Erih Maria Remark

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
thumbs_remark.jpg

Ерих Марија Ремарк (Erich Maria Remarque) (рођен 22. јуна 1898, умро Локарно, 25. септембра 1970) је псеудоним немачког књижевника Ериха Паула Ремарка.

Ерих Паул Ремарк (Erich Paul Remark) је рођен у Оснабрику у радничкој породици католичке вероисповести. Са 18 година одлази на фронт у Првом светском рату где је убрзо и рањен. После рата мења презиме „Remark“ у „Remarque“ које је било и првобитно презиме његове породице све док га није променио Рермарков деда. Да би преживео, радио је многе послове, укључујући и посао библиотекара, пословног човека, учитеља, новинара и издавачи.

Године 1929. Ремарк објављује роман „На западу ништа ново“ (Im Westen nichts Neues) под именом Ерих Марија Ремарк (средње име је променио у знак сећања на мајку). У роману се описује суровост рата посматрана из перспективе деветнаестогодишњег војника. Ремаркова популарност нагло почиње да расте а у он у својим следећим делима најчешће описује ратне и поратне године.

Године 1933. нацистички режим забрањује и спаљује Ремаркове књиге и покреће пропагандну кампању тврдећи да Ремарк вуче порекло од француских Јевреја и да је презиме Ремарк у ствари „Крамер“ читано уназад. Упркос томе што никад није доказана, ова информација се појављује и у неким новијим Ремарковим биографијама. Ремарк се 1931. преселио у Швајцарску а 1939. емигрирао је у САД са својом првом женом, Илсом Жан Замбуи да би 1947. Ремаркови постали пуноправни грађани САД. Пар се враћа у Швајцарску 1948. године, потом се разводе, а Ремарк се 1958. жени са холивудском глумицом Полет Годард.

Ерих Марија Ремарк је умро 1970. године у 72. години живота.

Ремарк у Српском преводу

На западу ништа ново
Повратак
Три ратна друга
Тријумфална капија
Искра живота
Време за живот и време за смрт
Црни обелиск
Небо не зна за миљенике
Ноћ у Лисабону
Сенка у рају
Пун круг
Његове књиге су преведене на чак 58 језика.


Jedan od mojih omiljenih pisaca iz mladosti .Procitala sam sva njegova djela, ali izdvajam “ Trijumfalnu kapiju “ kao omiljenu knjigu.
“ TRIJUMFALNA KAPIJA”
Prica o emigrantima u Parizu.Glavni junak je hirurg Ravic,koji ubija nacistu Hejka.Kroz sve tece ljubavna prica.
“DOBA ZIVOTA I DOBA SMRTI “
Roman koji u pozadini sadrzi sliku stanja pred sam kraj II svjetskog rata,opisuje sovjetski front,slabljenje Njemacke.U prvom planu su psiholoski opisi stanja vojnika koji se vracaju u Njemacku,koja je razorena bombardovanjem.Opisuju se dozivljaji vojnika ,koji sun a dopustu, nasuprot desavanjima na frontu.Prikazano je dosta licnosti,koji se ne slazu sa politikom koju je vodio Hitler I njihovo dvoumljenje, da li ici na front ili dezertirati?Svea ta desavanja prati ljubavna prica izmedju Elizabete I vojnika na dopustu.Odlicno napisano djelo.
“ LJUBI BLIZNJEGA SVOGA “
Citajuci Remarkove knjige, stice se utisak da mu je svaka knjiga autobiografska, s obzirom na njegovu veliku vjestinu opisa razlicitih situacija.Tema ove knjige je problem izgnanika iz Njemacke, koji nemaju dokumenta I koji vode jedan sasvim specifican nacin zivota na granicama evropskih drzava.Odlicno opisuje njihova psiholoska stanja straha od policije,zatvora,progona,njihovim slabim mogucnostima zaposljavanja I nacina zivljenja.Sve je zacinjeno ljubavnom pricom izmedju Ludviga Kerna I Rut.
“ NA ZAPADU NISTA NOVO “
Kao I sva Remarkova djela I ovo sam procitala lako I sa velikim interesovanjem.I ovdje je prisutan njegov prepoznatljiv stil.Opisuje front,kao I u knjizi “ Doba zivota I doba smrti “, I ovdje vojnik Pol odlazi na odsustvo, pa se vraca na front,gdje gine.Slikovito I vjesto su opisana stradanja vojnika, njihov zivot I nacine na koje se dovijaju,kako da prezive rat. U svim djelima mu je tema stradanje bliskih drugova.
“ POVRATAK “
Ova mi se knjiga malo manje svidjela od ostalih Remarkovih djela.Govori o vojnicima, koji se poslije rata n snalaze u mirnodopskim uslovima zivljenja. Ne vide smisao nicemu, ni zaposlenju, ni ljubavi, ni samom zivotu.
“ ISKRA ZIVOTA “
U ovoj knjizi su dati odlicni opisi logora I zivota u njemu I to do detalja,jasno ,kako to samo Remark umije.Opisuje nacine prezivljavanja I njihovog snalazenja u takvim uslovima.Glavni lik je Kostur 509.Na mene je veliki utisak ostavio opis celije,koja je uvijek mracna I u zavisosti od godisnjeg doba,mogu se na zidovima procitati imena robijasa ( sa gornjih ili sa donjih djelova zida ).
“ TRI RATNA DRUGA “
I dalje Remark pokazuje svoju izuzetnu spisateljsku moc.Glavni muski lik je pun dobrih karakternih crta,prepoznatljivih I u drugim djelima.Licnosti su Robi I Pat,takodje jedna ljubavna prica sa tragicni zavrsetkom,jer ona umire u sanatorijumu.
Citala sam “ Na zapadu nista novo “ o frontu isto,” Crni obelisk “ takodje I ako sam neku zaboravila,to je slucajno, jer sam ih sve procitala.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Erih Marija Remark "Crni obelisk"

"Žena koju želi neko drugi, pa ma to bio i kakav majstor za mrtvačke sanduke, smesta biva draža nego ranije. Čovek, šta da se radi, živi mnogo više od relativne nego od apsolutne istine."



