Holandija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Utreht, kao da je vreme stalo

9. decembar 2009.

Utreht, kao da je vreme stalo


Glavni grad istoimene holandske provincije Utreht posetioce ostavlja bez daha živopisnom srednjovekovnom arhitekturom, mnogobrojnim šetalištima pored kanala i velikim brojem tržnih centara

Izvor: Lisa


5355850784b1f536ab6281726910806_extreme.jpg

Photo: on1stsite / Flickr


Stari holandski srednjovekovni grad na kanalima reke Rajne, sa romaničkim crkvama sv. Petra i sv. Ivana i sa tornjem nekadašnje katedrale, čini Utreht, glavni grad istoimene provincije, veličanstvenim. Domtoren, simbol grada, star je više od 600 godina, a sa svojih 112 metara visine najviši je srednjovekovni toranj u Holandiji. Muzej Centraal, u ulici Agnietenstraat 3, osnovan je 1838. godine. Njegovu zbirku čine slike nastale pre 1850. godine, moderna i primenjena umetnost, kao i predmeti iz gradske istorije. Jedan od najzanimljivijih je 1.001 godinu star brod i kolekcija slika utrehtskih imitatora italijanskog slikara Karavađa – Gerard van Hontorst (1592-1656.) i Hendrik ter Brugen (1588-1629.). Muzej je otvoren od 11 do 17 časova, a cena ulaznice iznosi 850 dinara.

Kuću Rietveld Schröder 1924. projektovao je utrehtski arhitekta i dizajner Gerit Tomas Ritveld (1888-1964.). To zdanje sagrađeno je prema pravilima neoplasticizma za imućnu Holanđanku Truus Šreder-Šrajder (1889-1985.).

Razgledanje sa vodičem u trajanju od 75 minuta košta 1.500 dinara.

Venčanje u dvorcu


Dvorac iz 13. veka smešten je uz najstariji gradski kanal Oudegracht. U njemu su živeli vitezovi i patriciji do 19. veka, kad je preuređen u dom za starije osobe. Godine 1984. restaurisan je i pretvoren u vrhunski restoran. Danas je u njegovom podrumu pivara iz koje izlaze piva Ouwe Dean, Jonge Dean i Linteloo Gold. Za grupe koje broje više od 15 posetilaca moguće je organizovano razgledanje pivare sa vodičem, uz degustaciju. Tura traje 30 minuta. Ako želite da uživate u srednjovekovnom okruženju uz čašu piva, posetite „Cafe het Proeflokaal“ u prizemlju dvorca, koji je nekada bio dvorana za bal. Drveni stolovi, sveće i crvene zavese podsećaju na vreme kada su ovde organizovani kraljevski balovi. U restoranu „Oudaen“ na drugom spratu dvorca uživajte u ručku iznad kanala. Specijaliteti su dimljeni pačji odrezak u umaku od špargli, teleći medaljoni u sosu od plavog sira, govedina sa roštilja sa majonezom u crvenom sosu, marinirana pečena svinjska rebarca, kuvana šunka, bakalar... Za desert probajte čokoladni kolač sa višnjama, tortu sa želeom od kokosa i ruže, rolnice od jabuka i oraha sa sladoledom od vanile i prelivom od karamela. Od 2001. u ovom dvorcu se održavaju i venčanja.

Kanali i kejevi Utrehta uživaju svetsku slavu. Duga šetališta pored vode sagrađena su pre nekoliko vekova da bi obezbedili prilaz podrumima zgrada pored kanala. Kao i u svakom holandskom mestu, videćete više biciklista nego onih koji voze automobile.

Smeštaj u strogom centru


„Court Hotel“ otvoren je pre 30 godina u samom središtu grada, u blizini najvećih atrakcija. Sobe u hotelu su male, ali uređene sa puno pažnje. Obilan engleski doručak uključen je u cenu noćenja (10.800 dinara). Više na www.courthotel.nl. Hotel „Malie“ sa velikom baštenskom terasom, za razliku od „Court Hotela“, smešten je van strogog istorijskog centra, u tihoj i mirnoj ulici Maliestraat. U blizini hotela je i botanička bašta Wilhelminapark. Obližnja Nachtegaalstraat jedna je od najzanimljivijih ulica za šoping u Utrehtu, pa je „Malie“ idealna polazna tačka za razgledanje i zabavu. Smestite se u jednoj od 45 soba, cena noćenja je oko 9.500 dinara po osobi. Hotel „Oorsprongpark“ (2*) u ulici Donderstraat 12, u istočnom delu grada, ima 34 sobe i 4 studija. Za samo 5 minuta vožnje javnim prevozom stići ćete do gradskih zidina. Cena noćenja je 6.200 dinara. U šoping centru Meerpaal Houten, u ulici Floridalaan 8, pronaći ćete sve potrebno za dom - od nameštaja do hrane. Centar radi svaki dan od 9 do 18, a vikendom do 21 sat. Naravno, možete da spavate i u studentskom gradu, za 12 do 16 evra u hostelu. Inače, Utreht je udaljen 20 minuta vožnje vozom od Amsterdama koji saobraća na svakih 15 minuta.

Raj za kupoholičare


Šoping centar Hoog Catharijne jedan je od najpoznatijih holandskih centara, ali nije ništa drugačiji od bilo kojeg evropskog - osim po lancima prodavnica u kojima se prodaju holandske marke Bijenkorf, Hema i V&D. Centar je zatvoren nedeljom. Uživaćete otkrivajući uske utrehtske uličice i cvetnu pijacu Janskerkhof okruženu kućama iz 17. veka, kao i Oudegracht sa lalama i gerberima u stotinama boja.

Subotom ujutro na pijaci u ulici Breedstaat možete da se cenkate pri kupovini antikviteta. Posebno su lepe i privlačne uličice uz kanale sa buticima i malim prodavnicama u kojima možete da kupite najrazličitije začine. U prodavnici Culture mix, u ulici Oudegracht 302, možete da pronađete ručno rađene ukrase za odeću, koji se proizvode od 1986. godine. Prodavnica u kojoj je na prodaju ručno rađeni nakit od prirodnih materijala poput školjki, kukuruza, poludragog kamenja, vodenih bisera, pirinča, otvorena je svakog dana od 10 do 18 sati. Originalan holandski proizvod danas možete da pronađete i u zemljama Beneluksa, Nemačkoj i Velikoj Britaniji.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Amsterdam: 10 najboljih kofišopova

2. januar 2010.

Amsterdam: 10 najboljih kofišopova


Omirišite listu kofišopova koje nudi holandska prestonica. Udahnite duboko i izustite po jedno grleno gezellig! leuk! i lekker!

Izvor: B92


1495536234b3a9bffe3956195704487_extreme.jpg

Photo: flo21 / Flickr


1. Dampkring


Efektan enterijer i odlična relaksirajuća atmosfera. Vrtoglava eksplozija oblika i boja, psihodelična u prihvatljivoj dozi, stimuliše čula i garantuje dobar provod. Arapske, budističke i boemske dekoracije zaslužne su za prestižan rejting, te spada u rang najboljih. I upravo, zahvaljujući fenomenalnom ambijentu, ovaj kofišop zabeležen je i na holivudskoj filmskoj traci.

Pojedine scene iz filma Ocean's 12 snimljene su baš na ovom mestu, a specijalitet kuće je Ocean's 12 Haze. Vlasnik ponosno kaže da Bred Pit navraća par puta godišnje, inkognito, „just sitting there, smoking some“.


