HDD se vidi i kada ga otvorim traži da ga prvo formatiram...

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Sa Easy BCD dodajte druge sisteme u bootloader ili instalirajte drugi boot loader...

Naravno moze i iz command prompta sa BCEDIT ali zbog prethodnih problema, ne preoprucujem :D
 
Član
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruka
695
Sa Easy BCD dodajte druge sisteme u bootloader ili instalirajte drugi boot loader...

Naravno moze i iz command prompta sa BCEDIT ali zbog prethodnih problema, ne preoprucujem :D
Hvala puno, ušao sam u win7 ,ali još jedno pitanjce ....programe ne mogu da pokrenem sve mi pokazuju kao prečice...ima li tome rešenja ...u svakom slučaju Hvala.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Hvala puno, ušao sam u win7 ,ali još jedno pitanjce ....programe ne mogu da pokrenem sve mi pokazuju kao prečice...ima li tome rešenja ...u svakom slučaju Hvala.

Sve zavisi sta je razlog, moguce da vise ne postoji putanja do tih programa, moze biti infekcija USB shortcut virusom, ili moze biti da je u windowsu promenjeno da se precice otvaraju u explorer-u. Moze li neka slika problema? Da li je moguce pokrenuti programe sa originalne lokacije na kojoj su instalirani, recimo c:\program files\ime programa\ime.exe

Da li su samo programi precice ili recimo i folderi i fajlovi?

Ukoliko su programi bili instalirani na nekoj od drugih particija proverite da li je putanja do istih ista kao sto je bila ili je izmenjena, recimo D:\Programi\program.exe, moze se proveriti desnim klikom na precicu do programa. Ako je dodat novi hdd, ili je izmenjena konfiguracija moguce je da je promenjena i slovna oznaka diska pa je sada recimo F: na primer. To se lako moze srediti iz windows disk managmenta. Na windows 7 i novijim OS slovne oznake su jedinstvene unutar tog operativnog sistema, dok recimo XP vidi slovne oznake onako kako ih je drugi Xp napravio.

Ukoliko su fajlovi sakriveni zbog usb shortcut virusa, to znaci da su promenjeni atributi fajlova, ali fajlovi i dalje postoje, i trebalo bi prvi ukloniti virus, a zatim vratiti atribute sa sledecom komandom:
Kod:
attrib -h -r -s /s /d D:\*.*

Gde ovo D: menjamo sa slovnom oznakom diska. Za sistemsku particiju to je moguce uraditi sa recimo drugog sistema, ali imajte na umu da ce menjanje atributa za sve fajlove sistemske particije trajati mnogo dugo, i da ce nakon toga svi sistemski fajlovi biti vidljivi.

Umesto toga lakse je to uraditi samo za foldere u kojima se nalaze bitni fajlovi i zatim reinstalirati sistem.
Primer:

Kod:
]attrib -h -r -s /s /d D:\Downloads\moji fajlovi\*.*

Menja atribute u folderu D:\Downloads\moji fajlovi\

Za resetovanje pogresne asocijacije fajlova pokusajte nesto od ovoga:

Kod:
https://www.sevenforums.com/tutorials/2630-default-programs-set-programs-default-associations.html

https://www.winhelponline.com/blog/file-asso-fixes-for-windows-7/


Ako je nesto drugo u pitanju, ili ako niste sigurni da li je nesto od ovoga problem, NE POKUSAVAJTE nista od ovoga. Cisto sam napisao informativno neke od mogucnosti za ponasanje slicno opisanom i moguca resenja. To ne znaci da je bilo sta od toga problem koji imate.

Za dijagnozu problema, prvo nam treba vise informacija.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruka
695
Za dijagnozu problema, prvo nam treba vise informacija.

