Dell M4500 se redovito gasi zašto ???

Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Nabavio sam laptop Dell Precision M4500, instalirao Win7 Sp1 64 . Već sledećeg dana se jednostavno ugasio u toku rada .!!
Proverio sam Event Viewer i dobio podatak da je bila kritična greška ...>>
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.
uradio sam sledece po preporuka sa raznih foruma :
- umesto High preformace stavljeno Balanced
- stavljeno Turn Off hard disk >> "never"
- azurirani svi drajveri
- iskljuceno sleep i hiberbate
pri max opterecenju temp ne prelazi 70 C .

Gašenje se nastavilo i sledećih dana, obično jednom dnevno, nekad i nakon dva do tri dana...nema pravila...

Specifikacija laptopa
opis DellM4500.png

Neka ideja sta da radim ???
PS
nisam probao promeniti hdd i instalirati novi OS !
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Temperatura je prilicno visoka posebno ako je 66C bez opterecenja. Ne bi bilo lose testirati hard disk, uraditi ponovnu instalaciju drajvera i azurirati iste.

Nasumicno gasenje nije bas lako dijagnostikovati daljinski, tako da je najbolje ici metodom eliminacije. Mozete probati neki linux live distro i opteretite system, lakse je nego reinstalacija sistema.

Meni je ovde najsumnjivija temperatura, i moguce da ako je laptop dugo radio sa ovako visokim temperaturama ima i hardverskih ostecenja (graficka i/ili maticna obicno prve stradaju).
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Isprobao KNOPPIX i MINT sa CD, Mint i Ubuntu sa flash-a ... Laptop je normalno radio i nije bilo gasenja...
Pre 1 sata sam podigao Windows i malo pre se sam ugasio , bio je pokrenut neki film sa streama, temperatura je bila 56C (Speccy) !

Greska se ponavlja svaki puta ista ID 41 ( The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly. )
Jel ima neki nacin da snimim procese koji prethode gasenju, pa da se vidi sta to uzrokuje....

7.png
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    373,7 KB · Pregleda: 10
  • 2.png
    2.png
    409,6 KB · Pregleda: 9
  • 3.png
    3.png
    395,8 KB · Pregleda: 8
  • 4.png
    4.png
    338,1 KB · Pregleda: 7
  • 5.png
    5.png
    411,2 KB · Pregleda: 5
  • 6.png
    6.png
    374,3 KB · Pregleda: 8
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Taj ID41, je samo ident greške da je računar naglo prekinuo sa radom i da je uzrok naglog isključenja prestanak rada sistema, ali u event logu ne možeš videti konkretno šta je uzrok isključenja, to je najverovatnije BSOD, imaš 2 načina da se vidi bug check code.
Prvi je da isključiš Automatsko restartovanje sistema, desni klik na My PC, Properties, Advanced system settings, izaberi tab Advanced, u sledećem prozoru poslednja stavka Startup and Recovery idi na Settings..., pod stavkom System failure, odčekiraj Atomatically restart, potvrdi sa OK, a drugi način je da preuzmeš WhoCrashed odavde https://www.resplendence.com/download/whocrashedSetup.exe i instaliraš, uradiš Analizu i pustiš nam sliku da vidimo šta pravi problem.
Jedan od faktora može da bude temperatura Kao što je već naveo Torgandwarf, ali bi trebalo proveriti sve greške, možda ih bude više, ono što je do sada evidentirano najveći problemi sa BSOD-om nastaju zbog softverske prirode (drajveri, upravljački softver, ostali uobičajeni programi, virusi itd), naravno da i hardver može izazvati BSOD.
Dakle, instaliraj gore navedeni program, ili isključi automatsko restartovanje, kako god, pusti sliku pa da vidimo šta ćemo dalje.
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Hvala na savetima ...

Isključio sam Automatsko restartovanje sistema , kao sto radim na svim instaliranim kompjuterima ...
Ne pojavljuje se BSOD , nego se kompjuter iskljuci trenutno , kao da je nestalo struje.. (baterija laptopa je izvadjena , )
laptop nije trenutno kod mene , pa cu tokom dana poslati analizu ...

Tokom vikenda sam uradio sledece:
ispitao RAM pomocu MEMtest-a i Windows Memory Diagnostic, nije bilo nikakvih gresaka... medjutim

kad sam izvadio jedan modul od 4 gb i pustio zvuk sa laptopa, nakon desetak sekundi doslo je do "krčenja" zvuka ,
izvadio taj modul , stavio drugi od 4gb .. isto nakon desetak sekundi isto zvuk krči ... izobličen, kao da će se restartovati ... tako znam iz iskustva kad zakrči zvučnik, obično se restartuje i sledi BSOD i pad zbog memorije,...

nakon toga vratim oba modula 2x4gb i pokrenem npr.radio screamer.. nema krčenja sve ok ...

skinem hardisk... obrisem sve ...formatiram...500gb... instaliram windows 10 i sve potrebne drajvere... ažuriram ih programom, DRIVER BOOSTER ...sve radi ok i nakon par sati laptop se ugasi ... nakon toga normalno ga startujem nema nikakva greska ...

evo ulazim preko team viewer-a u laptop i instaliram whocrashedSetup.exe ... saljem analizu ..

za sada nema nista .. cekam da se laptop ugasi pa da forimira dump file...
 