Lokacija: Handboogstraat 29
od aerodroma Schiphol 10.2 km
od glavne železničke stanice: 1.3 km

2. Baba


Na samom ulazu u Crvenu četvrt, orijentalni motivi, azijski šmek. Zavalite se u jednu od udobnih stolica i dok vama vlada slowmotion, kroz velike zatamnjene prozore posmatrajte užurbani svet kako nervozno šparta ulicama. Slabo svetlo i prilično glasna house muzika i nisu neki aduti koji garantuju ekipno druženje i priču. Ovo je više mesto za one koji bi da stondiraju solo.

Lokacija: Warmoesstraat 64
od aerodroma Schiphol: 11.1 km
od glavne železničke stanice: 0.4 km

3. La Tertulia


Ključna reč za ovaj kofišop je relaxed, pa je sasvim opravdano zašto je ovo omiljena stanica za bekpekere. Postoji od 1983. i popularan je i među lokalcima. Prostor je mali i tih, dobro osvetljen sa puno biljaka, i pastelnim zidovima. Primamiće vas spiritualne primese sa umirujućem zvukom žubora vode iz mini fontane. Na terasi ispred, uvek ćete sresti srednjovečne muškarce kako opušteno igraju partiju šaha i šeruju joint.

Lokacija: Prinsengracht 312
od aerodroma Schiphol: 9.9 km
od glavne železničke stanice: 1.6 km

4. Abraxas


Skriven u uskoj uličici u centru Amsterdama između trgova Dam i Spui. Satkan od 3 sprata i malih soba do kojih se dolazi uz pomoć spiralnih stepenica sa oba kraja zgrade. Svaki sprat propagira određeno raspoloženje i stil. Drugi sprat je rezervisan za DJ-a, a treći za uzgajanje kanabisa. Enterijer forsira fantaziju, pa su podovi i plafoni presvučeni staklom.

Lokacija: Jonge Roelensteeg 12
od aerodroma Schiphol: 10.6 km
od glavne železničke stanice: 0.9 km


17740612634b3a9c0029342162123045_extreme.jpg

Photo: Terrazzo / Flickr


5. Bulldog


Smešten je u nekadašnjoj policijskoj stanici, a da ironija bude veća otvoren je na dan šale, 1. aprila 1985. tako da je nekadašnji cop-shop pretvoren u coffee-shop. I dalje podseća na policijsku stanicu, sa autentičnim eksponatima i ćelijama gde danas možete sasvim opušteno, legalno da zapalite joint. Bulldog je zapravo lanac kofišopova razbacanih po celom gradu, a prepoznaćete ih po upečatljivom logou glave buldoga.

Lokacija: Leidseplein 17
od aerodroma Schiphol: 9.5 km
od glavne železničke stanice: 2 km

6. Amnesia


To je jedno od onih skromnih mesta pored kojih biste prošli neokrenuvši se. Ali ako pogledamo sa holističke tačke gledišta, unutar se krije odličan kofišop. Malo mesto sa zagasito crvenim enterijerom i prijatnim crvenkastim svetiljkama. Ako je lepo vreme, onda je ovo odlično mesto za sedenje ispred i posmatranje čamaca na kanalu Herengracht.

Lokacija: Herengracht 133
od aerodroma Schiphol: 10.7 km
od glavne železničke stanice: 0.8 km

7. Bluebird


Smešten je u jednoj neuobičajenoj, modernoj zgradi ni nalik onima u Crvenoj četvrti, pošto je u sklopu nekadašnjeg jevrejskog kvarta. Podeljen je na 3 dela. Na spratu se nalaze udobne sofe, od kojih je omiljena ona u obliku slova L, a zahvaljujući diskretnoj lokaciji gotovo uvek ćete naći slobodno mesto. Zidovi su prekriveni psihodeličnim crtežima najrazličitijih ptica.

Lokacija: Sint Antoniesbreestraat 71
od aerodroma Schiphol: 11 km
od glavne železničke stanice: 0.8 km

8. Grey Area


Za razliku od drugih kofišopova koji imaju napadne šljašteće neonske table, Grey Area ispisan čistim belim slovima, spolja odaje utisak ušuškanog vitamin bara. Nalazi se u vlasništvu 2 Amerikanca poznatijih kao The Chiefs i predstavlja meku za američke turiste. Prostor je prilično skučen, a sigurno ćete zapaziti i zidni sat koji stalno pokazuje 4:20.

Lokacija: Oude Leliestraat 2
od aerodroma Schiphol: 10.6 km
od glavne železničke stanice: 0.9 km

9. De Rokerij


Ovaj lanac ima 4 kofišopa raštrkana po gradu, ali prvi, najveći i najposećeniji nalazi se odmah kod trga Leidseplein. Tapacirane klupe, jastuci i niski stolovi, mirišljave sveće, Hindu i Nepal dekoracija i podni mozaik. Jedini izvor svetlosti su simetrično raspoređene sveće i mini lampioni. S obzirom na lokaciju, često vrvi od turista.

Lokacija: Lange Leidsedwarsstraat 41
od aerodroma Schiphol: 9.6 km
od glavne železničke stanice: 1.9 km

10. Stix


Jedan prilično strejt kofišop, bez ikakvih alternativnih elemenata, u kojem ćete već sa vrata ugledati nekolicinu holandskih skockanih japi tipova u odelima. Otvoren je prvenstveno za poslovne ljude, koji navraćaju nakon napornog radnog dana. Ambijent prilično pojednostavljen: drveni stolovi, veliki zatamljeni prozori i jednostavni separei. Umesto psihodelične muzike, ovde se razležu blagi jazz zvuci.

Lokacija: Utrechtsestraat 21
od aerodroma Schiphol: 10.4 km
od glavne železničke stanice: 1.6 km



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kuća Ane Frank

14. januar 2010.

Kuća Ane Frank


Prostorije u kući Ane Frank i dalje odišu jezivom hladnoćom ratnog doba. Sobe ispunjene prazninom, zidovi koji zjape, nameštaj koji nedostaje, tajanstvena prigušena depresivna tišina, klaustofobični prostor u kojem je osmoro ljudi zajedno disalo.

Izvor: B92


5717198704b4f7db73ecd7569141870_extreme.jpg

Photo: davidhc / Flickr


Nekadašnje sklonište u kojem je jevrejska devojčica Ana Frank ispisivala stranice svog dnevnika, danas je pretvoreno u muzej. Skoro 2 godine zajedno sa svojom porodicom skrivala se u kući u ulici Prinsengracht 263, u Amsterdamu.

Sklonište je bilo smešteno u poslovnoj zgradi kompanije Opekta za koju je Anin otac Otto radio. Prizemlje se sastojalo iz 3 dela: skroz napred skladištena je roba, u sredini mašine za mlevenje i mešanje začina, a iza prostor u kojem se roba pakovala.

Opekta je proizvodila začine i pektin za želatiranje hrane. Radni prostor je danas uređen kao izložbeni prostor sa video bimovima i podrobnim informacijama.

6. jula 1942. porodica Frank odlazi u svoje tajanstveno sklonište u skriveni aneks kuće. Sklonište još uvek nije u potpunosti spremno. Prvo se stavljaju neprovidne zavese, a tek onda otpočinje otpakivanje kutija sa stvarima.

Za 13. rođendan Ana dobija na poklon karirani crveno-sivo-beli dnevnik u koji beleži svoja svakodnevna strahovanja i koji predstavlja jedan od najpotresnijih zapisa i svedočanstava jevrejske patnje.

