Hocu da postanem web dizajner

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ja bih se složio sa @Ljudovinom. Inače moj omiljen je Web Expression Studio. A literaturu na američkom naravno možete naći na wowebook.com. Happy coding.
 
Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
172
Profesionalno se bavim web dizajnom nekih 8 godina, pa da vam podelim nekoliko saveta.
  1. FrontPage izbacite iz glave
  2. Zaboravite odmah na super mega ultra programe za pravljenje instant sajtova
  3. Tutorijale na srpskom takođe izbacite iz glave. Nemojte pogrešno da me razumete, ali ako hoćete da makar i malo budete uspešni u web dizajnu, engleski jezik se mora znati
  4. Naučite Photoshop
  5. Naučite kodiranje (HTML i CSS). Uopšte nije bitno u kom editoru ćete pisati kod. Možete i najoobičniji Notepad da koristite, ali bih vam svakako preporučio Dreamviewer.
  6. Radite svakodnevno
  7. Ako posle godinu dana ne vidite napredak, batalite ovo zanimanje


Slazem se sa ovim clanom. Bez godinu dana mukotrpnog rada ne moze se nista ozbiljnije postici, te instant brze nazovi programe za web design zaboravite, kodiranje se mora znati .Ne moze se postati web designer preko noci. +1 preporuka za dreamviewer i naravno html + css kodiranje, ja sam procitao brdo knjiga. Polazna osnova CSS Beginner Tutorial | HTML Dog, kasnije malo napredniji nivo i neka jquery implementacija
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
8
najbolje je da krenete sa blogerom , imate opcije html i učite pa onda dalje a godina će brzo proći......
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2011
Poruka
18
Moja sugestija je da pre svega pronadjete neku firmu koja se ozbiljnije bavi poslom izrade i pozicioniranja sajtova. Pokusate da stupite u kontkat sa njom i ponudite svoje usluge, makar i volontorinje sa zeljom da ucite kroz delice nekih projekata. Jer danas se ne prave sajtovi radi estetike vec radi dobre pozicije, funkcionlanosti i elasticnosti u prilagodjavanju izmenama i zahtevima trzista.
Iskustva i znanja koje dobijete na taj nacin ustedece vam godine bauljanja po moru korisnih i onih manje korisnih znanja.
 
Učlanjen(a)
09.08.2010
Poruka
1
Profesionalno se bavim web dizajnom nekih 8 godina, pa da vam podelim nekoliko saveta.
  1. FrontPage izbacite iz glave
  2. Zaboravite odmah na super mega ultra programe za pravljenje instant sajtova
  3. Tutorijale na srpskom takođe izbacite iz glave. Nemojte pogrešno da me razumete, ali ako hoćete da makar i malo budete uspešni u web dizajnu, engleski jezik se mora znati
  4. Naučite Photoshop
  5. Naučite kodiranje (HTML i CSS). Uopšte nije bitno u kom editoru ćete pisati kod. Možete i najoobičniji Notepad da koristite, ali bih vam svakako preporučio Dreamviewer.
  6. Radite svakodnevno
  7. Ako posle godinu dana ne vidite napredak, batalite ovo zanimanje

+1 i dodao bih još par stvari za koje smatram da su bitne.

1. PHP i MySql vam ne trebaju, kao ni bilo koji drugi server-side jezik, ako hoćete da budete web dizajneri.
2. Lično ne bih preporučio Dreamweaver, jer generiše prljav i neuređen kod sa gomilom klasa sa generičkim nazivima, što je teško kasnije drugima da preurede i izmene ako se za to kaže potreba. Umesto toga, savetujem Vam da koristite kod editor (Sublime Text, Brackets, Web Matrix itd)
3. JavaScript je nezaobilazan deo za web dizajnere, tako da će vam trebati solidno znanje i ove oblasti ako mislite da svoj dizaj iz Fotošopa prevedete u markup kako treba.
4. Naučite responsive dizajn nakon što savladate HTML-CSS osnove. Danas niko ne traži sajt za samo jedan uređaj, sve mora da bude pregledno i uredno nebitno odakle mu pristupate.
5. Osnove SEO. Kada dizajnirate sajt, valjalo bi da u glavi imate osnovno znanje SEO kako biste semantički dizajnirali i kodirali za bolje pozicioniranje. Sve ovo dolazi samo po sebi kad steknete rutinu sa dizajnom i kodiranjem.

Lično, preporučujem Tuts+ kao glavni izvor za učenje, jer imaju dosta profesionalaca koji rade kurseve i kraće tutorijale. Besplatni tutorijali su na hub.tutsplus.com , a oni kursevi koji su više napredni su na tutsplus.com (19 dolara mesečno).

Sve sam ovo prošao i sam, pa mogu da posavetujem ljude. Iako više nisam toliko u front-end svetu, još uvek učim nove trikove kad nađem vremena.

Pozdrav i puno sreće u radu!
 
Učlanjen(a)
08.08.2011
Poruka
12
serbo123 je u pravu bez znanja vam nece biti lako.

Vecina ljudi sa zeljom a bez predznanja obicno krene sa CMS-ovima i onda kada im neki klijent zatrazi neku zahtevniju opciju na sajtu krene cupanje kose sa glave i onda dobijemo los proizvod da se tako izrazim. Dreamviewer je odlican program ali da biste uspesno radili sa njim trebace vam znanje koje ako ste predani mozete steci i da oooo2 je u pravu sto se njega tice. Ima toliko stvari za znati pre pravljenja sajta da je to nenormalno ali polako jedno po jedno i dodjete do cilja. Upustava na srpskom necete naci, tako da se sve svodi na steceno znanje :)
 
Natrag
Top