HDD- Jel ima pomoci?

Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Prvo moras da ga nadjes. Ako uspes u tome onda zavisi gde je.

Svaki disk ima nekoliko hiljada rezervnih sektora koji su grupisani zajedno na kraju diska. Oni se ne prijavljuju u karakteristika HDD-a kao sto je kapacitet ili broj sektora. Kada se negde na disku pojavi bad sector njegova adresa se zamenjuje adresom rezervnog sektora na kraju diska a svaki podatak koji bi se upisao u bad sektor ide fizicki u onaj rezervni. Najvise ces sebi pomoci ako taj jedan bad sector prosto zanemaris kao da ga nema. Nikada ga neces ni primetiti. Veliki broj losih sektora je vec nesto drugo. Tada glava citaca mora precesto fizicki da leti sa jednog mesta na disku na njegov kraj. To se vec oseca, jedan - ne. Problem jedino moze biti ako je taj jedan los sektor na samom pocetku u tkz. boot sectoru HDD-a sto kod tebe ocigledno nije slucaj.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
A SURFACE test da odradim svaki ponaosob, jer vidim ima READ, WRITE, READ+WRITE, Reinitalize.... ?
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Prvo moras da ga nadjes. Ako uspes u tome onda zavisi gde je.

Svaki disk ima nekoliko hiljada rezervnih sektora koji su grupisani zajedno na kraju diska. Oni se ne prijavljuju u karakteristika HDD-a kao sto je kapacitet ili broj sektora. Kada se negde na disku pojavi bad sector njegova adresa se zamenjuje adresom rezervnog sektora na kraju diska a svaki podatak koji bi se upisao u bad sektor ide fizicki u onaj rezervni. Najvise ces sebi pomoci ako taj jedan bad sector prosto zanemaris kao da ga nema. Nikada ga neces ni primetiti. Veliki broj losih sektora je vec nesto drugo. Tada glava citaca mora precesto fizicki da leti sa jednog mesta na disku na njegov kraj. To se vec oseca, jedan - ne. Problem jedino moze biti ako je taj jedan los sektor na samom pocetku u tkz. boot sectoru HDD-a sto kod tebe ocigledno nije slucaj.

Ja sam nekako te loše sektore na početku diska najlakše rješavao. Prilikom instalacije sistema "odsiječem" 5, 10 GB, zatim napravim particije a ono "odsječeno" onda odjavim. Windows u tom slučaju to i ne upotrebljava. Moram priznati da se na taj način gubi i onih 100MB odnosno 500MB koje dobijamo prilikom kreiranja particija. Što je najvažnije sve radi bez problema. Niko me još nije zvao da kaže ima opet problem sa hdd....Ovo je moje iskustvo...
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Predpostavljam da se nismo razumeli. Nema resenja ako je bad sektor na pocetku diska (tkz. hdd boot sector ili master boot sector). Bez obzira na broj i raspored particija racunar prvo pristupa sektorima na fizickom pocetku diska, cak i kada prva particija pocinje 10GB kasnije. To je neophodno da bi odredio gde disk pocinje i u zavisnosti od toga odredio gde su particije. Jedan bad sector na tom mestu i racunar nece biti u stanju ni da vidi nijednu particiju. Disk je organizovan po ovoj semi:

bootsect.jpg
MBR je neophodan svakom disku i fizicki je uvek na samo pocetku. Jedan bad sector u njemu i disk je neupotrebljiv. VBR tj. volume (partition) boot records je potreban za svaku particiju i korisnik ih moze setati pod disku po svojoj volji izmenama particija.

@mbcom Ne moras da radis nista. Formatiraj disk i kreni sa instalacijom.
 
Učlanjen(a)
31.12.2010
Poruka
9
Nemojte igorirati probleme s hardom. Čsto su nam podaci vredniji od para za novi hard. Dobro je ono najbitnije (nekom su to slike, nekom programi, nekom kod ....) spremiti još na nekoliko mjesta. A problematičniji hardovi uvijek se dobro nađu za sve one privremene stvari kojih nam nije tako žao ako izgubimo.
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Prosli disk je dobro prosao, radi relativno dobro.
Ali sada ovaj, bio je 100%, racunar se restartovao, nekako sam ga povratio i evo sada imam ovo:


p.s. Zanimljivo da ni jedan program, jedan sam pokretao preko USB-a prilikom startovanja racunara ne nalazi BAD sektor.
 

