Evropska unija

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Treba biti realan. Ne precjenjivati geostrateški položaj Srbije, ali ga ni podcjenjivati. On nije toliko značajan kada je u pitanju Evropa, ali itekako jeste kada je u pitanju Balkan, a Balkan opet nije beznačajan za Evropu. Srbija je centralna zemlja na Balkanu. Svi koridori, kada je Balkan u pitanju, uglavnom, idu preko nje. Još veći značaj u tom smislu će dobiti ruskim gasovodom.
Nije ovdje riječ ni o kakvoj teoriji zavjere, što sugeriše ALEKSIJE, to su jednostavno činjenice. A koliko se danas u politici pridaje značaj geostrategiji, ne treba ni govoriti. Najbolji primjer je, to sam već pomenuo, Grčka. Kada je ona primljena u EU, nije ispunjavala nikakve uslove niti evropske standarde, ali preko toga se prešlo. Šta mislite iz kojih razloga? Pa, samo radi njenog geografskog položaja. Ne želim reći da će se slično desiti i Srbiji, neće zasigurno, ali da će se i taj faktor uzimati u obzir, neupitno je.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.859
EU je samo jedan ekspeimenat u pokusaju pravljenja jedne drzave i ukidanje drzavotvornosti Evropskih zemalja.Sada dolazi do izrazaja nejednakost razvijenosti ekonomija u EU,kao i velikih kreditnih problema pojedinih clanica koje nisu u mogucnosti da ispostuju obaveze.Smatram da ce sve clanice u EU imati silnih problema sa svojim ekonomijama, a vec se i javljaju glasovi o povratku na svoje maticne valute.To znaci dok nas "prime" u EU ona u ovome obliku kakav je danas verovatno nece ni postojati.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
@Aleksije

