Nova Barçina strategija: "4 za 4"
FC Barcelona je na klupskom nivou u poteklih mjesec-dva pretrpjela znatne promjene, prije svega dolaskom Sandra Rosella na mjesto predsjednika, potpunom promjenom svih članova uprave, ali i dovođenjem Andonija Zubizarrete na funkciju tehničkog direktora kluba (osoba zadužena za krojenje igračkog kadra zajedno sa trenerom) umjesto Txikija Beguiristaina. Čini se da te personalne promjene koje su zadesile Barçu nisu jedine, nego će doći i do određenih promjena u filozofiji kluba kada je u pitanju formiranje prvog sastava.
Naime, prema pisanju
El Mundo Deportiva, nova uprava na čelu s Rosellom ima namjeru da na tom planu u narednih šest godina primjenjuje strategiju "4 za 4". Ta strategija bi podrazumijevala metod kojim bi se konstantno obnavljao prvi tim
Blaugrane, što bi po mišljenju Rosella i njegovih saradnika pomoglo klubu da zadrži izuzetno visok nivo nastupa i rezultata.
Jednak priliv i odliv igrača
Prema formuli "4 za 4", Barçu bi svake godine napuštala četiri igrača, dok bi u klub dolazila četiri nova. Time bi prvi tim brojao isti broj igrača iz godine u godinu, ali svake godine bi na taj način dobivao svježu krv neophodnu da se u timu izbjegnu zasićenost ili nedostatak ambicija. Pri tome, među četiri igrača koje bi Barcelona dovodila, dvojica bi bila pojačanja "sa strane", a dvojica igrača bi bila iz Barçine škole fudbala La Masije. Stoga i ne čudi da je Rosell najavio da bi se u prvim godinama njegove vladavine iznos namijenjen kupovini novih igrača trebao kretati oko "svega" 50 miliona. To je nedovoljno za dovođenje 4-5 igrača nivoa kakav je Barçi potreban, ali čini se sasvim dovoljan ako se ta svota utroši na dovođenje samo dvojice.
Obzirom da je fudbal sport, a ne neka egzaktna nauka, uprava smatra da se ove formule "4 za 4" ne bi morala pridržavati doslovno, jer u sportu postoje različiti faktori, poput povreda igrača, koji klub nekada mogu natjerati od toga da odstupi od stopostotne primjene plana. Slučaj u kojem bi se odstupilo od formule je i situacija u kojoj bi Barcelona na tržištu pronašla više od dva igrača za koje bi stručni kadrovi, tj. trener i tehnički direktor, smatrali da je njihovo dovođenje u klub neophodno, pod uslovom da to dozvoljavaju finansije kluba.
Primjena već od ove godine?
Ukoliko se analizira ono što se događalo u Barceloni ovog ljeta na planu dolaska i odlaska igrača, čini se da je ova nova strategija primijenjena već ovog ljeta, a da toga nismo bili ni svjesni. Klub su napustila četvorica prvotimaca (Chygrynskiy, Márquez, Touré i Henry), dok su sa strane dovedena dva igrača (Villa i Adriano). Pored njih, u prvi tim će sigurno biti prebačeni neki od sedam
canteranosa na koje Pep za sada ponajviše računa (na slici s lijeva na desno: Thiago, Jonathan Dos Santos, Oriol Romeu, Andreu Fontàs; te Sergio Gómez, Marc Muniesa i Marc Bartra). Spomenuta mogućnost manjeg ili većeg odstupanja od ove strategije još uvijek postoji kada je ova godina u pitanju. Prije svega, ona se mogla desiti u slučaju da je Barça uspjela dovesti Cesca Fàbregasa. S njime bi Barça dobila igrača koji zadovoljava kriterije stručnih kadrova, a njegovo dovođenje nakon već utrošenih 49,5 miliona eura na dolaske Ville i Adriana bi bilo moguće zahvaljujući prodajama Chygrynskiya i Tourea (klub inkasirao 39 miliona). Obzirom da su ti novci ostali neutrošeni, još uvijek postoji vjerovatnoća da klub dovede Javiera Mascherana ili nekog stopera, ali je takav ishod sve manje izgledan jer Pep Guardiola očito ne misli da na tržištu postoji igrač kojeg bi Barça "morala" dovesti već ovog ljeta. Uvođenjem dvojice od spomenutih sedam
canteranosa, Barcelona bi imala brojčano jednak igrački kadar kao i prošle godine, a u slučaju da se u toj sferi odstupi od formule "4 za 4" pa se u prvi sastav probije još neko, upravi i stručnim kadrovima kluba na tome sigurno ne bi niko zamjerio.
