Gramatičke nedoumice

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Moze li neko da mi napise 15 primera za padeze ali da u svakom primeru bude barem 4 razlicita padeza?

Hvala!

nominativ, odgovara na pitanja ko? ša?
genitiv, koga? čega?
dativ, kome? čemu?
akuzativ, koga? šta?
vokativ, za dozivanje
instrumental i s kim? s čim?
lokativ. o kome? o čemu


Kada se nauče napamet ova pitanja koja odgovaraju određenim padežima, lako je izmijenjati svaku imenicu.

Odavno je postavljeno pitanje, vjerovatno već odgovore imaš, ali evo da probamo npr. imenice grad i sunce.

n. grad n. sunce
g. grada g. sunca
d. gradu d. suncu
a. grada a. sunca
v. ej grade v. sunce
i. s gradom i. suncem
l. o gradu l. suncu
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
E, da vas sad vidm....kako se pravilno izgovara URL?

1. URL

2. Ju-er-el

3.U-er-el



Raspalite ;)
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2010
Poruka
3
,Raška,Beška,Češka..
Jasno je : N. Raška, G. Raške, D. Raškoj, A. Rašku, V. Raška, I. Raškom, L (o) Raškoj.
Za padeže u srpskom jeziku i za glasovne promjene treba samo upotrijebiti riječ u nekoj od rečenica ili u kontekstu i ne možete pogriješti. Vaš maternji jezik, ono urođeno u vama vam neće dozvoliti da pogriješite.
 
Član
Učlanjen(a)
20.03.2013
Poruka
65
Vidim, vi svi nauculi gramatiku pa je sad red na mene. Iako je ja zdravo jako dobro znam, to znanje mi ostalo jos iz skole.
Ako ne verujete, evo mog pismenog zadatka iz srpskog jezika kad sam isao u skolu:.
[FONT=&quot] Pošo sam da se upišem za u Učiteljsku školu preko prijamnog ispita pretkodno.[/FONT]

[FONT=&quot] Ušo sam u autobus koji je bijo upaljen. Autobusom putujući tako pogledivao sam[/FONT]

[FONT=&quot] okolinu okolo sebe. Posle pola sata truckajući se na sedištu autobus je prispeo[/FONT]

[FONT=&quot] na železničkoj stanici. Tu sam uvideo još svoji[/FONT][FONT=&quot] drugovi koji će s upišu za u Učiteljsku.
Svi smo se penjali u voz uđemo u jedan[/FONT][FONT=&quot] kupej kada tamo sedi jedan čovek sa džakom od [/FONT]

[FONT=&quot] prtenu konoplju i jednoga maloga zečića. Ne obraćajući pažnju na našoj galami[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]mali[/FONT][FONT=&quot] zečić poče skakuće po kupeju i vikati mi smo se smejali.[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]

[FONT=&quot] Ja marljivo učim i postao sam ljubimac svi predmeta. [/FONT]







Uciteljica me je obozavala :rofl2:
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
169
Правилно се каже У-Р-Л. Српски језик (осим у одређеним случајевима) не дозвољава изговор једног гласа као два. Знам да ће често звучати глупо (ЦД, ДВД, ФБИ) али је то најправилније.
 
Natrag
Top