LEGEND
- Učlanjen(a)
- 06.08.2009
- Poruka
- 24.424
ја сам почео да се окрећем по соби и да тражим неку посуду, воду...
„шта ти је свечасни оче, ја сам то само рекао примера ради. пре ћу ја теби опрати ноге, него ти мени! ти још имаш времена да послужиш млађој братији, а ја га већ немам. радост је у смирењу, а не у городсти; истинско задовољство није у греху, нити у страсти, већ у стицању божијег подобија, у томе у чему је човеку могуће. јер тежећи могућем, ти се удостојаваш саучествовању божанској величанствености. примети драги, његова величина није у рушилачкој сили, нити у сили застрашујућој и укоравајућој, већ у сили милостивој, и нежној, подржавајућој и укрепљујућој. сећаш се како христос и апостоли нису били прихваћени у самарјанској средини и како су ученици молили казну за њене становнике? господ им је тада рекао да ни они сами не знају од какве су силе и шта треба да носе у свет.
а они су у свет требало да доносе мир, и само мир. јер господ наш исус христос није ништа друго рекао својим ученицима после васкрсења, сем: „мир вам!“ он им није пожелео здравље, благостање и све то што ми желимо; ми то тако често желимо својим ближњим. имајући чак камен на души, често по навици изговарамо здравице.
а нису важне све те здравице, већ спокојство, мир у души и мир душе. то је залог мира у свету, његовог благостања и коначно његовог постојања. ја сам у логорима много слушао о оцима-пустињацима, како из првих времена познања истинске вере, тако и о онима који нису живели тако давно. увек је било довољно оних људи који су желели да одбаце светске сујете и да избегну чак и додир са светским саблазнима. у семинарији, авај, није било посебног времена за спознају пустињског начина живота. а у местима како они кажу не тако удаљеним ја не само да сам могао да слушам о пустиновању, већ и да посматрам тај отшелнички живот. и њој нису сметали ни надзорници, ни мукотрпан рад, већ супротно - старци су то користили у своју корист. то што је за друге била казна, они су прихватали као могућност укроћења својих страсти, и свога тела. монотон физички рад је само доприносио могућности њиховог невероватног духовног узрастања, стицању посебне молитвености и одбацивању сујета овоземаљског постојања.
тивејски отшелници и други с њима су углавном радили на плетењу котарица. они су их продавали, а зарађени новац су користили за дела милосрђа, остављајући само мали део за свој опстанак. ми смо тамо били робови, много смо радили и то без икакве награде. али с друге стране, оци-монаси првих времена су и кувану храну сматрали излишним луксузом, живели су гладујући, што се данас не може ни замислити! преподобна марија египатска се хранила зрнима пустињске траве, и њој је то било потпуно довољно и за живот и за молитвене и подвижничке трудове. и зато онај ко није био навикао на светску неумереност, тај коме је и чинијица брашна - луксуз, тај није био у ропству већ је био слободан! слободан од изобиља, а значи слободан и од ђаволског угњетавања!
будући да сам учио код оптинског старца, морао сам одмах да научим како се плету мреже. да, да оче плео сам и још како! то је било прво што сам морао да научим код мудрог носиоца древног опита побеђивања себе, проналазећи истинску слободу у одбацивању греха. ох, како је било тешко прво време! бивши логораш, архимандрит, који је чини се прошао све, седи и плете мреже! какве само мисли се нису појављивале, шта се све размишљало за то време. смирење? али шта, рекло би се да ништа није тако смиривало као седење иза бодљикаве жице. послушање? корак лево, корак десно... то је било све. рад? господе, нас у време рата који смо помрли на изградњи народног добра нико није ни сматрао ни за шта! али то што је од мене захтевао старац је било одбацивање сујете, и стицање мира у души. управо тај стрпљив, монотон рад је пружао могућност усредсређења искључиво на себе самог, погружавање у молитву, приморавајући да се постигне и осети мир у души. спокојство сједињено са видљивим плодовима својих трудова је градило тај видљиви осећај смирености.
