Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Nisam bas neki vernik i ne idem u crkvu tako da ne poznajem dosta pravoslavnih obicaja , ali danas sam prolazila pored groblja i videla 2 zene i 1 coveka kako hodaju i posipaju sol na svaki grob rukom i pricaju(recituju) nesto...moze li neko da mi objasni o cemu se tu radi, da li je u pitanju neka vrsta magije ili verski obicaj?

A odkud znaš da je u pitanju so ? Ljudi imaju običaj da bacaju herbicide za korov i uzgred da pevuše dok rade...


A zašto? Mora biti neki razlog i smisao tog običaja?

U Katoličkoj Crkvi toga nema, osim u Meksiku. Dođe cijeli orkestar na grob i sviraju veselo, ali ne baš na sahranu nego na Sve Svete ili Dušni dan. Iako je prilično neobično, jedna Meksikanka mi je pričala da se vesele i slave što je pokojnik već u nebu i uživa Boga. Dakle, ne plače se, nego se slavi uskrsnuće od mrtvih.


Pravi smisao tog običaja ne znam ali predpostavljam da je to krenulo davno od nekog jakog domaćina i onda su i ostali nastavili da slede taj običaj kao domaćini da ugoste ljude pa iako su došli na sahranu. Što se tiče pevanja na sahrani to ponekad dolazi spontano kad popiju malo više pa zaborave da su na sahrani. Imao sam prilike da vidim i to što smatram incidentom.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Šnita je vjerojatno u Slavoniji.
Inače je kriška ili komad kruha.

Šnita ili kriška je u mnogim krajevima,ali se i kaže mali hlebkruha obično se misli na male kruhove od kokuruzova brašna bar tako učimo uškoli sad ni ja nisom sigurna POZDRAV:hi:

Umome kraju je običaj poslje sprovoda ići kući pokojnika kako se kod nas kaže karmini tuse nešto malo pojede i popije potom se skuplja novac za pokojnika to jest za mise pokojnika.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
КОд нас је православних најбоље, нема обреда без трпезе.
Тужно, весело, да ли је у питању Васкрс, Божић, слава храма, парастос, опело, крштење вјенчање, мора да се поејде и попије.
Сад посно или мрсно, зависи од дана. Људи се друже, боље упознају, размијене савјете.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Praznovjerje! Da je magija, ne bi spominjali Boga, niti rekli: kruha nam daj!





Haha, Hrvati zalutali baš u Beograd i to pravo na groblje!? Morali bi imati barem nekoga od rodbine koji je pokopan tamo.
Nego, čula sam, ne znam je li točno, da su pravoslavci imali običaj nositi hranu na groblje? Možda je nešto povezano s tim?
Bog i đavo ne mogu skupa. čudi me da i jurivaka je ili učestvovao ili samo gledao i odobravao budući jedan ateista,ne znam.možda nisam razumeo ga do kraja.

http://www.youtube.com/watch?v=r-3DDSIYpi0
[URL]http://www.youtube.com/watch?v=EqEoK-VFrW4


[/URL]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Bog i đavo ne mogu skupa. čudi me da i jurivaka je ili učestvovao ili samo gledao i odobravao budući jedan ateista,ne znam.možda nisam razumeo ga do kraja.
Učestvovao sam, mrsavkicu, u tom obredu koji sam opisao. Šta te tu čudi? Misliš li da sam trebao ustati i otići kada je obred počeo? Pa, to bi bilo krajnje nepristojno, nekulturno i na kraju veoma uvredljivo i prema pokojniku i prema ljudima koji su tugovali za njim.
Bez obzira šta neko mislio o svim tim običajima i obredima, kada se nađe u takvoj situaciji, elemenetarna pristojnost nalaže da se ponaša kao i ostali ljudi, koji poštuju običaje kao nepisane zakone i kao svetinje.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Učestvovao sam, mrsavkicu, u tom obredu koji sam opisao. Šta te tu čudi? Misliš li da sam trebao ustati i otići kada je obred počeo? Pa, to bi bilo krajnje nepristojno, nekulturno i na kraju veoma uvredljivo i prema pokojniku i prema ljudima koji su tugovali za njim.
Bez obzira šta neko mislio o svim tim običajima i obredima, kada se nađe u takvoj situaciji, elemenetarna pristojnost nalaže da se ponaša kao i ostali ljudi, koji poštuju običaje kao nepisane zakone i kao svetinje.
čovek se mora sahraniti u redu. nisam protiv toga da se prisustvuje. reč učestvovati je razlog zašto sam pitao ,ne razumevajuć, da li si učestovao samo kao kulturan čovek ili pak si bukvalno uzeo sveću u ruku,jeo od toga ,ili odobrio da je u redu? onda je to učestvovanje isto kao ,kad Bog kaže,ko se s kurvom veže,jedan sud sa njome deli! ovo je takođe jedna kulturan zaključak samo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
čovek se mora sahraniti u redu. nisam protiv toga da se prisustvuje. reč učestvovati je razlog zašto sam pitao ,ne razumevajuć, da li si učestovao samo kao kulturan čovek ili pak si bukvalno uzeo sveću u ruku,jeo od toga ,ili odobrio da je u redu? onda je to učestvovanje isto kao ,kad Bog kaže,ko se s kurvom veže,jedan sud sa njome deli! ovo je takođe jedna kulturan zaključak samo.
Nije ti ovo ni malo kulturan zaključak. Naprotiv, vrlo je degutantan. Objasni kako možeš praviti paralelu između kurve i sahrane? Poslednji ispraćaj ljudi koji umru, vezan je za razne običaje, i bez obzira šta neko mislio o tim običajima, ponavljam, elemntarna kultura i pristojnost nalažu, kada se čovjek nađe u takvoj situaciji, da poštuje, ne nužno te običaje, nego osjećanja ljudi koji u tome učestvuju i kojima takvi običaji predstavljaju svetinju.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
čovek se mora sahraniti u redu. nisam protiv toga da se prisustvuje. reč učestvovati je razlog zašto sam pitao ,ne razumevajuć, da li si učestovao samo kao kulturan čovek ili pak si bukvalno uzeo sveću u ruku,jeo od toga ,ili odobrio da je u redu? onda je to učestvovanje isto kao ,kad Bog kaže,ko se s kurvom veže,jedan sud sa njome deli! ovo je takođe jedna kulturan zaključak samo.