Kuća za vreme rata


Naše skrovište je idealno, koliko god vlažno i izopačeno, čovek u čitavom Amsterdamu, u čitavoj Holandiji, ne bi našao udobnije sklonište.
(Ana Frank u svom dnevniku)

Prostorije u kući Ane Frank i dalje odišu atmosferom iz ratnog perioda, iako je prostor ispunjen prazninom, zidovi zjape, nameštaj nedostaje, podovi misteriozno škripe pod nogama.

Pojedini delovi kuće, uključujući Anine fotografije na zidu, ostavljaju utisak kako da su svi oni trenutno napustili kuću i da će se u jednom trenutku ponovo vratiti.

Danas je kuća u kojoj se 2 godine skrivalo osmoro ljudi, dosta pojednostavljena i nameštaj je sveden na minimum, kako bi se oslobodio prostor posetiocima.

Prvi sprat je bio uređen kao radni prostor sa radnom sobom Otoa Franka. Danas su tu izloženi eksponati koji oslikavaju kako je biti Jevrejin među nacistima – ozloglašena žuta zvezda koju su bili primorani da nose, izbija u prvi plan.

Zatim, video snimak o hrabroj Mip His koja ih je snadbevala hranom i koja je sačuvala Anin dnevnik, i po zidovima segmenti i citati iz knjige. Ali prostora manjka – turisti istežu vratove kako bi pročitali ono što ih zanima.

Na drugom spratu se nalazila prostorija u koju je retko ko zalazio. Jedino parče nameštaja bila je pokretna polica za knjige, koji je godinama prigušivala tajna vrata koja su vodila do skloništa.

Vrh vrata bio je kamufliran geografskom kartom. Odatle su poticale stepenice koje su vodile ka trećem spratu.

Dakle, drugi sprat – aneks, bio je rezervisan za sobu Aninih roditelja i skučenu, zdudanu sobu u kojoj je bila Ana. Atmosfera počinje blago da guši.

U početku je Ana sobu delila sa sestrom Margot, ali u jesen 1942. pojavljuje se srednjovečni zubar Fritz Pfeffer (u dnevniku se javlja pod psudonimom Alfred Dussel), koga Oto Frank u dogovoru sa Mip His prima u sklonište. Margot je prebačena u sobu sa roditeljima, dok je Fritz delio minijaturnu sobu sa Anom.

Zidove sobe Ana je prelepila fotografijama filmskih zvezda, razglednicama i svakojakim isečcima iz novina koje joj je otac nabavio. I danas stoje na istom mestu, presvučene zaštitnim staklom. Zavese na prozoru čine sobu prilično mračnom i hladnom.

Prostorija koja se lepila uz Aninu sobu služila je kao toalet i perionica. Na istom mestu i dalje stoje išpartane vertikalne poluizbledele parke kojima je evidentirana Anina, i visina njene sestre.

Na najvišem nivou kuće, na trećem spratu, krila se porodica Van Pels. Spavaća soba gospodina i gospođe Van Pels preko dana je vršila funkciju zajedničke dnevne sobe i trpezarije.

Iz klaustofobične sobe njihovog sina Petera (u knjizi je to Van Daan), moglo se doći do tavana uz pomoć merdevina. To je ujedno bilo i jedino mesto gde su slobodno mogli da pogledaju napolje i odškrinu prozor.

Preko dana u skrovištu je vladala mrtvačka tišina zbog zaposlenih u zgradi. Toalet se koristio samo u periodu kada je ostatak kuće bio prazan, svetlo se retko kada palilo noću. O racijama širom Amsterdama slušali su preko radija i pomagača.

U stalnom strahu i oprezu, pomagači su se trudili da ih obskrbe potrebnim stvarima. Ali, 4. avgusta 1944. nemački oficir i 3 nizozemska policajca pojavili su se na vratima. Tajna je razotkrivena, neko ih je izdao. Odvedeni su u logor, a jedini preživeli bio je Anin otac Otto. Lokacije su bile Bergen-Belsen i Auschwitz.

Ana Frank umrla je od tifusa i neuhranjenosti u logoru u martu 1945. godine, pre svog šesnaestog rođendana, a samo dve nedelje pre nego što su britanski i kanadski vojnici oslobodili logor.

Danas je Dnevnik Ane Frank preveden na više od 50 jezika. Kuća je zvanično prvi put otvorena 1960, a u septembru 1999. kraljica Beatriks proglašava Muzej Ane Frank otvorenim.

Lokacija


Kuća Ane Frank nalazi se u centru Amsterdama, od glavne železničke stanice (Centraal Station), potrebno je 20 minuta hoda.
Anne Frank Huis
Prinsengracht 267
1016 Amsterdam

Ulaz:
Odrasli 8.5 €
deca 10-17 god: 4 €


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Holandska kuhinja: snert i flensjes

28. januar 2010.

Holandska kuhinja: snert i flensjes


Isposnička holandska kuhinja tradicionalno se meša sa egzotičnim ukusima – krompir, kupus i dimljene kobasice, ali i indonežanski saté i bami goreng

Izvor: B92


13274939274b60d1d55ddcd393348866_extreme.jpg

Photo: Joris Leermakers / Flickr


U Holandiji se tradicionalna hrana priprema na prilično jednostavan način. Koreni toga zatrpani su u prošlosti, u strogom 19. veku kada su u provincijama iznad velikih reka, kalvinisti smatrali grehom ukoliko je jelo pripremljeno tako da se u njemu uživa.

Takva, gotovo isposnička kuhinja zadržala se i danas. Većina jela koju pripreme ima ukus baš onoga što su smućkali, bez kulinarske igre sa komplikovanim sosovima i pojačivačima ukusa.

Holanđani očigledno ne vole da provode sate u kuhinji eksperimentišući sa hranom i prednost daju svežim proizvodima.

Tradicionalna holandska kuhinja najčešće se definiše kao jednostavna, jeftina, nutritivna, ne mnogo prefinjena. Izgleda da Holanđani ipak jedu da bi živeli, a ne obratno.

Povrće (groenten) osnova svega


Holandija je jedna od retkih evropskih zemalja koja toliko pažnje posvećuje povrću u ishrani, tako da je ponuda bogata i raznovrsna.

Još je Van Gog 1885. svojom slikom De aardappeleters (Ljudi koji jedu krompir) ukazao na značaj krompira i povrća u ovoj zemlji.

I kada biste nasumice odabranog Holanđanina upitali šta je jeo prethodnog dana, svoje nabrajanje bi sigurno započeo nekim povrćem, pa tek onda pomenuo meso ili ribu.

Hutspot


Hutspot je najpoznatije nacionalno jelo na bazi krompira, šargarepe i luka. Danas se tom prilično bljutavom, jednostavnom miksu dodaje i dimljena kobasica.

Za vreme Osamdesetgodišnjeg rata, tokom španske opsade, branioci Lejdena našli su kazan pun već pomenutog povrća, na koji su španski vojnici očigledno zaboravili.

U mnogim holandskim porodicama danas se hutspot tradicionalno sprema svakog 3. oktobra u znak sećanja na oslobođenje Lejdena od španske opsade.

Haring (usoljena riba)


Stranci se najčešće zaprepaste i stresu kada se uvere da Holanđani haringu jedu sirovu. Tradicionlano se servira sa isečenim crnim lukom i zabodenom holandskom zastavicom, a pušta se cela da proklizi niz grlo.


