LEGEND
- Učlanjen(a)
- 14.12.2009
- Poruka
- 29.042
Letnji prelazni rok: Milijarde utrošene na buđenje nade
Fudbalski transferi
Letnji prelazni rok: Milijarde utrošene na buđenje nade
Letnji prelazni rok je okončan u evropskom fudbalu, a nada koju kod ljubitelja sporta budi svaka takva pijaca, jer širom otvara vrata maštanjima na temu “Ih, kad bi moj omiljeni tim doveo tog i tog igrača”, ovoga puta potkrepljena je utrošenim milijardama. Evra, funti, kako gde. Blicsport.rs vam donosi pregled probuđenih nada po najpopularnijim šampionatima.
Srpski fudbal: prodaja na sve strane i povratak bivših igrača
Velikih zvezda u domaćem prvenstvu gotovo i da nema, maltene svaki vanserijski talenat odavno je u inostranstvu, ali je zanimljivih poteza bilo. Aktuelni prvak je promenio skoro kompletan tim, jer je Partizan pored ostalih prodao Savića Mančester sitiju, Fejsu Olimpijakosu, Nastasića Fiorentini, Petrovića Blekburnu, a doveo Eduarda iz Brazila, Jovančića iz Rada, Ivanova iz Alanije, Markovića iz OFK Beograda kako i svoje nekadašnje igrače poput Rnića i Smiljanića. U poslednji čas Aleksandar Davidov je iz Humske otišao u izraelski Hapoel Akra.
Crvena zvezda je tokom leta ostala bez Tošića, Ninkova, Stamenkovića, pa i Koromana, Isaha, Jevtića i Perovića, a dovedeni su Dimitrijević iz Rada, golman Kirovski iz Zemuna, a na pozajmicu iz Flamenga Mezenga i Pašeko, koji je polomio nogu tokom priprema. I na Marakanu su, kao i u Humsku stigli neki bivši Zvezdini igrači poput Kovačevića i Petkovića.
Ostatak superligaškog karavana takođe je više prodavao nego što je kupovao, ali je zanimljivih poteza ipak bilo. OFK Beograd je doveo bivšeg Zvezdinog napadača Purovića iz Sportinga, ali je ostao bez okosnice tima poput Ignjovskog (Verder), Šaranova (Makabi Haifa) i Trivunovića (Gabala). Vojvodina je angažovala Frimponga koji je proveo pripreme sa Partizanom, a ostala je bez Brkića (Udineze), Kataija (Olimpijakos, pa prosleđen OFI-ju sa Krita na pozajmicu) i Tumbasovića (Dačija), dok je Rad, pored ostalih, doveo Zvedinog napadača Perovića.
“Orlovi”: mnogo priče, bez promene gnezda
Kako su započeli leto, tako su ga gotovo svi naši fudbalski reprezentativci i završili, bez da su menjali sredinu. A priča i ponuda je bilo mnogo. Kapiten Mančester junajteda Nemanja Vidić je bio interesantan novom ruskom gigantu Anžiju, Žigića su iz Birmingem sitija “selili” u Španiju, ali su oni ostali u svojim klubovima baš kao i Milijaš u Vulverhemptonu, te Pantelić u Olimpijakosu u kome je produžio ugovor.
Jedino je Slobodan Rajković prešao iz Čelsija u HSV, a Ranko Despotović u japansku Uravu, dok u poslednji čas nije uspeo transfer Bojana Jorgačevića iz Genta u turski Genčlerbirligi. Isto tako na medijskim nagađanjima završile su se priče oko interesovanja Valensije za Baneta Ivanovića, kao i Mančester junajteda za Nevena Subotića.