Guardiolina vjera u La Masiju i ušteda od 40 miliona u 2010. godini
Pep Guardiola očito ima veliko povjerenje u igrače koji dolaze iz Barcelonine proslavljene fudbalske škole, što nije nimalo čudno i to iz više razloga. Prije svega, sam Pep je prošao kroz La Masiju. Trenutačni igrački kadar Barcelone, jedan od najtrofejnijih u 111 godina dugoj historiji kluba, uveliko se oslanja na igrače koji su ponikli u La Masiji (Víctor Valdés, Carles Puyol, Gerard Piqué, Sergio Busquets, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Pedro Rodriguez, Bojan Krkic, Jeffrén Suárez, Leo Messi). Španska reprezentacija koja se nedavno okrunila titulom prvaka svijeta u svom je sastavu imala čak devet igrača iz La Masije (Valdés, Puyol, Piqué, Busquets, Xavi, Iniesta, Pedro, Cesc i Reina), dok je UEFA jučer objavila kandidate za najbolje igrače sezone 2009./2010., među kojima su četvorica od ukupno dvanaest igrači iz podmlatka Barcelone, a nesumnjivo je da će se u izboru FIFA-e i France Footballa za najboljeg igrača na kraju kalendarske godine u samom vrhu sigurno naći neki od proizvoda Barçine fudbalske škole (Messi, Iniesta i Xavi), kao što je to bilo i protekle godine (vjerovatno sva trojica, pa čak i David Villa koji je došao iz Valencije).
Iz tih razloga, ali i činjenice da je Pep imao više uspjeha sa promocijom mlađih igrača Barcelone nego sa znatno skupljim pojačanjima, ili bolje rečeno "pojačanjima" (Hleb, Cáceres, Chygrynskiy, Keirrison, Henrique), razumljiva je Guardiolina vjera u igrače iz podmlatka. Čini se da je za skok iz B tima u A tim u ovom trenutku najspremniji Jonathan Dos Santos, koji je već postao reprezentativac Meksika i koji se odlično snalazi na svim pozicijama u veznom redu, dok bi značajnu priliku u veznom redu trebao dobiti i Oriol Romeu, obzirom da je Yaya Toure prošle godine igrao preko 2200 minuta, a Romeu je igrač koji se prirodno najbolje snalazi na toj poziciji. Svoje mjesto u veznom redu će tražiti i veoma talentovani Thiago Alcántara, sin nekadašnjeg reprezentativca Brazila Mazinha, dok će u odbrani svoju šansu čekati prije svega Andreu Fontàs. Prema nekim najavama, čini se da bi Muniesa, Bartra i Gómez veće prilike za ulazak u prvi tim trebali dobiti tek naredne godine i da će ove godine ipak više biti na raspolaganju Luisu Enriqueu u Barceloni B.
Ovo povjerenje Guardiole u mlade igrače će se posebno svidjeti predsjedniku kluba Rosellu, ne samo zato što će klupska škola fudbala dobiti novu priliku za promociju, nego i zbog toga što će mu Pep svojim načinom razmišljanja uštedjeti 40 miliona eura preostalih za dovođenje novih igrača, izuzev u slučaju da se Pep u posljednjem trenutku predomisli i ipak posegne za nekim iskusnijim igračem sa strane nego što su to golobradi mladići iz La Masije. Ako se uzme u obzir da je Rosell izgleda veoma pažljiv kada je u pitanju novac, njemu će ušteda od tih 40 miliona eura biti jednako pa možda i više vrijedna nego osvajanje nekog trofeja.
Mora se priznati da nova klupska strategija "4 za 4" na papiru izgleda veoma dobro, jer Barçi bi trebala dati priliku da ostane u vrhu evropskog i svjetskog klupskog fudbala, a i navijačima omogućiti da svake godine vide neko novo veliko igračko ime (kao što je dolazak Ville ove godine ili Ibrahimovića prošle) uz nove predstavnike Barçine škole fudbala. Da li će ova formula biti dobro provedena u stvarnosti, kao što je zamišljena na papiru, ostaje da se vidi.
Tarik Hadžiahmetović
Fan Club FC Barcelona BiH