FIM Moto GP

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Doviciozo o ‘Manijakalnom Džou’: Neprihvatljivo
Vozač Dukatija Andrea Doviciozo rekao je da je potez timskog kolege Andree Janonea u finišu Velike nagrade Argentine apsolutno neprihvatljiv.

Izvor: B92
17697644275702a7ad14000300488314_w640.jpg


Getty Images



Dovicioza i Janonea je jedna krivina delila od toga da se pridruže Marku Markesu na postolju na stazi “Termas de Rio Odo”, ali je mlađi od dvojice Italijana pokušao da pretekne timskog kolegu i svojom greškom ih izbacio iz trke.

Posle tog incidenta, Doviciozo je peške doveo svoj motor do cilja i tako zauzeo 13. mesto, dok će Janone na sledećoj trci, već u nedelju u Ostinu, startovati tri pozicije iza one koju osvoji u kvalifikacijama.

Izgubiti bodove je katastrofa. Mogli smo da budemo drugi u šampionati, iza Markesa, sa bodom zaostatka. Bilo je bitno zbog borbe za titulu jer ja tako pristupam svakoj trci, svakoj sezoni, da bih ostvario što bolji rezultat zbog generalnog plasmana. Takav pristup i treba da bude kada ste u fabričkom timu. Radili smo zajedno poslednje dve godine i napravili smo dobar motor zajedno. Izgubiti bodove na ovakav način je neprihvatljivo. Zaista neprihvatljivo”, naglasio je Doviciozo.

Uprkos tome što mu je odlična trka upropašćena u samom finišu, Doviciozo je istakao da postoje i pozitivne pouke iz vikenda u Argentini.

Bilo je teško za sve, a mi smo uspeli da se izborimo sa situacijom. Bili smo konkurentni u kvalifikacijama, startovali smo iz drugog reda i sve je bilo fantastično. Sustigli smo Valentina i pretekli ga, a za borbu za titulu je to bilo veoma važno. To je nešto pozitivno, a srećom vrlo brzo nas čeka sledeća trka, na lepoj stazi, na kojoj ćemo morati da potvrdimo svoju brzinu u drugačijim uslovima”, istakao je Doviciozo.

Janone, koji sam sebe zove 'Manijakalni Džo', posle trke se izvinio svom timskom kolegi i timu i istakao da žali jer je onemogućio svoj tim da dođe do odličnog rezultata.

Kasno sam kočio, sigurno je to bilo na istoj tački kao ranije, ali sam bio više sa unutrašnje strane jer je Andrea bio sa spoljašnje. Sve je bilo čudno, ne znam šta se tačno desilo. Mogli smo obojica do podijuma i to bi bio neverovatan rezultat. Žao mi je zbog tima i Andree, to je zaista teška situacija. Vozio sam brzo tokom celog vikenda u svim uslovima, imali smo visok potencijal i ovo je katastrofa, sigurno”, naglasio je Janone.


 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Markes do pola ispred Lorenca i Rosija
Vozač Repsol Honde Mark Markes startovaće sa pol poziciji na Velikoj nagradi Amerika, trećoj trci sezone u kraljevskoj klasi Moto GP šampionata.

Izvor: B92
2179246105709601fa6ae4760218160_w640.jpg

Getty Images

Mladi Španac je do četvrte uzastopne pol pozicije u Teksasu došao sjajnim krugom od 2:03.188 minuta.

Markesu će se u prvom redu na startu trke, u nedelju od 21 čas po našem vremenu, pridružiti dvojac Jamahe Horhe Lorenco i Valentino Rosi.

Od početka trkačkog vikenda u Ostinu, Markes se izdvojio od ostalih vozača, pa njegova pol pozicija nijednog trenutka nije dovedena u pitanje. Na kraju, vozač Repsol Honde je pobedio Lorenca za 69 hiljaditinki, dok je ‘Doktor’ bio manje od četiri desetinke dalje.

Vozač Dukatija Andrea Janone bio je jedini od ostalih vozača unutar jedne sekunde od Markesa, ali će na startu biti pomeren za tri mesta zbog udesa sa timskim kolegom Andreom Doviciozom pre nedelju dana u Argentini. Tako će četvrto mesto zauzeti Maverik Vinjales na Suzukiju, a slediće ga vozač LCR Honde Kal Kračlou i Dovicozo. Janone će startovati kao sedmi, a prvu desetoricu kompletiraće drugi vozač Repsol Honde Dani Pedrosa, Aleš Espargaro na Suzukiju i vozač Pramak Dukatija Skot Reding.

