Hardware Chat arhiv - {rešeni problemi}

Ko je bolji?

  • ATI

    Votes: 67 45,9%
  • Nvidia

    Votes: 79 54,1%

  • Total voters
    146
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uskoro dva nova Bulldozera

[h=1]Uskoro dva nova Bulldozera
[/h]
Do kraja prve polovine godine AMD planira da lansira dva nova procesora iz FX serije bazirana na kompanijinoj Bulldozer arhitekturi, FX-4130 i FX-6130. Dva čipa je otkrio sajt Donaim Haber i pruža nam neke informacije o ovim čipovima koji bi trebalo da budu poboljšane verzije svojih prethodnika. Prema njima, manje moćni FX-4130 uključuje dva Bulldozer modula za ukupno četiri procesorska jezgra, i ima frekvenciju od 3,8 GHz. Ovo je 200MHz više nego FX-4100 što je čip koga bi trebalo da zameni, dok uz maksimalni Turbo Core brzina dostiže 3,9GHz (3,8GHz je kod prethodnika). FX-4130 je prvi procesor iz AMD FX serije koji ima samo 4 MB L3 keš memorije.



amd-readies-fx-4130-and-fx-6130-bulldozer-processors-for-q2-launch-2.jpg


FX-6130 sadrži istih 3,9 GHz uz maksimalni Turbo Core kao i prethodnik, ali je osnovni radni takt povećan sa 3,3 GHz na 3,6 GHz. Takođe ima šest jezgara, 6 MB L2 keša, kao i 8 MB L3 keš memorije. TDP rejting za oba čipa je identičan - 125W. Oba procesora su ušla u proizvodnju krajem februara i očekuju se u prodavnicama do kraja prve polovine godine, ali se cena ne zna.



Izvor: Softpedia


 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
164
Gdje mogu kupiti ili naruciti asus slate ep121?

Kupujem asus slate ep121, ali nisam nasao ni jedno prodajno mjesto u srbiji.DA li neko zna gdje mogu da nadjem neko prodajno mjesto ili odakle je najbliza porudzba?
Hvala.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
GeForce GTX 680 kartice u ponudi

GeForce GTX 680 kartice u ponudi



asusgt680top.jpg



Asus je predstavio jedan model kodne oznake GTX680-2GD5, baziran na referentnom dizajnu, kao i Zotac, MSI, Galaxy, Palit, KFA2, Inno3D, Point of View, PNY i drugi.

Kao i obično, istovremeno uz predstavljanje referentnog modela GeForce GTX 680 grafičkih kartica, svoje modele predstavili su i svi važniji partneri. Većina proizvođača odlučila se u prvoj seriji ponuditi samo modele bazirane na referentnom dizajnu, dok su oni hrabriji odlučili odmah ponuditi i OC modele. Asus je predstavio jedan model kodne oznake GTX680-2GD5, baziran na referentnom dizajnu, kao i Zotac, MSI, Galaxy, Palit, KFA2, Inno3D, Point of View, PNY i drugi. Među rijetkim proizvođačima koji je ponudio GTX 680 kartice bazirane na vlastitom dizajnu našao se EVGA, sa čak pet modela - Into, SC, FTW, Classified i HydroCopper modele GeForce GTX 680 kartica. Osnovni model pod oznakom Into prati specifikacije referentnog modela, dok SC ili SuperClocked model koristi isti dizajn, no dolazi sa blago povišenim taktovima.

Model FTW donosi efikasnije hlađenje, te još više radne taktove, dok model Classified predstavlja trenutno najbrže GTX 680 rješenje sa vazdušnim hlađenjem na tržištu. HydroCopper model, kako se iz naziva može zaključiti, namijenjen je korisnicima sistema vodenog hlađenja, te je opremljen vodenim blokom kompanije Swiftec. EVGA nažalost nije objavila detaljnije informacije o radnim taktovima svojih kartica. Uz model baziran na referentnom dizajnu, rješenje sa blokom za vodeno hlađenje kompanije Arctic najavio je i Inno3D. Ova kartica koristi Accelero Hybrid hladnjak, koji kombinuje blok za vodeno hlađenje sa klasičnim vazdušnim hladnjakom. Predstavljeni modeli uglavnom dolaze po cijeni referentnog modela od 499USD, dok cijene OC modela nisu objavljene.



evga680hydro.jpg


HardwareBase



 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
333
imam jedan predlog ,pokusaj karticu ubaciti u drugi slot ,inace je to obicna Cmedia ,zvucna kartica,koju u nekim verzijama radi Genius,e sada je pitanje koji OS koristis za nju ima i win 7 driver,usput instaliraj neku noviju verziju kodek paka,mislim da ces resiti problem. Takodje i drajver zvucne kartice moze praviti veliki problem
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Asus otkriva matične ploče sa Intel 7 Series čipsetom