Erih Marija Remark "Crni obelisk"


"Čudna je stvar, ali kad bi se preživeli samo upola brinuli o mrtvacima dok su živi, kao što se brinu onda kad ovi od toga nemaju nikakve koristi, mrtvi bi se sigurno rado odrekli najskupljeg mauzoleja - no, takav je čovek: stvarno ceni samo ono što nema."
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sаmo glupаk pobjeđuje u životu; drugi vidi suviše preprekа i postаju kolebljivi prije nego što i počne. Bez ljubavi čovjek je samo mrtvac na dopustu.

Ljubav ženu čini bistroumnom, a muškarca zbunjenim.

Ne želi suviše da znaš. Što se manje zna, lakše se živi. Znanje čovjeka čini slobodnim, ali i nesrećnim.

Velike stvаri nikаd ne tješe, nego uvijek sаmo mаle, beznаčаjne.

Čovjek je jаči od sudbine sve dotle dok se ne predа.

Morаl je izum ljudi, а ne rezultаt životnog iskustvа.

Bаš zаto što se u nju ne može vjerovаti, srećа je stаlno novа i pobjedonosnа.

Karakter čovjeka najbolje ćeš upoznati kad ti postane pretpostavljeni.

Niko ti ne može biti stran kao čovjek koga si nekada volio.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
Pročitao sam poprilično toga od Remarka (doduše pre poprilično godina - pretpostavljam da je tada bilo "moje" vreme za "njega") i drago mi je zbog toga. Jednostavno, postoji životno doba kada bi njegova dela trebalo pročitati ( kao što postoji "vreme2 i za neke druge pisce - Hesea na primer). Na mene lično najupečatljiviji dojam je ostavio CRNI OBELISK. Verovatno bih ga, da imam malo više vremena za čitanje nego što ga imam (ovo što imam koristim za neke "nove" pisce čije je vreme došlo), pročitao ponovo. Makar zato da uporedim utiske onda i sada.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
ERIH MARIJA REMARK: 20 nezaboravnih citata o ljubavi i životu

erich-maria-remarqueb8389.jpg


Erih Marija Remark (Erich Maria Remarque) bio je neverovatno inteligentan, imao je ekstremno osećajnu dušu i suptilan talenat, u koji je, na žalost, uvek sumnjao. U njegovim knjigama ljubav je strastvena, potpuna i besmrtna. “Njegov” rat je strašan, ruši nečiju volju, veru i sudbinu.

Njegove knjige su uglavnom o izgubljenim generacijama – “izgubljenim” u smislu da njihove nasleđene vrednosti više nisu bile važne u postratnom svetu, u kome za njih više nema mesta.

Sajt Bright Side izdvojio je njegove citate koji su najviše inspirisali.

1. Niko ne može da bude veći stranac od osobe koju si voleo.

2. Samo on, koji zna šta usamljenost znači, zna pravu vrednost susreta sa svojom dragom.

3. Ljubav ne trpi objašnjenja. Zahteva dela.

4. Ljubav želi da bude večna. To je glavni uzrok mučenja koje nam zadaje.

5. Žena postaje pametnija kada je zaljubljena, dok muškarac jednostavno gubi razum.

6. Samo kada napustite osobu postajete kompletno fascinirani svime vezano za nju. To je paradoks ljubavi.

7. Sreća je najnejasnija i najskuplja stvar na svetu.

8. Najdivnije mesto na svetu je ono gde se osećate srećno.

9. “Ništa nije još izgubljeno” – rekao sam – “Gubiš nekog samo kada umre.”

10. Što manje čovek voli sebe, više vredi.

11. Greška je misliti das vi ljudi imaju jednaku sposobnost da osećaju.

12. Cinici imaju najprivlačniji karakter, idealisti najgori. Nije li to čudno?

13. Ako ne želite da ljudi bilo šta primate, ne budite oprezni.

14. Oduvek sam mislio da žena ne treba da kaže muškarcu da je zaljubljena u njega. Njen sjaj u očima, i srećan pogled treba da o tome svedoče.

15. Ako žena pripada drugom muškarci, ona je pet puta privlačnija od one koju lako možeš da imaš.

16. Nikad ništa ne objašnjavaj ženi. Samo delaj, uvek delaj.

17. Ponekad treba da prekršiš pravila. U suprotnom neće ti doneti radost.

18. Što je čovek primitivniji, to je bučniji.

19. Bolje je umreti kada želiš da živiž nego živeti kada želiš da umreš.

20. Šta god da ti se dešava, nikad to ne shvataj lično. Ništa na ovom svetu nije toliko važno.

Izvor: BIZLife
Piše: N.V.
 
Natrag
Top