Delfini spavaju sa pola mozga
Delfini spavaju sa "pola mozga"
Istraživanje je pokazalo da su se delfini prilagodili vodenoj sredini tako da im naizmenično spava samo jedna polovina mozga.
Ostati u budnom stanju i disati ili umreti spavajući - životni problem koji su delfini rešili razvijajući neverovatan mehanizam prilagodjavanja vodenoj sredini, koji je toj vrsti sisara omogućio da naizmenično spava samo po jedna polovina mozga.
"Kod delfina, disanje je voljno, a ne refleksno kao kod čoveka. Nesvesno stanje usred okeana bilo bi za tu vrstu fatalno", objasnio je Džon Keršo iz centra "Marinlend", nedaleko od francuskog grada Kana na Azurnoj obali, koji se bavi proučavanjem delfina.
Da bi uspeo da "spava, a da pritom ostane budan", delfin "isključuje" jednu moždanu hemisferu, dok druga polovina mozga nastavlja da kontroliše vitalne funkcije, na prvom mestu disanje, naveo je on.
Tokom perioda sna jedne hemisfere, metabolizam se usporava i delfin miruje. Usnule delfine moguće je videti kako plutaju po morskoj površini, sa jednim otvorenim okom i jednim perajem izvan vode. Potom menjaju stranu, "isključuju" drugu polovinu svog mozga i zatvaraju drugo oko.
Budna polovina mozga omogućava zauzimanje idealnog položaja tela radi održavanja na površini vode i radi kontrole otvora za disanje.
"Unilateralan san" delfina ispitivan je i u laboratorijskim uslovima. Istraživači su izmerili spore moždane talase na strani "usnule" hemisfere, i brze talase na drugoj, budnoj hemisferi. Nakon dvadeset minuta, šema se menjala.
Delfini na taj način spavaju oko osam sati dnevno, u etapama koje traju od nekoliko minuta do dva sata.
"Ustvari, ne zna se tačno da li spavaju ili se jednostavno odmaraju, jer čim dodjemo, oni se odmah bude, za razliku od morskih lavova koji teže izlaze iz sna", istakao je Keršo, a preneo AFP.
Nedavno istraživanje, koje su obavili neurobiolozi na Univerzitetu u Kaliforniji (UCLA), pokazalo je da mladi delfi ni tokom prvih nedelja života uopšte ne spavaju.
Majke koje ih neprekidno nadziru, takodje ne spavaju. To otkriće je u suprotnosti sa do sada usvojenim teorijama o snu i razvoju sisara, koji su veliki spavači neposredno po rodjenju.
Potrebno je više meseci da beba delfin uspostavi normalni ritam života svoje vrste, odnosno da počne da spava pet do osam sati dnevno i da njegova iscrpljena majka konačno može malo da se odmori.
Istraživači su pokušali da odgonetnu još jednu misteriju, odnosno da li delfini sanjaju.
Nijedno od istraživanja obavljenih u laboratoriji, uz implantaciju elektroda, nije dalo dokaze da kod delfina postoji takozvana REM faza sna, koja se povezuje sa snovima. Istraživači, medjutim, smatraju da to ne mora da znači da delfini ne sanjaju.
(Tanjug)