boga je JAHVE,
ako nisi uspio ponavljaljući
7.000a puta JAHVE,
zapamtiti da je IME Jedinome Bogu - JAHVE,
onda tebi nitko više ne može pomoći.
-----------------------------------------------------

Upozoren jesi više puta - a ti slobodno nastavi sa svojim krivonaukom,
za koji ti sam Gospodin Isus kaže kako će završiti:

2. Solunjanima 1,8

u ognju žarkome
i osveti se onima
koji ne poznaju Boga

i ne pokoravaju se evanđelju Gospodina našega Isusa.

------------------------------------------------
Jesi se možda sjetio TKO je Bog Jedini?
Da te ne snađe gornje OD Isusa?
-----------------------------------------------

-------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
"Pobjednika ću postaviti stupom
u hramu Boga moga
i odande on više neće izići
i napisat ću na njemu ime Boga svoga
i ime grada Boga svoga,
novog Jeruzalema koji siđe s neba
od Boga mojega, i ime moje novo.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Vjeruješ li ti Gospodinu Isusu?
Da vidimo!

ČIJI je Hram?
OD Boga Isusovoga.
Koje je Ime Bogu Isusovu?
--------------------------------

KOJE će TO Ime Isus napisati?
KOJI je to Bog Isusov?
KAKO je Ime Bogu Isusovu?
----------------------------------

ČIJE je Grad Jeruzalem?
OD Kojeg Isusovog Boga?
KAKO je Ime Bogu Isusovu?
------------------------------------


Ima li u tebi toliko istinitosti,
da istinito odgovoriš na gornja pitanja?
 
Natrag
Top