FC Barcelona ~ Katalonci

Da li ce FK Barselona ponovo osvojiti ligu sampiona? Sta vi mislite?

  • Da, hoce

    Votes: 75 61,0%
  • Ne, nece

    Votes: 24 19,5%
  • Ne verujem

    Votes: 9 7,3%
  • Mozda

    Votes: 15 12,2%

  • Total voters
    123
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Primera: Kiks Barse

03 Oktobar 2010 | 23:15



Fudbaleri Barselone odigrali su večeras na svom stadionu nerešeno 1:1 u utakmici šestog kola prvenstva Španije i propustili priliku da se približe na bod zaostatka vodećim ekipama Valensiji i Viljarealu.

Branilac titule prvaka Španije poveo je u 21. minutu, kada je Lionel Mesi iskoristio asistenciju Danija Alveša i savladao Dudua Auate. Iako su domaći navijači očekivali da Barselona posle prvog gola zaigra još ofanzivnije, Majorka je uspela da izjednači u 43. minutu preko Emilija Nsuea. Barselona je u drugom poluvremenu stvorila nekoliko solidnih prilika za drugi gol, ali se mreža gostiju nije više zatresla.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Čokolada, Trux i Bruce Springsteen




Bilo je to 1991. godine kada su ga roditelji doveli u La Masiju. Iako je tada bio navijač Barceloninog gradskog rivala Espanyola, ipak je odlučeno da mlađi sin porodice Hernandez Creus nastavi u Barceloninoj školi nogometa. Nije se bunio. Štaviše, odrastao je i radio kao da je rođen u jednoj od soba te seoske kuće na brežuljku pored Nou Campa.Do 14. godine, Xavi je briljirao u mladim pogonima.
Xavi je odrastao vođen filozofijom "Totalnog fudbala", filozofijom i stilom igre Johana Cruyffa. Rođeni Katalonac počeo je igrati kao Holanđanin, jednostavno mu je odgovarala ta igra kratkih pasova i čuvanja lopte. Vjerovatno se pitate otkud sada tekst o Xaviju. E, razlog postoji. I to veliki.

Prije 12. godina, prvi put je zaigrao za prvi tim. Bilo je to u utakmici Supercupa protiv Mallorce, večerašnjeg rivala Barcelone. U toj utakmici zabio je i svoj prvi gol za prvi tim. Večeras ga nema, al' vratit će se maestro. Vrlo brzo.
- To je doista bilo ostvarenje snova. Dan ranije, Louis Van Gaal došao je u moju sobu u hotelu gdje je boravio tim i rekao mi je da sam u startnoj postavi u utakmici koja se igra sutra. Nisam mogao spavati te noći. To je bio trenutak koji sam čekao od djetinjstva. Sada je bio tako blizu i ja sam bio jako nervozan. No, kad sam dao gol u 15. minuti, dobio sam veliko samopouzdanje za ostatak utakmice - sjeća se Xavi svoje prve utakmice.
Zajedno sa Iniestom i Fabregasom, Xavi je jedan od najreprezentativnijih izdanaka Barcelonine škole nogometa, najbolje omladinske akademije u svijetu. Fabregas je otišao, a Xavi i Iniesta počeli su pisati najljepšu historiju Blaugrane. Zlatnom tintom. Zahvaljujući njihovim igrama, lucidnošću i preiznošću, Barcelona se opet popela na najviši tron. Tamo gdje može biti samo jedan tim.

Godine 2001., nakon što Pep Guardiola napustio Barcelonu, Xavi je postao motor tima.Mnogi odbrambeni i defanzivni igrači rivalskih timova reči će kako je upravo Xavija najteže čuvati na terenu. Ne radi neke blistave trikove, ne pokušava neke nevjerovatne prolaze kroz protivničke timove, ne trči na odbrane k'o muha bez glave, ne griješi često... Kako se nositi s tim?

