Da li verujete IMDB ocenama filmova

Član
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruka
19
Pre dovlacenja ili gledanja filmova obavezno pogledam kako su ocenjeni na IMDB-u. Nekada se ocena poklopi sa mojim ukusom, a nekada ne. Zanima me na koji nacin Vi odabirate filmove i da li Vam IMDB pomaze u tome ili ne ?
Naveo bih za pocetak tri filma koje mnogi nisu gledali, a na IMDB su visoko ocenjeni i stvarno su odlicni, prema mom ukusu: K-Pax, Taken 2008 i npr. Clerks. Ako ste pogledali neke od ovih filmova voleo bih da "cujem" Vas komentar.
Pozdrav svima !
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
IMDb nema jasno utvrđen princip ocenjivanja filmova.Zato se i može desiti da sasvim pristojni (nekomercijalni) filmovi jedva dođu do šestice,a holivudski visokobudžetni otpad (koji se tog trenutka vrti po njihovim bioskopima) ´ladno sedi na sedmici-osmici.Jedan pogled na njihovu TOP-100 listu govori sve i upućuje iole mislećeg i filmofilski orijentisanog čoveka da ih ne tretira previše ozbiljno,do kao sajt više informativne,no vrednosne orijentacije.
Što se tri filma koja si naveo tiče (gledao sam ih sve,2 imam i u svojoj kolekciji), moj ukus je takav da si ih naveo uzlaznim redosledom,tj. Prodavci su najbolji (,a potom se Silent Bob prodao k´o najgora kurva...).
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
IMDB mi služi samo kao informativno sredstvo kad pravim neke sopstvene kolekcije (da saznam koje je sve filmove neki reditelj snimio da bi kasnije mogao da nađem ono što mi nedostaje, npr), ili kad hoću da proverim radnju nekog filma kad nisam siguran u naslov. U te i slične svrhe može da posluži jer zaista nema šta nema na tom sajtu.
Što se tiče ocenjivanja, IMDB nije ni merodavan ni stručan sajt. Za takve stvari postoji filmska kritika kojoj ću svakako više verovati nego ocenama na IMDB. Ocene na sajtu se daju prema glasovima posetilaca sajta. Ako postoji lošiji način za ocenjivanje filma, neka mi neko slobodno otvori oči. Današnja filmska industrija se zasniva na oblikovanju ukusa od strane Holivuda, on postaje jedino merilo i samo je holivudski film u stanju da širom sveta skupi milione gledalaca u bioskope. To naravno ne uspeva na osnovu realnog kvaliteta, već onog usko shvaćenog kvaliteta koji se odnosi na standarde koje je nametnuo sam Holivud. U odnosu na to da li je zadovoljio ili ne te standarde, film je uspešan ili nije. E sad, kako veći deo sveta i ne zna nizašta drugo sem američke A produkcije, normalno je da će ukus graditi samo u tim okvirima i po tim standardima. Ali, na svetu postoji i B produkcija, nezavisna produkcija, koprodukcija, niz nacionalnih produkcija (posebno evropskih i azijskih) i drugih proizvođača filmova i po komercijalnom uspehu ne ostvaruju ni 5% onoga što ostvari američki film, ali su meni po kvalitetu neuporedivo bolji. Naravno, bitno je to "komercijalno", to je jedino merilo danas. U svakom slučaju, ukus je dirigovan i ukalupljen, pa će samim tim 100000000 ljudi reći da je neki film dobar, odličan, wow, ili da je sra.e. Kad 100000000 ljudi tako kaže, meni je to najbolji znak da je ustvari upravo suprotno. Zato ne verujem IMDB-ju.
 
Član
Učlanjen(a)
21.02.2010
Poruka
11
Ja obavezno pogledam ocenu na IMDB pre nego što nabavim film, s tim da pravim izuzetak kada su u pitanju visokobudžetni filmovi. Uglavnom i gledam filmove koji imaju do 1000-1500 glasova, nekada ni stotinu, i mislim da njih uglavnom gledaju pravi ljubitelji filma, koji znaju da prepoznaju kvalitet. Uglavnom su to manje poznati ili nepoznati filmovi široj javnosti, tako da verujem da oni koji su ih odgledali su stručni za pravu ocenu. U oko 70-80% slučajeva moja ocena se poklapa sa ocenom na IMDB-u.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
80
Uglavnom su ocene realne prema vrednosti filmova ali ipak ponegde ima i odstupanja tako da na prvom mestu verujem svom sopstvenom utisku.
Ako ste samo čuli za neki film, ocena sa IMD-a verovatno može da vam bar nešto znači ako ste neodlučni da li taj film treba odgledati. ;)
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
9
ma to uglavnom ocenjuju glupi amerikanci,nas mozak se totalno razlikuje od njihovog,tako da samo verujem preporukama prijatelja,a i naravno svom instinktu;)
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Uglavnom nemaju veze sa istinom,filmovi po mom ukusu obicno imaju ocenu 4-5,tako da vise i ne gledam...
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
199
Postoje filmovi koji imaju ocenu 5.5 a da su super, a postoje i filmovi sa ocenom 8 a da mi se ne svidjaju. Ali sve u svemu pre nego sto skinem film ja prvo pogledam na IMDB ko glumi i kakve su ocene
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2009
Poruka
76
Svako ima svoje misljenje tako da mislim da njohova ocena uopste ne vredi =S
 

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Tacno tako baraba, ali dzaba, neku ocenu moraju dati pa nekad pogode nekad ne ;)
 
Natrag
Top