старци из моје логорске прошлости су већ прошли науку умног делања, и они су имали ничим упоредиву навику одбацивања свих могућих светских саблазни. сваки од њих је био свет за себе, у које свако није имао отворен приступ. они су обично општили међусобно, и то општење се углавном сводило на неколико речи, а понекад и фраза. други свет их се дотицао само онда када му је била потребна њихова молитвена или нека друга помоћ. пребивајући телесно у пролазном свету, они су се духовно налазили тамо, са творцем. њих је било немогуће увредити, или извести из тог стања смирености. чак и када су им криминалци у почетку отимали храну, они су се крстили и настављали своје молитвено бдење.
то одвајање од обичних, мирских закона је у прво време код мирјана изазивало чуђење, смех и раздражљивост, а затим - неизмерно уважавање. свет се може победити само неприхватањем његових закона и апсолутним следовањем божијем закону. свет се управо тога највише и боји, управо против тога и устаје.
плетење мрежа поред старца је такође било противљење свтеским законима, од којих је главни- расејаност. тај рад, поткрепљен духовним подучавањем и молитвом, је био начин одвајања од свега тога што нас тако вуче у блато страсти - свега тога, што у себи носе „прелести“ света који је незаустављив у својим жељама и неуздржан у потребама. у почетку је за мене то плетење било просто смирење, жеља да урадим нешто ради похвале. а потом је то већ био посао ради одбацивања празних мисли, ради могућности да се потпуније осети сладост молитве. на крају крајева - рад није ни постојао - постојало је само нешто што је помагало да се пронађе мир!
неко је покуцао на врата. отац антоније је одуговлачио са одговором. дошли су наредни посетиоци који су жудели да чују шта нас све чека у блиској будућности. старац је јавно показао своје нерасположење за примање неочекиваних гостију, и чак их је увредљиво окарактерисао: „то нису посетиоци, то су празноседеоци“.
та фраза је изазвала мој збуњен поглед који је старац видео и разумео. на питање које није изговорено наглас је уследио одговор.
„наравно, празноседеоци! они отимају моје време и себе доводе под гнев божији! зашто слушати нешто што без икакве сумње нећеш испунити? али, они долазе, слушају, расуђују, а без најмање жеље да следе за христом. ко од данашњих људи је спреман да се одрекне својих земаљских добара?! ко?! да, постоји шачица, стотину-две, коју је бог одабрао. зашто повећавати кад је и овако тешко?! у пустињи безверја и разврата наравно постоје и истински страдалници, који заиста жеђају да се напију са извора живе воде духа светога, али ови, веруј ми оче, нису ти. они не желе да чују истине, већ желе да се споре ради доказивања својих мудровања, и утврђивања у својим заблудама. и на томе се све завршава, јер они не траже истину, која једина даје вечни живот. она, та истина, и јесте прави живот, и само онај ко ју је спознао, тежи да је истражи, и само тај може пронаћи изворе вечног блаженства. сама спознаја већ значи следовање. ако ти знаш да је суд врео, ужарен, зар ћеш га узети голим рукама?! зашто ми онда са невероватном упорношћу покушавамо да спојимо адски кут са благоухаоном свежином рајског врта?! зар нас апостоли не поучавају да вода из једног извора не може истовремено бити и слатка и горка.
зато је немогуће спојити плодове људске гордости са божнаским смирењем, не. то је узалудан, бескористан и опасан труд - покушати некако сједнити таму сопствених заблуда са светом истином!“
старац, очигледно незадовољан неочекиваном посетом незваних гостију, је снуждено гледао. желео сам да напустим собу, али су ме зауставиле следеће очеве речи: „остани оче, тај сусрет ће ти користити“. десило се нешто несхватљиво - ако он сам није видео никакву корист од сусрета са тим посетиоцима, какву сам ја онда корист могао да имам од тога?! међутим, сетивши се приче о плетењу мрежа, потрудио сам се да из смирења прихватим старчев предлог.