[h=1]Asus otkriva matične ploče sa Intel 7 Series čipsetom
[/h]

ASUS je nedavno organizovao niz globalnih seminara, koji su iskorišćeni kao pozornica za predstavljanje nekoliko novih patentiranih tehnologija, koje će se pojaviti na ASUS matičnim pločama koje koriste Intel 7 seriju čipsetova. One uključuju Dual Inteligentne procesore 3 sa SMART Digi + Power Control tehnologijom nove generacije za značajno poboljšanje performansi, Asus Wi-Fi GO! za poboljšano iskustvo pretraživanja koristeći bežičnu konekciju kao i Fan Xpert 2, funkcija koja omogućava kako poručuju iz Asusa - najbolju kontrolu hlađenja ikada ponuđenu na matičnoj ploči.

Najnovija tehnologija za svaku desktop aplikaciju

Na pomenutom seminaru predstavljene su potpuno nove matične ploče iz ASUS-ovog proslavljenog ROG brenda, uključujući i mikro ATX Maximus V GENE, kao i ojačana SABERTOOTH Z77 iz ASUS TUF opsega. Maximus V GENE dolazi opremljena SupremeFX III audiom, upravljanje mrežnim saobraćajem obezbeđeno je putem Intel Ethernet-a i ASUS GameFirst tehnologijom koja nam donosi lakše i bogatije igranje. Sa druge strane, SABERTOOTH Z77 karakteriše Thermal Armor, koji omogućava precizno hlađenje i nenadmašnu pouzdanost. Pored ovih ploča, Asus 7 Serija pokriva širok spektar računarskih segmenata, uključujući workstation modele sa 4-way GeForce SLI i dual Intel Ethernet. Mini-ITX i H77, energetski efikasne matične ploče fokusirane su na multimediju.



asus-p8z77-v-deluxe-motherboard.jpg



SMART Digi + Power Control i Dual Intelligent Procesori 3 za poboljšane performanse

Dual Intelligent procesori iz ASUS-a donose čipove ugrađene na ploči, tj. u pitanju su TPU ili TurboV Procesori, i EPU, ili Energy Processing Unit. Na ovaj način povećane su performanse sistema uz uštedu energije kroz optimizovano upravljanje napajanjem. Dual Intelligent Processors 3 nadograđen je sa novom SMART Digi + Power Control tehnologijom koja se sastoji od više digitalnih naponskih kontrolera koji omogućuju izuzetno i precizno podešavanje CPU-a, iGPU-a i DRAM-a te isporučuje neophodnu energiju, sve to dok je u radu TPU procesor koji treba da poveća performanse do punog potencijala.

Za dodatnu udobnost u radu, digitalno napajanje je takođe unapređeno sa optimizacijom performansi pomoću jednog klika, i sada uključuje Smart CPU Power Level profile, koji smanjuju potrošnju energije procesora do željnog napona samo jednim klikom. Nova arhitektura donosi i bolje hlađenje, tj. tiši računar. Nove matične ploče pažljivo su projektovane i to sve u skladu sa sledećom generacijom Intel VRD 12.5 standarda za napajanje što će potrošačima pružiti najnovije od inovacija i mogućnosti.

Poboljšanje hlađenja je napravljeno uvođenjem hardverskog ASUS Fan Xpert 2, koji je omogućio bolje odnošenje toplote sa toplotnih tački. Fan Auto Tuning Mode, takođe je uključen, tj. pomenuti Mod skenira toplotne tačke pojedinačno kako bi otkrio njihove temperaturne vrednosti, te uz pomoć detekcije pomenutih toplotnih vrednosti, broj obrtaja ventilatora se redukuje automatski. Brzina ventilatora se može podesiti automatski ili ručno samo jednim klikom miša kako bi postigli optimalni balans hlađenja i smanjili nivo buke. Fan Xpert 2 takođe uključuje RPM Fixed Mod namenjen korisnicima koji žele da smanje nivo buke blizu 0dB, sa vrlo određenom kontrolom brzine ventilatora ili totalnim isključenjem.



