Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Vozi ti auto kod bosiste da procisti dizne,
Nije neophodno... Dizne se mogu proveriti izcitavanjem live time parametara iz ECU a vezanih za injection quality/quantity, jeftinije je nego skidati.
aaaa.jpg

Samo moram reci da sam se odusevio pojedinim komentarima pogotovo ovo oko ulja pa bih (cisto u edukativne svrhe) da malo podsetim da
1. Ulje u motoru ima prevashodno ulogu podmazivanja tako sto stvara tanak film izmedju pokretnih delova i tako sprecava direktan kontak metal na metal a samim tim smanjuje i habanje pokretnih delova motora,
2. Hladi i Ispira, sakuplja necistoce u motoru,
3. Sprecava koroziju unutrasnjuh delova.

E sad kad znamo ovu strogo cuvanu tajnu, :roll: zanimljivo je da se ulje pominje kao moguci uzrok opisanog problema, ali dobro covek svasta moze da nauci u zivotu...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.759
Nije neophodno... Dizne se mogu proveriti izcitavanjem live time parametara iz ECU a vezanih za injection quality/quantity, jeftinije je nego skidati.
Pogledajte prilog 144306

Samo moram reci da sam se odusevio pojedinim komentarima pogotovo ovo oko ulja pa bih (cisto u edukativne svrhe) da malo podsetim da
1. Ulje u motoru ima prevashodno ulogu podmazivanja tako sto stvara tanak film izmedju pokretnih delova i tako sprecava direktan kontak metal na metal a samim tim smanjuje i habanje pokretnih delova motora,
2. Hladi i Ispira, sakuplja necistoce u motoru,
3. Sprecava koroziju unutrasnjuh delova.

E sad kad znamo ovu strogo cuvanu tajnu, :roll: zanimljivo je da se ulje pominje kao moguci uzrok opisanog problema, ali dobro covek svasta moze da nauci u zivotu...
Definitivno su dizne sa takvim simptomima, imao sam slicni tj. gori problem.
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Definitivno su dizne sa takvim simptomima, imao sam slicni tj. gori problem.
Ja verujem da si imao problem sa dizama i da si imao ovakve simptome ali ja se na primer godinama bavim auto diagnostikom i imao sam prilike da vidim ko zna koliko auta sa različitim greskama a simptomi potpuno identični.

Zato i kažem da se dijagnoze kod automobila ne postavljaju tako tipa ja sam imao kod sebe na takvom modelu auta taj problem to je isto i na svakom sledećem koji ima isti problem.

Dokaz tome je da su se u par postova već javila dvojica koji su imali iste simptome ali različite greske, jednom curilo gorivo, drugom nisu bole dobre dizne a svi imaju iste simptome.

Ja sam na primer sa ovim simptomima naj češće imao greške sa aktuatorom variabila turbina ili eger ventila vakum creva itd.

Na primer ostala blokirana variabila turbine zbog nahvatane garaži na maksimum što znači da turbina pumpa konstantan pritisak u usisnu granu ali bez kontole aktuatora maksimalno koliko može na osnovu broja obrtaja. Onda dođemo do toga da pri malom broju obrtaja mi u usisnoj grani već imamo popriličan pritisak. Cim malo dodamo gas na primer 1500-2500 taj pritisak skoči obicno preko 2,5bar što snima senzor pritiska u usisnoj grani i onda ECU motora prijavi gresku prepunjavanje turba i ode u safe mode da nebi nesto uništio.

Ovakvih primera imam koliko hoćeš i zato kažem da nije tako jednostavno postavljati dijagnoze sa sigurnošću na osnovu zaključka ja sam imao to sigurno je to ili moj prijatelj je imao to sigurno je to.

Još jedan taze primer sam imao kod auto mehanicara sa kojim srađujem zbog dijagnostike.

Čovek iskusni mehaničar godinama radi taj posao sa puno iskustva.
Auto ima problem da duva creva, creva tvrda kao kamen stvara pritisak u vodi i diže naglo temperaturu kada se vozi ili kada se turira. Proveden čep na hladnjaku odušak antifriz ok sve kako treba a creva će sa popucaju koliko su tvrda.
Posle konsultacije sa više kolega oni postave diagnozu dihtung glave motora negde probio i gasove iz kompresione komore salje u vodu što je i logično objasnjenje šta bi moglo drugo da bude to će da ti kaže svaki majstor.
Naravno otvore motor poravna se glava zameni dihtung hidro podizaci glumice ventila sve ponovo vrati i gle čuda opet isto opet tvrda creva opet dize temperaturu sve isto.
Kasnije se ispostavi da je u stvari puko inter kuler i da je kroz njega pumpao creva.