U pobjedama Barcelone, Xavi obično ostaje van reflektora slave. Ali, bez njega ti reflektori nikada ne bi bili tako sjajni. Njegov trener primjeti svaki dodir koji napravi na utakmici. Trener zna da bez Xavija nema dominacije u veznom redu, nema posjeda lopte, nema golova, a bez golova nema ni pobjeda.
Mnogi kritičari će reči kako se neuspjeh Lionela Messija na posljednjem Svjetskom prvenstvu može upravo pripisati nedostatku Xavija ili sličnog igrača u timu Argentine.

Xavi nije brz niti eksplozivan igrač. Naprotiv, ponekad se stvori osjećaj da je lijen, gotovo ravnodušan u načinu obavljanja stvari na terenu. Ako je Lionel Messi daje igri tu boju i energičnost, Xavi joj zasigurno daje eleganciju. Da li igra za Barcelonu ili Španiju, Xavijeva prisutnost u veznom redu pravi veliku razliku u igri. Vrlo često ćemo ga vidjeti kako se okreće oko lopte i na taj način zadržava posjed u utakmica pod velikim pritiskom.

Kad on igra, posjed lopte Barcelone rijetko se spušta ispod 70 % , što vrlo često znači i veliki broj prilika za napadače Blaugrane.

Ključni faktor koji diktira njegov stil je njegova jasnoća razmišljanja u datom trenutku. Ta mirnoća omogućuje mu da procese informacije prerađuje brzo i dobro. Kao da ima čip u glavi, reklo bi se.
Pravi sebi igru u kojoj će moći pružiti siguran pas, ali samo siguran. Ništa ne ide napamet niti bez promišljanja. Svojim stilom igre, trkom sa jedne strane terena na drugu, on bukvalno umara protivnika. Koliko trči na terenu pokazuje i podatak sa SP u Africi. Xavi je igrač koji je pretrčao najviše, čak 82,2 kilometra. Drugi je bio Schweinsteiger koji je pretrčao 79,80 km, dok je Urugvajac Pereira bio treći sa 78,60 kilometara.
Sa Barçom, Xavi je osvojio ukupno 13 titula, uključujući pet trofeja La Lige, dva Lige prvaka, Svjetsko klupsko prvenstvo i europski Superkup. Ima tu još trofeja Superkupa Španije i Kupa Kralja. Sa Španijom je osvojio Evropsko i Svjetsko prvenstvo.

Xavi je gotov proizvod Barcelonine tvornice igrača! On igra na svoju snagu, drži i kontrolira igru na samo njemu svojstve način. On nije tip koji je često na naslovnicama magazina. Nije toliko slavan kao neki, evidentno slabiji igrači u svjijetu nogometa. Ali, kada je u pitanju vrijednost za tim, tu nema dileme. On je najveći!
Xavi živi sa svojom velikom porodici u svom rodnom gradu. Njegova majka se zove Maria-Merce a otac Joaquim. Xavi ima 2 brata, Alexa i Oscara, obojica igraju u veznom redu, te mlađu sestru Adrianu. Alexa (po izgledu i stilu igre) zovu Xavi Drugi. Pas mu se zove Trux kojeg neizmjerno voli. Kaže kako ne bi mogao zamisliti dan bez igre sa njim.
Zanimljivo, jedan od njegovih najboljih prijatelja je golman Real Madrida Iker Casillas. Njegovi idoli su Pep Guardiola, Bernd Schuster i Fernando Redondo. Voli muziku Brucea Springsteena i Bryana Adamsa, no njegova omiljena pjesma je "Losing My Religion" od R.E.M-a. Voli čokoladu. I... zauvijek nosi Barcu u srcu.







Jasmin Hadžiahmetović

Fan Club FC Barcelona BiH
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Pedro tri sedmice van terena!





