RUSIJA-SAD Dogovor o PRO ili „iskanderi“ na granicama
Izvor: Pečat| septembar 22, 2011 at 23:15
Piše Bogdan Đurović
Moskva traži da se do juna sledeće godine pronađe kompromisno rešenje za američku antiraketnu odbranu u Evropi ili će početi sa razmeštanjem taktičkih raketnih sistema na zapadu zemlje
Ratna mašinerija SAD-a i NATO-a približava se ubrzano ruskoj teritoriji. Posle najnovijih američkih poteza tokom septembra – potpisivanja međudržavnog ugovora Vašingtona i Bukurešta o razmeštanju protivraketne odbrane (PRO) na rumunskoj teritoriji i pristanka Ankare da ustupi svoju zemlju za isti cilj – postavlja se pitanje šta je sledeće? Koji je naredni korak u američkoj strategiji opkoljavanja Rusije vojnim bazama? Ima li Moskva odgovor na to?
Prošle nedelje, 13. septembra, prilikom posete predsednika Trajana Baseskua Vašingtonu, SAD i Rumunija potpisali su ugovor o razmeštanju američkog PRO u ovoj balkanskoj, nama susednoj zemlji. U ugovoru je naznačeno da će do 2015. godine u nekadašnjoj rumunskoj avio-bazi Deveselu biti postavljeni elementi američkog kopnenog PRO. Oni uključuju radarsku stanicu sistema „edžis“ („Aegis“), centar operativnog upravljanja i mobilne lansere raketa „SM-3“ („Standard Missile-3“), koji će biti locirani na 500 kilometara od Sevastopolja, glavne baze ruske ratne Crnomorske flote. A „SM-3“ rakete imaju domet od tačno – 500 kilometara.
Iako su Amerikanci, kao i sam Basesku, ranije u više navrata uveravali da njihov PRO nije pretnja Rusiji, sve čvršćem lancu koji se Moskvi obmotava oko vrata, odnedavno je dodata još jedna karika. Vašington i Ankara saopštili su početkom meseca da će se na turskoj teritoriji pojaviti antiraketni radar ranog upozoravanja, kao deo američkog sistema „EvroPRO“. „Vodili smo pregovore u vezi sa pitanjem stepena učešća Turske u ovom sistemu, koji su najzad stupili u završnu fazu“, rekao je portparol turske diplomatije Seldžuk Unal. Moćni radar biće stacioniran u jugoistočnom delu Turske i skeniraće teritoriju u radijusu od nekoliko hiljada kilometara! Ali, i Turska se kune da novi objekat neće biti usmeren protiv Rusije. To je samo, tvrdi Unal, turski „doprinos razvoju novog bezbednosnog sistema NATO-a“…
Prema američkim planovima, u Turskoj će najpre biti razmešten mobilni radar za rano upozoravanje od raketnih pretnji „AN/TPY-2“. U sledećoj fazi, do 2015, stići će i usavršeni „SM-3“ projektili, sa poboljšanim karakteristikama (ove trostepene rakete kompanije „Boing“ sada imaju domet od 500 kilometara, pri brzinama od 2,7 kilometara u sekundi, odnosno 9.600 na čas, i visini leta od 250 kilometara). Očekuje se da će instalacije PRO u Poljskoj, Rumuniji i Turskoj biti usavršene do nivoa kada će moći da obaraju rakete srednjeg i dugog dometa. I to će biti trenutak kada će se američki lanac zategnuti do kraja. Jer, sadašnja modifikacija „SM-3“ raketa ne predstavlja još uvek veliku pretnju za ruski strateški arsenal, ali druga i, očekivano, treća generacija raketa presretača će to svakako biti.
Rusi, naravno, protestuju protiv američkih planova i predlažu alternativne varijante, koje isključuju mogućnost da PRO bude upotrebljen protiv njih. U Moskvi ispravno zaključuju da se američki PRO razvija velikom brzinom, bez uzimanja u obzir da slabašni iranski i severnokorejski nuklearni programi ni u kojem slučaju ne opravdavaju stvaranje globalnog sistema antibalističke odbrane. Rusija traži dijalog po ovom pitanju, ali svaki put nailazi na sve tvrđe odbijanje. I sve gušću i razgranatiju mrežu radara, antiraketa i baza na svim svojim granicama.