Hvataj.PNG

Znači, mogu da podignem WIN7 i WIN10 sa H i C particije ...međutim ovaj WIN10 koji mi je mnogo bitniji na particiji G ne mogu da pokrenem ....kad stavim u EasyBCD ovako kako je na slici i odaberem pri pokretanju taj win izađe mi plavi ekran sa smajlijem i web adresom kao http://microsoft.com/stopcode.......po njihovom uputstvu ne znam da li smem da uradim ovo

Hvataj1.PNG

da postavim da mi je po difoltu win10 na G particiji i dole da postavim start u safe modu.....eto , a onda ćemo preći na izgubljene programe, možda su mi neki na ovim particijama.....
Pozdrav
 

Prilozi

  • Hvataj.PNG
    Hvataj.PNG
    171,7 KB · Pregleda: 6
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Gdje nadje particije H i G :eek:. Vjerovatno je ostecena sistemska particija od Win 10, ona mala od 500MB :oops::rolleyes:
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Šta reći a ne zaplakati :gl_wacko: :crazy_pit::assassin:Tako se to ne radi još u startu si pogrešio, otuda sada imaš probleme. Te male particije bi valjalo sve pobrisati a ostaviti samo tu malu od 500 i nju staviti napred a prazan prostor pridružiti C đe je windows. Treba da digneš sistem sa windows 10 diskom i izabereš Recovery da li on može nešto da popravi ono sa safe modom ti neće raditi jer ti je windows razbijen na G particiji.

Inače trebalo je da radiš ispravno ovo je jedan od načina ako hoćeš da imaš dual sistem sa dva windowsa na primer. Izabereš prvo koji disk hoćeš da ti je boot disk ja volim HDD za podatke da izaberem. Jer njega ne menjam i traje praktički večno dok ne crkne. Isto tako sam na drugom HDDu ostavio malo praznog prostora da ako zatreba mogu na njega da prebacim boot particiju.......... Na početku napraviš malu particiju da ti je Primarna i Aktivna ona je uvek na početku diska. Samo jedna particija može biti aktivna i sa nje se Windowsi butuju od nekih 200MB. Na ostale diskove praviš particije za Windows kao dole na slici. Tako lako dodajš windowse kako dodaješ SSD ili NVMe i šta već, i lako popravljaš ako dođe do problema. Nekada sam imao i Linuxe i po dva windowsa i nikada nije bilo problema... Sada držim samo Win 10 pro i Server 2019. Ako ti ne kontrolišeš particionisanje i instalaciju oni će kontrolisati tebe a kod Linuxa može ti se desiti da ti obriše i ono što ne bih želeo da mi bude obrisano a to mi se desilo pre mlogo godina i nikad više.
 
Član
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruka
695
Šta reći a ne zaplakati :gl_wacko: :crazy_pit::assassin:Tako se to ne radi još u startu si pogrešio, otuda sada imaš probleme. Te male particije bi valjalo sve pobrisati a ostaviti samo tu malu od 500 i nju staviti napred a prazan prostor pridružiti C đe je windows. Treba da digneš sistem sa windows 10 diskom i izabereš Recovery da li on može nešto da popravi ono sa safe modom ti neće raditi jer ti je windows razbijen na G particiji.

Inače trebalo je da radiš ispravno ovo je jedan od načina ako hoćeš da imaš dual sistem sa dva windowsa na primer. Izabereš prvo koji disk hoćeš da ti je boot disk ja volim HDD za podatke da izaberem. Jer njega ne menjam i traje praktički večno dok ne crkne. Isto tako sam na drugom HDDu ostavio malo praznog prostora da ako zatreba mogu na njega da prebacim boot particiju.......... Na početku napraviš malu particiju da ti je Primarna i Aktivna ona je uvek na početku diska. Samo jedna particija može biti aktivna i sa nje se Windowsi butuju od nekih 200MB. Na ostale diskove praviš particije za Windows kao dole na slici. Tako lako dodajš windowse kako dodaješ SSD ili NVMe i šta već, i lako popravljaš ako dođe do problema. Nekada sam imao i Linuxe i po dva windowsa i nikada nije bilo problema... Sada držim samo Win 10 pro i Server 2019. Ako ti ne kontrolišeš particionisanje i instalaciju oni će kontrolisati tebe a kod Linuxa može ti se desiti da ti obriše i ono što ne bih želeo da mi bude obrisano a to mi se desilo pre mlogo godina i nikad više.
Misliš ovako nešta...