Naravno da treba biti Evropejac jer Srbija jeste u Evropi i ne može se pocepati u atlasu i prebaciti na primer u neku vukojebinu Sibira.
Svako nečiju svest može da probudi i svi su u ravnopravnom položaju u ovoj temi pa to kitnjasto izražavanje i nema neki značaj pošto ti se cela priča svodi na negiranje bez alternative.
Stvarno ne znam šta se sa tobom dešava kad si toliko zaokupljen potrebom podela u društvu i eliminisanjem makar nekog dela stanovništva po bilo kom kriterijumu, a spominjao si ih više. Tako da tvoja priča očigledno nema veze sa EU nego sa "trulim" Zapadom uopšte i detaljima koji su tebi privukli pažnju pa bih tako homoseksualizam i drogiranje preskočio na ovoj temi jer već postoje odgovarajuće.
Što su tiče posla i diploma, naše diplome su uvek bile cenjene i poznate su priče o odlasku obrazovanih ljudi koje traju već nekoliko decenija. A svest o mogućnosti nalaženja posla kada se otvore granice...i u inostranstvu vlada kriza, to je poznato. Posao nije lako naći i niko se ne zanosi da će uspeti samim prelaskom granice. Možda postoji nada u veću šansu ali ne i u sigurnost.
Ako bi se mogla prihvatiti tvoja teza o lošem obrazovanju ovde i potencijalnoj diskriminaciji radne snage u budućnosti kod nas postoji još bolji primer a on je vezan za diplome sa Prištinskog univerziteta. Pošto se zna koliko se "namuče" oko završetka studija onda ne mogu da nađu posao osim ukoliko nemaju vezu. Ta priča dosta dugo traje a sa tim strani faktor nema nikakve veze.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Bolje će biti da se služim prostim rečenicama.
Nisam tvrdio da je naše obrazovanje loše. Tvrdim da je sad lošije nego ranije zbog uvodjenja zapadnih merila i "inovacija" koje treba da zavaraju ljude kako će biti bolje obrazovani što nije tačno.
Homoseksulaziam i drogiranje mi služe kao odličan reper moralnosti i posrnuća u svetu koji koristi svaku priliku da drobi o moralu, bazira svoju kulturu i vrednosti na puritanskim principima.
Nisam za eleiminaciju dela stanovništva. Na žalost, ono je već eleiminisano putem ponižvajućeg položaja mladih, penzionera, intelektualaca, svim merama koje su upravo poseldica nekritičkog uvodjenja onog što se ovde naziva standardima.
Truli Zapad, da, smatram da je u pitanju samo jedan nova faza u razvoju kapitalizma, kao što je u svoje vreme drug Lenjin napisao "Imperijalizam kao poslednji stadijum kapitalizma", verovatno bi se moglo reći da je u tom trenutku to bio poslednji stadijum, ali sad je dobio novi, metastazirani oblik.
Nisam izvrgao ruglu teorje zavere, ali ovaj ceo razgovor, tema, počeo je sa pričom o masonima i teorijom zavere. Ne postoje zavere, postoje planovi i njihova realizacija. Geostrategija je bitna, Jurivaka tu si u pravu, potreban je fini obruč civiliziranim europejskim državama od barbara sa istoka.
Uloga Srbije biće da služi kao nekakva nova vojna krajina pred tom istočnom pretnjom, pri čemu bi mi svi bili novi podanici Marije Terezije.
Žalim što ne umem da pišem drugačije, starovremenski sam čovek, te ovo može biti kitnjasto. Nova vremena zahtevaju i novu gramatiku, nove termine, zar Pržulica ne napisa novu srpsku gramatiku?
Mi i u jezik uvodimo reči koje nisu kitnjaste nego zvuče onako kako nam ini Hardvardski i Oksfordski učenici to donose uz Haške prevodioce iz suverenih država (od kad je u srpskom pravu postojala reč "procesuirati", te reč "aplicirati", "transparentno", "politički korektno" itd.). Sve sama Fema iz "Pokondirene tikve" viri sa TV ekrana iz raznoranih Agencija za ovo ono, ministarstva gde govore indijski tarzan engleski (još se ponose tim) i NVO koji okom sokolovim motre na nas, pronacističke vampire krvavih očiju kvarnih kutnjaka, i cinkare nas po Evropi da ne umemeo da držimo viljušku pravilno kad srčememo supu od kopriva...
Promene u jeziku govore o promenama u svesti ljudi, načinu razmišljanja. Svojevrsnoj lobotomiji.
Sad, neko sam hoće da mu se kroz nozdrve iščupa deo moždane mase, neko je nema, neko je spali, a nekom zakržlja. Poneko se opire.
I, slažem se sa svima vama: ne treba ljude slati u Sibir.
Tamo je sad civilizovan svet, za razliku od nas. Srbija je Novi Sibir.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
ALEKSIJE, ovo hvala ne uključuje tvoju poslednju rečenicu u prethodnom postu!:)
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Kako dobre ideje uvek nadju put: Koreja (ona kumunistička) zatvara fakultete i sve studente šalje na njive. Arbajt, jašta. Postoji nešto jungovsko, opšta kolektivna svest koja bludi ovom planetom. A tek radne akcije koje će diljem naše domovine, otadžbine ili neki modreniji izraz stavite za ovu Domanovićevsku zemlju, sad da procvetaju kad počnu da prave barake i skupljaju mlade da se druže na koridoru 10... Pa to je ono moje: kazan i gitare, a još ako se umeša neka travka koja raste diljem dičnog Amesterdama ima bre koridor samo da izbija.
I sad, nek neko kaže kako moje ideje nemaju podršku... I podršku i realizaciju.
Treba samo malkice zameniti vokabular: akcijaš-volonter, radna akcija-besplatno letovanje sa tendencijom da se produži u zimovanje, druženje i zezanje, onda malo opismenjavanja i osvešćivanja ovog našeg beslovesnog sveta... Europa zdaj!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Veoma popularni savremeni francuski filozof i teoretičar Mišel Onfre, kaže: Evropa je na samrti, a većina ljudi, slijepi kao Edip, misle da je pred njom budućnost.

 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Sporo umiranje Evrope
26 avgust 2011

Krize na kontinentu daleko prevazilaze ekonomska pitanja. Dani evropske snage i uticaja su za nama.
laqueur_s.jpg

"Dvadeset prvi vek bi lako mogao pripadati Evropi", pisao je pokojni Toni Džad[1], autor svuda hvaljene istorije Evrope posle Drugog svetskog rata. Istoričari nisu nužno proroci, naš vek tek što je počeo, ali izgledi za takvu budućnost u ovom trenutku nisu sjajni. Toni Džad je tada bio u valjanom i brojnom društvu, čak i više u Americi nego na kontinentu, a razlozi za tako neumeren optimizam (koji sada često prelazi u paniku) će bez sumnje biti izučavani u godinama koje dolaze.

Pre nekih pet godina sam se u knjizi pod naslovom „Poslednji dani Evrope“ (The Last Days of Europe) bavio opadanjem Evrope – i bio kritikovan zbog svog pesimizma. Pa ipak mi je sada neprijatno slušati apokaliptične izjave dojučerašnjih evro-entuzijasta. Jer čak i ako je pad Evrope nepovratan, nema razloga da se to pretvori u kolaps.

U trenutku duboke, višestruke krize u Evropi suviše je lako ismevati zablude iz prošlosti. Posleratne generacije evropske elite stremile su demokratskijim društvima. Želele su da umanje krajnosti bogatstva i siromaštva i da osnovne socijalne usluge pruže na drugačiji način od predratnih generacija. Bilo im je dosta nemira i sukoba. I zaista, decenijama su mnoga kontinentalna društva manje-više postigla ove ciljeve i imala razloga da budu ponosna na svoj napredak. Evropa bejaše mirna i civilizovana.