Evropsko ludilo: milijarde za pojačanja i neostvarene želje
Aguero, najskuplje letnje pojačanje: Siti je platio Atletiku 45 miliona evra
Koliko je novca potrošeno na buđenja nade kod navijača, ili, kada se posmatra iz ugla klubova, na rezultate koji će doneti još više uspeha, time i više novca, najbolje svedoči sledeća računica: u pet najpopularnijih liga u Evropi, engleskom, španskom, italijanskom, nemačkom i francuskom prvenstvu, klubovi su samo na pojačanja u letnjem prelaznom roku potrošili oko milijardu i sedamsto miliona evra!
Ipak, neke od najava velikih transfera ipak se nisu obistinile: Vesli Snajder nije napustio Inter iako ga je, više od svih, želeo Mančester junajted, Kaka je i dalje u Realu, Hazard je ostao u Lilu, Bastos u Lionu, a i najveća želja Čelsija, Luka Modrić, nije menjao sredinu pa je ostao u Totenhemu čiji je uprava ostala dosledna svojoj nameri da se ne odriče organizatora igre.
Među prvih pet ekipa koje su najviše zaradile od prelaznog roka, čak tri su italijanska, i to takozvani manji klubovi kao što su Udineze, Palermo i Đenova. Takođe, malo ko je očekivao da se u top pet transfera nađu dva igrača iz portugalske lige, pa tako Fabio Koentrao više ne igra za Benfiku, dok je Porto ostao bez usluga golgetera Falkaa.
Najviše para na pojačanja u evropskim okvirima potrošio je Mančester siti, što je i moglo da se očekuje. Novi igrači već su počeli da se isplaćuju ako je suditi po rezultatima. No, krenimo redom.
Premijer liga
Klubovi na Ostrvu bili su najaktivni na transfer pijaci. Arsenal je ostao bet dvojice ključnih igrača na sredini terena, Sesk Fabregas je na kraju konačno prešao u Barsu koju je napustio pre osam godina, a sa "Emirata" je otišao u i Samir Nasri, koji se preselio u Mančester siti. Arsen Venger je, čini se, malo panično ušao u poslednje dane prelaznog roka, ali je uspeo da se izbori za četiri nova igrača. Pre toga, jedini vredan pomena je Žervinjo, a visoki štoper Mer Mertesaker, levi bek brazilske reprezentacije Andre Santos, bivši vezista Evertona Mikel Areteta i nekadašnji igrač sredine terena Čelsija Josi Benajun, iako nisu bili na vrhu „Profesorove“ liste želja, postali su „tobdžije“ u „minut do dvanaest“.
U isto vreme, Čelsi je doveo Raula Meireleša iz Liverpula, čime je završni dan prelaznog roka učinio dodatno zanimljivim.
Iako nije uspeo u svojoj nameri da angažuje Modrića, novi trener londonskih "plavaca" Andre Viljaš-Boaš „dobio“ je od predsednika Romana Abramoviča, snažnog napadača Romela Lukakua i Španca Huana Matu, kao najzvučnija imena u letnjem prelaznom roku. Da Čelsi misli i na budućnost govore transferi Oriola Romeua iz Barselone, kao i golmana Tiba Kurtoe, kojeg su odmah prosledili na pozajmicu u Atletiko Madrid.
Mančester Siti se silno pojačao, pa će pored već spomenutog Nasrija, Roberto Manćini moći da računa najskupljeg igrača prelaznog roka Serhija Aguera, Gaela Klišija, Stefana Savića, ali i Ovena Hargrivsa.
Mančester Junajted se spominjao kao nova destinacija Veslija Snajdera, koji je ipak ostao u Interu, ali su se na Old Traford preselili igrači koji su se već odlično uklopili u sistem Aleksa Fergusona, poput mladog golmana Davida de Hee, perspektivnog štopera Fila Džounsa, ili brzonogog krila Ešlija Janga.
Liverpul je kupovao uglovnom samo na Ostrvu, pa su četi Kenija Dagliša od ovog leta na raspolaganju Čarli Adam, Stjuart Dauning, Džordan Henderson, Hose Enrike, ali i Sebastijan Koates i novi golman Doni.