6597502844b60d1d5bced0058039824_extreme.jpg

Photo: Alkan Chaglar / Flickr


Dakle, haringa se konzumira na specifičan način: palcem i srednjim prstom čvrsto uhvatiti ribu za rep, podignuti iznad blago zabačene glave, usmeriti u pravcu širom otvorenih usta i pustiti da lagano sklizne niz grlo.

Neki preferiraju iseckanu haringu, ili je stavljaju u hleb. Ukus je slankast i kremast.

Zuurkoolstampot


Krompir prokuvati, izgnječiti u pire, dodati kiseli kupus, pavlaku, puter i sve dobro promešati. Ako niste za vegetarijansku varijantu dodajte i iseckane dimljene kobasice (rookworst).

Da bi se dobio egzotičniji šmek ponekada se dodaje kari, suvo grožđe ili režnjevi ananasa.

Boerenkoolstampot


Kelj u kombinaciji sa gnječenim krompirima, serviran sa dimljenom kobasicom. Kelj kao veliki izvor ugljenih hidrata čini ovo jelo popularnim za vreme zimskih dana.

Drop


Slano slatke bombone, po malo žilave, crne, ne tako omiljenog ukusa. Kupuju se na kilo i postoje 4 vrste: blago slatke, blago slane, izrazito slatke i izrazito slane. Pored toga što se žvaću iz zanimacije mogu biti efikasne u lečenju grla.

Stroopwafels


Fenomenalan slatkiš sa oko 10 cm u prečniku, koga čine dve okrugle spljoštene oblande sa sirupom od karamele u sredini. Neverovatno ukusni, ne dopuštaju da se od njih odvojite i ponovo ne kupite.

Nekada poznat kao slatkiš siromašnih, a danas neizostavan uz kafu lili čaj. Prvi put se javio 1784. u gradu Hauda, kao rezultat pomešanih mrvica i karamele.

Pannenkoeken (palačinke)


Osnova popularnih palačinaka je testo od brašna i mleka, na koje se po sopstvenom ukusu stavljaju slani ili slatki sastojci i tako skupa peku. Najčešće se sreću 2 slatke vrste flensjes i poffertjes.

Veliki je broj holandskih restorana specijalizovanih samo za palačinke.

Holandski sirevi


Mlečna mast igra veliku ulogu u ishrani Holanđana. Sir više nije samo asocijacija za sendvič, već je gotovo uvek na trpezi, u salatama, ili izrendan po glavnom jelu.

Najviše je polutvrdih i tvrdih sireva koje je nemoguće iseći nožem, već se samo lome na komade. Neki od poznatih izvanrednih holandskih sireva su: Edammer, Gouda, Old Amsterdam, Milner, Maasdammer, Maaslander.

Erwtensoep


Gusta zasitna čorba od graška, poznata i kao snert. Tradicionalno se jede zimi i najbolja je kad se napravi na veliko i tako odstoji jedan dan. Glavni sastojci su grašak i voda, a pojedini recepti navode i krompir, crni luk, šargarepu,kobasice i praziluk.

Da bi bili uvereni da je čorba ispala kako treba, ubacite kašiku u gustu masu i ako stoji sama uspravno, znači da je gustina savršena. Najčešće se jede uz ražani hleb, tako što se komadi mesa iz čorbe stave na njega i preliju senfom.

S obzirom na kolonijalnu prošlosti i veliki priliv imigranata, holandska kuhinja je primila uticaje sa strane i prilagodila ih svom ukusu. Najviše je primetno prisustvo indonežanske, kineske, surinamske kuhinje.

Italijanska pizza i pasta takođe su popularne, a najprisutnija indonežanska jela su: bami goreng, nasi goreng, saté i rijsttafel.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Priče zamkova na kanalima Rajne

UTREHT, HOLANDIJA

Priče zamkova na kanalima Rajne


putovanje01.jpg


Utreht, glavni grad istoimene holandske provincije, posetioce ostavlja bez daha živopisnom srednjovekovnom arhitekturom, mnogobrojnim šetalištima pored kanala, mnoštvom studenata i velikim brojem tržnih centara

Utreht je glavni grad istoimene holandske provincije. Prvog juna 2006. godine u tom studentskom gradu živelo je oko 280.000 stanovnika. Utreht je četvrti grad po veličini u Holandiji. Univerzitet u Utrehtu, sa oko 26.000 studenata, najveći je univerzitet u Holandiji.

SRCE HOLANDIJE


Provincija Utreht dobila je ime po svom glavnom gradu i smatra se srcem Holandije. Naziv potiče od rimskog uporišta s početka nove ere koji je bio izgrađen kraj tadašnjeg toka Stare Rajne. Krajem 7. veka irski biskup Vilibrord je na tom mestu podigao kapelu kako bi odatle širio hrišćanstvo. Utreht je bio centar hrišćanstva u Holandiji tokom čitavog srednjeg veka. Povelju o gradskim pravima grad je dobio 1122. godine. Vladari Utrehta su bili ujedno i biskupi i svetovni vladari provincije i okolnih krajeva. Zbog toga su okolna područja u ranija vremena nosila naziv Het Sticht (metoh) i obuhvatala su znatno veće područje od današnjih administrativnih granica.
Oko grada su se zbog središnjeg položaja otimali mnogi susedni vladari, pre svega grofovi Holandije i Helrea. Sve do reformacije, kada se čitav ovaj kraj pridružio kalvinistima, Utreht je bio sedište biskupa. Taj status je obnovljen tek 1853. godine. Po otvaranju železničke linije Amsterdam – Arnhem 1843. godine, Utreht je postao glavni čvor mreže železnica Holandije. Centrala holandskih železnica smeštena je u tom gradu.
Snažan pečat istoriji i izgledu grada i provincije dalo je plemstvo svojim zamkovima i letnjikovcima. U Utrehtu je svoju rezidenciju neko vreme imao i Luj Napoleon, koga je njegov brat Napoleon početkom 19. veka postavio za holandskog kralja. Dom poslednje dve kraljice, Julijane i Beatriks, takođe se nalazi u ovoj provinciji, u dvorcu Sustdejk.

DUH STARIH VREMENA


putovanje05.jpg


Stari holandski srednjovekovni grad na kanalima reke Rajne, sa romaničkim crkvama Svetog Petra i Svetog Ivana i sa tornjem nekadašnje katedrale, zaista ostavlja veličanstven utisak na turiste. Domtoren, simbol grada, star je više od 600 godina, a sa svojih 112 metara visine najviši je srednjovekovni toranj u Holandiji. Muzej Centraal, u ulici Agnietenstraat 3, osnovan je 1838. godine. Njegovu zbirku čine slike nastale pre 1850. godine, moderna i primenjena umetnost, kao i predmeti iz gradske istorije. Jedan od najzanimljivijih je preko 1.000 godinu star brod i kolekcija slika utrehtskih imitatora italijanskog slikara Karavađa – Gerarda van Hontorsta (1592-1656) i Hendrika ter Brugena (1588-1629).

Šetajući gradom obavezno posetite i kuću Rietveld Schröder, koju je 1924. projektovao utrehtski arhitekta i dizajner Gerit Tomas Ritveld (1888-1964). To raskošno zdanje sagrađeno je prema pravilima neoplasticizma za imućnu Holanđanku Truus Šreder-Šrajder u 19. veku.