Napadač FC Barcelone Pedro Rodriguez, povrijedio se u toku drugog dijela utakmice protiv Mallorce, i prve prognoze su da će biti oko tri sedmice van terena. Ovo je potvrđeno nakon jutrošnjih medicinskih pregleda.
Vijest su potvrdili i doktori Barcelone a radi se o pucanju mišićnih vlakana koljena i procjenjuje se da bi oporavak mogao trajati oko tri sedmice, zavisno od rada igrača.
Zbog toga će Pedro propustiti utakmice protiv Valencije, Kopenhagena i na protiv Zaragoze.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Ima li Xavi alternativu?





xavi_hernandez.jpg
Bez ovog veznog igrača se gubi duplo više. Četiri godine igra gotovo neprekidno.
- Imamo alternative za Xavija! To su bile riječi Pepa Guardiole, a odnosile su se na odsustvo katalonskog veznjaka protiv Mallorce. Nakon remija protiv Balearaca, navijači Barcelone su opet doveli u pitanje ovisnost kluba o Xaviju.

Brojevi upućuju na bitnu ovisnost o nogometašu iz Terrasse, za vrijeme trajanja “Pepove ere”. S njim na terenu, Barca je gubila jednu od osam utakmica, dok je s njim tim izgubio 4 od 16, jednu u svake 4.
Gledajući broj pogodaka, tim takođe ovisi o katalizatoru igre Blaugrane. Barca je dala 34 gola u 16 utakmica bez Xavija na terenu, dok su njim zabilježena 262 pogotka u 104 utakmice.

To da je Xavi ključan u sistemu Barcine igre, pokazuje broj utakmica koje je odigrao. Od 104 utakmice, u koliko ih je igrao, u više je igrao jedino Victor Valdes u 106.

Uzimajući u obzir ljetne obaveze sa reprezantacijom – Evropsko prvenstvo, Kup Konfederacija i Svjetsko prvenstvo, Xavi je vrlo malo odmarao u ove 4 godine. Iako je jedan od najboljih igrača na svijetu, takođe je i ljudsko biće i mora se odmoriti, kao što je to Guardiola već naglasio.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Nagrađeni Messi, Valdes, Villa, Guardiola...





messi_pichichi1286262588_thumb_medium350_0.jpg




Španska Marca nagradila je Messijaa sa još dva trofeja. Trofej Pichichi i nagrada "Di Stefano" će upotpuniti njegovu kolekciju nagrada. Trofej Pichichi je nagrada koju španski sportski list Marca dodjeljuje najboljem strijelcu Primere i u ponedjeljak je taj trofej, zaslugom njegovih nogu, otišao u ruke Leu Messiju.

Argentinski reprezentativac je također primio nagradu "Di Stefano", jer je već drugu godinu za redom, najbolji igrač La Lige. U ovogodišnjem žiriju sjedila su velika imena nogometa počev od Di Stefana, Jorgea Valdana, Andonija Zubizarrete, Fernanda Hierra, Emilija Butragueña, Luisa Aragonesa, Luisa Suareza, Johana Cruyffa do Zinedinea Zidanea. - Ponosan sam što sam dobio ovu nagradu, a još sam ponosniji što su mi je uručili moj idoli, Di Stefano i Maradona - izjavio je Messi.
Nakon Messija, najviše glasova imali su Xavi, Diego Forlan i Andres Iniesta.




villa_zarra12862222941286262588_thumb_medium350_0.jpg







Tačno je to da će biti teško ove godine, ali ja stvarno želim da "Pichichi" opet ode u ruke nekom od naših igrača.“ bile su Messieve riječi na Barceloninoj oficijelnoj web-stranici poslje primanja ovih nagrada.

Leo je otkrio da mu je najdraži gol u sezoni 2009-10 bio drugi postignuti u utakmici sa Real Zaragozom u kojoj su Španski prvaci slavili na Romaredi sa 4-2.
-Nije lako izabrati najdraži od 34 postignuta gola, ali misim da mi je onaj protiv Zaragoze najbolji - rekao je.
U toj utakmici Messi je zabio hat-trick, ali je drugi gol poseban po tome što je trčao sam skoro od centra ostavljajući tako tri Zaragozina igrača „u prašini“.