Ovakav uspeh se zasnivao na nedavnim bolnim iskustvima: užasima dva svetska rata, lekcijama iz diktature, iskustvima fašizma i komunizma. Iznad svega, zasnivao se na osećaju evropskog identiteta i zajedničkim vrednostima – ili se bar to tako činilo u to vreme. Evroskeptici veruju da se jednostavno radilo o zajednici materijalnih interesa; počelo je, na kraju krajeva, kao zajednica za gvožđe, čelik i ugalj. Žan Mone, otac Evropske unije, predvideo je opasnosti. Kasnije je izjavio da bi sada akcenat stavio na kulturu, a ne na ekonomiju, ako bi morao da sve počne iznova.

Kada su stvari krenule naopako? Na prvi pogled, neposredna kriza je zasigurno kriza suverenog duga, zajedničke valute i drugih finansijskih pitanja. Nesumljivo je bila greška verovati da se ekonomska unija može uspostaviti bez političke. A ipak, da li se sadašnja kriza možda desila zato što je sama evropska ideja (u smislu države blagostanja), kao osnova programa, podrivena?

Uz sav svoj značaj, ekonomska kriza predstavlja samo deo naše tužne priče – i to verovatno ne onaj presudni. Sadašnji debakl takođe je povezan sa očiglednim nedostatkom zajedničkog evropskog identiteta i vrednosti, nacionalnih interesa koji pretežu u odnosu na zajednički evropski interes. U pitanju je kriza nedostatka solidarnosti, liderstva i – možda iznad svega – političke volje. To je kriza unutrašnje napetosti, propalih integracija kod kuće (kao što su recimo pokazali nedavni događaji u Britaniji). Dugi niz godina evropske elite su živele u stanju poricanja: želele su više demokratije, a bile nepripremljene za eroziju vlasti koja je dovela do anarhije.

Politička elita, mediji i javno mnjenje postali su u značajnoj meri nesvesni mračnijih aspekata unutrašnje politike. Uglavnom su ignorisali rastuće nejednakosti u dohotku, kao i posledice nezaposlenosti među omladinom. Zaokupljeni spoljnom politikom odrasli su (kako je primetio britanski diplomata Robert Kuper[2]) u verovanju u mirnu međuzavisnost i modernu saradnju, dok je politika ostatka sveta bila zasnovana u najboljem slučaju u duhu tradicionalnih sfera uticaja i ravnoteže moći. A u međuvremenu javno mnjenje se udaljilo od negdašnjeg verovanja u Evropu.

Takav lažni optimizam i potonji slom iluzija morali su da dovedu do malodušnosti. Da li Evropa i dalje ima budućnost, da li će za deceniju ili dve i dalje postojati? Ili će se vratiti na ono što je bila pre – puki geografski pojam? Čoveku pada na pamet čuveno pismo princa Meterniha austrijskom ambasadoru u Parizu (a kasnije i Palmerstonu) u kojem on kaže da je "Italija" koristan geografski pojam, ali da ona nema značaj niti je realna kao politički koncept. Istina, otprilike u isto vreme je Karlo Alberto Amadeo, kralj Sardinije, u podjednako čuvenoj izjavi rekao: Italia fara da se (Italija će se pobrinuti sama za sebe). Sto pedeset godina kasnije (a s obzirom na sadašnje stanje Italije) još uvek nije sigurno da li je bio u pravu Meternih ili sardinijski kralj. Sadašnje stanje i buduće perspektive Evrope ne razlikuju se od devetnaestovekovne Italije.

Mnogi Evropljani se žale na nedostatak demokratije i strahuju, možda s pravom, da će Evropa kojom se upravlja iz Brisela biti još manje demokratska. Ali da bi opstao, kontinentu treba vođstvo. Koliko demokratije može postojati u ovoj Evropi sutrašnjice? Neki azijski politički filozofi u Pekingu, kao i u Singapuru, savetuju da bi azijski, autoritarniji model, bio podesniji (i uspešniji) u suočavanju sa zadacima u godinama koje dolaze.

Postoje, generalno govoreći, tri moguća scenarija o budućnosti Evrope. Samo najhrabriji će se u ovom trenutku baviti predviđanjima koji će scenario Evropljani izabrati – ili ka kojem će mesečariti. Evropska unija se može raspasti, potpuno ili delimično, u sledećih nekoliko godina. Jače ekonomije će ostati zajedno, ponovo će ispregovarati neki novi okvir. Slabiji će biti izbačeni. Njima će teško pasti samostalno suočavanje za budućnošću u kojoj vladaju rastuće nejednakosti i opasnosti protekcionizma. Možda će se labavo ujediniti u drugu uniju, nadajući se da će se u nekom trenutku ponovo plasirati u Ligu šampiona – da pozajmim koncept iz sveta evropskog fudbala. Budućnost evra je neizvesna; on može preživeti tekuću krizu, ali šta je sa sledećom? Za sada ne postoji spremnost ka napredovanju ka političkom jedinstvu, ali je još teže zamisliti povratak na fragmentiranu Evropu iz vremena pre EU.