Treću trku sezone propustiće vozač Mark VDS rejsinga Džek Miler, koji je u padu tokom treninga u petu doživeo prelom pete metatarzalne kosti.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.677
Lorenco napušta Jamahu i ide u Dukati!
Aktuelni šampion kraljevske klase Moto GP šampionata Horhe Lorenco napustiće na kraju sezone Jamahu i preći u Dukati, sa kojim je potpisao dvogodišnji ugovor.

Izvor: B92
3599977905714ebea1e02f738602762_w640.jpg

Getty Images

Vest o Lorencovom prelasku u italijanski tim je očekivana već nekoliko nedelja, pošto nije potpisao ponuđeni ugovor pre početka sezone, za razliku od svog timskog kolege Valentina Rosija.

Lorenco je u najjačoj klasi vozio samo za Jamahu, sa kojom je osvojio tri titule – 2010, 2012. i 2015. godine. Uz te tri titule, Španac ima još dve u klasi do 250 kubika. Sa japanskim timom Lorenco je upisao 41 pobedu i ukupno 99 podijuma na 141 trci.

Branilac titule je pred prethodnu trku Moto GP šampionata u Ostinu odbio da priča o tome gde će voziti naredne sezone, a bilo je jasno da se saopštenje očekuje pred trku na njegovom domaćem terenu – u Heresu narednog vikenda.

Pošto je sada jasno da Lorenco napušta tim, očekuje se da će Jamaha uskoro objaviti ko će biti ‘Doktorov’ timski kolega naredne godine. Veruje se da će to biti Maverik Vinjales, koji ima ugovor sa Suzukijem i za sledeću sezonu, ali za Jamahu to ne predstavlja problem.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Rosi: Lorenco će biti konkurentan na Dukatiju
Devetostruki svetski šampion Valentino Rosi rekao je da veruje da će njegov sadašnji timski kolega iz Jamahe Horhe Lorenco biti konkurentan kada pređe u Dukati.

Izvor: B92
10143654355718fa207de46858527983_w640.jpg

Getty Images

Italijanski tim potvrdio je u ponedeljak da će Lorenco pojačati Dukati naredne sezone, posle višenedeljnih spekulacija.

Lorenco je pre početka sezone istakao da želi da produži ugovor sa Jamahom pre prve trke u Kataru, međutim, iako mu je ugovor ponuđen, za razliku od ‘Doktora’ on ga nije potpisao.

Od tada se spekulisalo da će Lorenco preći u Dukati naredne sezone, a vrlo brzo bilo je jasno da će potvrda uslediti pred Veliku nagradu Španije, koja se vozi u Heresu predstojećeg vikenda.

Sam Rosi je pre skoro šest godina odlučio da napusti Jamahu i pređe u Dukati, a može se reći da su te dve sezone provedene u timu iz Bolonje najteži u njegovoj trofejnoj karijeri. ‘Doktor’ je imao velike probleme sa upravljanjem motorom i najbolji rezultat ostvario je u Le Manu 2012. godine, kada je zauzeo drugo mesto, da bi se na kraju te sezone vratio u japanski tim.

Teško je reći, ali mislim da je sve manje-više isto. Prelazak dolazi u različitim trenutku nego što je slučaj bio sa mnom jer sam ja stariji, ali u sličnom, kada se pogleda trenutak u karijeri. Dukati je mnogo napredovao u poslednje dve godine i ima konkurentan motor, koji se mnogo razlikuje od Jamahe. Znam Lorencov stil i mislim da će biti konkurentan na Dukatiju”, naglasio je Rosi.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
’Doktor’ posle 11 godina na polu u Heresu
Vozač Jamahe Valentino Rosi osvojio je pol poziciju pred četvrtu trku sezone u kraljevskoj klasi Moto GP šampionata, Veliku nagradu Španije.

IZVOR: B92
1920357244571c67069c0f8727500754_w640.jpg

Getty Images

’Doktor’ je na stazi „Heres“ stigao do prve pol pozicije od trke u Asenu prošle godine, a 62. u karijeri u vremenu od 1:38.736 minuta.

Drugo mesto, sa 122 hiljaditinke zaostatka, zauzeo je Horhe Lorenco na drugoj Jamahi, a treći je bio vozač Repsol Honde Mark Markes, koji je bio 33 hiljadita dela sekunde iza svog sunarodnika.