asus-p8z77-ws-motherboard.jpg


Asus Wi-Fi GO! za lakše i bogatije iskustvo pretraživanja

Kako je svestan da je udobnost najbitnija stavka u današnjem načinu života, a to se odnosi i na kućnu upotrebu računara, ASUS je iskoristio seminare da predstavi novu Wi-Fi GO! tehnologiju, prilagođenu potrošačima kojima je na umu zabava, a koji očekuju lakše i opuštenije korisničko iskustvo. Kućna zabava postaće lakša sa Wi-Fi funkcijama kao što su DLNA striming, pomoću koje korisnici mogu uživati u sadržajima sa različitih uređaja, potpuno bežično. Remote Desktop funkcija obezbeđuje pristup desktopu sa tableta ili smartphone-a koji će vam poslužiti kao daljinski upravljač, što donosi veću udobnost kreiranjem prenosive virtuelne radne površine. Wi - Fi GO! takođe može da pretvori vaš PC u ruter, sa svim ovim funkcijama u potpunosti integrisanim u all-in-one sistem.



asus-tuf-sabertooth-z77-motherboard.jpg




Ugradnja nove Intel 7 čipset serije

Pored ekskluzivnih ASUS funkcija opisanih gore, ASUS 7 serija matičnih ploča uključuje Intel SMART Response tehnologiju, Intel Smart Connect tehnologiju, i Intel Rapid Start tehnologiju, a takođe se u osnovnoj verziji podržavaju i PCI Express 3.0. Kada se uzme u obzir sve predstavljeno na seminarima, ove funkcije u kompletu čine nove ASUS Z77 ploče najatraktivnijim pločama trenutno na tržištu.



asus-rog-maximus-v-gene-motherboard.png



Izvor: Asus


 
Učlanjen(a)
29.03.2012
Poruka
1
Pomoc oko graficke

vako ja sam imao graficku nvidia ali mi je crnio start menu i ja sam stalno tako morao restartovati comp pa sam odlucio vama se obratit pa da vidim imateli nesto samo da nije link ww.silionciude.com tako nesto ide
ew
o ime graficke

NVIDIA GEFORCE MX/MX 400 (Microsoft Corporation)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gigabyte Bluetooth 4.0/WiFi Expansion Card (GC-WB300D)

[h=1]Gigabyte Bluetooth 4.0/WiFi Expansion Card (GC-WB300D)
[/h]

thumb.jpg












Gigabyte je na CeBIT-u 2012 predstavio svoju seriju 7 matičnih ploča koje su dizajnirane za treću generaciju Intelovih Core procesora. One podržavaju pregršt novih tehnologija, ali se u ovom tekstu nećemo baviti njima, već Bluetooth 4.0/WiFi PCI-E karticom koju Gigabyte isporučuje uz određene modele ove serije. U današnje vreme kada je trend sveopšteg umrežavanja u punom naletu, Gigabyte je očigledno smatrao da ni desktop računari više ne smeju biti bez mogućnosti bežičnog povezivanja i to po najnovijim standardima...


Gigabyte Bluetooth 4.0/WiFi Expansion Card (GC-WB300D)

Laptop računari, tableti i pametni mobilni telefoni već odavno imaju mogućnost bežičnog povezivanja, dok je u desktop konfiguracijama osnovni način za umrežavanje i dalje LAN kabl. Naravno, to samo po sebi nije loše, pogotovo kada se uzme u obzir da je gigabitni LAN već postao standard i pruža daleko veće brzine od bilo koje aktuelne WiFi tehnologije. Pa ipak, nekada brzina nije najbitnija, već fleksibilnost i mogućnost lakog povezivanja bez potrebe za kablovima. Baš tu potrebu je Gigabyte prepoznao i odlučio da ponudi u kompletu sa određenim modelima svoje nove serije 7 matičnih ploča i jednostavan i funkcionalan Bluetooth 4.0/WiFi PCI-E adapter.



Ova sitna PCI-E 1x kartica zauzima izuzetno malo prostora, tako da je vrlo lako moguće smestiti je čak i u natrpana kućišta, a kako nove ploče skoro uvek imaju neki neiskorišćen PCI-E slot, verovatno vam neće predstavljati problem da odvojite jedan za nju. Kartica inače radi bez problema i sa drugim pločama (tako smo je i testirali, pošto smo je dobili odvojeno), a od standarda podržava 802.11b/g/n WiFi i Bluetoot 4.0 sa implementiranom Smart Ready tehnologijom za bežični transfer podataka sa mobilnim uređajima (koju prvi zvanično podržava iPhone 4).


Uz karticu dolaze dve antene, jedna za WiFi, a jedna za Bluetooth. Antene su identične, pa samo od toga na koji konektor ćete ih povezati zavisi za šta će se koristiti. U paketu je i USB kabl sa konektorima koji su predviđeni za povezivanje na matičnu ploču. USB na ovoj kartici služi da omogući funkcionisanje Bluetooth modula, pa iako će WiFi raditi ako ga ne povežete, neophodan je za funkcionisanje Bluetooth-a.