отац антоније је напослетку изговорио: „амин“.
у старчеву келију је ушло неколико људи - не више од десет. њихов изглед је одавао утисак да припадају добростојећим друштвеним слојевима. они су се веома учтиво поздравили, старац их је благословио, али није целивао као обично. то ми је одмах упало у очи, иако се на његовом лицу више није видело незадовољство. разговор није ишао. чак и на директно старчево питање о циљу њихове посете, гости су одговарали нејасно и неповезано. на крају су згледајући се почели да излажу циљ свог доласка. он се према њиховим речима сводио на разрешење следеће недоумице: зашто се православље тако негативно односи према католицима, није ли то просто пројава историјског супротстављања цивилизованој еворпи и необразованог источног конзерватизма. њих то питање веома узнемирава с обзиром да су они државни чиновници довољно високог ранга. грко-католици (унијати) су предали своје документе на увид и регионалном центру, а православни се противе на све могуће начине.
да, разговор је имао изгледа да буде занимљив! ја нисам знао ту чувену причу, и схватио сам да гости нису дошли због разрешења својих недоумица, већ да тако кажем, због освећења својих судова старчевим мишљењем - уосталом, потпуно је вероватно да је за њих била довољна и сама чињеница то што су дошли код оца антонија. веома често се после сличних посета познатим православним свештеницима, старцима, речи истих непоштедно мењају, при чему то није увек из зле намере: нешто није јасно, а нешто је погрешно схваћено.
међутим, таква посета ауторитативних лица се врши просто и ради саме посете, ради тога да би се могло рећи: „а тај отац ми је дозволио да се тиме бавим“. ради се пре свега о армији екстрасенса, магова, исцелитеља, како отворених шарлатана, тако и оних који су у директном контакту са нечистом силом. чини се да су и данашњи посетиоци оца антонија имали потребу само за чињеницом да су били код њега иако је било разумљиво и то да су гости били потпуно убеђени да су у праву али су ипак желели да чују и старчево мишљење.
„шта ти је свечасни оче, ја сам то само рекао примера ради. пре ћу ја теби опрати ноге, него ти мени! ти још имаш времена да послужиш млађој братији, а ја га већ немам. радост је у смирењу, а не у городсти; истинско задовољство није у греху, нити у страсти, већ у стицању божијег подобија, у томе у чему је човеку могуће. јер тежећи могућем, ти се удостојаваш саучествовању божанској величанствености. примети драги, његова величина није у рушилачкој сили, нити у сили застрашујућој и укоравајућој, већ у сили милостивој, и нежној, подржавајућој и укрепљујућој. сећаш се како христос и апостоли нису били прихваћени у самарјанској средини и како су ученици молили казну за њене становнике? господ им је тада рекао да ни они сами не знају од какве су силе и шта треба да носе у свет.
а они су у свет требало да доносе мир, и само мир. јер господ наш исус христос није ништа друго рекао својим ученицима после васкрсења, сем: „мир вам!“ он им није пожелео здравље, благостање и све то што ми желимо; ми то тако често желимо својим ближњим. имајући чак камен на души, често по навици изговарамо здравице.
а нису важне све те здравице, већ спокојство, мир у души и мир душе. то је залог мира у свету, његовог благостања и коначно његовог постојања. ја сам у логорима много слушао о оцима-пустињацима, како из првих времена познања истинске вере, тако и о онима који нису живели тако давно. увек је било довољно оних људи који су желели да одбаце светске сујете и да избегну чак и додир са светским саблазнима. у семинарији, авај, није било посебног времена за спознају пустињског начина живота. а у местима како они кажу не тако удаљеним ја не само да сам могао да слушам о пустиновању, већ и да посматрам тај отшелнички живот. и њој нису сметали ни надзорници, ни мукотрпан рад, већ супротно - старци су то користили у своју корист. то што је за друге била казна, они су прихватали као могућност укроћења својих страсти, и свога тела. монотон физички рад је само доприносио могућности њиховог невероватног духовног узрастања, стицању посебне молитвености и одбацивању сујета овоземаљског постојања.
