Duh,duša i telo

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Dok je duša moja u meni, i duh Božji u nozdrvama mojim,
Neće usne moje govoriti bezakonja, niti će jezik moj izricati prevare.
Jov, glava 27

A mi, braćo, nismo od onih koji odstupaju na pogibao, nego od onih koji veruju da spasu duše.
Jevrejima, glava 10
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako li kažeš: Gle, nismo znali za to; neće li razumeti Onaj koji ispituje srca,
i koji čuva dušu tvoju neće li doznati i platiti svakome po delima njegovim?
Priče Solomunove, glava 24

Toga radi raduje se srce moje, i veseli se jezik moj, još će se i telo moje smiriti u uzdanju;
Jer nećeš ostaviti dušu moju u paklu, niti ćeš dati da Svetac Tvoj vidi trulost.
Pokazaćeš mi put životni: obilje je radosti pred licem Tvojim, uteha u desnici Tvojoj doveka.
Psalam 16

Zato se razveseli srce moje, i obradova se jezik moj, pa još i telo moje počivaće u nadi;
Jer nećeš ostaviti dušu moju u paklu, niti ćeš dati da Svetac Tvoj vidi truljenje.
Pokazao si mi puteve života: napunićeš me veselja s licem svojim.
Dela apostolska, glava 2

Ili ne znate da su telesa vaša crkva Svetog Duha koji živi u vama, kog imate od Boga, i niste svoji?
Jer ste kupljeni skupo. Proslavite dakle Boga u telesima svojim i u dušama svojim, što je Božije.
1. Korinćanima, glava 6

A kad se rastavljaše s dušom te umiraše, nazva ga Venonija; ali mu otac nadede ime Venijamin.
I umre Rahilja, i pogreboše je na putu koji ide u Efratu, a to je Vitlejem.
I metnu Jakov spomenik na grob njen. To je spomenik na grobu Rahiljinom do današnjeg dana.
1. Mojsijeva, glava 35

A u prvi dan nedelje, kad se sabraše učenici da lome hleb, govoraše im Pavle, jer htede sutradan da pođe,
i proteže besedu do ponoći.
I behu mnoge sveće gore u sobi gde se bejasmo sabrali.
A seđaše na prozoru jedno momče, po imenu Evtih, nadvladano od tvrdog sna,
i kad Pavle govoraše mnogo, naže se u snu i pade dole s trećeg poda, i digoše ga mrtva.
A Pavle sišavši pade na nj, i zagrlivši ga reče: Ne bunite se, jer je duša njegova u njemu.

Onda iziđe gore, i prelomivši hleb okusi, i dovoljno govori do same zore, i tako otide.
A momče dovedoše živo, i utešiše se ne malo.
Dela apostolska, glava 20

Jer kakva je korist čoveku ako sav svet dobije a duši svojoj naudi?
Ili kakav će otkup dati čovek za svoju dušu?
Matej, glava 16

Jer kakva je korist čoveku ako zadobije sav svet, a duši svojoj naudi?
Ili kakav će otkup dati čovek za dušu svoju?
Marko, glava 8

Servius Tullius.

Kada pises biblijske citate, prvo trebas pogledati druge prevode blize originalu, jer u njima nema pomena o nikakvoj dusi koja prebiva u telu ili izlazi iz tela nakon smrti, ili o paklu.

U tim prevodima za te izraze stoji "ZIVOT, DAH, GROB..itd.."

Dacu samo par odgovora na par tvojih prilozenih citata, a ti ih sam mozes potom primeniti na nacin kako stoji u originalu, a ne kako su preveli neki prevodioci pogresno, jer nigde u originalu ne postoje izrazi PAKAO, DUSA KOJA IZLAZI IZ TELA..itd..

Da vidimo par tekstove koje si postavio.


1. Ako li kažeš: Gle, nismo znali za to; neće li razumeti Onaj koji ispituje srca,
i koji čuva dušu tvoju neće li doznati i platiti svakome po delima njegovim?
Priče Solomunove, glava 24


ODGOVOR:

Dusa u kontekstu biblije predstavlja celog zivog coveka, i cesto se prevodi kao "ZIVOT" ili odgovarajucom licnom zamenicom "MENE"

Dakle, ovaj tekst znaci "DA BOG CUVA CELOG ZIVOG COVEKA" a ne neku bestelesnu tvar u njemu.


2. Toga radi raduje se srce moje, i veseli se jezik moj, još će se i telo moje smiriti u uzdanju;
Jer nećeš ostaviti dušu moju u paklu, niti ćeš dati da Svetac Tvoj vidi trulost.
Pokazaćeš mi put životni: obilje je radosti pred licem Tvojim, uteha u desnici Tvojoj doveka.
Psalam 16


ODGOVOR:

Da vidimo sta kaze drugi prevod:

Aleksandar Birviš (AB):

1 Štit mi budi, Bože, bežim k tebi. 2 Moj Bog ti si! - to rekoh Gospodu - Meni dobra osim tebe nema, 3 Sa svetima divno je na zemlji, u njima je sva milina moja. 4 Koji žure ka drugome bogu, oni sebi umnožiše jade; a ja žrtve ne izlivam njemu i idole da spominjem neću. 5 Sa Gospodom imam sve što treba, ti me držiš da mogu opstati. 6 Što ti daješ ne treba mi bolje: da, divno je to što sam dobio. 7 Zbog saveta proslavljam Gospoda, zbog tog što me noću opominje. 8 Gospod mi je svagda pred očima, daje uspeh i od pada čuva. 9 Srce kliče, duša se veseli, telo mi se bez straha odmara, 10 jer me nećeš pustiti meć mrtve, pećeš dati da tvoj smerni trune. 11 Otkrićeš mi putanju života, pred tobom ću biti u radosti, ti me štitiš, ja sam blažen večno.