Drugi scenario: oporavak od trenutne krize, brz, ili što je verovatnije, tokom vremena. Takvi oporavci su se već događali u prošlosti. Trideset godina nakon poraza od Nemaca u ratu 1870–1871. godine, Francuska je ponovo stala na noge. Nemačkoj je trebalo manje od dvadeset godina nakon poraza u Prvom svetskom ratu da se pojavi kao najjača sila (i najveća pretnja) u Evropi; Rusiji je trebalo još manje vremena nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Ali šta bi moglo da bude impuls za takav jedan čudesni oporavak? Velika, egzistencijalna kriza koja će podstaći svest o hitnosti i potrebi za suštinskim promenama. Trenutno nažalost postoji malo indicija da će nova dinamika odneti prevagu nad evropskom iscrpljenošću i apatijom (abulijom, psihijatrijskim rečnikom). S obzirom na demografsku slabost, Evropi će biti potrebni imigranti. Ali njeno skorašnje iskustvo u tom pogledu nije najsrećnije. Nije izvesno da će proizvesti pritisak potreban da pokrene kontinent u novom pravcu. Duboka promena, koja bi iznenadila čak i okorele skeptike, je pretpostavljam moguća – ali podrazumeva ogromnu količinu nade.

I na kraju scenario koji će se najverovatnije desiti, a koji ima najmanje šanse za uspeh: nešto malo reformi i nešto rutinskog obavljanja poslova. Bogatije zemlje će pomoći siromašnijima da se provuku. To im sada može poći za rukom, ali je malo verovatno da će biti dovoljno za suočavanje sa sledećom krizom. Čak i ako bude pripravna da odlučno deluje, severna Evropa možda neće imati dovoljno snage.

Odustati od Evrope može biti veoma skupo, čak i skuplje nego ostati u njoj. Iz tog razloga će sadašnja neugodna situacija verovatno još dugo trajati: velika-mada-ne-i-najsrećnija porodica, stalno prepucavanje i kuknjava da pojedini nacionalni interesi nisu uzeti u obzir, nesposobnost za koordinaciju unutrašnjih politika, a kamoli za zajedničku odbrambenu i spoljnu politiku. Zemlje članice će se ritati, vrištati i pretiti, ali ipak neće napustiti brod. To će omogućiti opstanak EU, ali ne i građansku i moralnu supersilu, onaj željeni veliki model za čovečanstvo u dvadeset prvom veku.

Ali kako obezbediti da povlačenje Evrope iz vrha lige velikih sila bude relativno bezbolno i meko spuštanje, a ne krah? Ne postoji nikakav magični recept osim zdravorazumskog ponašanja.

Psihološki, takvo prilagođavanje na degradiran položaj u svetu ne može biti lako. Pošto je EU navikla da bude jaka i uticajna, možda će joj teško pasti da se odrekne starih navika. Moraće da smanji svoje ambicije. Evropa će morati da prestane da pridikuje svetu o ljudskim pravima, slobodi i demokratiji. Kao što je kineski ministar spoljnih poslova rekao svom kolegi iz Singapura – mi smo veliki a vi ste mali, i treba u skladu sa tim i da se ponašate.

Perspektiva je sumorna. Ali takođe stoji i nil desperandum, nikad se ne predaj, kao bolji vodič za delovanje od naglih promena stavova prema budućnosti Evrope poslednjih godina, koje podsećaju na konvulzije na berzi.



Volter Laker

The National Interest, 16. 8. 2011.


Walter Laqueur (1921), nemački istoričar i politički komentator. Bio je direktor Instituta za savremenu istoriju u Londonu od 1965-1994, osnivač i urednik Journal of Contemporary History i The Washington Papers. Od 1969. godine je bio član, kasnije direktor (do 2000.) International Research Council Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu. Predavao na univerzitetima Džordžtaun, Harvard, Džon Hopkins, Čikago, Brandajs i Tel Aviv. Uglavnom se bavio istorijom Evrope u 19. i 20. veku, a posebno ruskom i nemačkom istorijom i istorijom Bliskog istoka. Autor je i priređivač više od 25 knjiga, kod nas je objavljena “Istorija Evrope 1945-1992”, Clio, Beograd 1999. (Europe in Our Time a History 1945-1992).