ŠETNJA KANALIMA


putovanje04.jpg


Velika turistička atrakcija u Utrehtu je i dvorac iz 13. veka smešten uz najstariji gradski kanal Oudegracht. U njemu su živeli vitezovi i patriciji do 19. veka, kada je preuređen u dom za starije osobe. Godine 1984. restauriran je i pretvoren u vrhunski restoran. Danas se u njegovom podrumu nalazi pivara iz koje izlaze piva Ouwe Dean, Jonge Dean i Linteloo Gold. Za grupe koje broje više od 15 posetilaca moguće je organizovano razgledanje pivare sa vodičem uz degustaciju. Tura traje 30 minuta. Ako želite da uživate u srednjovekovnom okruženju uz čašu piva, posetite „Cafe het Proeflokaal“ u prizemlju dvorca, koji je nekada bio raskošna balska dvorana. Drveni stolovi, sveće i crvene zavese podsećaju na vreme kada su ovde organizovani kraljevski balovi. U restoranu „Oudaen“ na drugom spratu dvorca uživajte u ručku iznad kanala. Specijaliteti su dimljeni pačji odrezak u umaku od špargli, teleći medaljoni u sosu od plavog sira, govedina sa roštilja sa majonezom u crvenom sosu, marinirana pečena svinjska rebarca, kuvana šunka, bakalar... Za desert probajte čokoladni kolač sa višnjama, tortu sa želeom od kokosa i ruže, rolnice od jabuka i oraha sa sladoledom od vanile i prelivom od karamela. Od 2001. godine u ovom dvorcu se održavaju i venčanja.

Kanali i kejevi Utrehta uživaju svetsku slavu. Duga šetališta pored vode sagrađena su pre nekoliko vekova da bi se obezbedio prilaz podrumima zgrada pored kanala. Kao i u svakom holandskom mestu, u Utrehtu ćete sresti više biciklista nego onih koji voze automobile.

RAJ ZA ŠOPING


putovanje03.jpg


Šoping centar „Hoog Catharijne” jedan je od najpoznatijih holandskih centara, ali nije ništa drugačiji od bilo kojeg evropskog – osim po lancima prodavnica u kojima se prodaju holandske marke Bijenkorf, Hema i V&D. Uživaćete otkrivajući uske utrehtske uličice i cvetnu pijacu Janskerkhof, okruženu kućama iz 17. veka, kao i Oudegracht sa lalama i gerberima u stotinama boja. Subotom ujutro na pijaci u ulici Breedstaat možete da se cenkate pri kupovini antikviteta. Posebno su lepe i privlačne uličice uz kanale sa buticima i malim prodavnicama u kojima možete da kupite najrazličitije začine. U prodavnici Culture mix, u ulici Oudegracht, možete kupiti ručno rađene ukrase za odeću, koji se proizvode od 1986. godine.


SMEŠTAJ ZA SVAČIJI DŽEP


putovanje02.jpg


Ukoliko vas zanima kvalitetan smeštaj u centru grada, preporuka je „Court Hotel“, smešten u blizini najvećih atrakcija. Sobe u hotelu su male, ali uređene sa puno pažnje. Obilan engleski doručak uključen je u cenu noćenja, Hotel „Malie“, s druge strane, sa velikom baštenskom terasom, za razliku od „Court Hotela“, smešten je van strogog istorijskog centra, u tihoj i mirnoj ulici Maliestraat. U blizini hotela je botanička bašta Wilhelminapark. Obližnja Nachtegaalstraat jedna je od najzanimljivijih ulica za šoping u Utrehtu, pa je „Malie“ idealna polazna tačka za razgledanje i zabavu. Hotel „Oorsprongpark“ u ulici Donderstraat 12, u istočnom delu grada, ima 34 sobe i 4 studija. Za samo 5 minuta vožnje javnim prevozom stići ćete do gradskih zidina. Ako želite jeftin smeštaj, možete da spavate u hostelu u studentskom gradu, za 12 do 16 evra, Inače, Utreht je udaljen 20 minuta vožnje od Amsterdama vozom, koji saobraća na svakih 15 minuta, tako da je Utreht odlična baza za obilazak Holandije.

600x132-images-print-ls-54broj-putovanje06.jpg


Izvor: AKTER



 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Stvari koje bi trebalo znati o Amsterdamu





Izvor: superodmor.rs M. Pejić - 14. 03. 2011.


Verovatno ste čuli mnoge priče o Amsterdamu, i verovatno je većina njih i istinita. Ipak, postoje neke stvari koje je korisno znati, koje nisu toliko očigledne, a koje vam mogu pomoći da bolje isplanirate svoje putovanje u Holandiju. Predstavljamo vam nekoliko saveta koje su pripremili autori sajta amsterdamlogue.com .

50822_bicikl-amsterdamize_gf.jpg
Bicikli su omiljeno prevozno sredstvo u Amsterdamu


Bicikli su svuda, ali da iznajmite jedan možda i nije tako dobra ideja

Jedna od mnogobrojnih stvari po kojima se Amsterdam ističe jeste da njegovim putevima dominiraju bicikli i urbani način života Holanđana. Postoji ogroman parking prostor na šest nivoa ispred glavne železničke stanice - samo za bicikle. Još jedna interesantna stvar koju ćete odmah primetiti jeste da su skoro 90 procenta ovih bicikala ono što oni nazivaju “omafiets” (dedin bicikl) jer izgledaju kad da su svi proizvedeni u istoj fabrici pre 60 godina. Amsterdamska kultura biciklizma je, doduše, i pomalo komplikovana. Rentiranje u gradu može biti vrlo jednostavno, pa i jeftino na nekim mestima, ali nije toliko interesantno koliko deluje. Prva stvar, beskonačni redovi biciklista uvek su prenatarpani užurbanim Holanđanima koji se voze unaokolo većom brzinom, tako da vaša turistička grupa, koja želi polako da razgleda, neće moći lako da se ukolpi sa njima, pa ćete stvarati gužvu i možda osetiti i bes lokalaca što ste im na putu. Još jedna iznenađujuća stvar jeste da nećete uvek sa lakoćom pronaći mesto gde bezbedno možete ostaviti vaš bicikl kad stignete do željenog odredišta. Iznajmite bicikl na jedan dan i to će biti korisno da se odvozate do vetrenjača i perifernijih delova grada, ali nemojte ga iznajmljivati na sve vreme koliko planrate da se zadržite u Amsterdamu jer vam neće uvek koristiti.

50820_tramvaj-gen-gibson_gf.jpg
Amsterdamski tramvaj


U gradu skoro da nema automobila

Kada prvi put stignete na amstredamsku glavnu železničku stanicu, ugledaćete taksi stajalište i pored toga automobilsku saobraćajnu gužvu, ali ovaj deo grada možete lako izbeći. I kad se jednom izvučete iz te male oblasti (koja se naziva Damark), jedva ćete videti poneki automobil na ulicama grada. Amsterdamski sistem javnog prevoza je fantastično uređen i uglavnom se sastoji od tramvaja, ali takođe odlično funkcionišu i autobusi i metro. Još dodajte već gore pomenute bicikle, tako da se automobili skoro i ne koriste. Ovo je delimično i zbog toga što je parking mesto u Amsterdamu skupo i teško ga je pronaći, pa je rezultat toga da veoma mali broj ljudi vozi po gradu. Ovo, donekle, stvara i osećaj mira koji se zbog odustva automobila primećuje u Veneciji u Italiji. Međutim, ovaj osećaj mira može se nekad prekinuti odzvanjanjem zvonaca na biciklima lokalaca koji ih često koriste kada pokušavaju da vas upozore da se nalazite na brzoj stazi gde im smetate da prođu. Ali, ne brinite, ova pravila brzo možete naučiti. Tramvaji su takođe dosta tihi, a njihova glasna digitalna truba oglasiće se kratko da vas opomene da ćete biti udareni ako se ne pomerite sa strane, jer tramvajima uvek treba više vremena da se zaustave. Ipak, veliki deo grada je pokriven samo pešačkim zonama, ili pešačkim i biciklističkim, tako da grad na mnogim mestima deluje kao zeleni urbani raj ako pogleate oko sebe.