Hvataj.PNG

kako da stavim ovu malu particiju da mije boot kad mi je windows na drugoj particiji....
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Baš tako. I meni je windows na drugim particijama a boot fajlovi su na hardu sa podacima bez windowsa. To je WD Red hard disk spor prvi koji sam stavio prvi pre jedno 4 godine, ali dobar je za boot fajlove. Onaj WD Black je rokno poslije okruglo 2god (dobio zamenu) da su boot fajlovi bili na njemu otišli bi u večna lovišta zajedno sa diskom. Lako bi ih premestio na drugi disk na kome sam ostavio praznog prostora ko gore na slici.... i windowsi bi mi radili. Ostale SSD je za Server 2019 i NVMe Kingston dodat skoro za Win 10 PRO....... Gornja slika ti sve pokazuje. Malu boot particiju bih ja stavio na Disk 2. Risajzovao bih particiju D za nekih 200MB i od nje napravio boot Aktivnu Primarnu particiju nešto ovako.

Problem je što ti imaš Aktivnu particiju na C gde ti je windows a moja metoda važi ako nemaš Windowse pa tek hoćeš da instaliraš Windowse na prazan disk, ovako ako čačkaš a ne znaš kako da postaviš boot fajlove na toj maloj primarnoj ativnoj particiji koju bi napravio Windows ti neće biti bootabilan.

Znači postoji način i ja sam to već radio i meni nije problem ali TI ako ne znaš kako može ti biti problem. Znači moja metoda važi ako ideš instalaciju od nule. Ja koristim ovu metodu bez obzira da li imam jedan ili sto Windowsa ili Linuxa na računaru. Lako se popravlja ako dođe do problema..........

Znači digneš sistem sa nekim Partition Manager-om napraviš particije kao na mojoj slici u prethodnom postu. Ubaciš instalacioni disk ili flešku sa Windowsom i kada ti Win traži gde da se instalira izabereš predviđenu particiju koju si napravio sa boot managerom kada si particionisao disk i nazoveš je primer WINDOWS, i on instalacija Windowsa će sama napraviti tu malu particiju od 500MB i bez tvog učešća. Ovako ako instaliraš dodatni Windows on upisuje u boot fajlove koji su u C particiji gde ti je prvi windows. Ako padne taj prvi windows razlog ne bitan, svi ostali windowsi biće nebutabilni. Dok mojom metodom oni ostaju i ne zavise od particije na kojoj je Windows. Tako da ako jedan padne posle restarta ja mogu ući u drugi Windows i proverovati i da li je do hardvera ili softvera ili već čega. Tako da se bootabilna particija lako može bekapovati i po potrebi premestiti na drugi disk ukoliko recimo se boot disku nešto desi otkaže recimo.

Naravno hard disk na kojima ti je boot particija mora biti izabrana u BIOS da bi sistem znao gde da traži to može biti automatski ali može i da ne mora pogotovu kod promene hardvera pa valja i na to paziti da ne bude sve sam namestio a ono opet ne radi.

Recimo moje ploče automatski hoće sve da stave na ovaj NVMe da se windows diže sa njega ali JA to neću već hoću onako kako ja to hoću pa je potrebno malo štelovanja da radi kako TI hoćeš a ne kako on hoće. Kako bih premestio boot fajlove ako bih izvadio Red disk na kome su sada i postavio ih na Black disk na kome sam ostavio praznog prostora? Lako. Digneš sistem sa Strelec i iz njega napraviš prazan prostor da bude primarna aktivna particija i pomoću EasyBCD snimiš loader u meniju postaviš putanje i posle restarta u BIOSU postavim da je boot disk WD Black i posle restarta ja sam u Windowsu. Lako i jednostavno.

Znači možeš ti napraviti malu boot particiju i na Disku1 ali ti smeta ta recover particija od 500MB tada bi to izgledalo ovako. Ali svo to pomeranje može dugo da traje i ne isplati se. Mene bi mrzelo.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top