USB ulaz na kartici je identičan onome koji se nalazi na ploči, dok se pored njega nalazi još jedan "klasičan" USB konektor. Na njega možete povezati neki drugi USB uređaj, pošto se kartica ponaša i kao USB 2.0 hub. Ovo rešenje je moramo priznati pomalo čudno, jer ćete retko naći kućište koje ima kabl sa klasičnim konektorom sa unutrašnje strane, tako da nismo baš sigurni koliko je moguće praktično iskoristiti ovaj konektor. Logičnije bi bilo da i drugi konektor bude identičan sa prvim, da se na njega može povezati klasičan unutrašnji USB kabl, što bi onda karticu pretvorilo samo u prolaznu stanicu za USB. Ovako praktično gubite jedan spoljnji USB konektor kada priključite ovu kartu.


Wireless čip je Atheros (Qualcomm) i nalazi se ispod metalnog oklopa koji ga štiti od smetnji, a osim njega se na štampanoj ploči nalazi veoma malo drugih komponenti.


Sa "zadnje" strane, tj. one koja će biti napolju, nalaze se konektori za antene, kao i dva LED-a za signalizaciju aktivnosti.

Sve u svemu, kartica i prateća oprema su minimalističke i zauzimaju jako malo prostora, što je i logično, pošto će se pakovati u istu kutiju sa matičnim pločama.

Utisci u radu

Kada smo počeli sa testiranjem ove kartice, susreli smo se sa preprekom u vidu nedostatka bilo kakvog uputstva ili drajvera. Karticu smo dobili u kesici, sa antenama i USB kablom, ali bez bilo kakvog pratećeg diska ili uputstva. Ovo je naravno posledica toga što kartica inače dolazi zajedno sa matičnom pločom, pa zasebno pakovanje ni ne postoji. Mi smo očekivali da ćemo bez problema pronaći sve što nam treba na Internetu, što se ovaj put pokazalo kao nemoguća misija. Kako je u pitanju izuzetno nov proizvod koji tek treba da izađe na tržište, na Gigabyte-ovom sajtu smo pronašli samo promotivnu stranicu i ni traga od drajvera. Srećom, pritekla nam je u pomoć lokalna Gigabyte kancelarija, pa smo ubrzo dobili arhivu sa drajverima i PDF uputstvo (doduše izuzetno šturo). Očekuje se da će svi neophodni drajveri biti online kada uređaj bude i zvanično postao dostupan.


Instalacija drajvera je srećom jednostavna i svodi se na Next, Next, Finish, a jedina stvar koja je bila van uobičajene je na momente čudnjikav hrvatski prevod Bluetooth instalacije koji se automatski aktivirao. Tokom instalacije će biti dodat određen broj novih uređaja u device manager-u, u mrežnim uređajima će se pojaviti Atheros WiFi adapter, a Bluetooth ikonica će početi da čuči u desktop tray-u.




Odmah zatim se možete povezati na WiFi mrežu preko standardnog Windows 7 interfejsa na koji su korisnici laptopova već navikli. Adapter je u našem slučaju prijavio brzinu konekcije od 144 Mbps.

gigabyte_gc-wd300d_011.jpg

gigabyte_gc-wd300d_012.jpg

Što se brzine transfera preko wireless-a tiče, izmerili smo oko 5 MB/s prilikom kopiranja na laptop povezan preko wireless-a (što prepolovi brzinu, jer u isto vreme ruter i prima i šalje podatke) i oko 11 MB/s prilikom kopiranja na laptop vezan 100 Mbit LAN-om. Ovo su sasvim dobri rezultati za 802.11n WiFi na 2.4GHz i bez tri antene.

gigabyte_gc-wd300d_013.jpg

gigabyte_gc-wd300d_014.jpg

Ima doduše jedna stvar koju smo primetili i koja nam se nije dopala. Kartica je povremeno (otprilike jednom u desetak minuta) na par sekundi gubila konekciju sa ruterom. Možemo samo da nagađamo šta je uzrok ovome, da li su možda drajveri još uvek neispeglani ili je prosto u pitanju neka nekompatibilnost sa našim hardverom (koji je inače radio bez problema u svim ostalim testovima). Tokom surfovanja ovo uopšte nije problematično i verovatno nikada ne biste ni primetili da se događa, ali ako recimo igrate neku on-line igru... u bukvalnom smislu te reči. Dovoljno je da ste nekome na nišanu kada net secne i završili ste u večnim lovištima. Nadamo se da je u pitanju čisto softverski problem koji se može lako ispraviti.


