Estetika i ljepota

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Riječ estetika je grčkog porijekla - "aisthesis", a znači zapažanje, osjetljivost, osjećaj.
Iako su još klasični filozofi razmišljali i govorili o ljepoti (Platon je rekao, parafraziram, da ako uopšte postoji neki razlog da se živi, onda je taj razlog u posmatrenju ljepote), estetika, kao posebna grana filozofije, izdvojila se tek u 18 vijeku.
Estetika se bavi objektima ljudskog stvaralaštva (prvenstveno u umjetnosti), kao i prirodnim fenomenima, koji na poseban način djeluju na naša čula izazivajući u njima osjećaj lijepog i prijatno raspoloženje radi toga osjećaja.

Međutim, iako ljepota fascinantno djeluje na na nas, ljepotu, kao fenomen, teško je razumjeti, a još teže definisati. Posebno je interesantno pitanje, rađamo li se sa određenim osjećajem za ljepotu, ...učimo li taj osjećaj i može li se on naučiti? Znamo isto tako da ljepota nije univerzalan pojam koji je jednak za sve. Ono što je nekome lijepo, drugome može biti ružno i obrnuto. Može li se poimanje ljepote poistovjetiti sa ukusom, o kome se, kažu, ne raspravlja?

Glavna tema filozofskih rasprava u 18 vijeku o estetici, i jeste bila upravo o problemu i prirodi estetskog suda, odnosno, rasuđivanja o ukusu. "Ako je esterika trebala da postane ozbiljna filozovska disciplina, onda se morala zasnivati na principima koji mogu opravdati estetske sudove i razlikovati ih od običnih izraza sviđanja i nesviđanja."

Mislite li da je to moguće?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nije moguće, a zašto? Zato što apsolutno za sve kategorije bilo filosofske, bilo umjetničke, bilo religijske, bilo etičke, moramo imati reper,pomoću kojega bi mogli ocjenjivati i davati sudove, o istinitosti ili estetici pojma o kojem dajemo sud. ( Nisam uzalud agnostik :) ). Bilo kako bilo, taj reper bi morao da bude savšenstvo u svemu, a i sami znamo da takvo što ne postoji. Samim tim smo osuđeni na sopstvene zaključke i o etici i o estetici. Da ne dajem primjere, htjedoh da uđem u " Pink" svijet, ali neću.;)
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
U pravu si besharet!
Ima ona Miloska venera koja je pojam zenske ljepote, bar tako predpostavljamo, jakih bokova, vekikih grudi i stomaka.
Ali moze se reci da su ljepotu ljudskog tijela do danas ostavili covjecanstvu u naslijedje Grci, potom Rimljani.... univerzalnu ljepotu uoblicenu korz njihove kiparske radove.
Slazes li se?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
" Guzate, sisate,lomne u struku..." B.Čorba , nije moj ideal lijepoga, tako ni Venere, a inače sam slabo zainteresovana za fizičku ljepotu, jer nikada ne mogu da gledam ljudsko biće, u čisto estetskoj formi, ako ona nije protkana duhovnošću, koju vidim ili ne vidim u njoj. Zato je estetika vrlo pipavo pitanje, barem za mene.;)
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
" Guzate, sisate,lomne u struku..." B.Čorba , nije moj ideal lijepoga, tako ni Venere, a inače sam slabo zainteresovana za fizičku ljepotu, jer nikada ne mogu da gledam ljudsko biće, u čisto estetskoj formi, ako ona nije protkana duhovnošću, koju vidim ili ne vidim u njoj. Zato je estetika vrlo pipavo pitanje, barem za mene.;)

Jeste, jer covjek je znajcajniji nego bilo koji kip.

Zato govorimo o ljepoti umjetnickog djela i o ljepoti covjeka, ciju ljepotu dusa moze grditi ili ako nije savreseno lijep uljepsati da sija.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Meni je najbolja definicija ona Stendalova:
Ljepota je obećanje sreće.

Zgodnu definiciju dade i američki pisac Embrouz Birs a odnosi se na ljepotu žene i nesigurne muškarce (takvih je velika većina):
Ljepota je moć kojom žena zavodi ljubavnika a prepada muža.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Ljepota je sadrzana u zlatnoj proprciji 1, 618 (ili tomu slican broj).
svuga gdje je ta zlatna prorocija zastupljena, ljudsko oko dozivlajava kao lijepo, nesto sto budi u nama osjecanje srece: smijesak, lagano disanje, vedrinu.....
Najveca je ljepota uma (duse).
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ljepota je sadrzana u zlatnoj proprciji 1, 618 (ili tomu slican broj).
svuga gdje je ta zlatna prorocija zastupljena, ljudsko oko dozivlajava kao lijepo, nesto sto budi u nama osjecanje srece: smijesak, lagano disanje, vedrinu.....
Najveca je ljepota uma (duse).

Đe nađe ove brojeve, časti ti? Neka srećna lutrija ,ili... :thinking::lol:
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ljepota je sadrzana u zlatnoj proprciji 1, 618 (ili tomu slican broj).
svuga gdje je ta zlatna prorocija zastupljena, ljudsko oko dozivlajava kao lijepo, nesto sto budi u nama osjecanje srece: smijesak, lagano disanje, vedrinu.....
Najveca je ljepota uma (duse).

Zlatni rez
3538eb9c84efdcbd130c4c953781cfdb.png
(ratio aurea, sectio aurea)


74e543eab217fa991c70f52cc9b7b30b.png


Golden_ratio_line.svg



Ubode ti Harry!:D
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top