Egzoterična i ezoterična strana Biblije

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]Kako smatraju neki teološki teoretičari, i Biblija, kao i sva druga religijska učenja, ima dva vida iskazivanja: egzoterično i ezoterično.

[/FONT][FONT=&quot]Egzoterična, ili javna strana Biblije, namijenjena je širokom puku (narodu), u obliku priča i alegorija, jer je velika većina ljudi u duhovnom razvoju i sazrijevanju i njima je potrebna takva vrsta religijskih učenja, pošto su oni sposobni samo za ritualno obožavanje i vjerovanje – onako kako im se prezentira od strane crkve ili nekog autoriteta, odnosno , dogme ili zakona.

[/FONT][FONT=&quot]Ezoterična, ili tajna strana Biblije je namijenjena malobrojnim, dobro upućenim i duhovno zrelim, koji ezoteričnu istinu otkrivaju kroz lični rad na sebi, jer se božansko uvijek otkriva u sebi (ezoterično) i do njega se dolazi isključivo radom na sebi.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]Mislite li da je ovo tačno, ili je i ovakva teorija pokušaj da se Biblija još više mistifikuje ? Ako se Bog objavio ljudima, dao im zakone i pravila po kojima trebaju da žive, zar nije najbliže pameti da ti zakoni i pravila budu razumljivi svakom čovjeku?[/FONT]
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Biblija je Sveto Pismo, Božja objava grešnicima bez izuzetaka, jer Bog želi da se svi spase
ali njezino tajanstveno značenje, pouku, nemogu razumijeti ljudi koji su nevjerni
ljudi koji NE poštuju Božji Zakon
jer ti ljudi nikada neče primiti Duh Sveti koji otkriva sve ono što je tajanstveno

Božji Zakon koji je zapisan u Bibliji na dva mjesta
je toliko jasan da ga nemože razumijeti samo onaj koji to ne želi

za dublje razumijevanje Svetog Pisma, obratite se svakom kršćaninu pa če vas on drage volje uputiti
kršćani su uvijek oni koji poštuju Božji Zakon i drže subotu
NE jezikom, nego djelima

tu sam da svakome pomognem, rastumačim Pismo
pojasnim što je to Biblijska istina
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
za dublje razumijevanje Svetog Pisma, obratite se svakom kršćaninu pa če vas on drage volje uputiti
kršćani su uvijek oni koji poštuju Božji Zakon i drže subotu
NE jezikom, nego djelima

tu sam da svakome pomognem, rastumačim Pismo
pojasnim što je to Biblijska istina


:???:
A kome se ti to obraćaš? Pa, ovdje su svi ili 99% krštenih.
Dobro je što si tako raspoloživ, ali ne vjerujem da će ti se itko obratiti da mu pomogneš.

Spedy, stičem dojam da je tvoja vjera...kako da kažem? Na akciji. :D
Neumoran si, ponavljaš, ponavljaš, dijeliš kapom i šakom svoje ideje i priče. Znaš, ko ovi što dijele letke i kojekakvu propagandu, već nam je muka od njih. Ono uzmeš, ali sve završi u košu za smeće ili što Srbi kažu, u đubretu.
:)




O temi...
Prvi put čujem za egzoteričnu i ezoteričnu dimenziju Biblije. Ali, ne bih komplicirala. Biblija je je jednostavno životna. Nadahnuta knjiga za život. Savršeno je jasna kao što je puna i tajni.Tajnovitost nestaje onoga časa kad čovjek iskusi na sebi svu istinitost koju ona prenosi, bilo da se radi o milosti Božjoj, grijehu, slabosti, pouzdanju, očajanju, ratu ili miru...Sve ljudske emocije su zastupljene u Bibliji kao i svi Božji odgovori na čovjekova pitanja.