Gradski rival Everton je u poslednji čas doveo Rojstona Drentea na pozajmicu iz madridskog Reala.
Sjajan posao u prelaznom roku načinio je Stouk koji je odbrambene bedeme učvrstio dovođenjem Metjua Apsona i Džonatana Vudgejta, koji su već pokazali da će biti važna pojačanja ukoliko ih povrede budu zaobišle. "Potersi" su poslednjeg dana na popustu doveli Vilsona Palasiosa i Pitera Krauča iz Totenhema i napadača Birmingema Kameruna Džeroma.
Trener Kvins Park Rendžersa Nil Vornok je u poslednjih nedelju dana prelaznog roka doveo gotovo pola kompletnog tima pa su na Loftus Roud stigli Džoi Barton, Luk Jang, Šon Rajt Filips, Anton Ferdinand i Armand Traore, a pre toga kao najzvučnija pojačanja su se istakli bivši golgeteri Blekpula i Kardifa - Di Džej Kembel i Džej Botrojd.
Serija A
Italijanski klubovi najviše su trošili posle premijerligaša, pa je tako Juventus, rešen da se vrati na stare staze slave, zauzeo treće mesto u Evropi po broju potrošenih evropskih novčanica – 85.750.000.
Poslednjih dana Eljero Elija je popustio i napustio HSV, dok su pre njega crno-beli dres obukli crnogorski reprezentativac Mirko Vučinić, zadnji vezni Arturo Vidal, bivši defanzivac Lacija Stefan Lihtštajner. Dobar deo novca otišao je i na otkupljivanje ugovora igrača koji su prošlu sezonu proveli na pozajmici u redovima „stare dame“ – Alesandro Matri, Fabio Kvaljarela i Simone Pepe.
Odmah iza Juvea našla se Roma, predvođena novim trenerom Luisom Enrikeom i sa prilično renoviranim sastavom. Novi čuvar mreže je Marten Stekelenburg. Pored legendarnog Frančeska Totija, za kreiranje i postizanje golova biće zaduženi talentovani Argentinac Erik Lamela, bivši igrači Barse i Espanjola Bojan Krkić i Pablo Osvaldo. U samom finišu prelaznog roka, rimska „vučica“ je odbranu ojačala Simonom Kjaerom, dok je iz Liona došao plejmejker Miralem Pjanić.
Šampion Milan u odbranu titule kreće sa starim snagama pojačanim Kevinom Prins-Boatengom, Taje Taivom, Filipom Meksesom, Markom Amelijom, a otkupljen je i ugovor Zlatana Ibrahimovića od Barselone. Poslednji igrač koji je došao na San siro je Antonio Noćerino iz Palerma.
Inter je bio relativno miran tokom prelaznog roka, da bi u poslednjim danima doveo Dijega Forlana i Maura Zaratea. Najviše briga imali su da zadrže Veslija Snajdera, čija je saga pretila da ugrozi priču oko Fabregasa, ali je holandski reprezentativac na kraju ipak ostao na Đuzepe Meaci.
Zanimljivo da su od prodaje igrača najviše zaradili Udineze, koji je ostao bez Aleksisa Sančeza, Palermo iĐenova. Palermo je profitirao čak 43 miliona prodajom Havijera Pastorea u PSŽ, dok je Đenova zaradila nešto više od 50 miliona prodajom igrača kao što su Rafinja, Konko, Amelija, Kevin Prins-Boateng, Domeniko Krišito (pojačao Zenit) i Stefan El Šaravi za koga je Milan platio čak 10 miliona.
Primera: Sesk i Sančez u Barsi, Real ponovo trošio, šeik u Malagi
Zbog dugovanja prema igračima od oko 50 miliona evra španski klubovi su se susreli sa štrajkom usled kog je kasnio start prvenstva, a tokom leta su članovi Primere upravo 50 miliona više utrošili na pojačanja nego što su zaradili prodajom igrača.