STRATEGIJA ANAKONDE
Još ranije, Vašington i Varšava zaključili su Sporazum o postavljanju moćnog PVO sistema „patriot“ („Patriot PAC-3“), koji takođe služi i za presretanje balističkih raketa. I već sama činjenica da će baterije „patriota“ biti instalirane u mestu Morong, na samo 60 kilometara od Kalinjingrada u kojem je bazirana ruska ratna Baltička flota – dovoljno govori. A osim PRO sistema (takođe će biti postavljene „SM-3“ rakete), Morong će biti baza i američkim teškim lovcima bombarderima „F-16“, kao i transportnim avionima „Herkules“. Sve to opsluživaće 500 američkih vojnika. I opet, obrazloženje je isto: ništa nije usmereno protiv Rusije.
No, ni to nije sve. Manje je poznato da američki PRO ima još jednu važnu kariku na samom severu Evrope. U Norveškoj, u mestu Varde, tik uz rusku granicu, još ranije postavljen je američki radar. Zvanično, služi za „nadgledanje kosmičkog otpada“, ali Rusi znaju da je to deo sistema PRO, instaliran pre nego što je 2002. godine Džordž Buš jednostrano istupio iz „ABM“ sporazuma iz 1972, kojim su antiraketne aktivnosti bile strogo zabranjene. Moskva već dugo pregovara i sa Vašingtonom i sa Oslom u vezi sa pitanjem ovog radara – ali bez uspeha.
I tako se sada potpuno jasno vidi koje zemlje čine prvu borbenu liniju NATO-a protiv Rusije. U tom lancu PRO biće Norveška, Poljska, Rumunija i Turska, a očekuju se još i Češka i Bugarska. Ko još, ostaće za sada tajna, ali je izvesno da će front jačati u meri u kojoj Rusija bude gradila savršenije i pametnije raketne sisteme koji izmiču PRO lovcima. Konstantin Sivkov, zamenik predsednika Akademije geopolitičkih problema, na čijem je čelu čuveni general Leonid Ivašov, objašnjava da SAD i NATO nastavljaju opkoljavanje Rusije sprovođenjem „strategije anakonda“. „Amerikanci ne kriju da im je naša zemlja i dalje glavni strateški protivnik. Njihov je zadatak da neutrališu naše atomsko oružje i da nas potisnu iz glavnih regiona svetskog okeana. U ovom slučaju, čak i iz Crnomorskog basena“, tvrdi Sivkov.
Američki PRO razvijaće se u tri faze. Posle 2012. godine preći će se na drugu etapu i do 2015. godine u Rumuniji, Turskoj i Poljskoj pojaviće se usavršene „SM-3“ rakete, dometa preko 500 kilometara. A u završnoj fazi, do 2020, biće isporučene rakete treće generacije, mnogo brže i sposobne za presretanje projektila srednjeg i dugog dometa, kao i interkontinentalnih raketa. Ruski eksperti već procenjuju da bi u tom slučaju oni morali da postave najmanje 200 raketnih sistema „iskander“ duž čitave zapadne granice, uključujući Belorusiju i, možda, Pridnjestrovlje. Tako bi ovi sistemi, poznati i kao „ubice PRO“, u slučaju zaoštravanja situacije svojim hiperzvučnim i preciznim raketama, gotovo nevidljivim za radare („stelt“ tehnologija), dejstvovali po čitavom frontu američke antiraketne odbrane.
„Iskanderi“ za sada imaju domet od 500 kilometara, ali mogu nositi taktičke nuklearne glave i biti opremljeni „R-500“ krilatim raketama sa dometom od 2.000 kilometara. Najveći deo trajektorije leta rakete odvija se na visini od 50 kilometara, što „patrioti“ ne mogu ni upola da dosegnu, a navođenje „iskandera“ odvija se preko ruskog nezavisnog satelitskog sistema „GLONASS“, u čiji razvoj poslednjih godina Moskva ulaže ogromna sredstva. Američke „SM-3“ rakete (2,7 kilometra u sekundi) jesu nešto brže od „iskandera“ (2,1 km/s) i postižu veliku visinu leta (250 kilometara), ali rusko oružje ima svoje prednosti. To su veoma niska uočljivost na radarima i mogućnost intenzivnog manevrisanja u svim fazama leta, kao i masovnost u gađanju. Protiv „iskandera“ nema sigurne odbrane.