Prilozi

  • 123445.jpg
    123445.jpg
    149,9 KB · Pregleda: 10
  • 5675978899.jpg
    5675978899.jpg
    44,3 KB · Pregleda: 7
Učlanjen(a)
15.03.2010
Poruka
404
Prosli disk je dobro prosao, radi relativno dobro.
Ali sada ovaj, bio je 100%, racunar se restartovao, nekako sam ga povratio i evo sada imam ovo:


p.s. Zanimljivo da ni jedan program, jedan sam pokretao preko USB-a prilikom startovanja racunara ne nalazi BAD sektor.


pozz

imam isti slucaj vec par mjeseci, od 100% health na disku sada imam još 24%

pocelo je svakih par dana po 10tak novih bad sektora, da bi nakon 4-5 nedjelja odjednom se pojavilo više komada i zaustavio se na 176 bad sektora

niti jedan software nemoze ga vratit na početno stanje

uredno nakon 176 bad sektora radi odlično vec 2 mjeseca, dokada ce raditi, nepoznato?

i ono što piše remaining lifetime 56 days nije točno, moze tako raditi i par godina uredno
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
pozz

imam isti slucaj vec par mjeseci, od 100% health na disku sada imam još 24%

pocelo je svakih par dana po 10tak novih bad sektora, da bi nakon 4-5 nedjelja odjednom se pojavilo više komada i zaustavio se na 176 bad sektora

niti jedan software nemoze ga vratit na početno stanje

uredno nakon 176 bad sektora radi odlično vec 2 mjeseca, dokada ce raditi, nepoznato?

i ono što piše remaining lifetime 56 days nije točno, moze tako raditi i par godina uredno
To je pitanje vremena,ako imas nesto vazno na njemu,prebacuj ili na drugi ispravan HDD ili narezi na DVD-e.Inace mozes probati srediti te bad sektore sa Hirens Boot-om.narezi ga na CD i postavi u BIOS-u da ti komp krene sa CD Room-a.Pokreni alat u DOS-u.tamo imas komandu za Repair koji ces podesiti po komandama.nemoj da te zcudi kada budes trebao uneti broj pod kojim se nalazi taj HDD,nemoj koristiti Numericke brojeve,nego,ove iznad slova.Polako prati komande i pusti ga da radi.Posto ima toliko bad sektora.Pusti ga da radi preko noci,ako nikom ne smete,ili odredi jedan dan za to,jer ce raditi to i preko 7 sati.Ja sam tako sredio jedan i na njemu mi je Ubuntu,zasad nema nikakvih problema,ali nhe mislim da ce raditi neznam koliko dugo.To sam citao po netu.nekom su isli i na nekoliko godina,ako ne lazu,ali nemaju razloga.tak da ti zelim sve najbolje.Instaliraj neki Os na njega,ali ne pakuj nekakve podatke:slike,muziku ili nesto sto ti je bitno.
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
To je pitanje vremena,ako imas nesto vazno na njemu,prebacuj ili na drugi ispravan HDD ili narezi na DVD-e.Inace mozes probati srediti te bad sektore sa Hirens Boot-om.narezi ga na CD i postavi u BIOS-u da ti komp krene sa CD Room-a.Pokreni alat u DOS-u.tamo imas komandu za Repair koji ces podesiti po komandama.nemoj da te zcudi kada budes trebao uneti broj pod kojim se nalazi taj HDD,nemoj koristiti Numericke brojeve,nego,ove iznad slova.Polako prati komande i pusti ga da radi.Posto ima toliko bad sektora.Pusti ga da radi preko noci,ako nikom ne smete,ili odredi jedan dan za to,jer ce raditi to i preko 7 sati.Ja sam tako sredio jedan i na njemu mi je Ubuntu,zasad nema nikakvih problema,ali nhe mislim da ce raditi neznam koliko dugo.To sam citao po netu.nekom su isli i na nekoliko godina,ako ne lazu,ali nemaju razloga.tak da ti zelim sve najbolje.Instaliraj neki Os na njega,ali ne pakuj nekakve podatke:slike,muziku ili nesto sto ti je bitno.

Ja sam pokusao preko tog programa, ali on ne nalazi ni jedan BAD sektor. Cak i u Hard Disk Sentinel-u kad odraim surface test (read recimo) ne nadje ni jedan BAD sektor...
 
Natrag
Top