тивејски отшелници и други с њима су углавном радили на плетењу котарица. они су их продавали, а зарађени новац су користили за дела милосрђа, остављајући само мали део за свој опстанак. ми смо тамо били робови, много смо радили и то без икакве награде. али с друге стране, оци-монаси првих времена су и кувану храну сматрали излишним луксузом, живели су гладујући, што се данас не може ни замислити! преподобна марија египатска се хранила зрнима пустињске траве, и њој је то било потпуно довољно и за живот и за молитвене и подвижничке трудове. и зато онај ко није био навикао на светску неумереност, тај коме је и чинијица брашна - луксуз, тај није био у ропству већ је био слободан! слободан од изобиља, а значи слободан и од ђаволског угњетавања!
будући да сам учио код оптинског старца, морао сам одмах да научим како се плету мреже. да, да оче плео сам и још како! то је било прво што сам морао да научим код мудрог носиоца древног опита побеђивања себе, проналазећи истинску слободу у одбацивању греха. ох, како је било тешко прво време! бивши логораш, архимандрит, који је чини се прошао све, седи и плете мреже! какве само мисли се нису појављивале, шта се све размишљало за то време. смирење? али шта, рекло би се да ништа није тако смиривало као седење иза бодљикаве жице. послушање? корак лево, корак десно... то је било све. рад? господе, нас у време рата који смо помрли на изградњи народног добра нико није ни сматрао ни за шта! али то што је од мене захтевао старац је било одбацивање сујете, и стицање мира у души. управо тај стрпљив, монотон рад је пружао могућност усредсређења искључиво на себе самог, погружавање у молитву, приморавајући да се постигне и осети мир у души. спокојство сједињено са видљивим плодовима својих трудова је градило тај видљиви осећај смирености.
старци из моје логорске прошлости су већ прошли науку умног делања, и они су имали ничим упоредиву навику одбацивања свих могућих светских саблазни. сваки од њих је био свет за себе, у које свако није имао отворен приступ. они су обично општили међусобно, и то општење се углавном сводило на неколико речи, а понекад и фраза. други свет их се дотицао само онда када му је била потребна њихова молитвена или нека друга помоћ. пребивајући телесно у пролазном свету, они су се духовно налазили тамо, са творцем. њих је било немогуће увредити, или извести из тог стања смирености. чак и када су им криминалци у почетку отимали храну, они су се крстили и настављали своје молитвено бдење.
то одвајање од обичних, мирских закона је у прво време код мирјана изазивало чуђење, смех и раздражљивост, а затим - неизмерно уважавање. свет се може победити само неприхватањем његових закона и апсолутним следовањем божијем закону. свет се управо тога највише и боји, управо против тога и устаје.
плетење мрежа поред старца је такође било противљење свтеским законима, од којих је главни- расејаност. тај рад, поткрепљен духовним подучавањем и молитвом, је био начин одвајања од свега тога што нас тако вуче у блато страсти - свега тога, што у себи носе „прелести“ света који је незаустављив у својим жељама и неуздржан у потребама. у почетку је за мене то плетење било просто смирење, жеља да урадим нешто ради похвале. а потом је то већ био посао ради одбацивања празних мисли, ради могућности да се потпуније осети сладост молитве. на крају крајева - рад није ни постојао - постојало је само нешто што је помагало да се пронађе мир!
посетиоци.
неко је покуцао на врата. отац антоније је одуговлачио са одговором. дошли су наредни посетиоци који су жудели да чују шта нас све чека у блиској будућности. старац је јавно показао своје нерасположење за примање неочекиваних гостију, и чак их је увредљиво окарактерисао: „то нису посетиоци, то су празноседеоци“.
та фраза је изазвала мој збуњен поглед који је старац видео и разумео. на питање које није изговорено наглас је уследио одговор.