Ovde vidimo primer gde se u ovom tekstu ne spominje nikakva dusa, ni pakao, vec podzemni svet ili grob, i licna zamenica "MENE"

3. A kad se rastavljaše s dušom te umiraše, nazva ga Venonija; ali mu otac nadede ime Venijamin.
I umre Rahilja, i pogreboše je na putu koji ide u Efratu, a to je Vitlejem.
I metnu Jakov spomenik na grob njen. To je spomenik na grobu Rahiljinom do današnjeg dana.

1. Mojsijeva, glava 35

ODGOVOR:

Da vidimo drugi prevod:

Bible in Basic English (BBE):

18 And in the hour when her life went from her (for death came to her), she gave the child the name Ben-oni: but his father gave him the name of Benjamin.

Ovde vidimo da tekst kaze "KAD ZIVOT ODLAZASE OD NJE TE UMIRASE" ili "KAD SE RASTAVLJASE SA ZIVOTOM TE UMIRASE"
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Psalam 16,9-10


Stog` mi se raduje srce i kliče duša, i tijelo mi spokojno počiva.

Jer mi nećeš ostavit` dušu u Podzemlju ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda.

Jeruzalemska Biblija


Tomu se raduje srce moje i veseli se duh moj; i bol će moja počivati u sigurnosti.

Jer ti ne predaješ duše moje podzemnom svijetu; ne daš da Svetac tvoj truleža ugleda.

Ivan Šarić


Isto tako se moje srce veseli, moja duša kliče i moje tijelo ostaje u sigurnosti,

jer ti me ne prepuštaš paklu, ti ne puštaš svog vjernika vidjeti jamu.

Tomislav Dretar


Toga radi raduje se srce moje, i veseli se jezik moj, još će se i tijelo moje smiriti u uzdanju;

Jer nećeš ostaviti duše moje u paklu, niti ćeš dati da svetac tvoj vidi truhlost.

Daničić-Karadžić
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Psalam 16,9-10


Stog` mi se raduje srce i kliče duša, i tijelo mi spokojno počiva.

Jer mi nećeš ostavit` dušu u Podzemlju ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda.

Jeruzalemska Biblija

Tomu se raduje srce moje i veseli se duh moj; i bol će moja počivati u sigurnosti.

Jer ti ne predaješ duše moje podzemnom svijetu; ne daš da Svetac tvoj truleža ugleda.

Ivan Šarić


Isto tako se moje srce veseli, moja duša kliče i moje tijelo ostaje u sigurnosti,

jer ti me ne prepuštaš paklu, ti ne puštaš svog vjernika vidjeti jamu.

Tomislav Dretar


Toga radi raduje se srce moje, i veseli se jezik moj, još će se i tijelo moje smiriti u uzdanju;

Jer nećeš ostaviti duše moje u paklu, niti ćeš dati da svetac tvoj vidi truhlost.

Daničić-Karadžić

Ovi prevodi su upravo potvrda da ne postoji nikakva besmrtna dusa, vec grob u koji covek odlazi da tamo istrune.

Dusa kao pandan zivotu u telu, duh kao unutrasnji deo emocija, ushicenosti, radosti, itd.

Nikako nekakva bestelesna tvar van tela, i nikakav pakao.

Konfuzija je u razlicitim prevodima, i cak kontradikcije.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
ti. Ja ne znam da li je normalno da se jedan Hriscanin ovako ponasa.

MIre u kontradikciji sam sa sobom.

MIRE----Covek se nalazi u blizini Bozjoj. On je Duh, nemoze da govori , da hoda , da radi , da ista cini, jer nema telo, moze samo da oseca..

Rekao sam da ne pricaju i ne pricaju, nisi oborio tvojom filozofijom...



A onda isti Mire navodi da mrtvi viču pred oltarom, a ovamo ne mogu da govore.

MIRE---Imas i u otkrivenju da se umrli mole Bogu pred oltarom pa to alegorizujete...

A u Otkrivenju stoje da VIČU, dakle mogu da govore, a Mire navodi pre toga da ne mogu da govore.



Dakle Mire je u kontradikciji sa Sv. Jovanom Šangajskim I SA Justinom Ćelijskim

-- Умрли друг јавио се другу да би га уверио у загробни живот

----Умрли пријатељ јавно се пријатељу и захвалио му на његовим доброчинствима

---Умрли посилни јавио се своме бившем командиру и најавио му скору смрт

----Душе умрлих интервенишу код митрополита да не казни свештеника који се моли за њих




Iz knjige Jovana Šangajskog „Život posle smrti“

ДУША

Дух Самуила говори Саулу:

Justin Ćelijski
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top