Da nema religije...

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Šabat (hebrejski: שבת, shabbāt) je praznik Jahvinog saveza sa Jevrejima. On je sedmi dan u sedmici, dan veselja i odmora. Prema biblijskom izvještaju, Bog je šest dana stvarao svijet, a sedmi se dan odmarao.

У актуелнном светском поретку недеља је последњи дан седмице, други дан викенда, који се налази између суботе и понедељка, а први је дан седмице у неким културама. Сматра се за празник у земљама са хришћанском традицијом, када хришћани најчешће посећују цркву ради заједничке молитве и литургијских обреда.

Subota ili nedelja, nema nikakve razlike MENI. Poenta je u ubijanju onih koji koji rade na taj dan.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Religije ili Vere ce uvek biti dok ima vernih ljudi.
Da je kojim slucajem nema, to ne moze naterati Boga da ukine samoga sebe,

"što neki ne verovaše, šta je za to? Eda će njihovo neverstvo veru Božiju ukinuti.
Bože sačuvaj! Nego Bog neka bude istinit, a covek svaki laza" ( Rimljanima3. 3 - 4 )

Na veri u Boga se zasniva celokupni zemaljski poredak, pravo i etika, kultura i umetnost.
Ona je prisutna u svim sferama zivota, ukinuti je znacilo bi ponistiti sam zivot i njegov smisao, i bit i sustinu coveka kao Bozju tvorevinu.

Jedino u Bogu covekov zivot moze imati smisao.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Da nema religije ljudi bi gledali svoja a ne tuđa posla.
"Jedino u Bogu čovekov život može imati smisla".
A šta ćemo sa onim ljudima koji su živeli pre tog boga. Koga nije bilo briga za, kao na primer indijanci,japanci, bušmani, abordžini.... Život upravo i ima smisla bez Boga. Sa bogom samo teština i sujeta i pravila ne smeš ovo i ne smeš ono. A oni sve mogu i ti gledaš tu nepravdi. Hvala tebi na tom smislu ali meni ga ne treba.

Kažeš neka Bog bude istina a čovek laža. A kako ćemo sa onim ko učini preljubu da se pogubi i on i preljubočnica i ono drugo, telo je hram duha svetoga i ko greši njega će uništiti gospod. A car David poželi učini preljubu ubije njenog muža da sakrije da je trudna i Bog "istina" nikom ništa umreće ti dete. A da vidimo onaj drugi car koji je ubio beše Natuveja ako se ne varam zbog vinograda Alah šalje odma proroka da mu poruči:"Kako su psi lizali Natuvejevu krv tako će i lizati i tvoju" i bi tako. I ti se usuđuješ da kažeš da je Bog istina a ja laža. Zbog njegove istine izgubio je trećinu anđela a plašim se da će još mlogo toga izgubiti sa takvom istinom i dvostrukim standardima.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Religije ili Vere ce uvek biti dok ima vernih ljudi.
Da je kojim slucajem nema, to ne moze naterati Boga da ukine samoga sebe,

"što neki ne verovaše, šta je za to? Eda će njihovo neverstvo veru Božiju ukinuti.
Bože sačuvaj! Nego Bog neka bude istinit, a covek svaki laza" ( Rimljanima3. 3 - 4 )

Na veri u Boga se zasniva celokupni zemaljski poredak, pravo i etika, kultura i umetnost.
Ona je prisutna u svim sferama zivota, ukinuti je znacilo bi ponistiti sam zivot i njegov smisao, i bit i sustinu coveka kao Bozju tvorevinu.

Jedino u Bogu covekov zivot moze imati smisao.

Nisi odgovorio na pitanje, da li ubijas ljude vikendom, one koje rade, ili proizvoljno tumacis bibliju?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog je u starom zavetu trenutacno kaznjavao grehe iz razloga sto je on tada otvoreno vidljivo komunicirao sa ljudima, i oni su otvorenim ocima mogli da gledaju njegovu slavu i cuda koja je cinio, pa prema tome odgovornost tih ljudi je bila utoliko veca.
I ako se Bog otvoreno obracao ljudima i pokazivao im se, oni su opet i pored toga namerno gresili, i to je povlacilo za sobom Bozje osude koje greh sa sobom po prirodi donosi, a greh je u bibliji i u starom i u novom zavetu okarakterisan kao HAMATIJA ANOMIA - greh krsenja Bozjeg moralnog zakona.

