Elohim-Bog,Bogovi,ili VI u mnozini

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Zato sto Atanasijevi trojicari govore da rec "Elohim" u starom zavetu predstavlja ne samo mnozinu bogova,vec samo i iskljucivo trojstvo,evo da vam pokazem argumentovano sta sve ta rec elohim moze da bude.


Kao prevo evo sta kaze stari zavet o Bogu i to samo u knjizi Psalama
Kaze da je Bog JEDAN,svi ostali su lazni,i nigde ne pise broj 3...Moze ih biti 666 i mnogo vise,nebitno.

psalam 136:2-4 Bog je JEDAN

psalam 82:1 Bog usred bogova

psalam 86:8-10 Ti si JEDAN BOG

psalam 95:3 Bog nad bogovima

psalam 96:4,5 Bog nad bogovima bogovi naroda su nista

psalam 97:7 poklonite mu se svi bogovi

Sto se tice jevrejske reci "ELOHIM"
elo'hah - bog ima 2 oblika mnozine
- elo'him bogovi i
- elo'heh bogovi od
Sve je to jevrejska gramatika ,pa cu pokusati da pojednostavim po srpski.
1.Jevrejima je oduvek bila potpuno strana pomisao da je Bog Jehova skup vise bogova-trojstva(znaju svoj jezik)
2.Biblija koristi rec elo'him i elo'heh i kad se osvrce na niz laznih bogova i idola
2.moj12:12 Jer ću proći po zemlji misirskoj tu noć, i pobiću sve prvence u zemlji misirskoj od čoveka do živinčeta, i sudiću svim bogovima misirskim, ja Gospod.
3.moze se odnositi i na samo JEDNOG TUDJEG BOGA
-Tako su se Filestejci osvrnuli na svog Boga Dagona (sudije 16:23,24)

23 I knezovi filistejski skupiše se da prinesu veliku žrtvu Dagonu bogu svom, i da se provesele, pa rekoše: Predade nam bog naš u ruke naše Samsona neprijatelja našeg.

24 Takođe i narod videvši ga hvaljaše boga svog govoreći: Predade nam bog naš u ruke naše neprijatelja našeg i zatirača zemlje naše i koji pobi tolike između nas."


-Val ili Baal se takodje naziva Bogom-ELO'HIM (1.samuilova 18:27)
Da nisu i Dagon i Baal bili neka trojstva???

4.Elo'him se moze odnositi cak i na ljude.
Mojsiju je receno da ce biti bog-ELO"HIM i za Arona i za faraona (2.mojsijeva 4:16 .7:1)
1 I Gospod reče Mojsiju: Evo, postavio sam te da si Bog Faraonu; a Aron brat tvoj biće prorok tvoj.


Da nije i Mojsije bio Trojedan covek ili Bog???