Trka za Veliku nagradu Španije u najjačoj klasi vozi se od 14 časova.

Da je Rosi spreman da osvoji prvu pol poziciju posle deset meseci bilo je posle trećeg treninga u Andaluziji, koji je završio 46 hiljaditinki ispred Markesa. U kvalifikacijama je sve vreme držao mesto u prvom redu, da bi pol poziciju obezbedio u poslednjem trenutku, posle sjajne vožnje u drugom delu staze.

Italijan se tako postarao da prvi put od 2005. godine u Heresu startuje sa čelne pozicije, a pa će za nekoliko sati juriti prvu pobedu na jednoj od najboljih staza na svetu od 2009. godine. I dok su Lorenco i Markes bili blizu ’Doktora’, Andrea Doviciozo na Dukatiju, koji je imao četvrto vreme, bio je osam i po desetinke iza svog sunarodnika.

Doviciozu će se u drugom startnom redu pridružiti dvojac Suzukija, Maverik Vinjales i Aleš Espargaro, ispred Danija Pedrose na drugoj Repsol Hondi. Prvu desetoricu kompletirali su vozač Jamahe Teh 3 Pol Espargaro, Ektor Barbera na Avintiji i vozač LCR Honde Kal Kračlou.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
’Doktor’ kao u najboljim danima pokorio Heres
Vozač Jamahe Valentino Rosi trijumfovao je na Velikoj nagradi Španije, četvrtoj trci sezone u kraljevskoj klasi Moto GP šampionata.

Izvor: B92
1123256990571cc011b5952221461893_w640.jpg

Getty Images

’Doktor’ je na stazi „Heres“ slavio prvi put od 2009. godine, a ukupno po deveti put, i tako ostvario 113. pobedu u karijeri.

Rosi je do trijumfa došao u dominantnom stilu, ispred timskog kolege Horhea Lorenca, a njima dvojici se na podijumu pridružio Mark Markes na Repsol Hondi.

Bio je ovo savršen vikend. Bili smo brzi od petka ujutro. Motor je bio fantastičan, radili smo vredno, hvala svima u Jamahi, posebno mojoj ekipi. Imao sam dobar ritam, dobro sam startovao i mogao sam da se odvojim. Ovo je zaista poseban dan“, rekao je Rosi.

’Doktor’ je u Andaluziji podsetio na svoje najbolje dane i posle vođstva od starta do cilja upisao važan trijumf, samo dve nedelje pošto je u Ostinu ostao bez bodova. Rosijeva pobeda praktično nijednog trenutka nije došla u pitanje, a trka je rešena kada se Italijan sjajno odbranio kada ga je Lorenco napao u drugom krugu.

Od tada, Rosi je bio klasa za sebe u Heresu, bio je nemilosrdan, a iako je Lorenco pokušao da mu se približi desetak krugova pre kraja, prišao je tek na dve sekunde i nije mogao više. Devetostruki svetski šampion je od tada praktično vozio mirnu trku i rutinski ju je priveo kraju, na radost milionske horde svojih navijača.

Lorenca je u borbi za drugo mesto u pojedinim trenucima pokušao da izazove Markes, ali mlađi od dvojice Španaca nije uspevao da nađe pravi ritam da bi uopšte pripretio dvojcu Jamahe. Bolji od ostalih bio je drugi vozač Repsol Honde Dani Pedrosa, ispred dvojca Suzukija Aleša Espargara i Maverika Vinjalesa, i Andree Janonea na Dukatiju. Prvu desetoricu kompletirali su vozač Jamahe Teh 3 Pol Espargaro, Judžin Laverti na Aspar Dukatiju i vozač Avintije Ektor Barbera.

I dok je Rosi bio junak trke, za Andreu Dovicioza može da se kaže suprotno, pošto su se njegovi problemi nastavili. Pošto ga je u Argentini izbacio Janone, a u Ostinu Pedrosa, sada mu se pokvario motor dok je bio na sedmoj poziciji i ostao je bez plasmana.

Posle četiri trke, Markes na čelu generalnog plasmana ima 82 boda, a prate ga Lorenco sa 65 i Rosi sa 58.

Ovogodišnji Moto GP šampionat se nastavlja Velikom nagradom Francuske u Le Manu 8. maja.