U novom zavetu Bog gleda ljude kroz zrtvu Isusa Hrista koju je prineo za ljudske grehe, sto ne znaci da je Bog promenio odnos prema grehu, vec zaklanja lice svoje pred ljudskim bezakonjem sa nadom da ce ljudi otvoriti oci i spoznati svoje stanje, i prihvatiti plan spasenja koji je on stvorio sa ciljem da spasi coveka.

Sledeci biblijski tekstovi govore o ovoj Bozjoj milosti prema nama:

"ZATO STO NEMA ODMAH OSUDE ZA GREH, ZATO KIPTI SRCE LJUDSKO U NJIMA DA CINE ZLO"

"NE DOCNI GOSPOD S OBECANJEM KAO STO NEKI MISLE DA DOCNI, NEGO NAS TRPI, JER NECE DA KO POGINE, NEGO DA SVI DODJU U POKAJANJE" ( 2 Petrova 3. 9 )
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
A sto na jednostavno pitanje toliko komplikujes pokusavajuci da opravdas bibliju?
Skrivas cinjenicu da ne poštujes bibliju onako kako je napisana, vec je proizvoljno tumacis?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A sto na jednostavno pitanje toliko komplikujes pokusavajuci da opravdas bibliju?
Skrivas cinjenicu da ne poštujes bibliju onako kako je napisana, vec je proizvoljno tumacis?

Ne znam o kakvom skrivanju govoris.
Ja bibliju sagledavam u kontekstu, jer biblija samu sebe tumaci, njoj ne treba spoljasnje vanbiblijsko tumacenje, a kontekst onoga sto sam naveo je taj ( ponavljam ): da je Bog u starom zavetu trenutacno kaznjavao grehe iz razloga sto je on tada otvoreno vidljivo komunicirao sa ljudima, i oni su otvorenim ocima mogli da gledaju njegovu slavu i cuda koja je cinio, pa prema tome odgovornost tih ljudi je bila utoliko veca.
I ako se Bog otvoreno obracao ljudima i pokazivao im se, oni su opet i pored toga namerno gresili, i to je povlacilo za sobom Bozje osude koje greh sa sobom po prirodi donosi, a greh je u bibliji i u starom i u novom zavetu okarakterisan kao HAMATIJA ANOMIA - greh krsenja Bozjeg moralnog zakona.

Sledeci biblijski navodi predstavljaju dokaz, a ima i drugih tekstova koji takodje ovo potvrdjuju.

"И Господ Бог отаца њихових слаше к њима зарана једнако гласнике своје, јер му беше жао народа Његовог и стана Његовог.
А они се ругаху гласницима Божјим, и не мараху за речи Његове, и смејаху се пророцима Његовим, докле се не распали гнев Господњи на народ Његов, те не би лека" ( 2 knjiga dnevnika 36. 15 - 16 )