Što se tiče Bluetooth-a, nismo imali pri ruci iPhone 4 kako bismo probali Smart Ready tehnologiju, ali smo uspešno uparili računar sa Android mobilnim telefonom.



To nam je onda omogućilo da obavljamo telefonske razgovore preko mobilnog koristeći mikrofon i zvučnike računara (računar glumi handsfree), da prenosimo fajlove između računara i telefona, da puštamo muziku sa telefona preko zvučnika računara, kao i da iščitamo imenik i spisak poziva.




gigabyte_gc-wd300d_021.jpg




Zaključak

Gigabyte Bluetooth 4.0/WiFi kartica je vrlo koristan bonus za kupce Gigabyte matičnih ploča uz koje se isporučuje. Dobijate fleksibilnost bežične komunikacije i na desktop računaru po ceni zauzeća jednog PCI-E 1x slota i jednog USB konektora. WiFi podržava 802.11n standard i omogućiće vam brzine prenosa podataka uporedive sa 100Mbit LAN-om, dok je Bluetooth podržan u najnovijoj 4.0 verziji sa implementiranom Smart Ready tehnologijom.
gigabyte_gc-wd300d_100.jpg

Instalacija je jednostavna i oslanja se u potpunosti na mehanizme koji već postoje u Windows operativnom sistemu (uz ogradu da nismo imali prilike da je probamo na nekom drugom OS-u). Jedina zamerka koju imamo se odnosi na povremene kratke prekide WiFi konekcije za koje nismo uspeli da utvrdimo uzrok.

U svakom slučaju, ponuda ovakvog dodatka uz matične ploče je interesantan i originalan potez Gigabyte-a, koji time proširuje mogućnosti svog hardvera van uobičajenog, što je uvek dobra stvar. Jedno je sigurno - kartica je vrlo, vrlo zanimljiv dodatak korisnicima desktop računara i zaista omogućava dosta toga onima koji su navikli da rade u udobnom desktop okruženju, duboko zavaljeni u fotelju.

Za kupce matičnih ploča uz koje se ova kartica ne dobija, Gigabyte će omogućiti i njenu kupovinu kao zasebnog proizvoda, a po našim informacijama, cena bi trebalo da se kreće oko 20 eura + pdv.


Prednosti:

- Dobija se u paketu uz određene modele Z77 serije Gigabyte matičnih ploča
- Dodaje mogućnost WiFi povezivanja desktop računarima
- Podrška za Bluetooth 4.0 i Smart Ready tehnologiju

Mane:

- "Troši" jedan USB port
- Tokom testa smo zapažali povremene kratke prekide WiFi konekcije

Benchmark

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Test: Kingston fleš memorije i kartice

Test: Kingston fleš memorije i kartice




thumb.jpg


Fleš memorije imaju veliki broj oblika, formata i namena, a jedna stvar je sigurna, svako od nas ima bar neki vid ovih uređaja u svom fotoaparatu, telefonu ili možda kao prenosni "stick". Kingston je kompanija koja je, između ostalog, veoma poznata po ovom tipu proizvoda. Mi smo ovom prilikom odvojili nekoliko modela različitog tipa ove kompanije i isprobali ih kako bismo preneli utiske na naše čitaoce, od nekih koje ćete sresti u "Maksiju" do onih za čiju nabavku ćete morati malo da se potrudite, zbog toga što nisu namenjeni previše širokoj publici. Izbor je solidan, a cene variraju od krajnje pristupačnih do onih koji će ostati samo na spisku želja mnogih korisnika. Hajde da vidimo čega sve tu ima...


Test: Kingston fleš memorije i kartice


Među testiranim proizvodima se našlo mesta za nekoliko memorijskih kartica, različitog tipa Secure Digital standarda, kao i za nekoliko modela fleš diskova. Naravno i dalje je najveći broj zasnovan na USB 2.0 standardu, dok je prisutan bio i jedan primerak serije za entuzijaste koji odgovara USB 3.0 standardu i može se reći da u maksimalnoj meri koristi prednosti novog interfejsa. Sve u svemu, možda nađete nešto što bi vas moglo zainteresovati, jer je raznolikost dovoljno velika da pokrije više tipova korisnika. Počećemo sa fleš diskovima...



logo.jpg

DataTraveler R400 16GB (Cena: oko 2.200 dinara)

Prvi model nosi naziv Kingston DataTraveler R400, a radi se o uređaju koji se fokusira na otpornost i izdržljivost, što sugeriše da se radi o modelu koji je zamišljen kao idealan za aktivne ljude. Naime, idealan je za one koji dosta vremena provode na terenu, a uslovi eksploatacije koje stvaraju za ovakve proizvode nisu ni blizu idealnih. Zbog toga je DT R400 model gumiran kako bi se smanjila mogućnost klizanja u vlažnim sredinama, a ista ta guma kojom je obložen ga čini otpornim na udarce i padove. Iako nije nigde naznačeno, mi smo ga "promuljali" kroz vodu i nije imao nikakvih problema sa radom, pa se sa priličnom sigurnošću možete osloniti kada, recimo, pada kiša.