„наравно, празноседеоци! они отимају моје време и себе доводе под гнев божији! зашто слушати нешто што без икакве сумње нећеш испунити? али, они долазе, слушају, расуђују, а без најмање жеље да следе за христом. ко од данашњих људи је спреман да се одрекне својих земаљских добара?! ко?! да, постоји шачица, стотину-две, коју је бог одабрао. зашто повећавати кад је и овако тешко?! у пустињи безверја и разврата наравно постоје и истински страдалници, који заиста жеђају да се напију са извора живе воде духа светога, али ови, веруј ми оче, нису ти. они не желе да чују истине, већ желе да се споре ради доказивања својих мудровања, и утврђивања у својим заблудама. и на томе се све завршава, јер они не траже истину, која једина даје вечни живот. она, та истина, и јесте прави живот, и само онај ко ју је спознао, тежи да је истражи, и само тај може пронаћи изворе вечног блаженства. сама спознаја већ значи следовање. ако ти знаш да је суд врео, ужарен, зар ћеш га узети голим рукама?! зашто ми онда са невероватном упорношћу покушавамо да спојимо адски кут са благоухаоном свежином рајског врта?! зар нас апостоли не поучавају да вода из једног извора не може истовремено бити и слатка и горка.
зато је немогуће спојити плодове људске гордости са божнаским смирењем, не. то је узалудан, бескористан и опасан труд - покушати некако сједнити таму сопствених заблуда са светом истином!“
старац, очигледно незадовољан неочекиваном посетом незваних гостију, је снуждено гледао. желео сам да напустим собу, али су ме зауставиле следеће очеве речи: „остани оче, тај сусрет ће ти користити“. десило се нешто несхватљиво - ако он сам није видео никакву корист од сусрета са тим посетиоцима, какву сам ја онда корист могао да имам од тога?! међутим, сетивши се приче о плетењу мрежа, потрудио сам се да из смирења прихватим старчев предлог.
отац антоније је напослетку изговорио: „амин“.
у старчеву келију је ушло неколико људи - не више од десет. њихов изглед је одавао утисак да припадају добростојећим друштвеним слојевима. они су се веома учтиво поздравили, старац их је благословио, али није целивао као обично. то ми је одмах упало у очи, иако се на његовом лицу више није видело незадовољство. разговор није ишао. чак и на директно старчево питање о циљу њихове посете, гости су одговарали нејасно и неповезано. на крају су згледајући се почели да излажу циљ свог доласка. он се према њиховим речима сводио на разрешење следеће недоумице: зашто се православље тако негативно односи према католицима, није ли то просто пројава историјског супротстављања цивилизованој еворпи и необразованог источног конзерватизма. њих то питање веома узнемирава с обзиром да су они државни чиновници довољно високог ранга. грко-католици (унијати) су предали своје документе на увид и регионалном центру, а православни се противе на све могуће начине.
да, разговор је имао изгледа да буде занимљив! ја нисам знао ту чувену причу, и схватио сам да гости нису дошли због разрешења својих недоумица, већ да тако кажем, због освећења својих судова старчевим мишљењем - уосталом, потпуно је вероватно да је за њих била довољна и сама чињеница то што су дошли код оца антонија. веома често се после сличних посета познатим православним свештеницима, старцима, речи истих непоштедно мењају, при чему то није увек из зле намере: нешто није јасно, а нешто је погрешно схваћено.
међутим, таква посета ауторитативних лица се врши просто и ради саме посете, ради тога да би се могло рећи: „а тај отац ми је дозволио да се тиме бавим“. ради се пре свега о армији екстрасенса, магова, исцелитеља, како отворених шарлатана, тако и оних који су у директном контакту са нечистом силом. чини се да су и данашњи посетиоци оца антонија имали потребу само за чињеницом да су били код њега иако је било разумљиво и то да су гости били потпуно убеђени да су у праву али су ипак желели да чују и старчево мишљење.