Duh,duša i telo

Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Hajmo o jednoj pisanoj poruci koja govori o duši a ima ih više.
Ne treba mešati Duh i dušu jer to nije dobro.

,, Jer je DUŠA tijelu u KRVI...,,
Jer je DUŠA svakoga tijela KRV njegova, TO MU JE DUŠA.,, 3 Moj. 17. 11;14

Tu se može reći: da, ali to se odnosi na životinje zato pazimo dalje.

,,Ali ne jedite mesa s DUŠOM njegovom, (opet o životinji) a to mu je KRV. Jer ću i VAŠU KRV, DUŠE VAŠE, (obratimo pažnju na reči)iskati ;iz ruke svakoga brata njegova iskaću (šta) DUŠU čovečiju.,, 1 Moj. 9
Gde se nalazi duša?
Iskaću duše vaše iz ruku braće vaše koji vam pustiše dušu.
I vašu ću KRV-DUŠU iskati iz ruke bratove.
Da li krv može predstavljati tampon između duha i tela-materije kao zezivni sklop koji ima i duhovnu i materijalnu komponentu?U početku krv Aveljeva viče Bogu, u 5 pečatu krv viče i traži osvetu da li ste nekad čuli da krv viče i da li znamo da sva tvar uzdiše i tuži...kako?

Duh i duša (životni duh i Sveti Duh)

1MOJ. 2:7 A stvori Gospod Bog covjeka od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh (neshama) zivotni; i posta covjek dusa (nefesh) ziva

JOV 32:8 Ali je duh (ruah) u ljudima, i duh (neshama) svemogucega urazumljuje ih.

JOV 26:4 Kome si govorio te rijeci? i ciji je duh (neshama) izasao iz tebe?

5MOJ 4:9 Samo pazi na se i dobro cuvaj dusu (nefesh) svoju, da ne zaboravis onijeh stvari koje su vidjele oci tvoje, i da ne izidu iz srca tvojega dokle si god ziv; nego da ih obznanis sinovima svojim i sinovima sinova svojih.

Mnogi brkaju Duh i dah pokušavajući degradirati svetost i životnu silu.
Duh je živ i On je sila i razum i sve što upotpunjuje ljudsku potrebu za savršenstvom.
Dakle Duh ne programira kreativnog čoveka već ga usavršava.
Učitelj u školi te nije stvarao kao osobu ali jeste ukazivao na bolji put (bar bi tako trebalo da bude).

Karakter Duha je ljubav koja sve prožima i svemu želi da pomogne da bude savršeno.
Sve što mi kao misaona bića pomislimo i osetimo bilo kojim čulom ne donosi savršenstvo jer smo krenuli svojim izborom u pogrešnom pravcu zato Bog poziva kroz Duha da se vratimo u savršenstvo odnosno Ocu.
U Bogu je sva punina i Njegova reč otkriva naše stanje i potrebu za višim nivoom svesti i dela.

Duh jeste došao u fizički prostor gde smo i mi da nama pomogne kako bi u ovom životu usavršili ne savršeno i kao nova tvar po Duhu rođena otišli u nebo.

Telo je rođeno pod grehom i greši čineći zlo.
Imamo telo kao materiju. Imamo Duh kao silu i osobu koja deluje ali je ne vidimo za razliku od tela a tampon između njih ili bolje rečeno karika koja ih spaja je DUŠA.
Dakle duša ima oba elementa i telesni i duhovni.


Nebojte se onoga koji ubija telo već se bojte onoga što može i telo i DUŠU pogubiti....pa da se sačuva ceo vaš pa razložena 3 elementa i tu ostaju bez teksta zagovornici tela kao duše jer jednim delom žele pokriti sva tri a predhodne reči ih obaraju.
Dušu sačuvati bez krivice,šta je duša i kako i nju sačuvati?
Telo ćemo nekako ukrotiti. Duha ćemo udaljiti ali kako dušu očistiti-sačuvati?

Taj element,duša, jedni vide u razumu i traže ga u srcu i mozgu dok drugi striktno u krvi a treći u osobi kao celini.
Sva gledišta su ne dorečena i mogu se Pismom osporiti i delimično potvrditi jer delimično imaju istine.
Oni što uče da je razum duša kad dođu do opisa krvi i pogubljenja duše tu staju.

Duh kao jedan od elemenata je veoma važan i često se zamenjuje sa reči DAH a kad se sagleda više primera iz Pisma jasno je da su tri različita opisa za tri stvari i nije dozvoljeno mešati ih.

