GRUB oporavak pomoću LiveDVD ili USB

UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992

Kako da vratite, popravite ili reinstalirate GRUB pomoću LiveDVD ili USB Ubuntu
GRUB u većini slučajeva biva uništen kada instalirate Windows ili neki drugi operativni sistem. Da bi Ubuntu kontrolisao boot proces, morate popraviti (Repair / Restore) Grub koristeći Live CD ili USB Linux distro-a.

Kada pokrenete Live sistem sa LiveDVD ili USB-a, potrebno je mount-ovati particiju na kojoj je instaliran Ubuntu.
Ukoliko niste sigurni koja je, pokrenite Gparted program koji se nalazi na Live izdanju sistema, obično je to EXT4 particija.

Otvorite terminal i kucajte
sudo mount /dev/sdXY /mnt
gde je XY broj diska odnosno particije. Primer: sudo mount /dev/sda6 /mnt

Sada je potrebno podignuti direktorijume potrebne GRUB-u za povezivanje i otkrivanje drugih operativnih sistema komandom:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys

Prelazimo u root mod dignute particije komandom:
sudo chroot /mnt

Instaliranje, provera i ažuriranje GRUB-a:

grub-install --recheck /dev/sdX
gde je potrebno zameniti sdX sa odgovarajućom oznakom koju ima disk na kome je instaliran sistem odnosno na koji želimo instalirati GRUB. Primer: grub-install /dev/sda odnosno: grub-install –recheck /dev/sda

Sledećom komandom ažuriramo GRUB
i na kraju
exit && sudo umount /mnt/dev && sudo umount /mnt/dev/pts && sudo umount /mnt/proc && sudo umount /mnt/sys && sudo umount /mnt
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
да ли је ово поступак за оправак груб1 или пак груб2 (који се већ неко време користи на Убунту али и на доста других дистрибуција) ?
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
да ли је ово поступак за оправак груб1 или пак груб2 (који се већ неко време користи на Убунту али и на доста других дистрибуција) ?
Ovim postupkom se reinstalira GRUB2 koji je predviđen u instaliranoj distribuciji, zavisno od repozitorija u 12.04 instalira 1.99 dok u 14.04 instalira novi beta GRUB 2.00... valjda :beee:

P.S. Takođe, ovim postupkom dizanja instaliranog ili oštećenog sistema pomoću Live distribucije komandama:
sudo mount /dev/sdXY /mnt
gde je XY broj diska odnosno particije. Primer: sudo mount /dev/sda6 /mnt
i
sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys
pa:
sudo chroot /mnt

Može se pristupiti i popraviti oštećeni sistem (instalirati kernel, dodati i/ili ukloniti pakete i sl...)
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
питах јер сам више пута враћао груб2 али са нешто упроштенијим поступком... без неких од наведених команди...
добро је знати да може и језгро да се поправи на овај начин :)
 
Učlanjen(a)
04.04.2010
Poruka
3
питах јер сам више пута враћао груб2 али са нешто упроштенијим поступком... без неких од наведених команди...
добро је знати да може и језгро да се поправи на овај начин :)
ja radim na sledeci nacin :
live CD-a Ubuntu ili bilo koja novija verzija. Kada pokrenete Live CD, otvorite terminal i ukucaJte ove komande:

1. Prvo, morate da saznate na kojoj particiji je vaš Linux sistem instaliran:

sudo fdisk -l
2. Sada moramo montirati ovu particiju:

sudo mount /dev/sda1 /mnt

Gde je "sda1" particija gde ste instalirali Ubuntu. U vašem slučaju može biti i "sda5", "sda6"...

3. Instalirajte GRUB na particiju koju ste montirali:

sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda

Važno: Obratite pažnju da je to "/dev/sda", a ne "/dev/sda1". "SDA" je hard disk na kojem je instaliran vaš Linux!

4. Restart

5. Kao i prethodnih Grub2 unosi su uklonjeni, pokrenite sledeću komandu da ih vratite:

sudo update-grub
 
Učlanjen(a)
09.12.2012
Poruka
105
:tease:sad sam se smejao sam sebi:beee:prepisah ova upustva na papir...pošto sam nedavno podigao win 64-bit-ni umesto 32..."osta" bez MINT-a koji je na istom kompu...i tek sam ubacio USB,podigao se Mint,net konekcija ok...termina tu... ...svatih da nije bilo potrebe za prepisivanjem:beee::gl_sigh:...konektujem forum ...uradim po upustvu..i sve ok...u svakom slučaju povratio sam srušeni grub meni zahvaljijuće članovima foruma
 
Učlanjen(a)
09.12.2012
Poruka
105
:tease:sad sam se smejao sam sebi:beee:prepisah ova upustva na papir...pošto sam nedavno podigao win 64-bit-ni umesto 32..."osta" bez MINT-a koji je na istom kompu...i tek sam ubacio USB,podigao se Mint,net konekcija ok...termina tu... ...svatih da nije bilo potrebe za prepisivanjem:beee::gl_sigh:...konektujem forum ...uradim po upustvu..i sve ok...u svakom slučaju povratio sam srušeni grub meni zahvaljijuće članovima foruma
30704253_1662605727157586_7684305553266311168_n.jpg

овако то изгледа на крају...на овом компу са два система
 
Natrag
Top