43274_amsterdam-flickr--com-fault_gf.jpg
Niz kanale je najlepše


Centar grada je virtuelno oslobođen od poslovnih zgrada

Ovo je još jedna stvar koju možda nećete odmah samostalno primetiti. Celim centrom grada (turistčka zona) uz kanale dominiraju kuće iz 17. veka “upakovane” između hotela i uslužno-prodajnih oblasti i možda ćete pomisliti da bi ova važna evropska prestonica trebalo biti “natrpana” i poslovnim zgradama kao većina ostalih. Ali planeri grada mudro su odlučili da izmeste ove poslovne komplekse u druge gradske oblasti iz razloga da ne stvaraju konkurenciju jer bi hoteli naplaćivali čitavo bogatstvo. Tako da je rezultat svega ovog da se kompanije kao što su “Hajniken”, “ING Grupa”, “Filips” ili “ABN-Amro” nalaze u ovim “poslovnim parkovima” oko kojih se nalaze železničke stanice odmah izvan grada. Sećate se parkinga na šest nivoa za bicikle koji smo spomenuli na početku? On je pretrpan biciklima ljudi koji se njima dovezu do grada, a onda tu sednu na voz do svog posla. Ovo je još jedan neobičan aspekt Amsterdama koji posetu njemu čini još prijatnijom, a takođe i jeftinijom.

61667_superhostel--amsterdam-02-foto--ap_gf.jpg
Nema cigara u kofišopovima



Zakon o zabrani pušenja iz 2008. učinio je situaciju sa kofišopovima još čudnijom

Veorvatno ste svesni da Amsterdam ima oko 150 kofišopova gde svako iznad 18 godina starosti može da uđe i legalno kupi travu ili hašiš i tamo je konzumira. U julu 2008. godine grad se pridružio “klubu nepušača” što je dovelo da neuobičajene situacije u kofišopovima. I dalje dosta Evropljana voli da puši kanabis u kombinaciji sa duvanom, ali sada kada je to ilegalno, očekujte da ćete biti “zastakljeni” u nekim kofišopovima. Naime, policajac može da uđe u kofišop koji je prepun naduvanih ljudi, a da unutra bude samo jedna osoba koja će travu mešati sa duvanom i jedino će ona kršiti zakon. Zapravo, u problem će upasti sam lokal, a ne mušterija koja konzumira duvan, tako da vlasnici ovo vrlo ozbiljno shvataju. Većina većih kofišopova postavilo je stakleni zid koji razdvaja regularni deo gde se konobari šetaju i služe, od dela gde možete da pušite, pa nije teško naći mesto za konzumiranje duvana. Ali, kako bi se osoblje zaštitilo od udisanja duvanskog dima, ono ne ulazi u zastakljeni prostor pa ćete svoju porudžbinu morati naručiti u regularnom delu i sami je je preneti do svog mesta. Ipak, i dalje je malo čudna situacija što je marihuana potpuno legalna, dok duvan nije.

61669_superhostel--amsterdam-04-foto--ap_gf.jpg
Crvena Zona


Prostitucija je legalna i svakako bi trebalo bar jednom prošetati kroz “Crvenu Zonu” (Red Light District)

Kao i u još nekim delovima Evrope, prostitucija je legalna u Holandiji, a predstavlja, takođe, i poznatu turističku atrakciju, tzv. “Crvenu Zonu” Amsterdama. Savršeno je razumljivo da ćete možda oklevati da prošetate ovim komšilukom i ako krenete oko 8 uveče verovatno nije loša ideja, ali preko dana je ovo oblast koja se ne bi trebalo propustiti. Ovo je verovatno i najlepši deo ovog prelepog grada, takođe i najstariji, kao i komšiluk prepun istorije. Veći deo “Crvene Zone” izgleda potpuno normalno, iako ima nekoliko izmešanih seksi-šopova, tako da i nije sve baš tako normalno. Ali, takođe postoji i nekoliko ulica gde prostitutke flertuju sa prolaznicima u nadi da će “sklopiti posao”. Preko dana, većina ovih izloga je prazna i uglavnom ćete viđati turističke grupe, lokalce koji rade svoj posao, i policajce koji motre na kradljivce bicikala.

50866_hajniken-thomastkacsik_gf.jpg
Iskusite Hajniken



Lokalci uglavnom piju pivo iz manjih čaša

Ovo za mnoge i nije “jaka stvar”, ali je vredno pomenuti. Lokalno stanovništvo pije dosta piva, i uglavnom Hajniken, ali se uglavnom služi u čašama od 250 mililitara. Holanđani nemaju tendenciju da brzo ispijaju pivo, pa računaju da će ako naruče pola litre u dve manje čaše ono duže ostati hladnije. Još jedna interesantna stvar je da je cena pola litre piva tačno duplo manja u odnosu na litru, tako da ova strategija sa manjim čašama ne košta više novca, kako bi bilo u većini mesta. Sa ovim saznanjem, možete se uputiti pravo put istinskog lokalnog paba. Skoro svi barovi koji okupljaju turiste, pored većih, nude i za njih ove manje čaše kao i za lokalno stanoništvo, ali mnogi barovi u koje turisti ne zalaze, ili retko zalaze, uopšte i nemaju velike čaše. Ako, iz nekog razloga, baš želite da se uklopite sa meštanima, veličina čaše za pivo može biti dobar početak. Ali koga briga za čašu? Naručite pivo i uživajte....

53606_43267amsterdamflickrcomnewsphotoorigh_gf.jpg
Amsterdamska dobrodošlica


Možete govoriti engleski bez oklevanja

Ako posetite Nemačku, ili bilo koju drugu državu južno ili istočno od nje, smatra se pristojnim pre konverzacije upitati drugu osobu govori li engleski, na jedan ili drugi način “Sprechen sie English?” “Habla usted Inglés?” ili kakogod. Ali u Amsterdamu (kao i u većini Holandije i Skandinaviji), ne morate se “gnjaviti” sa tim. Poslednjih godina, ovo je čak uobičajeno i u Berlinu, pa i Atini, ali u Amsterdamu je decenijama uobičajeno da započnete konverzaciju odmah na engleskom. Istina je da su Holanđani ponosni na činjenicu da govore drugi jezik pored svog (a verovatno znaju i nemački, i možda delom francuski i španski). Kada razgovaraju izmešu sebe, Holanđani će to i dalje raditi na holandskom, ali sa mušterijama u barovima, kofišopovima, hotelima, noćnim klubovima, pa i maloprodajnim objektima, započeće razgovor na engleskom, osim ako nisu sigurni da govorite holandski. Pitati ih da li govore engleski u nekim slučajevima čak mogu smatrati i kao blagu uvredu, da ispadne da nisu obrazovani.