Koji si ti farizej! Nevjerojatno! Nije tebe prožeo Isusov duh, pa makar citira Bibliju do besvijesti i kačio svoje video klipove po Youtube-u s lažnim naučavanjem.
Isus je jasno rekao:

"Jer bijah gladan, i dadoste mi jesti; bijah žedan, i napojiste me; bijah putnik, i primiste me; bijah go, i obukoste me; bijah u tamnici, i dođoste k meni."

Sve ako bi, neznajući, nahranili i napojili prostitutku ili zlikovca, primili na konak i dali odjećunevjerniku,
posjetili u zatvoru čovjeka grešnika ( jer u zatvoru su prestupnici, ne pravednici), znači, ovo Isusovo poistovjećivanje sa svakim čovjekom je bitno. Činiti dobro svima, ne odbacivati nikoga nego ljubiti, pa čak i neprijatelje. To je znak Isusovih učenika -ljubav.
A ti prekoravaš Jurivaku i pitaš je li držao svijeću. Koje li umišljenosti! Svijeća i njezin plamen znak je Uskrslog Gospodina i nema ništa logičnije nego na sprovodu/ sahrani imati upaljenu svijeću.

Ovo šro je Jurivaka opisao je još ljepši običaj: sabrani u Isusovo ime, koji kao vjernici, a opet slabi ljudi, traže utjehu i nadu u vječni život.
"Sa zaplakanima, plačite, s radsnima se veselite..." Nisi nikad čuo da je to rekao sv. Pavao?

Samo se pitam jedno: kako to da Jurivaka bolje shvaća Evanđelje nego ti kojem su puna usta prijekora na druge? Odgovor je samo jedan: najprije treba biti čovjek, a tek onda biti Božji. Ti si pošao obratnim putem, nazivaš se Božji čovjek, a ne znaš biti čovjek.
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2013
Poruka
98
КОд нас је православних најбоље, нема обреда без трпезе.
Тужно, весело, да ли је у питању Васкрс, Божић, слава храма, парастос, опело, крштење вјенчање, мора да се поејде и попије.
Сад посно или мрсно, зависи од дана. Људи се друже, боље упознају, размијене савјете.

Hajde pravoslavci barem imaju posne dane. Kada se ne jede ništa životinjskog porijetla. A u papista ili ti rimokatolika niti toga nema ništa i nikad bez mesa ( sory, ali i riba je meso).
pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Koji si ti farizej! Nevjerojatno! Nije tebe prožeo Isusov duh, pa makar citira Bibliju do besvijesti i kačio svoje video klipove po Youtube-u s lažnim naučavanjem.
Isus je jasno rekao:

"Jer bijah gladan, i dadoste mi jesti; bijah žedan, i napojiste me; bijah putnik, i primiste me; bijah go, i obukoste me; bijah u tamnici, i dođoste k meni."