[1] Tony Robert Judt (1948–2010), britanski istoričar i esejista, specijalista za evropsku istoriju. Predavao Evropske studije na Njujorškom univerzitetu, bio direktor instituta Erih Marija Remark u Njujorku i stalni saradnik New York Review of Books. Godine 1996. postao član Američke akademije nauka i umetnosti, a 2007. Britanske akademije. (prim. prev.)

[2] Robert Francis Cooper (rođen 1947), britanski diplomata, savetnik u Spoljnopolitičkom servisu EU (European External Action Service), član Evropskog saveta za spoljne odnose i Kraljevskog viktorijanskog reda. Kao diplomata radio u ambasadama u Tokiju i Bonu, od 1989. do 1993. bio šef štaba za planiranje u Forin ofisu. Od 2002. radi za EU, najpre kao generalni direktor za spoljne i političko-vojne poslove pri Generalnom sekretarijatu Saveta EU gde je bio odgovoran Havijeru Solani, bivšem visokom predstavniku EU za spoljnu i bezbednosnu politiku. Nakon stupanja na snagu Lisabonskog ugovora i formiranja Spoljnopolitičkog servisa EU Solanu je zamenila Ketrin Ešton, a Kuper je postavljen za njenog savetnika. Kuper je najpoznatiji po svom zastupanju doktrine "novog liberalnog imperijalizma", „post-modernim državama“ i izjavama kao što je "izazov postmodernom svetu da se navikne na ideju dvostrukih standarda" (vidi: The Post-Modern State and the World Order, 2000); The new liberal imperialism, Guardian, 2002; The Breaking of Nations: Order and Chaos in the Twenty-First Century, 2003). Njegov pogled na svet je uticao na političku misao Tonija Blera, kao i na razvoj Evropske bezbednosne i odbrambene politike. Trenutno je glavni posrednik u „tehničkim“ razgovorima Beograda i Prištine koji se, potpuno u skladu sa Kuperovom doktrinom, putem diplomatskih ucena i nasilnim menjanjem situacije na terenu, pretvaraju u proces nametanja Beogradu prihvatanja državnih prerogativa Kosova i uspostavljanja „dobrosusedskih odnosa“ sa sopstvenom otcepljenom pokrajinom. (prim. prev.)



Prevod NSPM

Nova srpska politička misao

20. avgust 2011.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Kako dobre ideje uvek nadju put: Koreja (ona kumunistička) zatvara fakultete i sve studente šalje na njive. Arbajt, jašta. Postoji nešto jungovsko, opšta kolektivna svest koja bludi ovom planetom. A tek radne akcije koje će diljem naše domovine, otadžbine ili neki modreniji izraz stavite za ovu Domanovićevsku zemlju, sad da procvetaju kad počnu da prave barake i skupljaju mlade da se druže na koridoru 10... Pa to je ono moje: kazan i gitare, a još ako se umeša neka travka koja raste diljem dičnog Amesterdama ima bre koridor samo da izbija.
I sad, nek neko kaže kako moje ideje nemaju podršku... I podršku i realizaciju.
Treba samo malkice zameniti vokabular: akcijaš-volonter, radna akcija-besplatno letovanje sa tendencijom da se produži u zimovanje, druženje i zezanje, onda malo opismenjavanja i osvešćivanja ovog našeg beslovesnog sveta... Europa zdaj!

Opšta kolektivna svest nad individualnim slobodama? Uvek. Džaba primeri, tvoji su odsvirali za sva vremena tako da je jedino ostalo da ovako predlažete ili ako ste dosledni svojim pisanijama a svesni gde ova država ide da konačno nešto preduzmete u stilu Crnog Septembra ili Bader-Majnhofa yes3
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Pokornost papi i duhu papizma