Prilozi

  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    235,4 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    15,3 KB · Pregleda: 9
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Čim nema dump file, to znači da nema BSOD-a ili si jednostavno isključio page file (Virtual memory) na sistemskom disku pa zato ne može da formira dump, ali to je već nešto drugo, pretpostavljam da ti je PF uključen ili minimum 400MB koliko je neophodno za Win 10.
Baš sam procunjao malo po netu, ta serija DELL Precision M4500/4600 je definitivno loša, dosta ljudi se žalilo na taj problem i jedino što sam iole kao rešenje našao su 3 stavke, ali ni kod jednog nema BSOD-a.
Prvo, problem sa WIFI karticom, kada je aktivna, isključuje se, kad je na LAN RJ45 normalno radi.
Drugi problem, podešavanja u BIOS-u za Battery Charge Configuration to postavi na Primarily AC use, pošto već ne koristiš bateriju, moguće je da ima neki algoritam koji kroz BIOS prati stanje napajanja.
Treći problem USB uređaji, ako imaš neki priključen, probaj bez njih.
Takođe bi trebalo da ažuriraš BIOS novijom verzijom, A13, 14, 15..., mada su ove najstabilnije, ako već nije na nekim od tih verzija.
Čak je jedan lik sugerisao na zameni CMOS baterije (ako imaš unimer, mora da bude 3V).
Definitivno promašena serija, dosta ljudi je vraćalo te DELL-ove modele, čak su menjali i matične posle svih testiranja, nekima se isključivao uglavnom između 7 do 10 dana korišćenja, uglavnom nema pravila.
I ne moraš se puno truditi da drajveri budu najnoviji, događalo se da stariji drajveri bolje rade i stabilniji su.
Ako imaš volje i želje probaj sve ove opcije, pa javi šta si uradio.
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
- dump file nije iskljucen, podesen je po defaultu na automatic, slika u prilogu

-WiFi kartica je po meni neka neorginalna >> slika u prilogu
( primetio sam da nekad treba po par minuta da se konektuje , sa instaliranim Win 7 SP1, dok je sada sa Win 10 ok )

- Od USB uredjaja je prikljucen samo reciever za wifi misa... ali sam pre neki dan imao slucaj da kad sam prikljucio eksterni hdd, nije se videla 3. particija, na koju sam htio prebaciti podatke pre formatiranja... , na drugom laptopu i na mom desktopu eksterni hdd normalno radi.
Takodje se desilo da se laptop u tom trenutku ugasio

- Nakon nove instalacije (Win10) sa USB uredjajima je bilo sve ok!

- Baterija CR2032 je bila 1.2 V,stara 10 godina , zamenio sam je novom... slika u prilogu

- BIOS jos nisam ažurirao inače vezija je A08, 26.05.2011.g.
usput da pitam koji BIOS da skinem, na ovom sajtu sajtu ima od A011 - A016, kao i da li da vratim Win 7 SP1 64, pošto je on kao podržan za novije BIOS-e >>
Supported Operating Systems

P.S.
imam volje i želje da sve ispitam...
.. inače za laptop je prodavac napomenuo da je 100% ispravan, ispitan i sa odličnom baterijom i jedan od najboljih modela, (btw plaćen je 170 eur).
Hvala na savetima i pomoći,
 

Prilozi

  • 1page file.png
    1page file.png
    58,5 KB · Pregleda: 10
  • 2wifi card.jpg
    2wifi card.jpg
    72,1 KB · Pregleda: 8
  • 3baterija.jpg
    3baterija.jpg
    75,7 KB · Pregleda: 10
  • 4bios ver.png
    4bios ver.png
    67,2 KB · Pregleda: 9
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Radio je do malo pre, bez prestanka i bez gasenja od sinoc i oko 14 h se ugasio, nema dump file.. ista greska 41...

po nekom od uputstava po forumima disable- ovao sam duple drajvere za zvuk i to one koje koristi SMART TV preko Display Porta i preko adaptera na HDMI, jer je nekima to bio razlog restartovanja i BSOD , iako se kd mene ne restartuje niti BSOD nego nagli shut down !!
( bez obzira da li je DP na HDMI uključen ili ne laptop se gasi ...)

Kucanjem komande system information primetio sam greske kod opcije SOUND za drajvere , verovatno zbog toga sto su disable

jos nisam uradio update BIOS-a ... čekam odgovor u vezi koju verziju BIOS-a da skinem i da li ne smeta što je WIN 10 umesto Win 7 kako kažu na sajtu DELL




 

Prilozi

  • Sound drivers.png
    Sound drivers.png
    105,5 KB · Pregleda: 8
  • Sound error.png
    Sound error.png
    279,4 KB · Pregleda: 12
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
436
Pre 2 h sam ažurirao BIOS sa ver. A08 na A16 , (12.05.2017.)
U podešavanjima BIOS-a ,promenjeno u POWER MANAGEMENT:
- Express Charge ... .....stavio na STANDARD,
- ChargerBehavior.......stavio na DISABLED

Zamenjena CMOS baterija potpuno novom ,
Instaliran Win 7 SP1 64 .. na 100% ispravnom novom HDD
podeseni svi drajveri i instaliran samo VLC i Firefox.

Laptop ostavljen da radi preko noći ...
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    396,5 KB · Pregleda: 10
  • 2.png
    2.png
    848,4 KB · Pregleda: 11
  • 5.png
    5.png
    612,8 KB · Pregleda: 10
  • 6.png
    6.png
    630,6 KB · Pregleda: 8
Natrag
Top