75575_accidental-hedonist_gf.jpg
Pomfrit sa majonezom Holanđani posebno vole



Morate probati pomfirt (French fries) sa majonezom bar jedamput

Amsterdam nije neki veliki "grad hrane", a tome doprinosi činjenica da je jedna od najčešćih i najpoznatijih jela pomfrit sa majonezom kao jedinim prelivom. Teško ćete pronaći restoran ili kisok brze hrane koji ne služe “Vlaamse frites” (flamanski pomfrit – lokalni naziv). Dva mesta u Amsterdamu poznata po tome da služe najbolji pomfrit u gradu skoro da i ne nude ništa drugo. Nećete okusiti lokalni stil ako naručite pomfrit u "MekDonaldsu" ili "Burger Kingu", tako da se postarajte da ga probate na nekim drugim mestima (ali ne FEBO). Ukus nije toliko spektakularan, čak i na najboljim mestima, ali ipak vredi probati. Amsterdamci pomfrit pripremaju u dva koraka: Prvo kriške zamrznutog krompira stave u ulje na niskoj temperaturi i peku neko vreme kako bi se pomfrit dobro ispekao iznutra, a onda, tek što ga poručite, će ga na kratko staviti u vrelo ulje kako bi bio hrskav taman koliko treba. Od preliva je najzastupljeniji majonez, ali većina mesta takođe nudi i kečap, kari, i ostale interesantne alternative. Ali, probajte sa majonezom barem jedamput.

75576_constance-wiebrands-rice-table_gf.jpg
Obilna večera na indonežanski način


Za večeru probajte indonežanski “rijsttafel”

Amsterdam ne važi ni za neki grad sa spektakularnim restoranima, ali služi jedno odlično i nesvakidašnje jelo koje bi trebalo probati. Služi se u svim indonežanskim restoranima širom grada i zove se “rijsttafel”, što je holandski “sto pirinča”. Nije baš jeftino (oko 15 evra pa naviše za jednu osobu), ali dobije se dosta hrane koja je fantastično servirana. Dobijete veliku činiju pirinča i još između osam i 20 manjih jela koja sadrže interesantne priloge - indonežanski inspirisane kombinacije mesa, povrća i začina. Sva jela stižu odjednom i sve vas čeka na metalnom postolju koje se zagreva malim plamenom ili drugim uređajem i obično zauzme ceo sto. Kombinacija ove hrane i soseva sa pirinčem može imati rajski ukus, posebno ako ste dobro raspoloženi. To je obrok o kojem ćete pričati godinama posle. Nekoliko indonežanskih mesta služe manju verziju ovog jela za one koji jedu “s nogu”, ali savetujemo da ipak isplanirate večeru unapred i na miru uživate.

75577_mararie-zamak_gf.jpg
Zamak Muiderslot nalazi se na samo sat vremena od grada


Odmah izvan grada postoje neke odlične atrakcije uključujući zamak i najveću cvetnu pijacu na svetu

Amsterdamskim centrom grada možete prošetati za 40 minuta ako se usredsredite samo na to, ali je “pretrpan” muzejima, galerijama, šoping centrima, kofišopovima, barovima i mnogim drugim atrakcijama pa vam ne bi bilo dosadno da ostajete u poseti i nedeljama. Ali, ako ostajete duže od dva dana, uzmite u obzir i neke dnevne izlete kao opciju, uključujući dve stvari do kojih se lako stiže kratkom vožnjom lokalnim autobusom. Zamak Muiderslot je relativno mali, ali veoma "fotogeničan" i autentično predstavljen, tako da ako niste iskusili evropske zamkove na pravi način, ovo može biti odličan izbor i početak. Do njega možete stići za nešto više od sat vremna od železničke stanice gde uhvatite lokalni autobus koji će vas dovesti tačno do zamka. Slična je situacija i sa Alsmeer aukcijom cveća, koja se održava rano izjutra svaki dan u jednoj od najvećih zgrada na svetu, samo u amsterdamskom predgrađu. Fascinantno je videti ovaj događaj i vredi jedno jutro ustati ranije i isplanirati posetu.

50868_ana-frank-kuca-majazmaja_gf.jpg
Kuća Ane Frank


Besplatne pešačke ture su odlične

Pre nekoliko godina, kompanija u Berlinu počela je nuditi “besplatne” pešačke ture kroz grad i ubrzo su se proširili u još gradova (šire se i dalje) u Evropi i Izraelu. Amsterdamska tura je odlična, kao i ostale, i odličan je način da potrošite tri sata svog prvog dana u gradu. Ture su zaista besplatne, ali vodič će na početku ture naglasiti da rade za bakšiš i cene kada im date napojnicu onoliko koliko vi mislite da vrede. Grupe su obično dovoljno velike da su svi na dobitku čak i kada ostavite 5 evra po osobi. Ture se odvijaju dvaput dnevno i kreću sa Dam trga odakle vode vas kroz Crvenu Zonu (biće vam manje čudno kada šetate u većoj grupi), i potom kroz ostale istorijske delove grada do dela Jordaan, blizu kuće Ane Frank. Ovo je zaista odličan način da obiđete grad, a i vodiči su besprekorni jer znaju da moraju da se što više trude kako bi zaradili veći bakšiš, ali svakako vredi i da budete malo velikodušniji prema njima.

75578_mike-mcholm-amsterdam-kanali_gf.jpg
Vožnja amsterdamskim kanalima je nešto što se ne propušta


Trebalo bi prvog dana sat vremena krstariti kanalima

Amsterdamski istorijski centar upotpunjen je zadivljujućim kanalima koji igraju veliku ulogu u rođenju i uzdizanju grada. Možda zvuči pomalo banalno, ali osnovna tura kanalima od sat vremena je odličan način da se upoznate sa gradom ako dolazite prvi put. Postoji oko šest ili sedam kompanija koje sve prate istu rutu sa obezbeđenim (obično nasnimljenim) usputnim komentarima, i iako mislite da bi mogli biti bolji, svakako vrede. Ove osnovne ture od po sat vremena delimično se koriste i kao “navlakuše” da se prijavite za skuplju varijantu krstarenja uz večeru pod svećama, ali preskočite tematske ture i “odradite” kraću verziju. Pomalo je čudno, jer su sve ture skoro identične, što većina kompanija naplaćuje oko 12 evra, dok neke naplaćuju sedam. Pronađite neke od jeftinijih i uživajte u vožnji kao načinu da vidite dosta glavnih znamenitosti i naučite interesantne stvari o Amsterdamu vašeg prvog dana, ako je moguće.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Renovirana "Holandija u malom" čeka turiste

Renovirana "Holandija u malom" čeka turiste



Madurodam u Hagu, najpoznatiji evropski park minijatura, proteklog vikenda je ponovo otvoren za posetioce, posle renoviranja koje je trajalo nekoliko meseci.

v240381p0.jpg


Menadžment Madurodama očekuje da će minijaturni amsterdamski kanali, kuća Ane Frank, most Erazm, roterdamska luka, amsterdamski aerodrom - Šipol, pijaca sireva u Alklarmu, polja lala, kraljičina palata, pivara Hajneken u park godišnje "dovesti" oko 700.000 posetilaca.

"Tokom deset godina, imali smo više od milion posetilaca godišnje. Kad se taj broj smanjio - morali smo da uradimo nešto", rekao je AFP-u menadžer parka Sižim Žansen.

Vodenice su visoke oko 30 centimetara, crkveni tornjevi ne dostižu više od dva metra, a figurine muškaraca i žena su visoke tek nekoliko centimetara. U ovom parku sve je reprodukovano u razmeri jedan prema 25 - odnosno sve makete su 25 puta manje od originala.

"Želeli smo da posetioci razumeju šta je zapravo Holandija", rekao je Žansen precizirajući da je renoviranje, koje je trajalo pet meseci i koja je koštalo osam miliona evra bilo veoma važno za ovaj park koji je napravljen 1952. godine.