Od 344 miliona evra za nove fudbalere, Barsa i Real su potrošili po 55, s tim što je prvak Španije i Evrope doveo “samo” kapitena Arsenala Seska Fabregasa i Aleksisa Sančeza iz Udinezea, a Real Koentraa iz Benfike, Sahina iz Dortmunda, Varana iz Lansa i Kaljehona iz Espanjola.
Više od najpopularnijih španskih klubova potrošila je Malaga, jer je šeik Abdula dao 58 miliona za pojačanja poput Van Nistelroja, Kazorle, Tulalana, Matijsena i Hoakina. Ipak, najviše je novca za pojačanja izdvojio madridski Atletiko, čak 68 miliona, od čega je 40 miliona utrošio za gol-mašinu Portoa Radamela Falkaa, a pritom su “jorgandžije” poslovale “u plusu”, jer su od drugih klubova dobili skoro 82 miliona, između ostalog i zbog prodaje golmana Davida de Hee Mančester junajtedu, Serhija Aguera Mančester sitiju, te najboljeg fudbalera prošlog Mondijala, Dijega Forlana, Interu.
Liga 1: Parižani trošili kao nikada pre
U francuskoj ligi, PSŽ je predvođen šeicima potrošio samo tri miliona manje od Sitija, tačnije neverovatnih 89 miliona evra. Pobedili su najveće evropske klubove u bitci za fenomenalnog Havijera Pastorea, a ostatak novca otišao je na dovođenje Milana Biševca, Kevina Gameira, Dijega Lugana, Žeremija Meneza, Mohameda Sisoka i Salvatore Sirigua.
U ligi 1 ove sezone će nastupati i Džo Kol, koji je došao u redove šampiona Lila na pozajmicu iz Liverpula.
Dosta se pisalo o odlasku Mišela Bastosa, odličnog igrača Liona koji pokriva levu stranu, ali Brazilac nije promenio sredinu.
Bundesliga
Zvezda prelaznog roka u Nemačkoj bio je Manuel Nojer koji je iz Šalkea prešao u minhenski Bajern za sumu od 22 miliona evra. Redovi Bavaraca pojačali su i defanzivac Žerom Boateng iz Sitija, desni bek Rafinja iz Đenove i bivši špic Kotbusa Nils Petersen.
Zanimljivo je da Borusija Dortmund u odbranu krenula bez i jednog novog zvučnog imena, a najpozantiji je hrvatski interancionalac Ivan Perišić iz Briža.
Srpski reprezentativac Slobodan Rajković, nakon ne dobijanja dozvole Premijer lige da nastupa za Čelsi, prešao je u HSV, koji je ostao bez skoro celog tima.
Volfsburg je doveo Aleksandra Hleba na pozajmicu iz Barselone, a u madridski Atletiko je poslao Brazilca Dijega.
Ako se zna da su svi bundesligaši zajedno potrošili nešto više od 150 miliona evra, jasno je da su bili daleko manje aktivni tokom letnjeg prelaznog roka od ostatka evropske konkurencije. Ali, da je i u Nemačkoj bilo zanimljivo kao i na celoj fudbalskoj pijaci, jeste. Sezona 2011/2012 počela je burno, sa silnim novcem utrošenim na jačanje timova, bar iz ugla uprave. Iz ugla navijača, bilo je to novo izdanje "buđenja nade". Sada je na snovima da se ostvare.
Iznenađenja: Eto i Pastore Odlazak Samjuela Etoa u Rusiju i Havijera Pastorea u francusku Ligu 1 su najveća iznenađenja ovog prelaznog roka. Kamerunac je postao najplaćeniji fudbaler planete jer će u Anžiju iz Mahačkale imati godišnja primanja u visini od 20 miliona evra.
