Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
"Empatija je stanje emocionalne i kognitivne usklađenosti sa nekom drugom osobom, naročito razumevanje kakva je njena situacija iznutra, odnosno kako se ona oseća. Drugim rečima, pojam označava emocionalno (sa)učestvovanje i predstavlja opažanje i saznanje kojim osoba neposredno postaje svesna misli, osećanja, ponašanja, namera, emocionalnih stanja i osobina druge osobe kao da su njena sopstvena".

Ljubomir Erić - "Leksikon seksualnosti"

Da li ste ikada osetili empatiju kada vam se neko požali na teške probleme koji su ga snašli, smrt bliske osobe ili nešto slično?
Ja jesam. I kad god vidim nekog bliskog da plače, teško i sama mogu da zadržim suze.
A Vi?

 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Jesam i ja i to vrlo često mi se dešavalo jedno vreme,dok nisam počela sa shvatam da jednostavno svu negativnu energiju te druge osobe koja mi nekad i ne predstavlja i ne znanči ništa(ondosno ne poznajem je) ali je saslušam,jednostavno prenesem na sebe i par dana posle ne mogu da se oporavim.....osećam se kao da se taj događaj koji se desio toj drugoj osobi desio isto meni.
E otkako sam počela da meditiram,naučila sam da se kontrolišem tj. svoje emocije.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Naravno. Takve stvari te prosto iscede. Ali i meditacija i godine čine svoje, naučiš da kanališeš takve stvari. Mada, kad je neko blizak u pitanju, ne opirem se i ne pokušavam da kontrolišem.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Naravno. Takve stvari te prosto iscede. Ali i meditacija i godine čine svoje, naučiš da kanališeš takve stvari. Mada, kad je neko blizak u pitanju, ne opirem se i ne pokušavam da kontrolišem.

Naravno ipak su bližnji bližnji i to je po meni nemoguće kontrolisati ma koliko se trudio,ako si imalo čovek sa emocijama,mada ima i suprotnih slučajeva ali to je meni jako žalosno da neko može ostati hladan kada se nekom njegovom bližnjem desi nešto loše.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.664
ствар индивидуалности.чак је и доказано да поједини који не показују,више осећају од оних који се "убише од плача".
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
ствар индивидуалности.чак је и доказано да поједини који не показују,више осећају од оних који се "убише од плача".

Naravno, i to se oseća, nije neophodno da se vidi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
ja sam empata,i mogu sa lakoćom da procijenim kako se neko drugi osjeća samo dok ga pogledam.Često ne volim biti u blizini tužnih ljudi kada sam raspoložena,jer osjećam da me uznemiruje njihova potištenost :girl_sad:
 
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
ja sam empata,i mogu sa lakoćom da procijenim kako se neko drugi osjeća samo dok ga pogledam.Često ne volim biti u blizini tužnih ljudi kada sam raspoložena,jer osjećam da me uznemiruje njihova potištenost :girl_sad:
Isto. Negativna energija prelazi lako na mene kod osoba sa kojima sam povezan. Pozitivna me smiruje i opusta. :roll:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Empatija

Zoran Milivojević
Politika 12.06.2010 12:27






Ljubav je povezana sa važnošću. Kada volimo tada poručujemo da nam je druga osoba važna. Isto ona čini svojim pokazivanjem ljubavi. Da bi ljudi poverovali da su zaista voljeni, potrebno je i da osete da su važni drugome.

Ljubav se potvrđuje kroz saznanje da su naša osećanja važna drugoj osobi i da su njena osećanja važna nama. I zato je empatija važan sastojak svakog odnosa ljubavi.
Prirodno je da svaki čovek sagledava svet iz sebe, iz svoje perspektive, kroz svoj doživljaj. Sposobnost empatije je sposobnost da se neka situacija sagleda iz perspektive druge osobe. Na taj način možemo pretpostaviti kakav je doživljaj druge osobe u datoj situaciji, kako se ona oseća. Odatle i ime empatija, što znači uživljavanje u drugoga.
Osoba koja ima sposobnost empatije nije ograničena da situaciju stalno sagledava samo iz svoje pozicije, već može da je sagleda i iz pozicije druge osobe. A sposobnost da se „izađe” iz svog doživljaja i da se, za trenutak, pretpostavi doživljaj drugog bića, veoma je važna. Empatija omogućava da se prevaziđe sebičnost i da se razvije osećaj za druge ljude. Ne samo u odnosima ljubavi, već u bilo kojim prijateljskom kontaktu. Ako je inteligencija sposobnost da se jedna pojava sagleda iz više uglova, empatija je osnova emocionalne inteligencije. Osobe sa razvijenom sposobnošću empatije bolje razumeju druge i zato se bolje snalaze i imaju bolje odnose sa ljudima.
Kada ne bi postojala empatija, ljudsko društvo bi bilo čudno mesto. Kako bi bez empatije neka majka mogla da se pobrine za svoju bebu koja ne ume da govori? To bi bio svet sebičnih i bezobzirnih pojedinaca, svet bez ikakve ljubavi.
Ne postoji gen za empatiju, ona se uči. I zato svaki roditelj treba da nauči svoje dete da su osećanja drugih važna i da ih treba poštovati. Danas su roditelji usmereni da pokažu deci da su voljena, ali često zaboravljaju da treba da tu decu nauče i da vole druge. Kada malo dete udari, ugrize ili uštine mamu, ona treba da pokaže da je to boli, da ona nije samo slika koja se smeška, da i ona ima osećanja. Decu učimo da kućni ljubimac nije samo igračka, već živo biće sa svojim osećanjima i potrebama. Pitanje kojim podsećamo dete da bude empatično je: A kako bi se osećao da se to dešava tebi?
Postoje i ljudi koji su veoma empatični do drugih, ali koji zaboravljaju na sebe i svoju perspektivu. Pogrešno misle da su odgovorni za tuđa osećanja i stalno pokušavaju da druge usreće. Oni treba da ponovo nauče da su i oni važni, da su važne njihove želje i druge emocije i da u konflikte ulaze bez osećanja krivice. Njih treba podsetiti da treba da se užive u same sebe.





 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
"Empatija omogućava da se prevaziđe sebičnost i da se razvije osećaj za druge ljude. Ne samo u odnosima ljubavi, već u bilo kojim prijateljskom kontaktu...." mislim da je danas sve manje ljudi koji umeju da saosećaju sa drugima....srećna sam da je to sastavni deo mog posla...nema ništa lepše od osećaja kada pomognete drugom..kada pokažete empatiju prema ljudima....prema živim bićima...hvala ti crvendac na ovoj divnoj temi...:give_rose:
 
Natrag
Top