Poenta je da se elo'him upotrebljava da ISKAZE VELICANSTVENOST ili SUPERIORNOST,nesto slicno kao zamenica " VI" na nasem jeziku..moze da se tumaci u jednini kada se nekome persira "vi gospodine"...
Ako ti neko kaze "VI Gospodine" ne misli se da vas ima vise u tebi,pogotovo ne broj 3.
;)
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Trojedni Bog...
U hebrejskom jeziku rec( za Boga se oznacava sa formalnim nastavkom za mnozinu. Umesto „Eloh"
(jednina) koristi se pojam za mnozinu „Elohim" (mnozina), ali sve radnje koje radi ili pridevi koji ga
oznacavaju su u jednini. Tako je i pojam u 1.Mojsijevoj 3,5, koji je kod nas preveden kao bogovi,
isti pojam koji je upotrebljen u 1,26 („Elohim").
Dakle, nastavak za mnozinu „im" se koristi i u stihu gde sotona kroz zmiju kusa Evu da pojede zabranjen plod.
To znaci da se taj pojam može prevesti i kao „Postacete kao Bog".
Naravno, ne zaboravimo da se, u jevrejskom, kada se govori o pravom i jednom Bogu, pojam „Elohim",
koji ima znacenje mnozine, upotrebljava uvek uz pojam jednine kada se otkriva radnja tog Boga.
Bukvalno prevedeno glasi „U poc(etku Bogovi je stvorio Nebo i Zemlju" („Beresit bara Elohim") a ne kaže:
„U poc(etku Bogovi SU STVORILI Nebo i Zemlju." (To bi bilo „Beresit baru Elohim").
Nigde se u Bibliji ne koristi pojam jednine Boga - „eloh". („Eloh" znaci mocan, kao i kod Arapa sto znaci „Alah").
Ista pojava se desava i u pojmu „Adonaj", sto bukvalno znaci „Moji Gospodi". Jednina, „Moj Gospode" bi se rekla
„Adoni" a ne „Adonaj". Formalni oblik mnozine u nazivu Boga ne postoji samo kod bozanskih pojmova koji su
izvedeni iz glagola. Na primer, JHVH, sto je naziv za glagol „Biti" pa se prevodi „onaj koji bivštvuje" ili „koji jeste".
Dakle, jasno je da je Mojsije imao predstavu o trojstvu Boga.
Sam Bog je van vremena i prostora, gde ne postoji mnozina, pa je zato besmisleno zakljucivati da ako se On sam
u vremenu i prostoru manifestuje kroz tri licnosti, da je to mnogobostvo. Bog je jedan.
Ali da se Bog u vremenu i prostoru otkrova kroz tri licnosti, to sledi iz ciste logike.
Svi c'emo se sloziti da je sam Bog u svojoj slavi takav da mu niko gresan ne može pristupiti i ostati ziv. Ali kako
onda da mu pristupimo? Kako da postanemo svesni potrebe za Bogom, kada u svom otpalom stanju samog Boga
ne želimo i On se od nas povukao? Kako ja da postanem svestan potrebe za Bogom kada plemenite motive u sebi
nemam, izuzev ako sam Bog mene ne nadahne tim motivima? A kako c'e da me nadahne, ako se gresan covek ne
može sa njim susresti i ostati ziv? Bog je to omoguc'io preko svoje licnosti Svetoga Duha, koja mi iznutra otkriva istinu
o Bogu, i tako ka Njemu usmerava, a kada se Bozjem Duhu pokorim, On živi u meni kroz Svetoga Duha. Dakle,
dve licnosti bozanstva su neophodna. A onda se namece i potreba za još jednom bozanskom licnoscu. Kako sam vec'
pao u razne grehe, ako bi me Bog spasao, On ne bi bio pravedan. Bez obzira na moje pokajanje, plata za greh je smrt.
Bog bi bio nepravedan kada bi mi tek tako oprostio moje grehe. Neko mora da plati kaznu za moje grehe.
Jedino Onaj ko je dao Zakon kojeg sam prekrsio, može da umre umesto mene i da me iskupi za moje grehe.
A kako Bog može da me iskupi za moje grehe kada sam Bog ne može da umre? Pa naravno, preko One bozanske
licnosti koja c'e uzeti prirodu stvorenog bica i kroz Nju poneti kaznu koju su pala bica zasluzila za svoje grehe,
a to je licnost Isusa Hrista. Sve je to i dalje jedan Bog, jer, kao sto smo zakljucili, iza vremena i prostora
ne može da postoji mnozina.
A to što mnogi ne veruju da je Isus Bog a sebe smatraju vernicima, to je zato što ne shvataju prirodu i tezinu svojih greha.
Da shvataju šta je to greh, shvatili bi da bez Iskupitelja ne mogu stajati pred nebeskim Ocem, shvatili bi potrebu za Njime,
a Onaj ko može da ih iskupi svojom žrtvom, to svakako ne može da bude samo jedan covek, vec' jedino Bogocovek,
Bog koji je kroz ljudsku prirodu zauzeo naše mesto, da bi nama pokajanim gresnicima obezbedio svoje carstvo slave.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Eto zahvalio sam se postavljaču predhodnog posta jer je lepo objasnio suštinu Bogotrojstva . Ali uprkos mojoj pohvali i posle ovog posta ostajem još ubeđeniji da se radi o vrsti neuroze (ne psihozi ) . No, ne bih vam kvario raspravu a još manje imam želju da vas vređam (jer neuroza nije nešto strašno - do određene granice) pa bih vas molio da nastavite sa raspravom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ovde nema nikakvog filozofiranja.
Ne znam odakle ti cak i sama pomisao za ovo sto si iznad napisao("Dakle, jasno je da je Mojsije imao predstavu o trojstvu Boga.")????
Mojsije kao i svaki Jevrejin tako nesto ne bi mogao NIKADA ni da pomisli.Uostalom pitajte Jevreje da li su ikada i pomislili tako nesto.