Kada je, s jeseni 2009, predsednik Barak Obama proklamovao zaokret u planovima PRO, ruski eksperti su upozoravali da Amerikanci ne samo što neće odustati, već će u Evropi postaviti još moćniji štit nego što je planirala Bušova administracija. I bili su u pravu. Samo dva dana posle 20. oktobra 2009. godine i posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Beogradu, američki potpredsednik Džozef Bajden odlazi u Bukurešt i Varšavu i objavljuje da je novi PRO rođen. Bez potrebe se unervozio Vitold Vašikovski, savetnik bivšeg poljskog predsednika Leha Kačinjskog, koji je u susretu sa američkim senatorima zavapio: „Koliko vam još vremena treba da shvatite da se Rusija i Iran neće promeniti“? Ispostavilo se – vrlo malo. Bajden je o istom trošku utanačio postavljanje PRO u Poljskoj i Rumuniji, i rezervisao Bugarsku kao dodatnu destinaciju.
Rusija je pre dva meseca postavila NATO-u svojevrsan ultimatum: da do juna sledeće godine bude rešeno pitanje PRO u Evropi, koje bi podrazumevalo zajednički sistem antibalističke odbrane ili pomeranje američkih raketa izvan dometa ruske teritorije. U suprotnom će preduzeti uzvratne mere koje uključuju ubrzano jačanje vazdušno-kosmičke odbrane (sistemi zemlja-vazduh „S-400“ i „S-500“), uvećavanje taktičkog arsenala na zapadnim granicama („iskander“), uz moguće istupanje iz Sporazuma o redukciji strateškog naoružanja „START-3“, koji predviđa drastično smanjenje nuklearnog potencijala Rusije.
Pregovori o PRO vode se i u ovom trenutku, ali je njihov ishod krajnje neizvesan. Jer, malo je verovatno da bi Amerikanci toliko godina i napora uložili u stvaranje oružja za bacanje Rusije na kolena, da bi sada odustali. Ukoliko se nešto bitno ne promeni, Moskva će čekati najdalje do juna. A tada će početi sa razmeštanjem „iskandera“.
Rusi pokazali nezaustavljivu raketu
Srna 23. septembar 2011. 15:23 > 18:03
Javnosti pokazano oružje je jedinstveno i ne može da mu se suprotstavi nijedan sistem PRO na svetu - prenosi Glas Rusije.
Raketne vojne jedinice strateške namene Rusije prikazale su novinarima u Ivanovskoj oblasti, u evropskom delu Rusije, najnoviji pokretni raketni sistem "jars".
"Jars" će zameniti legendarni "topolj-M". Nova međukontinentalna balistička raketa u stanju je da odjednom pogodi nekoliko ciljeva na udaljenosti od 11.000 kilometara.
Najnoviji izum u vojsku je stigao pre nekoliko meseci, ali su zasad tajnu mašinu mogli da vide samo naučnici i vojna lica.
ЈАРС (РС-24 Ярс)
Извор: Голос России
У Русији је ступио на борбено дежурство први пук нових интерконтиненталних ракета Јарс. РС-24 Јарс (по НАТО класификацији СС-27) представља руску интернкониненталну балистичку ракету на чврсто гориво мобилног базирања са дељивом главом. Фактички она је модернизација ракете комплекса Топољ-М.
Крактеристике РС-24 нису превише познате. По најверодостојнијим информацијама њен домет треба да износи најмање 11 хиљада километара, а снага бојевих блокова се налази у границама 150-300 килотона. По совојим тактичко-техничким карактеристикама она ће се налазити између Топоља М, који носи моноблоковски бојеви део капацитета 550 килотона и тешког носача типа РС-20 Веевода (по НАТО карактеристици – СС-18 Сатана), који носи до 10 глава капацитета до 750 килотона. Осим бојевих блокова, РС-24 носи комплекс средстава пробоја ПРО, који отежава противнику откривање и пресретање, што веома повећава њену вредност у условима постављања глобалног система ПРО САД. Мобилност комплекса пружа му могућност да оперативно излази из пункта сталног базирања и да скривено заузима положаје на великим територијама. Што са једне стране повећава виталност војне групације, а са друге омогућава да се врши лансирање са места неочекиваног за могућег противника. Војска сматра да ракете РС-24 заједно са комплексима Топољ-М у перспективи треба да замене МБР РС-18 (по НАТО класификацији СС-19 Стилето) и РС-20 (СС-18 Сатана).
Полазећи од могућнсоти индустрије за увећање производње интерконтиненталне балистичкие ракете, прогнозира се да РВСН могу да добијају сваке године до 15 интерконтиненталних балистичких ракета, што ће омогућити да се одржава бројност групације на неопходном нивоу.
