Dell M4500 se redovito gasi zašto ???

Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Kao što sam i naveo u prethodnom postu BIOS-i verzije od A13 do A15 su najstabilniji, možeš instalirati i A15, kompatibilan je sa win 10, oni su naveli podršku za starije sisteme, jer kada je proizveden laptop 2012. god. nije postojao Win 10 niti verzija kernela iznad 7.xxx, mada to i nema veze sa ažuriranjem BIOS-a.
BIOS je najsigurnije da ažuriraš iz BIOS-a sa fleša, jer u BIOS-u ti se neće desiti da se ugasi tokom ažuriranja, što može dovesti do potpunog prekida rada ako se isključi u toku ažuriranja.
Ne znam koliko dugo je kod tebe, i da li ti je prodavac dao bilo kakvu radnu garanciju za njega da te uveri u ispravnost (barem 15 dana), ja bih mu vratio laptop, mislim, koja je svrha da ti popravljaš laptop koji si kupio uz njegovu izjavu da je potpuno ispravan i da nema nikakvih anomalija u toku rada.
Eto, ti već napisao i šta si uradio, a ja baš sada pišem poruku...u svakom slučaju nemaš više šta da izgubiš (već si dao 170 evra), ja bih ga vratio ako se posle flešovanja i promeni svih podešavanja i dalje bude isključivao.
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Hvala na podršci i savetima,
Prodavac neće da čuje o vraćanju laptopa, a isti se počeo gasiti nakon 3 dana... zato i pokušavam da nađem rešenje i uzrok gašenja laptopa...
Nadam se da će nešto od ovih radnji koje sam po preporukama napravio rešiti problem... ostaje da vidimo do sutra..... odnosno do vremena kada se ugasi ili se ne ugasi :)

PS
Ažurirao sam na verziju A16, nadam se da to nije problem .. da ne vraćam na A15 !?
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
I još nešto, ako se isključi noćas, onda ga ostavi da radi u BIOS-u sutra preko noći da vidiš hoće li se isključiti, tada ne bi smeo da se isključi.
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Laptop do sada radi i nije se ugasio 24 i vise sati ... citavo vreme je bio ukljucen YT..
sada ga gasim i ponovo ukljucujem i ostavljam da radi bez pokrenute aplikacije.. do sutra ujutro ...
nadam se da je neka od proslih radnji urodila plodom ( update BIOS-a, podesavanje PowerManagement-a,
nova CMOS baterija...)
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Pa dobro, ali ne mora da znači, može da se isključi i posle 5 dana, može biti da je ažuriranje bios-a rešilo problem, videćeš i sam uostalom.
Nadam se da si rešio problem;)
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
I dalje bez medalje ... vracamo se na pocetak

Jutros sam ga nasao ugasenog , proverom Event Viewera nasao sam da se ugasio u 04.53 h...
e sad tu se pojavljuje EVENT ID = 6008 >>> koji ukazuje na pregrevanje neke od komponenti...., kao i mogucnost da nVidia drajveri prave problem....bar po tekstovima sa raznih foruma, gde se mnogi zale na taj ID 6008 i neocekivano gasenje ..
Danas ispitujem ID 6008

odnosno ostavljam ga samo na BIOS-u po ranijoj preporuci ...
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    377,2 KB · Pregleda: 3
  • 2.png
    2.png
    386,2 KB · Pregleda: 3
  • 3.png
    3.png
    338,7 KB · Pregleda: 3
  • Bata MTB.txt
    6,3 KB · Pregleda: 2
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Meti ga ti napolje na ladovinu da vidiš da li će se ugasiti. Je si li probao da mu staviš ono postolje sa ventilatorima koji doprinose boljem hladjenju laptopova? Šta kaže bios da li ima opciju na koliko se gasi ako temperatura dostigne određenu vrednost? Očigledno je da mu je vruće, zato se gasi, neka od komponenti.
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Problem je pregrijavanje grafike, a to se ne može riješiti nikakvim updateom BIOS-a, drajverima ili podešavanjima.
Temperatura procesora je previsoka, ali to je pre posledica grijanja grafičkog čipa, koji prenosi toplotu na procesor preko hladnjaka koji im je zajednički, nego do samog procesora.
Sad, pitanje je da li je taj grafički čip "duvan" radi dalje preprodaje, što je kod nas nažalost čest slučaj, a možda je potrebno samo detaljno čišćenje laptopa, zamijena termalne paste na procesoru i termalnog jastučeta na grafičkom čipu.
Problem može da bude i do samog hladnjaka ili ventilatora, ali u svakom slučaju moraš otvoriti laptop, pregledati matičnu ploču, sve temeljno očistiti i onda testirati laptop.
Ako imaš priliku da od nekog pozajmiš drugi adapter, možeš i to probati, čisto da eliminišeš i tu stavku.
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Hvala na savetima. ....probacu hladno okruzenje i zamenu paste i " jastučića"

usput da pitam.. kolika je normalna temperatura na procesoru ?
kod ovog laptopa situacija je sledeca:
kad nista nije pokrenuto temp je oko 60C , kad mu pokrenem nekoliko YT klipova i u pozadini jos neki program... temperatura ide do 70 - 72 C i ukljucuje se cooler...

javljam...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Ne može ti niko dati dati tačan podatak kolika je "normalna" temperatura za taj procesor u tom laptopu, sve su to nagađanja i priče rekla - kazala.
Sve zavisi od opterećenja procesora, što je opterećeniji - više će se grijati i to je sva mudrost.
To u svakom slučaju nije ni blizu normalne temperature za procesor u stanju mirovanja, a držanje laptopa u zamrzivaču, pozivi Milanu Tarotu ili popovo čitanje molitve za zdravlje laptopa, prosto nemaju nikakve logike i svakako nisu nikakvo rješenje.
On već ima svoje fabričko hlađenje koje je dizajnirao neko mnogo pametniji i mjerodavniji od svih nas, i treba da radi isto i ljeti i zimi, bez obzira na temperaturu okruženja i slično.
 
Natrag
Top