Za sjajnog Argentinca bili su zainteresovani najveći klubovi, poput Čelsija i Juventusa, ali im je on pokvario planove prešavši u PSŽ, koji je za njega platio čak 43 miliona evra, čime je Pastore zauzeo drugo mesto na listi top pet najskupljih transfera
Blic
Fudbalski transferi
Letnji prelazni rok: Milijarde utrošene na buđenje nade
Letnji prelazni rok je okončan u evropskom fudbalu, a nada koju kod ljubitelja sporta budi svaka takva pijaca, jer širom otvara vrata maštanjima na temu “Ih, kad bi moj omiljeni tim doveo tog i tog igrača”, ovoga puta potkrepljena je utrošenim milijardama. Evra, funti, kako gde. Blicsport.rs vam donosi pregled probuđenih nada po najpopularnijim šampionatima.
Srpski fudbal: prodaja na sve strane i povratak bivših igrača
Velikih zvezda u domaćem prvenstvu gotovo i da nema, maltene svaki vanserijski talenat odavno je u inostranstvu, ali je zanimljivih poteza bilo. Aktuelni prvak je promenio skoro kompletan tim, jer je Partizan pored ostalih prodao Savića Mančester sitiju, Fejsu Olimpijakosu, Nastasića Fiorentini, Petrovića Blekburnu, a doveo Eduarda iz Brazila, Jovančića iz Rada, Ivanova iz Alanije, Markovića iz OFK Beograda kako i svoje nekadašnje igrače poput Rnića i Smiljanića. U poslednji čas Aleksandar Davidov je iz Humske otišao u izraelski Hapoel Akra.
Crvena zvezda je tokom leta ostala bez Tošića, Ninkova, Stamenkovića, pa i Koromana, Isaha, Jevtića i Perovića, a dovedeni su Dimitrijević iz Rada, golman Kirovski iz Zemuna, a na pozajmicu iz Flamenga Mezenga i Pašeko, koji je polomio nogu tokom priprema. I na Marakanu su, kao i u Humsku stigli neki bivši Zvezdini igrači poput Kovačevića i Petkovića.
Ostatak superligaškog karavana takođe je više prodavao nego što je kupovao, ali je zanimljivih poteza ipak bilo. OFK Beograd je doveo bivšeg Zvezdinog napadača Purovića iz Sportinga, ali je ostao bez okosnice tima poput Ignjovskog (Verder), Šaranova (Makabi Haifa) i Trivunovića (Gabala). Vojvodina je angažovala Frimponga koji je proveo pripreme sa Partizanom, a ostala je bez Brkića (Udineze), Kataija (Olimpijakos, pa prosleđen OFI-ju sa Krita na pozajmicu) i Tumbasovića (Dačija), dok je Rad, pored ostalih, doveo Zvedinog napadača Perovića.
“Orlovi”: mnogo priče, bez promene gnezda
Kako su započeli leto, tako su ga gotovo svi naši fudbalski reprezentativci i završili, bez da su menjali sredinu. A priča i ponuda je bilo mnogo. Kapiten Mančester junajteda Nemanja Vidić je bio interesantan novom ruskom gigantu Anžiju, Žigića su iz Birmingem sitija “selili” u Španiju, ali su oni ostali u svojim klubovima baš kao i Milijaš u Vulverhemptonu, te Pantelić u Olimpijakosu u kome je produžio ugovor.
Jedino je Slobodan Rajković prešao iz Čelsija u HSV, a Ranko Despotović u japansku Uravu, dok u poslednji čas nije uspeo transfer Bojana Jorgačevića iz Genta u turski Genčlerbirligi. Isto tako na medijskim nagađanjima završile su se priče oko interesovanja Valensije za Baneta Ivanovića, kao i Mančester junajteda za Nevena Subotića.
Evropsko ludilo: milijarde za pojačanja i neostvarene želje
Aguero, najskuplje letnje pojačanje: Siti je platio Atletiku 45 miliona evra
Koliko je novca potrošeno na buđenja nade kod navijača, ili, kada se posmatra iz ugla klubova, na rezultate koji će doneti još više uspeha, time i više novca, najbolje svedoči sledeća računica: u pet najpopularnijih liga u Evropi, engleskom, španskom, italijanskom, nemačkom i francuskom prvenstvu, klubovi su samo na pojačanja u letnjem prelaznom roku potrošili oko milijardu i sedamsto miliona evra!