Dugo se kanim da napisem nesto i o Jezuitima i njihovom presudnom uticaju na sve prethodno napisano, a narocito o njihovim sledbenicima preobucenih u nase svestenike, politicare, umetnike, pisce, drzavnike, koji slepo sprovode politiku crnog pape.Pa da krenemo od nase divne pravoslavne crkveKo je NJEGOVO PREOSVEŠTENSTVO EPISKOP AUSTRALIJSKO-NOVOZELANDSKI IRINEJ Rođen je 6. februara 1955. u Klivlendu, u državi Ohajo. Prvih 12 razreda opšteg obrazovanja završio je u Klivlendu,. Odlično govori maternji – srpski jezik. Odrastao je i školovan u rodnom Klivlendu. Završio je dva najuglednija teološka fakulteta u Americi, pa i u svetu - Sv.Vladimir i Sv. Tihon. Na jednom od njih predavao je i vladikaNikolaj Velimirović. Profesor je na poznatom Lajola univerzitetu u Čikagu. Na poziv Patrijarha srpskog gospodina Pavla predavao je i na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu. Pripada monaškom bratstvu manastira Sveti Sava u Libertvilu. Imao je zapaženu ulogukao izvršnidirektor Kancelarije za spoljne poslove Srpske pravoslavne crkve u Vašingtonu. Odgovorno obavlja značajne poslove u vašingtonskoj Kancelariji Konferencije pravoslavnih episkopa u Americi, u Savetu za imigrantske i izbegličke poslove u Čikagu, u Komisiji za ljudska prava u Čikagu i u više srpskih organizacija. Više godina bio je i jedan od urednika magazina “Staze pravoslavlja” (The Path of Orthodoxy), zvanične publikacije SPC-a u SAD i Kanadi. Bio je jedan od uvaženih učesnika u poseti Jugoslaviji verskih vođa iz SAD 1998. g. Izvanredan je poznavalac prilika u srpskoj dijaspori. Odlično poznaje probleme sa kojima se suočavaju naši ljudi u rasejanju. Učestvovao je na mnogim skupovima koje je organizovala srpska zajednica u dijaspori. Bio je inicijator povezivanja najvećih srpskih organizacija u Americi. Jula 2006. godine, u Sabornoj crkvi, u Beogradu, Njegova Svetost Patrijarh Srpski G. Pavle načalstvovao ga je za Episkopa australijsko-novozelandskog.Pa da damo uvod Nas Episkom je profesor na Loyola University?Pa dobro ko je Ignacio Loyola?preuzet tekst od Predraga Vucinica - AustralijaPokornost papi i duhu papizmaRed jezuita poznat je i kao Društvo Isusovaca i na njihovom amblemu se nalaze slova IHS i neguju kult Sunca. Jedan su od po zlu cuvenih papskih kaludjerskih redova koji je, sa motom, „Ad maiorem Dei gloriam“ („Za vecu slavu Bozju“), u sesnaestom veku osnovao Spanac Ignacio Lojola. Osnovni cilj rada bio je obnova rimokatolicizma, ugrozenog protestantskom reformacijom. U tu svrhu, Lojola je kao osnovno nacelo reda postavio apsolutnu pokornost papi i duhu papizma (mada je, u stvari, red imao velikog uticaja na pape i bio svojevrsna „crkva u crkvi“). Jezuita je, po naredjenju vise vlasti, mogao biti poslan bilo gde i bilo kad na propoved; on je, kako tvrdi Lojola, po naredjenju te iste vlasti morao da smatra da je belo – crno, i obratno, da priznaje nad sobom i vlast beslovesne zivotinje, ako mu je Bog „odredi“za staresinu.Jezuiti su se veoma brzo prosirili po Zapadnoj Evropi. Osnivajuci mnoge srednje i visoke skole, veoma su uticali na razvoj evropske inteligencije; trudeci se da, preko ispovesti, zagospodare savestima ljudi, uspeli su da za kratko vreme steknu simpatije, narocito medju zenskim svetom, kome je godila svojevrsna „blagost“ jezuitskih „dusebriznika“. Lojola im je sastavio duhovne vezbe koje su se sastojale u zamisljanju slika iz Svetog Pisma i njihovom „sozercavanju“ (sto je praksa potpuno tudja svetootackoj askezi). Takodje, bilo im je dopusteno da lazu i cine druge slicne stvari, koje treba da sluze „na vecu slavu Bozju“. Posto su se pokazali beskrupulozni u ostvarenju svojih namera i beskarakterni u toboznjem ugadjanju Bogu, pripisana im je izreka „cilj opravdava sredstvo“, a reci nekome da je „jezuita“ znacilo je reci mu da je licemer i podlac, maskiran obrazinom covecnosti. Jezuiti su se ukljucili u rad inkvizicije, a ognjem i macem su nastojali da sire papizam u Severnoj i Juznoj Americi, medju lokalnim indijanskim stanovnistvom koje ih se grozilo. Papa im je dao pravo da prodaju indulgencije (oprostajnice grehova), cime su se oni obilato sluzili, pa su ljudima koji su materijalno pomagali red oprostajnice svih grehova davali