Ako se najvažnije biblijske istine ne oživotvore u ljudskom srcu, samo čitanje Biblije ne koristi mnogo.
Mislim da je najvažnije da svaki kršćanin bude svjestan da su Isusove riječi izgovorene baš njemu. To se ne može bez molitve ni asistencije Duha Božjega.
Dakle, Bilbliju treba čitati, proučavati, tražiti pomoć za razumjevanje, meditirati. Ono što nam Bog želi reći, razumjet ćemo ako nam je srce čisto i otvoreno.
Pretenciozna tumačenja Biblije koja se i ovdje mogu pročiatati, znak su oholosti ili pak slabost ljudskog duha u želji za senzacijom.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
dijete drago
budite sretni dok glas proroka ne umukne
dok vas još uvijek poziva na preobraćenje
znaš da ja nemam svoju vjeru, nego kao kršćanin držim vjeru Kristovu
Biblijski nauk koji iznosim ludost je za one koji propadaju jer ga uzmu pa bace
ali
je mudrost za one koji zaista traže spasenje
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
dijete drago
budite sretni dok glas proroka ne umukne
dok vas još uvijek poziva na preobraćenje
znaš da ja nemam svoju vjeru, nego kao kršćanin držim vjeru Kristovu
Biblijski nauk koji iznosim ludost je za one koji propadaju jer ga uzmu pa bace
ali
je mudrost za one koji zaista traže spasenje
Poslednja dva proroka ce doci pod sam kraj,propovedace 365 dana a to su Ilija i Enoh, tri dana ce biti mrtvi na ulici a onda ce vaskrsnuti to su jedini proroci kome cu ja poverovati jer ih sama biblija prorice!svi ostali proroci seke su za mene obicni sarlatani,prevaranti.

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
[FONT=&amp]Kako smatraju neki teološki teoretičari, i Biblija, kao i sva druga religijska učenja, ima dva vida iskazivanja: egzoterično i ezoterično.

[/FONT][FONT=&amp]
[/FONT][FONT=&amp]Mislite li da je ovo tačno, ili je i ovakva teorija pokušaj da se Biblija još više mistifikuje ? Ako se Bog objavio ljudima, dao im zakone i pravila po kojima trebaju da žive, zar nije najbliže pameti da ti zakoni i pravila budu razumljivi svakom čovjeku?[/FONT]

Tačno je. Samo ne treba generalizovati takav stav jer osnovni principi su otkriveni svima . Takve zapovesti nisu ni teške jer nisu urezane na kamenu nego na srcu i ne uče se napamet nego ih ispituje naša savest. Zapovesti iz starog zaveta su zapisane na kamenu simbolično na kamenom srcu jer na drugom mestu čitamo da dolazi vreme kad će Bog čoveku da zameni kameno srce. Jezekilj. 36. 26. Dat ću vam novo srce nov duh udahnuću u vas ! Izvdit ću iz tela vašeg srce kameno i daću vam srce od mesa. I na drugom mestu Jeremija 31.33. ...govori Jahve : Metnuću zakon svoj u njih i na srcu njihovom napisaću ga i Biću im Bog i oni će biti moj narod. Isus je odpočeo proces zamene kamenog srca kod ljudi. Ali eto, ima i onih koje vuče nostalgija i hoće da se vrate na one koje su zapisane za kameno srce.
Dakle tačno je da biblija ima tajni koje nisu napisane za kamena srca ali opet te tajne nisu osnovni principi koji su najbitniji.

dijete drago
budite sretni dok glas proroka ne umukne
dok vas još uvijek poziva na preobraćenje
znaš da ja nemam svoju vjeru, nego kao kršćanin držim vjeru Kristovu
Biblijski nauk koji iznosim ludost je za one koji propadaju jer ga uzmu pa bace
ali
je mudrost za one koji zaista traže spasenje