Rec elohim se koristi na vise mesta u Bibliji
Naprimer samo ovaj stih(a ima ih vise)
1.Mojsijeva 7:1
1 I Gospod reče Mojsiju: Evo, postavio sam te da si Bog Faraonu; a Aron brat tvoj biće prorok tvoj.
Da li to mozda znaci da je Mojsije -Trojedan Bog???
Naravno da ne.
Ovaj stih pokazuje da Jehova Bog moze dati titulu Bog kome god pozeli.
E sad za sve koji misle suprotno neka odgovore kako je to MOJSIJE ELOHIM faraonu?(1.Moj.7:1)Da nije Mojsije TROJEDAN???
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Gde ste teolozi i filozofi?
kako tumacite jevrejsku rec"elohim"-Bog
iz 1.Mojsijeve 7:1
Kako je to MOJSIJE ELOHIM faraonu?(1.Moj.7:1)Da nije Mojsije TROJEDAN???
Da li je Mojsije Jedan ili Trojedan Bog za Faraona.
Da li ga je Jehova Bog postavio za Boga faraonu,ili ljudi,ili on sam od samoga sebe?
Hajde filozofi i TROJICARSKI Fundamentolci.
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruka
317
Gde si Risko,pobeguljo i kvazi ligvisto?Sto bezis od mase pitanja koje su ti postavljena?Kome od 2 Boga se molis?Svemocnom ili silnom,da te cujemo?
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Gle pobegulje,sta mi kaze?
hahaha
Ali evo da ti ponovim po stoti put.
Molim se iskljucivo Svemogucem Bogu Jehovi .
Molitve i zahvale mu upucujem iskljucivo preko njegovog sina,a naseg otkupitelja,Gospoda Isusa Hrista,koji je JEDINI POSREDNIK,izmedju nas ljudi i Boga Oca!!!
Ali ovo je tema o Elohima,pa bi te zamolio pobeguljo da odgovoris na moje pitanje u vezi 1.Mojsijeve 7:1
Odkud to da je i Mojsije oznacen kao Elohim(Bog)???Da nije Mojsije trojedan???
Kazi ili ucuti za sva vremena.
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruka
317
Evo kazem drago mi je sto si priznao otvoreno jasno i glasno,nedvosmisleno da ste pagani,mnogbozci jer imate 2 Boga.Sad mozes da zacutis nesto se neprijatno oseca
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
cuti bre kokosko jedna,ne kokodaci bezveze,da ti se ljudi smeju,nego odgovori
Kako je to Mojsije oznacen kao Elohim u 1.moj 7:1
ili kako je to Isus Hrist oznacen kao Bozji ANDJEO u galatima 4:14
14 I napasti moje, koja beše telu mom, ne prezreste, ni popljuvaste, nego me primiste kao anđela Božjeg, kao Hrista Isusa.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ima li odgovora na moja pitanja?
kako to da je Isus u Bibliji oznacen i kao andjeo?
Da li u Bibliji kad pise za Mojsija da je ELOHIM,znaci da je on trojedni Bog???(1.Moj.7:1)
 
Natrag
Top