Mi smo na testu imali verziju od 16GB, a u zavisnosti od potreba R400 je predviđen da pokrije kapacitete od četiri do trideset i dva gigabajta, što je više nego dovoljno. Koristi USB 2.0 interfejs, a performanse su mu prilično dobre, imajući u vidu ograničenje koje USB 2.0 ima u odnosu na noviji standard. Iako mu je kućište kompletno izrađen od gume, R400 je dovoljno čvrst da uliva poverenje, a jedina zamerka koju imamo je zapravo kapica koja kada se skine i montira na zadnji kraj ne stoji ni približno sigurno koliko bismo želeli. Nažalost, ovo je problem nastao kao posledica toga što je guma korišćena za izradu, a to je rezultovalo očiglednim kompromisom. Ipak, smatramo da je to moglo biti rešeno, nekim tipom osigurača ili vezice, jer su ovako šanse jako velike da ostanete bez "poklopca" ovog uređaja.

kingston_109_rez.png

Cena koju ima R400 je vrlo povoljna i model sa testa je kao poslednji po kapacitetu svega 20-ak evra, dok je najjeftinija verzija od 4GB nekih 700 dinara što je daleko od nepristupačnog. Imajući u vidu solidne performanse, povolju cenu i sasvim pristojan kvalitet i dizajn, za one koji ne miruju ovo je odličan izbor u svakom smislu. Nećete ga čekati predugo da iskopira fajlove, a sa druge strane će moći svašta da podnese i u svakom slučaju će opravdati uložen novac.


DataTraveler 109 8GB (Cena: oko 900 dinara)

Kingston je sa ovim modelom imao ideju da obezbedi veoma povoljan fleš stik onima koji nemaju veliki budžet. Uz to DT 109 je minijaturan i neće zauzimati prostor u značajnoj meri gde god da se namerite da ga smestite. Sa 39 milimetara dužine i debljinom od svega 4,5mm on je neprimetan u svakoj situaciji, što doduše povećeva rizik od njegovog gubljenja. DT109 postoji u više boja što govori u prilog tome da je namenjen mlađim i manje "ozbiljnim" korisnicima, a izrada nije ni po čemu posebna. Plastika je glavni materijal za njegovu izradu, mada zbog svojih malih dimenzija deluje prilično čvrsto.

U pogledu performansi ne briljira, ali zbog cene bi bilo suludo očekivati tako nešto. Ipak, daleko od toga da su loše, brzine koje smo dobili su prosečne za ovu kategoriju, a u odnosu na "no-name" proizvode su i nešto bolje. Ipak, za one koji cene nešto veći kvalitet izrade, a pritom ne žele da izdvoje više novca, sugerišemo da pogledaju sledeći proizvod.

kingston_109_rez.png



DataTraveler SE9 16GB (Cena: oko 1.600 dinara)

DT SE9 i DT 109 poseduju identičan dizajn u svakom aspektu, osim kada govorimo o materijalu koji se koristi za njihovu izradu. SE9 je osetno kvalitetniji, jer je izrađen od metala. To ga čini malo masivnijim i u isto vreme ostavlja neuporedivo bolji osećaj u ruci. Jednostavno, deluje kao da je neunuštiv što je svakako za pohvalu. Kako je oblik isti, glavni aduti ovog modela su minimalne dimenzije, kao i prsten koji možete korsititi za vezivanje na ključeve ili nešto drugo. Upravo zbog metalnog kućišta, taj prsten je smisleniji iz prostog razloga što u slučaju plastičnog DT 109 ne bismo se previše uzdali u ovaj način vezivanja, jer su sve šanse da bi pod većim pritiskom plastika popustila.