Ne znam kakav sam psiholog ali po tvom pisanju vidim da želiš da upravljaš životima drugih čim sebe proglašavaš prorokom. Za tvoju informaciju svi proroci koji su se pojavili nakon Jovana gotovo po pravilu su bili normali ljudi koji su se pretvorili u psihopate. Razlog se krije u tome što ih je satana iskoristio kao svoje oruđe. A to se ne bi desilo da su zaista bili proroci. ovako ih je Bog prepustio njihovoj požudi da se uzvisuju od ostalih jer sebe smatraju posebnim što nije dobra osobina u Božijim očima.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
glas proroka se misli na sve ljude-kršćnine koji još uvijek grešnike pozivaju na pokajanje-preobraćenje
nisam nikada nigdje napisao niti tvrdio da sam prorok kao što su to bili Božji ljudi u starom Izraelu
bude li me Bog, ili Sin Božji pozvao i dao mi neko novo otkrivenje,novu svjetlost, vijest koju imam navijestiti svim grešnicima, tada bih mogao reći da sam prorok od Boga i Krista
jer jedino se meni tom objavom javio Otac ili Sin
dotada kao što se predstavih već 1200 odgovora kršćanin sam koji drži vjeru Kristovu
Ivan krstitelj je bio pravi prorok Božji jer je direktno od Boga primio rijeć da poziva ljude na krštenje
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovo je vrlo bitna tema, jer zadire u samu sustinu spoznaje Bozanske istine koja sama po sebi odredjuje da li vernik ima tu spoznaju ili je nema, i da li je ona potpuna ili povrsna.

U bibliji postoji dve osnovne vrste spoznaje istine - povrsna formalna spoznaja gde vernik citajuci rec Bozju upoznaje njen formalni sadrzaj i zahteve koja ona upucuje svakom ljudskom bicu koje joj pristupi sa verom.
Ova formalna spoznaja ne mora u svakom slucaju da dovede do sledece faze spoznaje, a to je Duhovna spoznaja, koju covek dozivljava prilikom citanja reci Bozje i odlukom da usvoji njena nacela i sprovede ih u licni zivot, i trazenjem da ga Bog povede putem ove duhovne spoznaje, sto dovodi do toga da sam Bog otkriva coveku duboke istine svoje reci i daje mu zivo duhovno iskustvo.

Covekova otvorenost i odluka su vlo bitni faktori, ako ne i presudni, jer Bog uvek deluje u saradnji sa covekom a nikako van nje, i nikad bez njegovog dopustanja jer upravo covekova odluka da spozna ove duboke istine i njegovo trazenje da ga Bog povede tim putem, dovodi da Bog to i cini.

Takodje, ni samo pristupanje crkvi krstenjem nije dokaz da neko ima ovu drugu vrstu spoznaje, vec samo ovu formalnu, u kojoj je usvojio odredjene principe Bozje reci, bez da je doziveo duhovno iskustvo licnog dodira sa Bogom i zajednice sa njim.

U bibliji je ova formalna spoznaja okarakterisana kao mleko ili laka hrana kojom se hrane deca, odnosno duhovno nezrele osobe koje nemaju duhovnu spoznaju niti su ikada ostvarili licnu prisnu zajednicu sa Bogom.
Za razliku od toga, duboke istine jevandjelja i sama ova duhovna spoznaja su nazvane jacom hranom.

"I ja, braćo, ne mogoh s vama govoriti kao s duhovnima nego kako s telesnima, kao s malom decom u Hristu.
Mlekom vas napojih a ne jelom, jer još ne mogaste, i ni sad još ne možete,
Jer ste još telesni. Jer gde su među vama zavisti i svađe i nesloge, niste li telesni, i ne živite li po čoveku?
( 1 Korincanima 3. 1 - 2 )

"Jer vi koji bi valjalo da ste učitelji po godinama, opet potrebujete da učite koje su prva slova reči Božije; i postadoste da trebate mleka, a ne jake hrane.
Jer koji se god hrani mlekom, ne razume reči pravde, jer je dete.
A savršenih je tvrda hrana, koji imaju osećanja dugim učenjem obučena za razlikovanje i dobra i zla"
( Jevrejima 5. 12 - 14 )