RUSIJA-SAD Dogovor o PRO ili „iskanderi“ na granicama
Izvor: Pečat| septembar 22, 2011 at 23:15
Piše Bogdan Đurović
Moskva traži da se do juna sledeće godine pronađe kompromisno rešenje za američku antiraketnu odbranu u Evropi ili će početi sa razmeštanjem taktičkih raketnih sistema na zapadu zemlje

Ratna mašinerija SAD-a i NATO-a približava se ubrzano ruskoj teritoriji. Posle najnovijih američkih poteza tokom septembra – potpisivanja međudržavnog ugovora Vašingtona i Bukurešta o razmeštanju protivraketne odbrane (PRO) na rumunskoj teritoriji i pristanka Ankare da ustupi svoju zemlju za isti cilj – postavlja se pitanje šta je sledeće? Koji je naredni korak u američkoj strategiji opkoljavanja Rusije vojnim bazama? Ima li Moskva odgovor na to?
LANAC ZATEGNUT DO KRAJA
Prošle nedelje, 13. septembra, prilikom posete predsednika Trajana Baseskua Vašingtonu, SAD i Rumunija potpisali su ugovor o razmeštanju američkog PRO u ovoj balkanskoj, nama susednoj zemlji. U ugovoru je naznačeno da će do 2015. godine u nekadašnjoj rumunskoj avio-bazi Deveselu biti postavljeni elementi američkog kopnenog PRO. Oni uključuju radarsku stanicu sistema „edžis“ („Aegis“), centar operativnog upravljanja i mobilne lansere raketa „SM-3“ („Standard Missile-3“), koji će biti locirani na 500 kilometara od Sevastopolja, glavne baze ruske ratne Crnomorske flote. A „SM-3“ rakete imaju domet od tačno – 500 kilometara.
Iako su Amerikanci, kao i sam Basesku, ranije u više navrata uveravali da njihov PRO nije pretnja Rusiji, sve čvršćem lancu koji se Moskvi obmotava oko vrata, odnedavno je dodata još jedna karika. Vašington i Ankara saopštili su početkom meseca da će se na turskoj teritoriji pojaviti antiraketni radar ranog upozoravanja, kao deo američkog sistema „EvroPRO“. „Vodili smo pregovore u vezi sa pitanjem stepena učešća Turske u ovom sistemu, koji su najzad stupili u završnu fazu“, rekao je portparol turske diplomatije Seldžuk Unal. Moćni radar biće stacioniran u jugoistočnom delu Turske i skeniraće teritoriju u radijusu od nekoliko hiljada kilometara! Ali, i Turska se kune da novi objekat neće biti usmeren protiv Rusije. To je samo, tvrdi Unal, turski „doprinos razvoju novog bezbednosnog sistema NATO-a“…
Prema američkim planovima, u Turskoj će najpre biti razmešten mobilni radar za rano upozoravanje od raketnih pretnji „AN/TPY-2“. U sledećoj fazi, do 2015, stići će i usavršeni „SM-3“ projektili, sa poboljšanim karakteristikama (ove trostepene rakete kompanije „Boing“ sada imaju domet od 500 kilometara, pri brzinama od 2,7 kilometara u sekundi, odnosno 9.600 na čas, i visini leta od 250 kilometara). Očekuje se da će instalacije PRO u Poljskoj, Rumuniji i Turskoj biti usavršene do nivoa kada će moći da obaraju rakete srednjeg i dugog dometa. I to će biti trenutak kada će se američki lanac zategnuti do kraja. Jer, sadašnja modifikacija „SM-3“ raketa ne predstavlja još uvek veliku pretnju za ruski strateški arsenal, ali druga i, očekivano, treća generacija raketa presretača će to svakako biti.
Rusi, naravno, protestuju protiv američkih planova i predlažu alternativne varijante, koje isključuju mogućnost da PRO bude upotrebljen protiv njih. U Moskvi ispravno zaključuju da se američki PRO razvija velikom brzinom, bez uzimanja u obzir da slabašni iranski i severnokorejski nuklearni programi ni u kojem slučaju ne opravdavaju stvaranje globalnog sistema antibalističke odbrane. Rusija traži dijalog po ovom pitanju, ali svaki put nailazi na sve tvrđe odbijanje. I sve gušću i razgranatiju mrežu radara, antiraketa i baza na svim svojim granicama.
