Hardware Chat arhiv - {rešeni problemi}

Ko je bolji?

  • ATI

    Votes: 67 45,9%
  • Nvidia

    Votes: 79 54,1%

  • Total voters
    146
Član
Učlanjen(a)
19.07.2013
Poruka
7
Objasnio si da si kuler ukljucio u 3 pinski konektor na ploci, a da kabl od kulera ima 4 pina, taj cetvrti pin sto nije uboden sluzi za automatsku regulaciju obrtaja, tako da trebas da nadjes konektor na ploci koji ima 4 pina i tu ubodes taj kuler, uzmi ponekad i ocisti kuler i zameni pastu, meni zna dosta da pomogne sa ovim stock ventilatorima kada ih ocistim.Pozz
 
Član
Učlanjen(a)
20.07.2013
Poruka
1
Totalno nova konfa'

Pozz svima, tek sam se reg. ovde tako da mi je ovo i prvi post..
Konfiguracija sto sam uzeo prosle nedelje:
CASE: Anidees ai-6b
MB: MSI z87 g65 gaming
RAM: mushkin redline 2x4gb 1866mhz (radi na 1600 atm)
GF:msi gtx 770 lightning
SSD:silicon power 120gb
HDD WD black 1tb
PSU : seasonic 860w platinum
sve radi kao svajcarski sat, samo imam problem sa igrama... kada udjem u zahtevnije igre pocne sve da mi tokom gameplay-a drhti... naime pojave se vertikalne linije... nisu u bojama vec vise kao varijacija na senku pozadine, i trepere,... menjaju polozaj za par mm gore/dole, preko celog ekrana su i pojavljuju se samo i igrama koliko sam primetio... iskopao sam da je mozda do agp kabla i da promena na hdmi ili dvi resava to ali trenutno nisam u stanju da zamenim monitor... tek za par nedelja... probao sam full re-install whql drivera, custom refresh rate i jos par stvari... novi kabel... ne radi. (probao sam na drugom monitoru sa drugim agp kablom preko istog agp>hdmi adaptera i radi normalno... brain***
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
Pitanje principijelno nije vezano za verziju OS. Win XP, Vista, Win 7 ili Win 8.
Sa druge strane RAM.a nikad dosta.
Kao prvo, to je fizička, hardverska kategorija. Pogledaš kakav je RAM na tvojoj ploči, ima li mesta u slotovima, kupiš odgovarajući ubaciš u računar i povećao si količinu RAM-a.
Drugo - sve navedene verzije MS Operativnih sistema imaju 32 - bitno (X86) i 64 - bitno (X64) izdanje. Jedna od bitnih razlika između ovih izdanja je i veličina RAM-a koju OS može da indexira. Jednostavno, koliko RAM-a Windows "vidi" i može da koristi. Bez raznih softverskih egzibicija, koje samo delimično "rade posao", 32-bitni Operativni Sistem indexira oko 3,5 GB RAM-a. Dakle fizički imaš 3GB OS vidi 3GB. Fizički imaš 4GB OS vidi 3,5 GB. Fizički imaš 8GB OS i dalje vidi 3,5GB.
Sa druge strane, X64 Operativni sistemi teorijski vide toliko RAM-a da matične ploče personalnih računara nemogu da prihvate hardverski toliku veličinu RAM-a. Ispada da, ako instaliraš X64 Operativni Sistem on sam po sebi nije ograničenje za količinu RAM-a. Ograničavajući faktor postaju mogućnosti matične ploče i naravno budžet.
Zaključiću, instaliraj X64 OS i prazni džepove da kupiš RAM.
Preporuka je - ne Win XP X64, uskoro prestaje podrška Micrisofta za ovaj OS. Ne Vista X64, nijedna vista nije pošteno zaživela. Ostali su Win 7 X64 i Win 8 X64. Sedmica je do kraja proverena i radi sasvim OK. Osmica je stabilna, možda malo brža, subjektivno iz mog iskustva, ali sa drastično drugačijim interfejsom. Drugačije izgleda i korišćenje se sve više prilagođava ekranima na dodir. Ja,pošto nemam touchscreen, koristim Win 7 pošto me iritira da za većinu operacija na Win 8 u suštini moram da napravim korak više.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Izvlacio bi brate i tekako, cak i preko 80 fps, samo neznam sta si konkretno naumio sa tom konfom, jer ta ploca i taj CPU se nesto bas i ne slazu.
Ako nisi mislio da klokujes, onda bacas pare na CPU, koji je preskup i losije se pokazao od i7-3770K ivy bridge, prethodne generacije Intel-a.
Druga stvar, ta ploca i nije za neki OC, jer je osnovna verzija Z87 chipset-a i spada u mid range.
U svakom slucaju, ako neces da klokujes to cudo, onda bolje ustedi novac i uzmi i5 bez K oznake za game (konkretno na primer i5-4570 na 3.2Ghz quad-core), jer nista losije rezultate neces imati i ostavi tu plocu, ali onda uzmi GTX 760 i imaces jos bolji frame rate, jer kod intela CPU nije toliko relevantan za brzinu grafike, upravo iz razloga sto je severni most (North Bridge) integrisan u CPU.
Ovaj CPU:
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/intel-i5-4570-3.2ghz-6mb/comp_comp_cpu/46/562
ovaj GPU:
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/msi-geforce-gtx-760-2gb-gddr5-n760-tf-2gd5-oc/comp_comp_vga/24/3546
za iste pare dobices bolju grafiku, definitivno je ova MSI TwinFrozr GTX 760 bolja za 15%, a i manji potrosac.
Vec si ustedeo 120 evra.
Sto se tice RAM-a uzmi hyperX Predator na 1866Mhz (zbog memorijskog kontrolera) isto 8GB umesto tog:
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/kingston-8gb-(2x4gb)-1866mhz-ddr3-hyperx-predator-kin-khx18c9t2k2-8x/comp_comp_ram/71/1988
Ostaje ti dakle para da kupis SSD i dobijes na performansama koje su vrhunske u odnosu na HDD:
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/samsung-128gb-ssd-sata600-840-pro-series-mz-7pd128bw/comp_comp_hdd/1/2632
Ili da na onih 120 evra dodas jos 30-tak i uzmes duplo veci:
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/samsung-250gb-ssd-sata600-840-series-mz-7td250bw/comp_comp_hdd/1/2611
jeste sporiji od pro serije, ne mnogo, ali je duplo veci i opustenije je za rad, ako radis nesto dodatno.
Druga stvar, mozes bilo koji od njih upariti sa HDD-om i dobiti RAID0 sa Intel Rapid Storage Technology, koji ce ubrzati rad HDD-a (mislim na brze hardove tipa WD Black caviar ili raptor ili koji vec imas) za oko 20-30% i umanjiti brzinu SSD-a za oko 10%, to je povoljna stvar ako radis dodatne poslove tipa transcoding, encoding, kao i mountovanje igara, sto ce ubrzati proces ucitavanja igrica dodatno.
Napajanje, ako mislis da to bude trajnije resenje zbog buduceg upgrade-a na jacu grafiku ili cpu, onda neki Chieftec nije na odmet ili SeaSonic ili neki jaci raidmax:
ITsvet.com :. Chieftec CTG-650C - Napajanje - cena cene cenovnik cenovnici
ili Raidmax RS-735AP ili 835AP, razlika u ceni je mala, tako da nije na odmet uzeti i jace, ako ces dogradjivati:
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/raidmax-rx-735ap/comp_comp_powersupply/1172/920
To je to, razmisli dobro sta hoces, i napajanje je isto bitno,pogotovo ako ces stavljati jaku rafiku, GTX 760 i radeon HD 7870 su nesto manje od 200W, sto izlazi preko 15A, napajanje mora izdrzati pikove.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Odavde odaberi driver za Vista ili Vista x64, zavisno koji win 7 koristis i probaj da vidis hoce li prihvatiti te drivere, posto se dogadjalo da periferni hardware u nekim slucajevima bude prihvacen od novijeg OS-a sa driver-om za stariji OS:

Kod:
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DriverDownload.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=73502&taskId=135&prodTypeId=15179&prodSeriesId=73500&lang=en&cc=us
 
Član
Učlanjen(a)
21.08.2011
Poruka
17
Problem sa pregrevanjem Cpu-a!

Ovako, popravljam komsiji komp i imam ozbiljan problem sa temperaturama CPU-a. Na maticnoj ploci GIGABYTE m720-US3 (ITsvet.com :. Gigabyte GA-M720-US3 - Mati?na plo?a - cena cene cenovnik cenovnici0) mu je bio procesor AMD Athlon II x2 240 AM3. (ITsvet.com :. AMD Athlon II X2 240 2.8GHz 2MB BOX - Procesor - cena cene cenovnik cenovnici) Koji je radio inace normalno na toj ploci, ali kada smo se menjali sa CPU-ovima, dao sam mu AMD Athlon x2 7550(ITsvet.com :. AMD Atlon X2 7550 2.5GHz - Procesor - cena cene cenovnik cenovnici) zato sto je meni trebao AM3 cpu a na njegovu plocu odgovara i AM2 i AM3. Taj procesor je kod mene radio normalno, bez pregrevanja ili kakvih greski, kada sam prebacio kod njega temperatura mu u mirovanju iznosi 60-70C, Kuler sam dobro namontirao, pasta pravilno postavljenja, sve cisto, vratio bios na fabricka podesavanja ali nista, zagreje se do 80c i onda se ugasi, zato sto sam tako podesio u bios-u, ako je neko imao slican problem ili zna sta moze biti nek' odgovori. :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Proveri da li si dobro stavio pastu, jesi li dobro ocistio hladnjak i CPU pre postavljanja, u slucaju da je ostala stara pasta na CPU ili hladnjaku, moze doci do loseg prijanjanja hladnjaka na spreader.
Proveri takodje kako duva vent, trebalo bi da iskljucis u BIOS-u CPU Smat Fan control opciju, tada ce vent duvati konstantnom brzinom do max.
Jesi temperature pratio u BIOS-u ili u sistemu?
Ja ipak mislim da nisi namestio dobro hladnjak na CPU-u, proveri dobro da li je nalegao kako treba.
Takodje mozes da uradis update BIOS-a, mada ne verujem da je tu verzija ispod F5, zbog prethodnog modela Athlon-a za AM3, dok je verzija BIOS-a za X2 7550 F3, poslednji stabilan BIOS (non-beta) za tu plocu je F6, ali mozes probati, nista te ne kosta, naravno u slucaju da nije do fizickog problema sa naleganjem hladnjaka na processor.
Proveri ti to jos jednom i dobro ocisti hladnjak i CPU, javi sta si uradio.
 
Natrag
Top