dva puta – jednom u toku zivota, a jednom na samrti.Jezuiti su militantna organizacija u okviru katoličke crkve, ustrojena kao vojska sa činovima. Glavni u Redu je General i on je zapravo Crni Papa, stvarni vladar Vatikana. Prvi General i osnivač Reda je španski sveštenik Injasio Lojola, koji je 1534. za vreme vladavine Pape Pavla III smatrao da se protiv jeresi (sve većeg broja pristalica protestantizma) crkva mora boriti prikrivenim i nasilnim metodama Poznati „Ilumbrados“ jezuita bio je i zloglasni Fransis Bordžija Iako mnogi i danas veruju da su oni samo deo rimokatoličke crkve sa svojim specifičnim učenjem, njihova istorijska uloga je daleko mračnija i mnogim ljudima nepoznata. Lojola je inače i osnivač prvih Iluminata (Ilumbradosa).TAJNA ZAKLETVA UZ KAMUJezuite posebno povezuje njihova specifična zakletva koju mora da položi svaki jezuitski iskušenik kada stupa u određeni čin. On tada kleči na crvenom krstu pred nadređenim u Redu. Ispred njega su dve zastave: poznata žuto-bela zastava papstva i crna zastava koja ima kamu sa dve oštrice i crveni krst iznad lobanje sa dve ukrštene kosti. To je zastava jezuitskog reda, tvrdi Alberto Rivera.Prilikom polaganja zakletve nadređeni daje novom iskušeniku mali crni krst sa raspećem koji iskušenik mora da pritisne na svoje srce i tada mu nadređeni pruža kamu. Iskušenik prihvata oštricu kame i pritiska vrh u pravcu svog srca. Nadređeni mu tada, držeći dršku kame, govori sledeće reči:„Sine moj, sada si naučen da igraš prikriveno – među rimokatolicima da budeš rimokatolik i da špijuniraš sopstveno bratstvo; da ne veruješ ni jednom čoveku, niti u jednog čoveka; među reformistima da budeš reformista, među hugenotima da budeš hugenota, među kalvinistima da budeš kalvinista. Među protestantima da budeš protestant i pridobijanjem njihovog poverenja da držiš čak i besedu sa njihove propovedaonice i da ih potkazuješ svom silinom svoga bića naše svete religije i našeg pape. I da si u stanju da se spustiš tako nisko da postaneš Jevrejin među Jevrejima, što će ti omogućiti da prikupiš sve informacije za svoj Red kao odani vojnik pape.“Pogledajmo dalje zakletvu:„Naučen si da podmuklo seješ seme mržnje i ljubomore medju narodima, regionima i državama koje žive u miru, i podstičeš ih na krvava dela, gurajući ih u ratove jedne protiv drugih, i da kreiraš revolucije i građanske ratove u zemljama koje su nezavisne i prosperitetne, izigravajući da neguješ umetnost, nauku i uživanje u blagodetima mira. Da učestvuješ na strani boraca i da igraš u tajnosti sa svojom braćom jezuitima, koji mogu biti na istom poslu na suprotnoj strani u ratu, ali da se otvoreno suprostavljaš onome za koga bi mogao biti povezan. Samo Crkva na kraju mora da izvuče dobit iz uslova koji će biti sastavni deo konačnog mirovnog sporazuma i koji će opravdati sva sredstva“.„Naučen si sada svojim dužnostima špijuna, da prikupljaš sve statističke podatke, činjenice i informacije od svakog izvora; da se dodvoravaš kao poverljiva osoba u poznatim krugovima protestanata i jeretika svakog nivoa i svake ličnosti, kao i bankara, trgovca, advokata, među učenicima škola i studentima, u parlamentima i zakonodavstvu, u državnom pravosuđu i da budeš ‘sav prtljag svim ljudima’ za dobro pape, čije smo sluge do svoje smrti.Primio si sve instrukcije pre nego si posto iskušenik, i služio si kao pomoćnik, ispovednik i sveštenik, ali nisi bio okružen sa svim neophodnim da bi komandovao armijom Lojole u službi pape. Moraš služiti odgovarajuće vreme kao sredsvo i izvršilac naređenje svojih nadređenih. Niko ovde ne može komandovati ko nije sebe blagoslovio sa krvlju jeretika. Bez prolivanja krvi ni jedan čovek ne može biti spasen…“TAJNA MISIJA U ZNAKU SUNCA?Napomenimo samo ukratko da su po svedočenju dr Rivere njemu preneta neka znanja i informacije koje su bile najčuvanije tajna Vatikana i koje se u istorijskim knjigama nisu pominjale. Njegov glavni učitelj je bio nemački jezuita kardinal Avgustin Bea, konfesor pape Pija XII i predsedavajući Rimokatoličkog Ekumenskog Pokreta. Jedna od tajni koju je on „odao“ svom učeniku Riveri je jezuitsko prikriveno učešće u stvaranju dve paklene ideologije: sa jedne strane to je bio nemački nacizam (kao i