Sem našeg ŽIVOTNOG DUHA (jer ga SVI imaju i neverni i obraćeni pokajanjem) primamo još jedan DUH koji nas OSVEDOČAVA,POUČAVA,TEŠI i ZAPEČAĆAVA ZA ŽIVOT jer to naš životvorni duh ne može učiniti.
Takav životvorni duh poseduju SVA živa bića ali Svetog Duha nemaju.

Sačuvati duha bez krivice možemo ne huleći i postom i molitvom ispitivati duhove i ne dozvoliti da nas duh pobune ili bilo koje strasti nadvlada jer će mo mu robovati ako se ne odupiremo konstantno.

Tema je opširna pa bih ovde zastao a vi slobodno iznesite svoj stav ili komentar, izvolite:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Ovde vrvi od ,svedoka, pa bih bilo lepo od njih kao učitelja čuti pravu poruku o Duhu, duši i telu da ne lutamo.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
ovo je spamovanje,dupliranje moje teme.
Molim moderatora da reaguje po ovom pitanju.
ovo je duplikat tema.
a baumaster ,tebe takodje molim da ne spamujes teme,jer vec postoji ovakva tema.,pa pisi u njoj,ako imas sta pametno napisati.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Varaš se prijatelju.
Tvoja tema je o : Duh , duša i SVETI DUH,, a ova: ,,Duh, duša i TELO,, ima razlike i to velike ako razumemo temu.
Pozdrav i napiši nešto .
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Varaš se prijatelju.
Tvoja tema je o : Duh , duša i SVETI DUH,, a ova: ,,Duh, duša i TELO,, ima razlike i to velike ako razumemo temu.
Pozdrav i napiši nešto .



Dragi moj Baumasteru koliko ja to vidim RIS BG je napisao podosta šta više naveo je i biblijske stihove na šta bazira njegovo pisanje, dok ti ništa od toga nisi.
Sada mi reci ko od vas dvoje ima blagoslova ti što samo zapitkivaš ili RIS BG koji daje razumne interpretacije? ako se ne slažeš sa onim što je rečeno daj kontraargumente(ako možeš).


Dragi moj Baumaster nemoj me pogrešno svatiti, šta sam hteo reći je:
Da ne budeš isti kao i ovi naši sektaši što ovde samo zagovaraju i gledaju za prepirke i svađe, poželjno je i tvoje mišljenje, uostalom ovde smo da razmenjujemo naša mišljenja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Pozdrav rokiju.
Pa nije pošteno raditi po diktatu dogme već ljudima ponuditi određenu misao i pustiti da nastave jer i oni imaju pravo istu temu pisati i proširivati. Vere sa dogmom ne dozvoljavaju slobodu mišljenja već nabacaju sve kako oni veruju i to pokušavaju istrgnutim citatima potkrepiti pa to ispadne jadno i veoma ne ozbiljno.
Ako želiš okrunjeno da ti drugi vodi život izvoli za čovekom a ako je Božiji Duh u tebi On ima puno za reći i svedočiti jer je po Njemu pismo i ništa na silu ne čini niti se nameće već osvedočava i poučava istini jednom date svetima i spasenje kroz tu ISTINU u TELU što se javi.
Ostalo prepusti Bogu. a ako imaš šta poučno reći slušam?
Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Opet ja dragi moj Baumasteru, opet ja jer drugih nema a pošto vidim da znaš i karakter Duha i šta mnogi brkaju, a vidm da znaš i da je Duh živ i da je on sila i razum, ali kada si napisao da Bog kroz Duha poziva(veliko slovo) onda imam par pitanja za tebe.

Budi ljubazan pa mi obijasni zašto Duh a ne duh?
Šta je duh a šta Duh i dali ti misliš da ima i Sveti Duh?
Karaktere istih me zanimaju a i ako ima razlike među ovo troje navedi ih pa da vidimo ko je duh, ko je Duh a ko je Sveti Duh.

Kako ono ide dragi moj Baumasteru, ono " a ako imaš šta poučno reći slušam? Pozdrav. " Dakle ovo je tvoja tema dragi moj a pošto ne razumem koja svrha i šta si hteo ovde dokazati molim daj kratko obijašnjenje i tebi pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Ako si čuo glas Duha Svetoga onda Ga poznaješ jer si poznat a ako nisi onda imaš problem.
Duh je sveprisutni BOG a on ide velikim slovom jer je ličnost.
Ako neko Duha vidi kao prirodni element ili predmet taj ne poznaje Pismo niti Boga niti veruje Bogu i može da pohuli a to nikako nije dobro.

Pa to što napisah to i znači: ako imaš šta poučno reći reci jer Duh sveti POUČAVA SVAKOJ ISTINI jer je On ISTINA i dovršava posao koje telo nije moglo jer je telo bilo žrtva a Duh ostaje kao zalog za život kroz veru u žrtvu.