Ipak, neke od najava velikih transfera ipak se nisu obistinile: Vesli Snajder nije napustio Inter iako ga je, više od svih, želeo Mančester junajted, Kaka je i dalje u Realu, Hazard je ostao u Lilu, Bastos u Lionu, a i najveća želja Čelsija, Luka Modrić, nije menjao sredinu pa je ostao u Totenhemu čiji je uprava ostala dosledna svojoj nameri da se ne odriče organizatora igre.
Među prvih pet ekipa koje su najviše zaradile od prelaznog roka, čak tri su italijanska, i to takozvani manji klubovi kao što su Udineze, Palermo i Đenova. Takođe, malo ko je očekivao da se u top pet transfera nađu dva igrača iz portugalske lige, pa tako Fabio Koentrao više ne igra za Benfiku, dok je Porto ostao bez usluga golgetera Falkaa.
Najviše para na pojačanja u evropskim okvirima potrošio je Mančester siti, što je i moglo da se očekuje. Novi igrači već su počeli da se isplaćuju ako je suditi po rezultatima. No, krenimo redom.
Premijer liga
Klubovi na Ostrvu bili su najaktivni na transfer pijaci. Arsenal je ostao bet dvojice ključnih igrača na sredini terena, Sesk Fabregas je na kraju konačno prešao u Barsu koju je napustio pre osam godina, a sa "Emirata" je otišao u i Samir Nasri, koji se preselio u Mančester siti. Arsen Venger je, čini se, malo panično ušao u poslednje dane prelaznog roka, ali je uspeo da se izbori za četiri nova igrača. Pre toga, jedini vredan pomena je Žervinjo, a visoki štoper Mer Mertesaker, levi bek brazilske reprezentacije Andre Santos, bivši vezista Evertona Mikel Areteta i nekadašnji igrač sredine terena Čelsija Josi Benajun, iako nisu bili na vrhu „Profesorove“ liste želja, postali su „tobdžije“ u „minut do dvanaest“.
U isto vreme, Čelsi je doveo Raula Meireleša iz Liverpula, čime je završni dan prelaznog roka učinio dodatno zanimljivim.
Iako nije uspeo u svojoj nameri da angažuje Modrića, novi trener londonskih "plavaca" Andre Viljaš-Boaš „dobio“ je od predsednika Romana Abramoviča, snažnog napadača Romela Lukakua i Španca Huana Matu, kao najzvučnija imena u letnjem prelaznom roku. Da Čelsi misli i na budućnost govore transferi Oriola Romeua iz Barselone, kao i golmana Tiba Kurtoe, kojeg su odmah prosledili na pozajmicu u Atletiko Madrid.
Mančester Siti se silno pojačao, pa će pored već spomenutog Nasrija, Roberto Manćini moći da računa najskupljeg igrača prelaznog roka Serhija Aguera, Gaela Klišija, Stefana Savića, ali i Ovena Hargrivsa.
Mančester Junajted se spominjao kao nova destinacija Veslija Snajdera, koji je ipak ostao u Interu, ali su se na Old Traford preselili igrači koji su se već odlično uklopili u sistem Aleksa Fergusona, poput mladog golmana Davida de Hee, perspektivnog štopera Fila Džounsa, ili brzonogog krila Ešlija Janga.
Liverpul je kupovao uglovnom samo na Ostrvu, pa su četi Kenija Dagliša od ovog leta na raspolaganju Čarli Adam, Stjuart Dauning, Džordan Henderson, Hose Enrike, ali i Sebastijan Koates i novi golman Doni.
Gradski rival Everton je u poslednji čas doveo Rojstona Drentea na pozajmicu iz madridskog Reala.