Tok trke
Od starta u Heresu je poveo Rosi, ispred Lorenca, Markesa, Dovicioza i Pedrose. Pedrosa je brzo pretekao Dovicioza, a potom i Markesa, dok je Lorenco napadao ’Doktora’, a najbolja četvorica su se odvojila od pratilaca do kraja prvog kruga. Stariji Espargaro je izašao kao pobednik iz duela sa Doviciozom, a ispred njih je Markes napravio grešku, ali se brzo vratio odmah iza Pedrose.

U trećem krugu, Lorenco je konačno napao Rosija, koji mu je odmah odgovorio, a iza njih Markes se probio ispred timskog kolege. Italijan je uspeo da se malo odvoji od Lorenca, koji je trpeo veliki pritisak od strane Markesa, što je ’Doktor’ iskoristio da prednost poveća na oko jedne sekunde.

U međuvremenu, i Vinjales je pretekao Dovicioza, dok je Rosi na čelu povećavao svoju prednost, pošto je pojačao tempo u odnosu na pratioce. Trka je u 11. krugu bila gotova za Dovicioza, zbog kvara motora, pa je Laverti napredovao do sedmog mesta, ispred mlađeg Espargara.

Pol Espargaro je nekoliko krugova kasnije uspeo da se nađe ispred Lavertija i krene u poteru za Vinjalesom, dok je Rosi na čelu konstantno vozio brže od Lorenca i Markesa. Aktuelni šampion se odvojio na nešto manje od sekunde u odnosu na sunarodnika, ali je i dalje bio više od dve i po sekunde iza ’Doktora’.

Međutim, deset krugova pre kraja, Lorenco je počeo da se približava svom timskom kolegi, pošto je imao mnogo bolji ritam od Rosija. Razlika je u narednim krugovima bila oko dve sekunde, da bi Lorenco malo popustio šest krugova pre kraja, pa je ’Doktor’ povećao prednost na preko tri sekunde.

Markes je tada bio pet sekundi iza Lorenca, a imao je još veću prednost u odnosu na Pedrosa, kojeg je stariji Espargaro počeo ozbiljno da izaziva. Međutim, vozaču Suzukija je ponestalo vremena da ugrozi Pedrosu, da bi Rosi na kraju prošao kroz cilj sa dve i po sekunde prednosti u odnosu na Lorenca. Markes je bio nešto manje od pet sekundi dalje, a sledili su ih Pedrosa, stariji Espargaro, Vinjales, Janone i mlađi Espargaro. Među prvom desetoricom našli su se i Laverti i Barbera.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Moto GP: Markesu pol-poziciji u Aragonu
Vozač Repsol Honde Mark Markes osvojio je pol poziciju na trci MotoGP klase u španskom Aragonu.

Izvor: B92
43409496357e68065c50e9877674079_w640.jpg

Getty Images

Španac je ostvario vreme od 1.46:635, pred domaćom publikom i bio u prednosti od 0,631s u odnosu na drugoplasiranog Maverika Vinjalesa na Suzukiju.

Na trećoj poziciji takođe se našao Španac i vozač Jamahe Horhe Lorenco.

Ovo je bila ukupno sedma pol-pozicija u sezoni za aktuelnog šampiona i 29. u karijeri, a na ovoj stazi je oborio i sopstveni rekord.

Najprijatnije iznenađenje u subotnjim kvalifikacijama bio je vozač Dukatija Andrea Janone.

Italijan je uspeo da se oporavi od povrede ramena, koju je doživeo na prethodnoj trci u Mizanu, i odličnom vožnjom obezbedio start sa treće pozicije.

Četvrti je bio Pol Espargaro, ispred Danija Pedrose, dok je vozač Jamahe Valentino Rosi bio šesti.

U prvih deset našli su se još Aleš Espargaro, Kal Kračlou, Danilo Petrući i Bredli Smit.

Razlika između Espargara i Kračloua iznosila je samo jedan hiljaditi deo sekunde.

Trka se vozi u nedelju od 14 časova.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Rosi: Na Aragonu Španci jaki, više odgovara Hondi
Valentino Rosi ističe da će se boriti za titulu prvaka MotoGP klase dok god ima matematičke šanse.

Izvor: B92

Foto: Getty images

Italijanski motociklista zaostaje 43 boda za Markom Markesom, pet trka pre kraja šampionata.

"Kraj će biti kada ni matematički više ne budemo imali šansu da stignemo Markesa. Ne pre toga. Iako smo daleko, borićemo se do kraja. U poslednje četiri trke sam nadoknadio bodove koje sam izgubio na Zahsenringu. To što sam bio ispred Markesa u Mizanu daje tračak nade", rekao je Rosi.