Sve ako bi, neznajući, nahranili i napojili prostitutku ili zlikovca, primili na konak i dali odjećunevjerniku,
posjetili u zatvoru čovjeka grešnika ( jer u zatvoru su prestupnici, ne pravednici), znači, ovo Isusovo poistovjećivanje sa svakim čovjekom je bitno. Činiti dobro svima, ne odbacivati nikoga nego ljubiti, pa čak i neprijatelje. To je znak Isusovih učenika -ljubav.
A ti prekoravaš Jurivaku i pitaš je li držao svijeću. Koje li umišljenosti! Svijeća i njezin plamen znak je Uskrslog Gospodina i nema ništa logičnije nego na sprovodu/ sahrani imati upaljenu svijeću.

Ovo šro je Jurivaka opisao je još ljepši običaj: sabrani u Isusovo ime, koji kao vjernici, a opet slabi ljudi, traže utjehu i nadu u vječni život.
"Sa zaplakanima, plačite, s radsnima se veselite..." Nisi nikad čuo da je to rekao sv. Pavao?

Samo se pitam jedno: kako to da Jurivaka bolje shvaća Evanđelje nego ti kojem su puna usta prijekora na druge? Odgovor je samo jedan: najprije treba biti čovjek, a tek onda biti Božji. Ti si pošao obratnim putem, nazivaš se Božji čovjek, a ne znaš biti čovjek.
ti se vidim sve više žestiš na istinu Božju...samo polako nema potrebe za time. ne možeš ti namagnuti Reči niti ja oduzeti. pusti ako si iskrena ovde neka sveti Duh sam sebe presvedočava,Bog je uvek bio sopstveni tumač,zar ne.
što je to sveti pavle rekao? da kad vidite nekoga da jede idolsko budite kulturni pa jedite ili pak nešto jasno nedvosmisleno piše? piše da ne jedemo,ne da bi bili nekulturni ,već da neznanje drugih ne bi bilo opozvano na dan suda sa naših ruku draga moja devojko! ne zaleći se tamo gde ne znaš od hitrine i žuči ni što veruješ ni što govoriš. da li su trojica jevreja bili "nekulturni" pred carem navuhodonosorom kada je iskao izvršiti običaj sve imperije toga dana? još su došli do smrti da budu sagoreli u ognju! pa vidimo ne hteše. rekli su care,mi to činiti nećemo. mi verujemo u našeg Boga i ako bi nas ti ubio danas mi ga se odreći nećemo i tebi naklona učiniti nećemo,ni izvršiti zapovedanja oko današnjeg običaja . ako jurivaka ne zna Pismo tako duboko,a tio kažeš lukavo da on zna,onda ako on to ne zna ,onda bi trebao malo razmisliti o ovome,da li ga ti navodiš na dobro ili zlo? misliš da se Bog da ružiti do veka? je li danilo bio nekulturan kad se nije hteo moliti nikome osim Bogu okrenut ka jerusalimu?
milioni hrišćana ubijeni su teškim mučenjem i bacanjem lavovima i na lomače jer se nisu hteli prikloniti pod jaram tvoje crkve koja je navodno prava. crkva puna krvi svetih je tebi sveta? ti veruj u to ali ko ti daje prava da ništiš veru drugih ovde? ja sam skrenuo pažnju jurivaki i postavljaču teme da Bog i đavo ne mogu skupa, jer je tako pisano. bajati ma gde,a potom reći ona je zazivala Boga itd. je jedna sotonska mahinacija! pavle je sa takim duhom obračunao se na ulasku u evropu,zar ti ne čitaš Pismo?! kada je ta žena pred njima išla i vikala predivne reči ovi su sluge Boga živoga i propovedaju vama reči večnog života nije li ona upravo na izgled radila Božju stvaer,puna su joj usta bila Boga i hvale na ovoga i sluge Božje pa što se to zbi pavlu,što ga ovde ne napadneš kao mene,jer pavle se okrenuo potom i izgnao u ime Isusa tog duha a onda su slični tebi došli ga kamenovati jer im je propao dobitak preko te žene . i ti ovde mene napadaš da ja ne znaš što zborim i da propovedam na you tube zlo mesto dobro. videćeš svojim očima što ti se govori ,ali bojim se danećeš tad imati koristi od toga.
JURIVAKA: citat da ko se sa kurvom veže jedan sud sa njome deli, nema veze sa time što si ti kulturno desio se u društvu ljudi koji sahranjuju po svom obuičaju mrtvaca. i ja sam kolko puta bio u sahrani,ali za razhliku od tebe nisam se dohvatao nečistih stvari koje Bog jasno osuđuje. jer ko se dotiče jedne take "liturgije" sa primesama vračanja dotiče se suda Božjega. u tom kontekstu je jasno pisano ko se s kurvom veže jedan sud deli sa njome. pristati na zlo,kako kaže Pismo znači i sam deliti sud. no ti nisi odgovoran pred Bogom jer nisi znao ,bar ne do sada,jer Isus kaže farisejima,do sad greh nije bio na vama,ali sad kad čujete i vidite greh ostaje na vama.
 
Natrag
Top