Na prvi pogled očigledan problem vrlo jasna situacija sa jasnim simptomima školski primer iz priručnika za auto mehaničare ali ovog puta 1+1 nije bilo 2 bez razloga je otvaran motor.

Zato i kažem lepo i detaljno proveriti pa tek onda rasturanje jer konstataciju sigurno je to sam čuo mnogo puta a na kraju ispadne da ipak nije.
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.759
Zasto sam ja reko dizne, zato sto na dijagnostici je pokazivalo da je jedna dizna u kvaru a covek je morao da popravlja tri. A priuceni majstori su nagadjali da mora da se menja protokomer, pa egr ventil cak su govorili da je turbina.
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Pazi diagnostika mora da se zna kako se koristi to jest šta i koji parametri da se gledaju.

Bez uvrede za kolege mehanicare ali danas skoro svaki mehaničar ima auto diagnostiku ali je većina koristi za prosto brisanje gresaka nista više, diagnostika može mnogo više od toga.

U mnogim slučajevima greške u ECU nema, pogotovo kod PD-pumpa dizna motora, ali ne radi kako treba.
Međutim iskusan diagnosticar može da na osnovu pomenutih parametara vidi razliku u radu dizni a to je dovoljno za konsrataciju neispravnosti.

Da bukvaluzujemo stvari.
To je isto kao ono kod na primer kod opela sa komon rejv stave špriceve na dizne i testiraju višak i na osnovu toga se postavlja diagnoza neispravnosti dizni.

Kod vw je to da kažemo lakse sve se to može istestirati diagnostikom.
 
Učlanjen(a)
04.08.2021
Poruka
5
Juce sam bio kod majstora da mi odradi mali servis i ukazao mu na simptime koje se desavaju...zamjenio ulje i filtere prikljucio ga na dijagnostiku nikakvu gresku ne izbacuje.. Probao ga uz jedan dobar uspon kaze auto u "komadu" da je u bas dobrom stanju.
Ja sam jutros bio na putu i subjektivni osjecaj mi da bolje sad vuce nisam imao problema sa preticanjem lagano je islo preko 3000 obrtaja (ispade da je mozda neki od filtera bio zacepljen) , medjutim jednom se desilo u 3.brzini pri naglom ubrzavanju kad je presla 3, pade naglo na 2.5hiljade obrtaja i nastavi da se penje opet...
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Juce sam bio kod majstora da mi odradi mali servis i ukazao mu na simptime koje se desavaju...zamjenio ulje i filtere prikljucio ga na dijagnostiku nikakvu gresku ne izbacuje.. Probao ga uz jedan dobar uspon kaze auto u "komadu" da je u bas dobrom stanju.
Ja sam jutros bio na putu i subjektivni osjecaj mi da bolje sad vuce nisam imao problema sa preticanjem lagano je islo preko 3000 obrtaja (ispade da je mozda neki od filtera bio zacepljen) , medjutim jednom se desilo u 3.brzini pri naglom ubrzavanju kad je presla 3, pade naglo na 2.5hiljade obrtaja i nastavi da se penje opet...
Filter i sluzi da pokupi sve sto je lose u gorivu,pa zato ima los protok do dizni i normalno nema snage da vuce.Svaki filter ima rok trajanja,ali treba povremeno da se skine i ocisti od raznog mulja koje pokupi iz goriva i tako i zpusi dizne.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.759
Pazi diagnostika mora da se zna kako se koristi to jest šta i koji parametri da se gledaju.

Bez uvrede za kolege mehanicare ali danas skoro svaki mehaničar ima auto diagnostiku ali je većina koristi za prosto brisanje gresaka nista više, diagnostika može mnogo više od toga.

U mnogim slučajevima greške u ECU nema, pogotovo kod PD-pumpa dizna motora, ali ne radi kako treba.
Međutim iskusan diagnosticar može da na osnovu pomenutih parametara vidi razliku u radu dizni a to je dovoljno za konsrataciju neispravnosti.

Da bukvaluzujemo stvari.
To je isto kao ono kod na primer kod opela sa komon rejv stave špriceve na dizne i testiraju višak i na osnovu toga se postavlja diagnoza neispravnosti dizni.

Kod vw je to da kažemo lakse sve se to može istestirati diagnostikom.
Sve u svemu coveku su simptomi isti, na diagnostici nista a obrtaji padaju. Ako je u redu sa usisnom granom sta onda ostaje?
 
Natrag
Top