Iako to nismo ni najmanje očekivali, performanse su drastično bolje od onih koje je postigao jeftiniji DT109. Nismo stekli utisak da je Kingston želeo da diferencira ove proizvode prema performansama, posebno zbog činjenice da su razlike u ceni ovih modela, kada su istog kapaciteta, minimalne i često ne prelaze više od 300 dinara. Ovo nema previše smisla, jer za minimalno ulaganja dobijate i kvalitetniji i brži uređaj što bez potrebe za mnogo objašnjavanja, govori da je DataTraveler DT SE9 bolji izbor.

kingston_se9_rez.png



DataTraveler HyperX 3.0 64GB (Cena: oko 15.000 dinara)

Ovaj model smo nedavno opisali u pojedinačnom "review-u" i moramo priznati da nije ništa manje impresivan nego što je to bilo pre neki mesec. Kao što možete zaključiti iz oznake, radi se o proizvodu koji pripada HyperX liniji. U pitanju su najbolji proizvodi kompanije Kingston, a u skladu sa tim isto važi i za ovaj fleš disk. DataTraveler HyperX je veoma kvalitetno izrađen u maniru ostali modela ovog tipa, i karakterišu ga odlični materijali, kao i delimično gumirana površina koja sprečava klizanje uređaja iz ruke.

Naravno, kombinacija crne i teget boje je sasvim očekivana, jer je ista kombinacija boja učinila ovaj brend potpuno prepoznatljivim, još od doba prvih DDR memorija, kada smo po prvi put videli sada uveliko poznati plavi hladnjak. Kako je u pitanju "high-performance" fleš disk, korišćenje USB 3.0 standarda je bilo neophodno. Deklarisane brzine su izuzetno visoke, pa je brzina čitanja specifikovana na 225MB/s, dok je brzina upisa 135MB/s što su zaista vrtoglavo visoke vrednosti. Kada povežete ovaj uređaj na USB 2.0 port, kompatibilnost neće izostati, međutim maksimalne brzine će biti ograničene na ono što USB druge generacije može da isporuči, a to je oko 30MB/s u idealnim uslovima.

kingston_hyperx_rez.png

Pet godina garancije je nešto što imaju i ostali testirani modeli i zaista nas pomalo čudi što se u ovom smislu HyperX ne izdvaja. Cena je u skladu sa onim što nudi izuzetno visoka, a pritom treba imati u vidu da je verzija sa 64GB ujedno i najmanja/najjeftinija, dok su na tržištu dostupni i modeli sa 128 i 256 gigabajta.

MicroSDHC 8GB (Cena: oko 750 dinara)

Dolazimo i do memorijskih kartica, a počećemo sa najklasičnijom memorijskom karticom koju ćete sresti gde god da se okrenete u slučaju da živite u svetu iole ispunjenim IT uređajima. Bilo da govorimo o mp3/mp4 plejerima, mobilnim telefonima, prenosnim konzolama i sl. ovo je nešto na šta morate da naletite. U skladu sa tim, ove kartice ćete naći na svakom ćošku, a jedini način da se njihova dostupnost poveća, jeste da počnu da se prodaju na trafikama. Klasičan primerak je ovaj Kingstonov model koji dolazi sa adapterom koji je pretvara u klasičnu SD karticu kako bi se lakše ostvarila veza sa računarom, putem čitača kartica koji nekad nemaju mogućnost da "prime" ovu karticu u izvodnom obliku zbog činjenice da je minijaturna.


Kako je u pitanju klasa 4, ova kartica obezbeđuje zagarantovan upis od minimalno 4MB/s, a ovo je ujedno možda i najdostupniji tip memorijske kartice. U skladu sa tim, cena po gigabajtu je ispod jednog evra, što čini ovaj model krajnje pristupačnim. Zbog relativno slabih performansi, ipak ne bismo izabrali ovaj model za skupe smartphone uređaje, koji često omogućavaju snimanje u visokim rezolucijama sa nešto višim bitrejtom, ali je za sve ostalo ova kartica sasvim dobar izbor.


kingston_micro_rez.png



SDHC Video 4GB (Class 4) (Cena: oko 600 dinara)

Kingston je svoje Secure Digital memorijske kartice podelio u poveći broj grupa, prema brzini, ali i prema nameni. Međutim, recimo, SDHC kartica poput ove i njeno imenovanje nam nije u potpunosti jasno. Suštinski ovo je klasična SDHC memorijska kartica kapaciteta 4GB, koja odgovara Class 4 tipu. To znači da je minimalna zagarantovana brzina 4MB/s. Zanimljivo je to što je ova kartica praktično identična klasičnoj verziji koja ne nosi oznaku "Video".