"Zato da ostavimo početak Hristove nauke i da se damo na savršenstvo: da ne postavljamo opet temelja pokajanja od mrtvih dela, i vere u Boga,
Nauke krštenja, i stavljanja ruku, i vaskrsenja mrtvih, i suda večnog.
I ovo ćemo učiniti ako Bog dopusti.
Jer nije moguće one koji su jednom prosvetljeni, okusili dara nebeskog, postali zajedničari Duha Svetog,
I okusili dobre reči Božije, i sile onog sveta, i otpali,
Opet obnoviti na pokajanje, jer sami sebi nanovo raspinju i ruže sina Božijeg"
( Jevrejima 6. 1 - 6 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
glas proroka se misli na sve ljude-kršćnine koji još uvijek grešnike pozivaju na pokajanje-preobraćenje
nisam nikada nigdje napisao niti tvrdio da sam prorok kao što su to bili Božji ljudi u starom Izraelu
bude li me Bog, ili Sin Božji pozvao i dao mi neko novo otkrivenje,novu svjetlost, vijest koju imam navijestiti svim grešnicima, tada bih mogao reći da sam prorok od Boga i Krista
jer jedino se meni tom objavom javio Otac ili Sin
dotada kao što se predstavih već 1200 odgovora kršćanin sam koji drži vjeru Kristovu
Ivan krstitelj je bio pravi prorok Božji jer je direktno od Boga primio rijeć da poziva ljude na krštenje

Pise Spedy! Ivan krstitelj je bio pravi prorok Božji jer je direktno od Boga primio rijeć da poziva ljude na krštenje! a i on je glas koji vice iz pustinje!? zar to nisi primetio? isaija40:3 [SUP]3[/SUP] Glas je nekoga koji viče: Pripravite u pustinji put Gospodnji, poravnite u pustoši stazu Bogu našem.


Jovan 1:23 [SUP]23[/SUP] Reče: Ja sam glas onog što viče u pustinji: Poravnite put Gospodnji; kao što kaza Isaija prorok.
[SUP]Jovan 3:28[/SUP] Vi sami meni svedočite da rekoh: Ja nisam Hristos, nego sam poslan pred Njim.

Matvej glava 3:[SUP]3[/SUP] Jer je to onaj za koga je govorio prorok Isaija gde kaže: Glas onog što viče u pustinji: Pripravite
put Gospodu, i poravnite staze Njegove.


Matvej 3:[SUP]11[/SUP] Ja dakle krštavam vas vodom za pokajanje; a Onaj koji ide za mnom, jači je od mene; ja nisam dostojan Njemu obuću poneti; On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.

Luka 3:[SUP]4[/SUP] Kao što je napisano u knjizi reči proroka Isaije koji govori: Glas onog što viče u pustinji: Pripravite
put Gospodnji; poravnite staze Njegove;
[SUP]5[/SUP] Sve doline neka se ispune, i sve gore i bregovi neka se slegnu; i šta je krivo neka bude pravo, i hrapavi putevi neka budu glatki;
[SUP]6[/SUP] I svako će telo videti spasenje Božije.

[SUP]7[/SUP] Jovan, pak, govoraše ljudima koji izlažahu da ih krsti: Porodi aspidini! Ko vam kaza da bežite od gneva koji ide?

[SUP]8[/SUP] Rodite dakle rodove dostojne pokajanja, i ne govorite u sebi: Oca imamo Avraama; jer vam kažem da Bog može i od ovog kamenja podignuti decu Avraamu.

Malahija 3:[SUP]1[/SUP] Evo, ja ću poslati anđela svog, koji će pripraviti put preda mnom, i iznenada će doći u crkvu svoju Gospod, kog vi tražite, i anđeo zavetni, kog vi želite, evo doći će, veli Gospod nad vojskama.

Jovan 23:[SUP]23[/SUP] Reče: Ja sam glas onog što viče u pustinji: Poravnite
put
Gospodnji; kao što kaza Isaija prorok.

Nemas ti veze ko je Isus,a ko je JHVH!?


Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
dragi moj gero
opomenuo sam te i više neću jer nisi malouman nego namjerno to radiš
nemoj lažno svjedočiti na mene, o meni, niti davati iskrivljene izjave kao što je ova i slične

Nemas ti veze ko je Isus,a ko je JHVH!?
 
Natrag
Top