Sjajan posao u prelaznom roku načinio je Stouk koji je odbrambene bedeme učvrstio dovođenjem Metjua Apsona i Džonatana Vudgejta, koji su već pokazali da će biti važna pojačanja ukoliko ih povrede budu zaobišle. "Potersi" su poslednjeg dana na popustu doveli Vilsona Palasiosa i Pitera Krauča iz Totenhema i napadača Birmingema Kameruna Džeroma.
Trener Kvins Park Rendžersa Nil Vornok je u poslednjih nedelju dana prelaznog roka doveo gotovo pola kompletnog tima pa su na Loftus Roud stigli Džoi Barton, Luk Jang, Šon Rajt Filips, Anton Ferdinand i Armand Traore, a pre toga kao najzvučnija pojačanja su se istakli bivši golgeteri Blekpula i Kardifa - Di Džej Kembel i Džej Botrojd.
Serija A
Italijanski klubovi najviše su trošili posle premijerligaša, pa je tako Juventus, rešen da se vrati na stare staze slave, zauzeo treće mesto u Evropi po broju potrošenih evropskih novčanica – 85.750.000.
Poslednjih dana Eljero Elija je popustio i napustio HSV, dok su pre njega crno-beli dres obukli crnogorski reprezentativac Mirko Vučinić, zadnji vezni Arturo Vidal, bivši defanzivac Lacija Stefan Lihtštajner. Dobar deo novca otišao je i na otkupljivanje ugovora igrača koji su prošlu sezonu proveli na pozajmici u redovima „stare dame“ – Alesandro Matri, Fabio Kvaljarela i Simone Pepe.
Odmah iza Juvea našla se Roma, predvođena novim trenerom Luisom Enrikeom i sa prilično renoviranim sastavom. Novi čuvar mreže je Marten Stekelenburg. Pored legendarnog Frančeska Totija, za kreiranje i postizanje golova biće zaduženi talentovani Argentinac Erik Lamela, bivši igrači Barse i Espanjola Bojan Krkić i Pablo Osvaldo. U samom finišu prelaznog roka, rimska „vučica“ je odbranu ojačala Simonom Kjaerom, dok je iz Liona došao plejmejker Miralem Pjanić.
Šampion Milan u odbranu titule kreće sa starim snagama pojačanim Kevinom Prins-Boatengom, Taje Taivom, Filipom Meksesom, Markom Amelijom, a otkupljen je i ugovor Zlatana Ibrahimovića od Barselone. Poslednji igrač koji je došao na San siro je Antonio Noćerino iz Palerma.
Inter je bio relativno miran tokom prelaznog roka, da bi u poslednjim danima doveo Dijega Forlana i Maura Zaratea. Najviše briga imali su da zadrže Veslija Snajdera, čija je saga pretila da ugrozi priču oko Fabregasa, ali je holandski reprezentativac na kraju ipak ostao na Đuzepe Meaci.
Zanimljivo da su od prodaje igrača najviše zaradili Udineze, koji je ostao bez Aleksisa Sančeza, Palermo iĐenova. Palermo je profitirao čak 43 miliona prodajom Havijera Pastorea u PSŽ, dok je Đenova zaradila nešto više od 50 miliona prodajom igrača kao što su Rafinja, Konko, Amelija, Kevin Prins-Boateng, Domeniko Krišito (pojačao Zenit) i Stefan El Šaravi za koga je Milan platio čak 10 miliona.
Primera: Sesk i Sančez u Barsi, Real ponovo trošio, šeik u Malagi
Zbog dugovanja prema igračima od oko 50 miliona evra španski klubovi su se susreli sa štrajkom usled kog je kasnio start prvenstva, a tokom leta su članovi Primere upravo 50 miliona više utrošili na pojačanja nego što su zaradili prodajom igrača.