prethodno fašizam u Italiji koji je zabranio sve druge konfesije osim rimokatličke), a sa druge ateistički komunizam, kako bi se zbacio sa vlasti najveći zaštitnik istočne ortodoksne crkve- ruski car. Ako je cilj bio da se u međusobnom sukobu fizički uništi što više jeretika, zadatak je uspešno obavljen. U Drugom svetskom ratu, gde su sukobljeni „vernici “ i „nevernici“ , pored velikog broja ubijenih Jevreja (danas se nastoji izvršiti revizija o tačnom broju), stradalo je i dva miliona Nemaca (najviše protestanata) i 20 miliona Rusa (pravoslavaca) i nešto manje drugih jeretika (Engleza) i pagana (Cigana). Tu su, naravno i Srbi.Zato Rivera kaže da su u pravu svi oni protestanti koji su tvrdili da je katolička crkva „Majka prostitucije i gnusnosti na Zemlji“, te da Jovanovo Otkrivenje (glava 17) ne opisuje drevni Vavilon, već sadašnji Vatikan.Rivera još dodaje da Satana sedi upravo u samom vrhu Vatikana, te da je najviše bio šokiran kada je na ruci jednog španskog jezuite visokog ranga video prsten sa masonskim obeležjem i kada je saznao da je isti bio i član španske komunističke partije. Takođe je saznao da je jezuita General u bliskim vezama sa Iluminatima u Londonu.Rivera otkriva i da neki sveštenici jezuiti sa naporom prihvataju ove laži nemajući drugog izlaza osim ove službe.Zanimljiv je i Riverin opis krstaškog pohoda (počeo 1096.) na Jevreje (Judejce) koji su živeli u izgnanstvu u Evropi. Tada su pobijene čitave jevrejske naseobine, dok su žene masovno silovane. Njihova tako rodjena deca, bez očeva, bila su krštena kao rimokatolici, da bi onda kada su odrasla silom naterana da idu na hodočašće u Jerusalim. Tamo su, međutim, na prevaru prodata Arapima kao roblje u zamenu za zlato.Podsetimo da su upravo jezuiti tvorci ustaškog pokreta u Hrvatskoj 1941. kao i ideološki tvorci kosovskog otcepljenja od Srbije. Novinar i publicista Greg Szymanski tvrdi da skrecenica UCK (Ushtria Clirimatare Kosoves) zapravo znaci „Ustasha of Croatia operating in Kosovo“Pravoslavni narodi smatraju da aspiracije Rimokatoličke crkve prema „šizmatičnom“ istoku, odnosno svim istočnoevropskim zemljama u kojima je pravoslavlje dominantan oblik hrišćanske veroispovesti traju još od raskola u hrišćanskoj crkvi 1054. godine.JEZUITSKI LOGORI SMRTIKatolička crkva je na različite načine pokušavala da pounijati pravoslavni živalj na ovim prostorima. Metode su bile potpuno suprotne od proklamovanih ciljeva. Počevši od raznovrsnih oblika političkih i ekonomskih ucena, pa sve do najgorih oblika nasilja i prinudnog „pokrštavanja“ već krštenih. Vatikan je svoje delovanje uvek bazirao na svojim monaškim redovima. Nažalost, iskustva Srba sa katoličkim redovnicima su krajnje negativna i to prvenstveno zahvaljujući fratrima iz reda isusovaca (jezuita). Neki od tih „otaca“, koji su inače pripadali redu ustrojenom po životnim pravilima jednog od najčestitijih i najvećih katoličkih svetaca Franje Asiškog, bili su među najgorim zločincima u Drugom svetskom ratu, a njihova zverstva u NDH, i to naročito u „logorima smrti“ – Staroj Gradiški i Jasenovcu – teško su shvatljiva normalnom čoveku. Loš glas o zločinima katolickih redovnika proneo se celim svetom izjednačavajući ih sa već ozloglašenim dominikancima, ili „božijim psima“, kako ih zovu, koji su tokom viševekovnog inkvizitorskog terora na sebe zauvek navukli mržnju protestanata.Vatikan je ulogu nosioca katoličkog prozeletizma prepustio svom najperfidnijem redu – jezuitima. Proračunati, hladnokrvni i vrlo obrazovani, jezuiti su postigli ogromne uspehe u latinizaciji pravoslavnih vernika u Rumuniji, Moldaviji, Ukrajini, Belorusiji i Rusiji. Oni su iskustvo sticali po džunglama Južne Amerike, odakle su svojevremeno i proterani, po pustarama Afrike, pa čak i Kine i Japana, i to u vreme kada su ove dve zemlje bile zatvorene u samoizolaciji.Zahvaljujući ratnim zbivanjima, sankcijama, raznim nesrećama koje su se stuštile na naš narod, jezuiti su uspeli da, uglavnom preko svoje humanitarne organizacije „Keritas“, stvore svoja uporišta i u našoj zemlji, i to prvenstveno u područjima gde je stanovništvo mešovitog nacionalnog sastava kao što je to slučaj sa Bosnom, Crnom Gorom ili Vojvodinom.nastavak sledi....
 
Natrag
Top