Park je grupisan u tri tematske celine - "voda kao prijatelj i nepijatelj", "stari gradski centri" i "Holandija kao izvor inspiracije za svet".

Park su kreirali roditelji Džodža Madura, holandskog vojnika koji je umro u koncentracionom logoru tokom Drugog svetskog rata, kao bi finansirali dobrotvorne organizacije za decu.

(Tanjug)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Pogledajte: Bajkovito selo u Holandiji sa romantičnim kanalima umes

Pogledajte: Bajkovito selo u Holandiji sa romantičnim kanalima umesto puteva

Za sve one koji maštaju o mirnijem životu, idilično selo Gijeton u Holandiji bio bi izbor bez greške. Ovo seoce specifično je po tome što umesto puteva ima kanale.

1_zps38cfd3e1.jpg


Romantične kućice sa cvetnim baštama premrežene su kanalima dužine šest i po kilometara.

2_zps1b4899d1.jpg


Sudeći po fotografijama, nije ni čudo što je poslednjih godina Gijeton postao prava turistička atrakcija, pa je i prozvan holandskom Venecijom.

3_zps7c7e5aca.jpg


Selo se može obići u različitim turama, a najpopularnija je vožnja čamcima iz kojih se uživa u rustičnom šarmu ovog bajkovitog mesta.

4_zpsa3ff8465.jpg


5_zps051ce700.jpg


6_zps57d14968.jpg


7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg


Izvor: Blic Online

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Ovo morate da uradite u Amsterdamu!

Ovo morate da uradite u Amsterdamu!

Ne, ne mislimo na Crvenu četvrt! Dajemo vam vodič i podsetnik na stvari koje ljudi obično ne stignu da posete, a trebalo bi pod obavezno.

1.jpg
Neke stvari ne smete propustiti

Upoznajte burnu istoriju Amsterdama
Istroija Amsterdama je zaista bogata i seže puno dalje od Drugog Svetskog rata. Posetite Amsterdam Museum (nekadašnji Istorijski muzej Amsterdama) u kojem ćete upoznati razvoj grada od početka do danas. Tamo su izloženi zanimljivi predmeti poput cipela starih 700 godina i slično. Tu je i muzej čudnog naziva "Museum Ons' Lieve Heer op Solder" (Naš vladar na tavanu), a to je zapravo mala sakrivena crkvica u Crvenoj četvrti koja je nedavno vraćena u stanje u kakvom je bila u 17. veku.

Uđite u grad razglednica
Kad pomislite na Amsterdam prvo što vam na pamet padne su lale, sir i vetrenjače, ali iza tih klišea se nalaze zaista zanimljive priče. Neke od njih možete pronaći u Muzeju Zaanse Schans koji je zapravo muzej klompi, a čim uđete unutra videćete koliko su drvene klompe važne za Amsterdam i Holandiju. Tu je i Bloemanmarkt na kojem možete kupiti lale, a ako ste ljubitelj sira svakako posetite Reypenaer gde možete da degustirate najbolje holandske proizvode.

2.jpg
Izgubite se ;)

Izgubite se između kanala
Odaberite jedno prepodne i jednostavno se izgubite između kanala. Možete ih pratiti peške, biciklom ili skuterom, ali najveći doživljaj će svakako biti ako uplatite jednu od brojnih tura po reci Amstel. Ovo iskustvo ćete pamtiti.

Iznajmite bicikl
Jeste li znali da po nekima u Amsterdamu biciklisti imaju više prava od vozača automobila? E, pa to je donekle i tačno. Amsterdam je jedan od retkih gradova koji je čitav prilagođen za bicikliste, a posebnu pažnju posvetite i semaforima, jer na mnogo mesta postoje i semafori za bicikliste. Bicikl možete iznajmiti skoro u svakoj gradskoj četvrti.

Zatvorenim očima prođite kroz Crvenu četvrt
Ovo je naravno šala. Amsterdamska Crvena četvrt jedna je od najpoznatijih takvih četvrti na svetu, a popularna je po zaista velikom broju „lakih“ (ali skupih), devojaka, mladića, transseksualaca i ostalih. To je vrlo verovatno najmultikulturalnija četvrt u Europi, a nemojte se iznenaditi ako vam priđe neka fatalna žena ili muškarac s vrlo primamljivom ponudom za seks.

Upoznajte izvrsnu uličnu umetnost
Za dobar kulturni provod vam i nije potrebno da provodite vreme u zatvorenom prostoru, jer Amsterdam je muzej na otvorenom. Brojne uličice skrivaju prava mala (i velika) umetnička dela našarana po zgradama, a koliko je umetnost grafita u Amsterdamu prihvaćena, govori i činjenica da je velik broj galerija počeo da prenosi grafite na fotografiju i izlagati ih kao umetnost.

Posetite kuću Ane Frank
Verujemo kako ste barem jednom u životu čuli ime ove mlade devojčice čiji je životni san bio izdati roman. Na žalost, njena se želja ispunila, ali ne za njenog života. Posetite kuću u kojoj se nalaze skrivene prostorije, gde je za vreme Drugog svetskog rata nastalo ovo delo.

Izvor: B92
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Top 7 lepota Holandije

Holandija je poznata kao zemlja seksa, droge i alkohola, ali i kao zemlja lala, bajkovitih vetrenjača i predivne arhitekture. Ovo su neka od mesta koje ne smete da propustite ako vas put odvede ovu prtelepu zemlju.

1_zpsc43099e0.jpg

Amsterdam, najveći grad u Holandiji

1. De Houg Veluve Nacionalni park - Dominiraju šume i travnate površine. Tu se nalazi i prirodni rezervat "De Hoge Veluve", nacionalni park površine 5.400 hektara.

2. Jordan Distrikt, Amsterdam - Ako želite upoznati Holandiju u malom, svakako posetite Amsterdam. Ako želite da otkrijete najbolje od Amsterdama - posetite Jordan četvrt u kojoj ćete pronaći mnoštvo kafića, šarmantnih restorana i butika.

2_zpseb9394dc.jpg

Utreht, stari deo grada



3. Utreht - U starom jezgri koja obuhvata centar grada nalaze se mnoge zgrade i objekti iz ranog Srednjeg veka. Jedan od razloga je i taj što je ovaj grad do 8. veka bio religijski centar Holandije. Osim toga, Utreht je bio jedan od najvažnijih gradova na ovim prostorima, dok ga nije istisnuo Amsterdam.

4. Lajden - Jedan od najstarijih gradova u zemlji, prvi put se spominje 922. godine. Temelji se na metalnoj, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji. Zanimljiv da se poseti, pogotovo ako imate ceo dan samo za njega.

3_zps292b4c63.jpg

Pod zaštitom UNESCO - Kinderdijk



5. Kinderdijk - Kinderdijk je mesto najveće koncentracije tradicionalnih vetrenjača u Holandiji i u svetu i jedno od najpoznatijih turističkih atrakcija koje nudi Holandija. Selo je upisano na UNESCO popis mesta svetske baštine u Evropi 1997. godine.

6. Mastriht - To je grad jezičke raznolikosti, najviše zahvaljujući svojoj lokaciji na središtu različitih govornih područja, kao i internacionalne studentske populacije. Mastriht je takođe poznat i kao grad kulture, istorije i i lokalnog folklora i veoma je popularno turističko odredište.

7. Vrtovi Keukenhof - Najveći svetski vrt cveća smestio se u Holandiji. Ovde se godišnje posadi preko sedam miliona cvetova!

Izvor: Punkufer.dnevnik.hr
 
Natrag
Top