On je pre dve nedelje propustio veliku šansu da trijumfuje na "svom terenu" u Mizanu.

"Bio sam veoma brz, ali je Dani Pedrosa imao neverovatnu trku. Mislim da mu je to bila najbolja u karijeri. Ne preterujem", dodao je sedmostruki prvak sveta.

Sledeća trka vozi se u Aragonu predstojećeg vikenda.

"Dobio sam dve trke koje volim u Španiji, Heres i Barselonu. Sada slede dve u kojima nemam dobar rezultat poslednjih godina. Bio sam dobar prošle sezone u Aragonu, napravio sam grešku, pao na šesto mesto pa stigao na dve sekunde od pobede. Možda sam nešto naučio iz toga. To je teška staza koja više odgovara Hondi nego Jamahi, a i tu su španski vozači mnogo jaki. Markes, Lorenco, Pedrosa svi mogu do podijuma", zaključio je Rosi.

Aragon je domaćin MotoGP šampionata od 2010. godine, a osim Španaca Horhea Lorenca koji ima dve, te Pola Espargara i Marka Markesa koji imaju po jednu pobedu, uspeo je da slavi još samo Australijanac Kejsi Stoner, takođe dva puta.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Markes povratio Moto GP krunu
Vozač Repsol Honde Mark Markes osvojio je titulu u kraljevskoj klasi Moto GP šampionata tri trke pre kraja.

Izvor: B92

Photo by Mirco Lazzari gp/Getty Images

Markes u nedelju ujutru slavio na Velikoj nagradi Japana i tako došao do svoje treće titule u kraljevskoj klasi, a pete u karijeri.

On je obezbedio dovoljan broj bodova već na stazi „Tvin Ring Motegi“ zahvaljujući odustajanju vozača Jamahe Valentina Rosija i Horhea Lorenca.

Španac je u kraljevskoj klasi bio najbolji 2013. i 2014. godine, u klasi do 125 kubika 2010, a dve godine kasnije u Moto2 kategoriji.

23-godišnji momak iz Katalonije je na stazi na kojoj ranije nije trijumfovao u kraljevskoj klasi došao do pete pobede ove sezone, a 55. ukupno, posle vođstva tokom veće dele trke. Od trenutka kada je u trećem krugu pretekao Lorenca za prvo mesto i nije se osvrtao, dok je iza njega vođena velika borba.

On je najviše profitirao od ispadanja najvećih rivala – Rosi je već u petom krugu izleteo, dok je prošlogodišnji šampion Lorenco trku završio nekoliko krugova pre kraja.

Drugo mesto u Japanu zauzeo je Andrea Doviciozo na Dukatiju, dok je treći bio vozač Suzukija Maverik Vinjales.

Markes pred poslednje tri trke sezone ima 273 boda na čelu generalnog plasmana, 77 više od Rosija, dok je Lorenco 14 bodova iza svog timskog kolege.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Australije već sledeće nedelje.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Markes: Vratili smo se jači
Španac Mark Markes istakao je da ga je neuspeh iz prošle Moto GP sezone vodio ka tituli u aktuelnoj.

Izvor: B92


Foto: Getty images

Vozač Repsol Honde je tri trke pre kraja šampionata osvojio treću titulu u "kraljevskoj" klasi", posle pobede na Velikoj nagradi Japana.

"Na početku sezone smo imali mnogo problema, ali smo sve vreme verovali i borili se. Ove godine sam promenio strategiju, bio sam miran. U nekim trenucima sam mogao da napadam više, da budem brži i brži. Prošle godine sam imao velike probleme, pritisak je bio tu. Psihički sam jak, ali uvek postoji određena sumnja. Sada smo se vratili jači i to je najvažnije", rekao je Markes.

Španac je ove sezone ostvario pet pobeda, kao i prošle, ali je za razliku od te u kojoj je odustao čak šest puta, ove bio mnogo konstantniji.

"Bilo je zaista teško. Verujem da sam zbog ovoga što se sada desilo izgubio titulu prošle godine. Vozio sam na isti način, ali su mi ljudi u timu govorili da je konstantnost najvažnija. I to tada nisam razumeo, ali sada shvatam i najvažnije je da sam naučio lekciju i iskoristio to iskustvo. Naravno, nekad sam morao da rizikujem i tako sam uspeo da dođem do nekih podijuma i pobeda", dodao je Markes.

Naredna trka Moto GP šampionata vozi se sledeće nedelje za Veliku nagradu Australije.
 
Natrag
Top