STRATEGIJA ANAKONDE
Još ranije, Vašington i Varšava zaključili su Sporazum o postavljanju moćnog PVO sistema „patriot“ („Patriot PAC-3“), koji takođe služi i za presretanje balističkih raketa. I već sama činjenica da će baterije „patriota“ biti instalirane u mestu Morong, na samo 60 kilometara od Kalinjingrada u kojem je bazirana ruska ratna Baltička flota – dovoljno govori. A osim PRO sistema (takođe će biti postavljene „SM-3“ rakete), Morong će biti baza i američkim teškim lovcima bombarderima „F-16“, kao i transportnim avionima „Herkules“. Sve to opsluživaće 500 američkih vojnika. I opet, obrazloženje je isto: ništa nije usmereno protiv Rusije.
No, ni to nije sve. Manje je poznato da američki PRO ima još jednu važnu kariku na samom severu Evrope. U Norveškoj, u mestu Varde, tik uz rusku granicu, još ranije postavljen je američki radar. Zvanično, služi za „nadgledanje kosmičkog otpada“, ali Rusi znaju da je to deo sistema PRO, instaliran pre nego što je 2002. godine Džordž Buš jednostrano istupio iz „ABM“ sporazuma iz 1972, kojim su antiraketne aktivnosti bile strogo zabranjene. Moskva već dugo pregovara i sa Vašingtonom i sa Oslom u vezi sa pitanjem ovog radara – ali bez uspeha.
I tako se sada potpuno jasno vidi koje zemlje čine prvu borbenu liniju NATO-a protiv Rusije. U tom lancu PRO biće Norveška, Poljska, Rumunija i Turska, a očekuju se još i Češka i Bugarska. Ko još, ostaće za sada tajna, ali je izvesno da će front jačati u meri u kojoj Rusija bude gradila savršenije i pametnije raketne sisteme koji izmiču PRO lovcima. Konstantin Sivkov, zamenik predsednika Akademije geopolitičkih problema, na čijem je čelu čuveni general Leonid Ivašov, objašnjava da SAD i NATO nastavljaju opkoljavanje Rusije sprovođenjem „strategije anakonda“. „Amerikanci ne kriju da im je naša zemlja i dalje glavni strateški protivnik. Njihov je zadatak da neutrališu naše atomsko oružje i da nas potisnu iz glavnih regiona svetskog okeana. U ovom slučaju, čak i iz Crnomorskog basena“, tvrdi Sivkov.
Američki PRO razvijaće se u tri faze. Posle 2012. godine preći će se na drugu etapu i do 2015. godine u Rumuniji, Turskoj i Poljskoj pojaviće se usavršene „SM-3“ rakete, dometa preko 500 kilometara. A u završnoj fazi, do 2020, biće isporučene rakete treće generacije, mnogo brže i sposobne za presretanje projektila srednjeg i dugog dometa, kao i interkontinentalnih raketa. Ruski eksperti već procenjuju da bi u tom slučaju oni morali da postave najmanje 200 raketnih sistema „iskander“ duž čitave zapadne granice, uključujući Belorusiju i, možda, Pridnjestrovlje. Tako bi ovi sistemi, poznati i kao „ubice PRO“, u slučaju zaoštravanja situacije svojim hiperzvučnim i preciznim raketama, gotovo nevidljivim za radare („stelt“ tehnologija), dejstvovali po čitavom frontu američke antiraketne odbrane.

„Iskanderi“ za sada imaju domet od 500 kilometara, ali mogu nositi taktičke nuklearne glave i biti opremljeni „R-500“ krilatim raketama sa dometom od 2.000 kilometara. Najveći deo trajektorije leta rakete odvija se na visini od 50 kilometara, što „patrioti“ ne mogu ni upola da dosegnu, a navođenje „iskandera“ odvija se preko ruskog nezavisnog satelitskog sistema „GLONASS“, u čiji razvoj poslednjih godina Moskva ulaže ogromna sredstva. Američke „SM-3“ rakete (2,7 kilometra u sekundi) jesu nešto brže od „iskandera“ (2,1 km/s) i postižu veliku visinu leta (250 kilometara), ali rusko oružje ima svoje prednosti. To su veoma niska uočljivost na radarima i mogućnost intenzivnog manevrisanja u svim fazama leta, kao i masovnost u gađanju. Protiv „iskandera“ nema sigurne odbrane.