David Villa, koji je ljetos prešao u Barcelonu nagrađen je trofejom "Zarra" kao najbolji španski strijelac u sezoni 2009-10 sa 21 postignutim pogotkom za Valenciju.
-Vi samo pokušavajte zabiti što više golova možete a ostaje da se vidi da li će Leo ili ja ili bilo koji drugi od mojih suigrača opet podići neki od trofeja iduće sezone - kazao je Villa.


valdes_zamora128622234012862222941286262588_thumb_medium350_0.jpg




Barcin golman, Victor Valdes „pokupio“ je trofej "Zamora" jer je u 38 ligaških utakmica primio samo 24 gola.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109

Svemirski nogomet: Barca prvi faul napravila u 86.!




Barcelona je u šestom kolu Primere na svom Nou Campu dočekala Mallorcu. A 98.000 ljudi tražilo je pobjedu. Barcelona je cijelo vrijeme napadala, imala posjed lopte 80 posto (u prvom dijelu čak 90 posto) no gosti su na kraju izvukli 1-1. A moglo je biti 8-1. Jer Barcelona je imala mnogo prilika, igrali su dobro, no taj dan lopta nije htjela u gol. A podatak da je Barcelona prvi faul napravila u 86. minuti utakmice zaista spada u sferu "vjeroavali ili ne".

I to čak nije bio faul da bi se zaustavio protivnički igrač. Bio je to faul Bojana Krkića u skoku s Mallorcinim stoperom. Nije to bio nedostatak želje Barceloninih igrača, oni su letjeli terenom. To je jednostavno stil igre kakvim ne igra niti jedna momčad na svijetu, a možda niti neće. Jer napraviti prvi faul četiri minute prije kraja utakmice, to je zaista za knjige rekorda. I još jedna stvar koja je zanimljiva. Nakon utakmice, iako su im ljubimci prosuli dva boda, s prepunog Nou Campa niti jedan zvižduk. Navijači su prepoznali da nije išlo i zaključili da će biti bolje drugi put. Kakva momčad, kakvi navijači...



Preuzeto sa 24sata.hr
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Namestili su mec protiv Majorke,u suprotno niko ne moze da me ubedi...kao fora 1:1...
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
i kao fora 2:0 za herkules , vjerovatno barceloni zatrebalo para pa trazi od siromasnih klubova da im plate za rezultat. zna se kome je kladionica sponzor( mrskom nam realu) i ko prodaje igraca za 100 evra (real) , a ko su ambasadori unicefa.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Barca daje 40 milijuna za Palermovu zvijezdu



Španjolski klubovi poludjeli su za veznjakom Palerma Javierom Pastoreom (21) koji bi lako mogao Serie A zamijeniti s Primerom




Predsjednik Palerma Maurizio Zamparini s razlogom se boji da bi uskoro mogao ostati bez prve zvijezde. Puno je bogatih klubova koji su bacili oko na mladog Argentinca, a u igri su i španjolski velikani Real Madrid i Barcelona.

'Želim ga zadržati u klubu. Već samo odbio ponudu madridskog Reala od 25 milijuna eura,' otkrio je Zamparini.

No, prema pisanju Gazzette dello Sport u zimskom prijelaznom roku na adresu talijanskog prvoligaša trebala bi pokucati i Barcelona koja je navodno pripremila 40 milijuna eura.

I Pastore je ne tako davno izjavio da ima ambicije igrati zajedno s Lionelom Messijem.




 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Nakon Reala, i Barcelona mijenja travnjak



Do kraja tjedna radnici će zamijeniti travnati pokrov na Nou Campu, stadionu nogometnog kluba Barcelone...



Nakon što je prije desetak dana travnjak na Santiago Bernabeuu zamijenio Real, na istu su se akciju opredijelili u katalonskom klubu, i to motivirani ozljedom Pedra Rodrigueza, koji je, kako je procijenjeno, zbog lošeg stanja travnjaka zaradio ozljedu zadnje lože lijeve noge.

Dogodilo se to tijekom drugog poluvremena nedjeljne utakmice šestog kola Primere protiv Mallorce (1-1). Pedro, inače asistent Messiju za jedini Barçin pogodak, morao je biti zamijenjen u 78. minuti. Da bi se zaliječio trebat će mu tri tjedna.

FC Barcelona će travnjak na stadionu zamijeniti već peti put u posljednjih pet godina.
 
Natrag
Top