Доступан је Сербиан 2015 КДЕ

Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
@radioizinata KDE se kod mene pokazao jako loše, iako imam dobar komp, tj. sasvim pristojnu konfiguraciju. Znači, bio sam veliki fan KDE-a, ali ga sada više ne koristim, jer troši brate nenormalno puno resursa!

Počeo sam da koristim Xfce, jer je lagano okruženje, i prilagodljivo svačijem ukusu... I, mogu ti reći, vrlo sam zadovoljan.

:)
Шта знам, користим гном шел на стоном рачунару и КДЕ 5 (плазму) на преносном рачунару оба су на Дебиан тестиг складиштима (тј сада на Дебиан 9 складиштима) и на оба је заузеће РАМ меморије огромна у односу на РОСА линукс на ком је такође КДЕ 5 (на оба рачунара је инсталиран и РОСА Линукс са КДЕ 5 окружењем.
То ће рећи да није баш ни у питању само радно окружење већ пре до подешавања система. Очекивано је да оперативни систем у тест фази неће бити "утегнут" тј може доћи и до расипања ресурса...
Иначе, сада сам на стоном рачунару РОСА линукс надоградио на верзију Р9 и за сада је тек незнатно повећао потрошњу РАМ меморије у односу на Претходну верзију а по верзијама пакета који се користе је у рангу са Дебиан тестинг граном.
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
4.536
Сербиан 2019 КДЕ

19dvd.png


Kod:
https://www.debian-srbija.iz.rs/2019/01/2019-kde.html
 
Učlanjen(a)
09.12.2012
Poruka
105
115702после Сербиан 2019 надоградња на дебиан 10 бустер...није тешко
 
Učlanjen(a)
25.12.2020
Poruka
129
Може ли мало детаљније, који све програми долазе преинсталирани, први кораци након инсталирања? Ко стоји иза читавог пројекта? Зашто баш тај дистро?
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Може ли мало детаљније, који све програми долазе преинсталирани, први кораци након инсталирања? Ко стоји...

Iznad imaš puno linkova na kojima možeš naći dosta informacija od samih autora.
Generalni link:

Kod:
https://www.debian-srbija.iz.rs/p/serbian.html
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Занимљиво да је пројекат Сербиан Линукс и даље жив и да се редовно обнављају верзије те је тренутно последња верзија Сербиан 2023...
Kod:
Сербиан ГНУ/Линукс је оперативни систем на српском језику који долази са комплетом програма
предвиђеним за општу употребу. Намењен је свим корисницима који желе да имају оперативни систем на
српском језику. Намењен је и као избор за садашње кориснике власничких оперативних система. Такође,
постоје и корисници који не умеју све сами да подесе и који су до сада користили дистрибуције које важе
као више пријатељске за употребу. Као основа се користи Debian у својој стабилној и тестинг верзији,
са KDE графичким окружењем. За обликовање дистрибуције, поред Debian складишта, за извор софтвера
употребљена је и сопствена ризница, као и неколико независних пакета.

Актуелна едиција носи бројчану ознаку 2023, а у нашој историји издања може се видети како су изгледале
претходне верзије. Сербиан долази подешен на ћириличну опцију, а кроз системске поставке може бити одабрана
и латиница, као и ијекавица за обе варијанте. Поред уобичајених програма који долазе уз КДЕ графичко окружење,
корисници ће добити и колекцију програма који ће им омогућити квалитетно извршавање постављених задатака.
Сви преинсталирани програми су преведени на српски језик, а њихов избор изгледа овако:

-  Dolphin и KFind за управљање и претрагу фајлова
-  Synaptic и DEBiTool за управљање и инсталацију пакета
-  Графички програми GIMP, Gwenview, Skanlite, KColorChooser
-  Канцеларија: LibreOffice, KOрganizer, Okular, Kwrite, Kate
-  Мултимедија:  Clementine, VLC, SMPlayer, K3b, Guvcview, Curlew, VokoscreenNG
-  Интернет: Firefox, KMail, KTorrent, Konversation, qTox IM, QuiteRSS
-  Алати: Konsole, Ark, Klipper, Sweeper, Kcalc, ISO Image Writer, Kup-backup

Више података:
Kod:
https://www.debian-srbija.iz.rs/p/serbian.html
 
Natrag
Top