ULTIMATUM RUSIJE
Kada je, s jeseni 2009, predsednik Barak Obama proklamovao zaokret u planovima PRO, ruski eksperti su upozoravali da Amerikanci ne samo što neće odustati, već će u Evropi postaviti još moćniji štit nego što je planirala Bušova administracija. I bili su u pravu. Samo dva dana posle 20. oktobra 2009. godine i posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Beogradu, američki potpredsednik Džozef Bajden odlazi u Bukurešt i Varšavu i objavljuje da je novi PRO rođen. Bez potrebe se unervozio Vitold Vašikovski, savetnik bivšeg poljskog predsednika Leha Kačinjskog, koji je u susretu sa američkim senatorima zavapio: „Koliko vam još vremena treba da shvatite da se Rusija i Iran neće promeniti“? Ispostavilo se – vrlo malo. Bajden je o istom trošku utanačio postavljanje PRO u Poljskoj i Rumuniji, i rezervisao Bugarsku kao dodatnu destinaciju.

Rusija je pre dva meseca postavila NATO-u svojevrsan ultimatum: da do juna sledeće godine bude rešeno pitanje PRO u Evropi, koje bi podrazumevalo zajednički sistem antibalističke odbrane ili pomeranje američkih raketa izvan dometa ruske teritorije. U suprotnom će preduzeti uzvratne mere koje uključuju ubrzano jačanje vazdušno-kosmičke odbrane (sistemi zemlja-vazduh „S-400“ i „S-500“), uvećavanje taktičkog arsenala na zapadnim granicama („iskander“), uz moguće istupanje iz Sporazuma o redukciji strateškog naoružanja „START-3“, koji predviđa drastično smanjenje nuklearnog potencijala Rusije.
Pregovori o PRO vode se i u ovom trenutku, ali je njihov ishod krajnje neizvesan. Jer, malo je verovatno da bi Amerikanci toliko godina i napora uložili u stvaranje oružja za bacanje Rusije na kolena, da bi sada odustali. Ukoliko se nešto bitno ne promeni, Moskva će čekati najdalje do juna. A tada će početi sa razmeštanjem „iskandera“.
Rusi pokazali nezaustavljivu raketu
Srna 23. septembar 2011. 15:23 > 18:03
Javnosti pokazano oružje je jedinstveno i ne može da mu se suprotstavi nijedan sistem PRO na svetu - prenosi Glas Rusije.

Raketne vojne jedinice strateške namene Rusije prikazale su novinarima u Ivanovskoj oblasti, u evropskom delu Rusije, najnoviji pokretni raketni sistem "jars".
"Jars" će zameniti legendarni "topolj-M". Nova međukontinentalna balistička raketa u stanju je da odjednom pogodi nekoliko ciljeva na udaljenosti od 11.000 kilometara.
Najnoviji izum u vojsku je stigao pre nekoliko meseci, ali su zasad tajnu mašinu mogli da vide samo naučnici i vojna lica.
ЈАРС (РС-24 Ярс)
Извор: Голос России
У Русији је ступио на борбено дежурство први пук нових интерконтиненталних ракета Јарс. РС-24 Јарс (по НАТО класификацији СС-27) представља руску интернкониненталну балистичку ракету на чврсто гориво мобилног базирања са дељивом главом. Фактички она је модернизација ракете комплекса Топољ-М.

Крактеристике РС-24 нису превише познате. По најверодостојнијим информацијама њен домет треба да износи најмање 11 хиљада километара, а снага бојевих блокова се налази у границама 150-300 килотона. По совојим тактичко-техничким карактеристикама она ће се налазити између Топоља М, који носи моноблоковски бојеви део капацитета 550 килотона и тешког носача типа РС-20 Веевода (по НАТО карактеристици – СС-18 Сатана), који носи до 10 глава капацитета до 750 килотона. Осим бојевих блокова, РС-24 носи комплекс средстава пробоја ПРО, који отежава противнику откривање и пресретање, што веома повећава њену вредност у условима постављања глобалног система ПРО САД. Мобилност комплекса пружа му могућност да оперативно излази из пункта сталног базирања и да скривено заузима положаје на великим територијама. Што са једне стране повећава виталност војне групације, а са друге омогућава да се врши лансирање са места неочекиваног за могућег противника. Војска сматра да ракете РС-24 заједно са комплексима Топољ-М у перспективи треба да замене МБР РС-18 (по НАТО класификацији СС-19 Стилето) и РС-20 (СС-18 Сатана).
Полазећи од могућнсоти индустрије за увећање производње интерконтиненталне балистичкие ракете, прогнозира се да РВСН могу да добијају сваке године до 15 интерконтиненталних балистичких ракета, што ће омогућити да се одржава бројност групације на неопходном нивоу.