Učlanjen(a)
29.09.2013
Poruka
0
Nisam bas neki vernik i ne idem u crkvu tako da ne poznajem dosta pravoslavnih obicaja , ali danas sam prolazila pored groblja i videla 2 zene i 1 coveka kako hodaju i posipaju sol na svaki grob rukom i pricaju(recituju) nesto...moze li neko da mi objasni o cemu se tu radi, da li je u pitanju neka vrsta magije ili verski obicaj?
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Nisam bas neki vernik i ne idem u crkvu tako da ne poznajem dosta pravoslavnih obicaja , ali danas sam prolazila pored groblja i videla 2 zene i 1 coveka kako hodaju i posipaju sol na svaki grob rukom i pricaju(recituju) nesto...moze li neko da mi objasni o cemu se tu radi, da li je u pitanju neka vrsta magije ili verski obicaj?
magija! nego što bi bilo drugo?
 
Učlanjen(a)
29.09.2013
Poruka
0
100 % sigurno? posipali su na svaki grob na ploče i ona žena je nešto pričala kao "Bože kruha daj" samo sam to cula...a prepala sam se jer sam se morala vratiti tim putem a one kad su hodale sve su posipale iza sebe preko ruke
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Moguce da su u pitanju obicaji vezani za obred bacanja soli, a ima ih razlicitih.

Cesto se moze videti da neko u kuci prilikom jela uzima malo soli izmedju prstiju i baca ga iza ledja, sto predstavlja cin zastite od zla ili teranja malera.
Postoje obicaji da se unutrasnjost kuce poprska slanom vodom jer se veruje da ona tera zle duhove.

Takodje, postoje ljubavne cini koje praktikuju bacanje soli u vatru da bi se privukla ljubav druge osobe, itd.
Bacanje soli mi nije poznato, ali sigurno je vezano za neki magijski ritual sa odredjenim ciljem.

U bibliji postoji jasna osuda protiv bavljenja vracarstvom i bilo kakvim oblikom magije.

Govoreci u starom zavetu Izrailjskom narodu koga je nameravao uvesti u obecanu zemlju u kojoj su ziveli drugi mnogobozacki narodi koji su praktikovali magiju i vracarstvo kao deo svoje religije, Bog kaze:

"Кад уђеш у земљу коју ти Господ Бог твој даје, не учи се чинити гадна дела оних народа.
Нека се не нађе у тебе који би водио сина свог или кћер своју кроз огањ, ни врачар, ни који гата по звездама, ни који гата по птицама, ни урочник,
Ни бајач, ни који се договара са злим духовима, ни опсенар ни који пита мртве.

Јер је гад пред Господом ко год тако чини, и за такве гадове тера те народе Господ Бог твој испред тебе.
Држи се сасвим Господа Бога свог.
Јер ти народи које ћеш наследити, слушају гатаре и врачаре; а теби то не допушта Господ Бог твој.
Пророка исред тебе, између браће твоје, као што сам ја, подигнуће ти Господ Бог твој; њега слушајте"
( 5 Mojsijeva 18. 9 - 15 )

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Који крух у Београду ?
То су сигурно неки Хрвати залутали.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
magija!...što bi bilo drugo?

Praznovjerje! Da je magija, ne bi spominjali Boga, niti rekli: kruha nam daj!


Tvrtko: Који крух у Београду ?
То су сигурно неки Хрвати залутали.


Haha, Hrvati zalutali baš u Beograd i to pravo na groblje!? Morali bi imati barem nekoga od rodbine koji je pokopan tamo.
Nego, čula sam, ne znam je li točno, da su pravoslavci imali običaj nositi hranu na groblje? Možda je nešto povezano s tim?
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246

Nego, čula sam, ne znam je li točno, da su pravoslavci imali običaj nositi hranu na groblje? Možda je nešto povezano s tim?

Po gradovima nema tog običaja ali po selima na sahranama je prava gozba. Kolača, torti , pečenja ma svega. Često zaborave da su došli na sahranu pa malo fali i da zapevaju. Rakija obavezno a bilo je slučajeva kada stvarno i zapevaju.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne kaže se badava, koliko sela toliko običaja. Ja sam imao priliku da prisustvujem jednoj vjerskoj sahrani u okolini Ljiga. Pored uobičajene gozbe na groblju, posebno me se dojmio i ostao u sjećanju jedan detalj. Kada smo se vratili sa groblja u kuču pokojnika, opet je bila postavljena bogata večera. Ali prije nego se počelo jesti, svima je podijeljena po jedna svijeća. Ustali smo na noge, upalili smo svijeće istovremeno i držali ih u lijevoj ruci, a desnu smo prebacili preko ramena susjedu sa desne strane. Svi tako zagrljeni, sa svijećama u rukama, ćutali smo dobrih par minuta. Te trenutke je u mislima trebalo posvetiti pokojniku! Baš upečatljiva scena!
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Који крух у Београду ?
То су сигурно неки Хрвати залутали.

Koliko sam ja upoznata kod Hrvata se nesipa nikakva hrana po groblju kamoli nekakva sol.

Kod Hrvata se za cjeli Hleb kaže Kruh.
Za jednu jednu šnitu kažemo jedna šnita hljeba.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Po gradovima nema tog običaja ali po selima na sahranama je prava gozba. Kolača, torti , pečenja ma svega. Često zaborave da su došli na sahranu pa malo fali i da zapevaju. Rakija obavezno a bilo je slučajeva kada stvarno i zapevaju.

A zašto? Mora biti neki razlog i smisao tog običaja?

U Katoličkoj Crkvi toga nema, osim u Meksiku. Dođe cijeli orkestar na grob i sviraju veselo, ali ne baš na sahranu nego na Sve Svete ili Dušni dan. Iako je prilično neobično, jedna Meksikanka mi je pričala da se vesele i slave što je pokojnik već u nebu i uživa Boga. Dakle, ne plače se, nego se slavi uskrsnuće od mrtvih.


Za jednu jednu šnitu kažemo jedna šnita hljeba.

Šnita je vjerojatno u Slavoniji.
Inače je kriška ili komad kruha.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top