Od 344 miliona evra za nove fudbalere, Barsa i Real su potrošili po 55, s tim što je prvak Španije i Evrope doveo “samo” kapitena Arsenala Seska Fabregasa i Aleksisa Sančeza iz Udinezea, a Real Koentraa iz Benfike, Sahina iz Dortmunda, Varana iz Lansa i Kaljehona iz Espanjola.
Više od najpopularnijih španskih klubova potrošila je Malaga, jer je šeik Abdula dao 58 miliona za pojačanja poput Van Nistelroja, Kazorle, Tulalana, Matijsena i Hoakina. Ipak, najviše je novca za pojačanja izdvojio madridski Atletiko, čak 68 miliona, od čega je 40 miliona utrošio za gol-mašinu Portoa Radamela Falkaa, a pritom su “jorgandžije” poslovale “u plusu”, jer su od drugih klubova dobili skoro 82 miliona, između ostalog i zbog prodaje golmana Davida de Hee Mančester junajtedu, Serhija Aguera Mančester sitiju, te najboljeg fudbalera prošlog Mondijala, Dijega Forlana, Interu.
Liga 1: Parižani trošili kao nikada pre
U francuskoj ligi, PSŽ je predvođen šeicima potrošio samo tri miliona manje od Sitija, tačnije neverovatnih 89 miliona evra. Pobedili su najveće evropske klubove u bitci za fenomenalnog Havijera Pastorea, a ostatak novca otišao je na dovođenje Milana Biševca, Kevina Gameira, Dijega Lugana, Žeremija Meneza, Mohameda Sisoka i Salvatore Sirigua.
U ligi 1 ove sezone će nastupati i Džo Kol, koji je došao u redove šampiona Lila na pozajmicu iz Liverpula.
Dosta se pisalo o odlasku Mišela Bastosa, odličnog igrača Liona koji pokriva levu stranu, ali Brazilac nije promenio sredinu.
Bundesliga
Zvezda prelaznog roka u Nemačkoj bio je Manuel Nojer koji je iz Šalkea prešao u minhenski Bajern za sumu od 22 miliona evra. Redovi Bavaraca pojačali su i defanzivac Žerom Boateng iz Sitija, desni bek Rafinja iz Đenove i bivši špic Kotbusa Nils Petersen.
Zanimljivo je da Borusija Dortmund u odbranu krenula bez i jednog novog zvučnog imena, a najpozantiji je hrvatski interancionalac Ivan Perišić iz Briža.
Srpski reprezentativac Slobodan Rajković, nakon ne dobijanja dozvole Premijer lige da nastupa za Čelsi, prešao je u HSV, koji je ostao bez skoro celog tima.
Volfsburg je doveo Aleksandra Hleba na pozajmicu iz Barselone, a u madridski Atletiko je poslao Brazilca Dijega.
Ako se zna da su svi bundesligaši zajedno potrošili nešto više od 150 miliona evra, jasno je da su bili daleko manje aktivni tokom letnjeg prelaznog roka od ostatka evropske konkurencije. Ali, da je i u Nemačkoj bilo zanimljivo kao i na celoj fudbalskoj pijaci, jeste. Sezona 2011/2012 počela je burno, sa silnim novcem utrošenim na jačanje timova, bar iz ugla uprave. Iz ugla navijača, bilo je to novo izdanje "buđenja nade". Sada je na snovima da se ostvare.
Iznenađenja: Eto i Pastore Odlazak Samjuela Etoa u Rusiju i Havijera Pastorea u francusku Ligu 1 su najveća iznenađenja ovog prelaznog roka. Kamerunac je postao najplaćeniji fudbaler planete jer će u Anžiju iz Mahačkale imati godišnja primanja u visini od 20 miliona evra.
Za sjajnog Argentinca bili su zainteresovani najveći klubovi, poput Čelsija i Juventusa, ali im je on pokvario planove prešavši u PSŽ, koji je za njega platio čak 43 miliona evra, čime je Pastore zauzeo drugo mesto na listi top pet najskupljih transfera
Blic