Bog te blagoslovio.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Ako si čuo glas Duha Svetoga onda Ga poznaješ jer si poznat a ako nisi onda imaš problem.
Duh je sveprisutni BOG a on ide velikim slovom jer je ličnost.
Ako neko Duha vidi kao prirodni element ili predmet taj ne poznaje Pismo niti Boga niti veruje Bogu i može da pohuli a to nikako nije dobro.

Pa to što napisah to i znači: ako imaš šta poučno reći reci jer Duh sveti POUČAVA SVAKOJ ISTINI jer je On ISTINA i dovršava posao koje telo nije moglo jer je telo bilo žrtva a Duh ostaje kao zalog za život kroz veru u žrtvu.

Bog te blagoslovio.


Dragi moj Baumasteru iskreno da ti kažem ja imam problem sa monogo toga ali ne vidim da se vi koji znate trudite da me usmeravate na pravi put. Čini mi se da ovde mnogo vas govori kao učitelji a ako ja nešto od vašeg govora izdvojim i tražim od vas da mi to pojasnite vi na to ne obraćate pažnju, pa se pitam zašto me ignorišete? zar ne piše ko pita odgovoriće muse ili ko kuca otvoriće mu se ili tako nešto. Umesto odgovora na moja pitanja ili vaše osude ili ismejavanja, onda se pitam ko je taj vaš Gospod Bog kojega vi sledite? Možete li i vi isto kako to JS rade?

Ponoviću jer verujem da ti nisi kao ovi adventisti već pretpostavljam da nisi primetio moja pitanja i molim ubuduće da obratiš na to više pažnje da se ne ponavlja kako kod ovih neurednih pa jedno ih pitaš a oni drugo odgovaraju.

ta je duh a šta Duh i dali ti misliš da ima i Sveti Duh?
Karaktere istih me zanimaju a i ako ima razlike među ovo troje navedi ih pa da vidimo ko je duh, ko je Duh a ko je Sveti Duh.

Pa to što napisah to i znači: ako imaš šta poučno reći reci jer Duh sveti POUČAVA SVAKOJ ISTINI jer je On ISTINA i dovršava posao koje telo nije moglo jer je telo bilo žrtva a Duh ostaje kao zalog za život kroz veru u žrtvu

Dragi moj Baumasteru kako vidiš ja nemam puno poučnoga reći, jednostavno ne znam. Zar neznati se treba ismejavati? koliko sam ja primetio to svi redom rade osim JS. Kada njih pitaš uvek imaju lepu reč i ljubazna obijašnjenja uz to daju stavke iz pisma i lako se sve može proveriti. Čitam vase postove i delujete mi kao oni koji sve znaju, dakle čitam i ono što mi nije jasno pitam da bi sve to proverio.
Vidiš na gornja pitanja nisi mi odgovoriš a ti ideš dalje kako osoba Duh sveti(malo slovo) POUČAVA SVAKOJ ISTINI jer je on istina.

Dali to znači da ostali Bogovi iz organizacije ne poučavaju u SVAKOJ ISTINI jer nisu istina već to radi samo Gospod Sveti Duh?
Ne razumem te ko to završava posao jer nije telo to moglo?
Ko je to bio žrtva?
Molim budi ljubazan pa obijasni ono boldovano jer to meni nema nikakvog smisla. Kaži mi ko je taj Duh što ostaje kao zalog i gde u pismu piše da je Duh žrtva za veru? pozdrav i tebi i svaki blagoslov od Gospode.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
,,Molim budi ljubazan pa obijasni ono boldovano jer to meni nema nikakvog smisla. Kaži mi ko je taj Duh što ostaje kao zalog i gde u pismu piše da je Duh žrtva za veru?,,

Prijatelju slobodno reci da si Musliman čega se plašiš?To pitanje ne može postaviti ni jedan hrišćaninpa ni ateista iz više razloga.
Duh koji je u vernima je zalog za život večni i pečati verne zbog priiznanja Isusa kao savršene žrtve.
Nigde ne piše ,,DA JE DUH ŽRTVA ZA VERNE,, niti to rekoh veđ Duh dovršava posao učitelja koji Isus započe i koga telo spasi kroz priznanje toga Duh priznaje i pečati za život.
A ovo rekoh: ,, Duh ostaje kao zalog za život kroz veru u žrtvu,,

U pravu si za svedoke bliži su ti po veri ali su dalje od Pisma.Još nije bilo učesnika na temama koji nemaju poznanje svoje vere.
Pozdrav.
 
Natrag
Top