"Onoga dana podigoh im ruku svoju da cu ih odvesti iz zemlje Misirske u zemlju koju sam pronasao za njih, gdje tece mlijeko i med, koja je dika svijem zemljama.
I rekoh im: odbacite svaki gadove ispred svojih ociju, i nemojte se skvrniti o gadne bogove Misirske, ja sam Gospod Bog vas.
Ali se odvrgose od mene, i ne htjese me poslusati, nijedan ih ne odbaci gadova ispred ociju svojih, i gadnijeh bogova Misirskih ne ostavise; zato rekoh da cu izliti jarost svoju na njih da izvrsim gnjev svoj na njima usred zemlje Misirske.
Ali imena svojega radi, da se ne oskvrni pred onijem narodima medju kojima bijahu, pred kojima im se pokazah, ucinih da ih izvedem iz zemlje Misirske.
I izvedoh ih iz zemlje Misirske, i dovedoh ih u pustinju.
I dadoh im uredbe svoje, i objavih im zakone svoje, koje ko vrsi ziv ce biti kroz njih.
I subote svoje dadoh im da su znak izmedju mene i njih da bi znali da sam ja Gospod koji ih posvecujem.
Ali se odvrze od mene dom Izrailjev u pustinji; ne hodise po mojim uredbama, i zakone moje odbacise, koje ko vrsi zivi kroz njih, i subote moje grdno oskvrnise; zato rekoh da cu izliti gnjev svoj na njih u pustinji da ih istrijebim.
Ali ucinih imena svojega radi da se ne oskvrni pred narodima pred kojima ih izvedoh.
I ja im jos podigoh ruku svoju u pustinji da ih necu odvesti u zemlju koju im dadoh, gdje tece mlijeko i med, koja je dika svijem zemljama;
Jer odbacise moje zakone i po uredbama mojim ne hodise, i subote moje oskvrnise, jer srce njihovo idjase za gadnijem bogovima njihovijem.
Ali ih pozali oko moje, te ih ne istrijebih, i ne zatrh ih u pustinji.
Nego rekoh sinovima njihovijem u pustinji: ne idite po uredbama otaca svojih i ne drzite njihovijeh zakona, i ne skvrnite se gadnijem bogovima njihovijem.
Ja sam Gospod Bog vas, po mojim uredbama hodite, i moje zakone drzite i izvrsujte;
I subote moje svetkujte da su znak izmedju mene i vas, da znate da sam ja Gospod Bog vas.
Ali se odvrgose od mene i sinovi, ne hodise po mojim uredbama, i zakona mojih ne drzase da ih izvrsuju, koje ko vrsi zivi kroz njih; subote moje oskvrnise; zato rekoh da cu izliti jarost svoju na njih i navrsiti gnjev svoj na njima u pustinji.
Ali povratih ruku svoju i ucinih imena svojega radi da se ne oskvrni pred narodima pred kojima ih izvedoh.
I ja im jos podigoh ruku svoju u pustinji da cu ih rasijati po narodima i razasuti po zemljama.
Jer zakona mojih ne izvrsivase i uredbe moje odbacise i subote moje oskvrnise, i oci im gledahu za gadnijem bogovima otaca njihovijeh.
Zato im i ja dadoh uredbe ne dobre i zakone kroz koje nece zivjeti.
I oskvrnih ih darovima njihovijem sto propustahu kroz oganj sve sto otvori matericu, da ih potrem, da poznadu da sam ja Gospod.
Zato govori domu Izrailjevu, sine covjecji, i kazi im: ovako veli Gospod Gospod: jos me i ovijem ruzise oci vasi cineci mi bezakonje" ( knjiga proroka Jezekilja 20 poglavlje )
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Znaci izlaz iz svake situacije gde se nadjes sa logickim pitanjem je:

citiraj tekstove koji nemaju nikakve veze, niko ih nece citati, smorice se, i slucaj zakljucen?

Ponovo te pitam, bog u bibliji, DAJE SAVET TEBI KOJI CITAS BIBLIJU, da ubijas sve koji rade subotom. Nije on taj koji ubija, vec ti koji citas to kao vernik moras da radis.
Znaci, shvaticu tvoj odgovor kao da, ne ubijam ljude subotom. To sam i mislio. Tumacis bibliju proizvoljno.

To sto ti imas neku ideju da biblija cita samu sebe i tumaci samu sebe je ko da si rekao da ne moras da gledas TV sou na televiziji, on ce vec sam sebe da odgleda, pa ce nekako telepatski da ti prenese sve u pravom kontekstu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne znam o kakvom Bozjem savetu govoris.
Ja sam ti odgovorio zasto je Bog sprovodio sud nad bezboznicima u starom zavetu i kaznjavao prekrsaj moralnog zakona.

Kroz istoriju je Rimkatolicka crkva uzela za pravo da ubija u ime Bozje sve one koji nisu prihvatali zvanicne dogme crkve.
Ali to je istorija jedne crkve i nema veze sa Bogom i Hriscanstvom, koje se u novom zavetu propoveda ljubavlju.
 
Natrag
Top