Kako Kingston kaže, ova kartica je namenjena ne previše ozbiljnim kamkoderima, što znači da će biti odlični za ne-HD kamere koje snimaju u SD rezoluciji. Slično sugerišu i performanse koje definitivno neće nikoga impresionirati, ali će vrlo verovatno zadovoljiti svoju ciljnu grupu. Sa cenom od oko 600 dinara vam definitivno neće narušiti budžet u bilo kom smislu, čak i ukoliko se odlučite na više od jedne.

kingston_video_sdhc_rez.png


SDHC 4GB (Class 10) (Cena: oko 750 dinara)

U odnosu na prethodni model, ova kartica se razlikuje po tome što pripada klasi 10, što automatski govori da se radi o bržem proizvodu. Najbolje od svega je to što u slučaju istog kapaciteta, ovaj model nije gotovo ništa skuplji, a ipak je fleksibilniji. U praksi iako se pokazala kao sporija od Video verzije u sekvencijalnom čitanju (doduše u nivou statističke greške), kada je na red došao upis, jasno je došlo do izražaja to što je u pitanju Class 10 kartica.

S obzirom na to da doživotna garancija važi u oba slučaja, preporuka je jasna, jer za svega 150 dinara više dobijate dvostruko veću brzinu upisa što treba i da prevagne u ovom slučaju.

kingston_sdhc_rez.png


Zaključak

Kingston zaista ima puno toga da ponudi i možemo reći da smo generalno zadovoljni njihovim modelima koje smo imali na testu. Od proizvoda koji su nam zapali za oko su definitivno HyperX 3.0, ali i pripadnik potpuno suprotne cenovne klase DataTraveler SE9. Razume se da je skupi i izuzetno brzi HyperX 3.0 taj koji ostavlja najveći utisak, što verovatno nismo ni morali da pominjemo da biste znali. Ipak, i DT SE9 je veoma dobar uređaj, koji kombinuje izuzetno nisku cenu, kvalitetnu izradu, kao i visok stepen praktičnosti zbog minijaturnih dimenzija.


[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD] [/TD]
[TD] DataTraveler R400[/TD]
[TD] DataTraveler 109[/TD]
[TD] DataTraveler SE9[/TD]
[TD] DataTraveler HyperX 3.0[/TD]
[TD] MicroSDHC[/TD]
[TD] SDHC Video[/TD]
[TD] SDHC[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Brzina čitanja (MB/s)[/TD]
[TD] 34.89[/TD]
[TD] 22.5[/TD]
[TD] 32.77[/TD]
[TD] 227.9[/TD]
[TD] 20.95[/TD]
[TD] 20.94[/TD]
[TD] 19.46[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Brzina upisa (MB/s)[/TD]
[TD] 18.39[/TD]
[TD] 10.12[/TD]
[TD] 18.17[/TD]
[TD] 122.8[/TD]
[TD] 5.41[/TD]
[TD] 6.18[/TD]
[TD] 12.18[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Kapacitet (GB)[/TD]
[TD] 16[/TD]
[TD] 8[/TD]
[TD] 16[/TD]
[TD] 64[/TD]
[TD] 8[/TD]
[TD] 4[/TD]
[TD] 4[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Cena (din)[/TD]
[TD] 2.200[/TD]
[TD] 900[/TD]
[TD] 1.600[/TD]
[TD] 15.000[/TD]
[TD] 750[/TD]
[TD] 600[/TD]
[TD] 750[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


U svakom slučaju, DataTraveler HyperX 3.0 je nešto što u nama izaziva respekt i podstiče želju za kupovinom. Saznanje da se velika količina podataka može prebaciti u vrlo kratkom vremenskom periodu zahvaljujući USB 3.0 podršci koja je zaista i iskorišćena kako treba utiče na to da se ovaj model izdvoji u moru drugih uređaja. Da, tačno je da je nešto skuplji, ali kvalitet se plaća i ne može se gotovo po istoj ceni (u odnosu na USB 2.0 modele) dobiti gotovo 10 puta brži fleš disk. Stoga ovom modelu ide naše priznanje usled vrhunskih performansi.



Što se tiče memorijskih kartica, sve zavisi od vaših potreba. Ako one nisu velike, verovatno će jeftiniji modeli dobro da odrade posao. Međutim, ukoliko imate iole ozbiljniji uređaj (brži fotoaparat, kamkorder ili nešto slično) ili prosto većih zahteva, naročito po pitanju upisa, SDHC kartica Class 10 tipa je pravi izbor. U čitanju razlike nema, ali je u upisu više nego dvostruko bolji od ostalih modela. Uopšte, postoji veliki problem sa dostupnošću bržih memorijskih kartica na našem tržištu.
Praktično se svuda može naći zilion memorijskih kartica, ali je problem kada zatreba nešto što se izdvaja iz konfekcije, odnosno iz mora modela koje slabije upućeni korisnici razlikuju samo po brendu ili kapacitetu. Sa razlikom u ceni koja je maltene zanemarljiva, definitivno preporučujemo Class 10 karticu zbog boljih performansi upisa.

Benchmark
 
Natrag
Top