Šta je novo?
SerbianForum

Dobrodošli na SerbianForum.org, mjesto na kojem možete pronaći apsolutno sve, mjesto druženja i odlične zabave!

Da li nauka može da pruži odgovore na filozofska pitanja?

• Začetnik teme markosNS
  • Datum pokretanja
markosNS

markosNS

Član
Dakle jasno je pitanje, gotovo da je večno, zanima me vaše mišljenje?

Da li nauka može da pruži odgovore na filozofska pitanja?

R

rollmilan

Član
Nauka može pomoći filozofiji u određivanju i spoznaji filozofskih pitanja ali ne može dati krajnje odgovore. Uostalom to ne može dati ni filozofija, jedina je razlika što je filozofija toga svesna a nauka uvek iznova gaji (lažni) optimizam.

sendi

sendi

LEGEND
Logika je jedna od grana filozofije dok se nauka,uglavnom,zasniva na cinjenicama i brojkama.
Ono sto smatram da im je zajednicko je traganje za istinom.
Hegel je govorio o filozofiji kao nauci,pa,Roll,ako te ne mrzi,"gde ja stadoh ti produzi"... :)

R

rollmilan

Član
Osim Hegela bilo je drugih filozofa i naučnika, (pozitivisti, kasnije marksisti) koji su verovali da će nauka zameniti filozofiju , međutim to se nije dogodilo. Postoje pitanja koja su večna i takva će ostati. Ima jedna stvar koja bi za razliku od religije trebala da je zajednička i za filozofiju, nauku i umetnost. Međutim to se nekada ne dešava, pa se sve tri pretvore u ideologiju i dogmu - a ta zajednička stvar se zove sumlja.

Poslednja izmena:
Jurivaka

Jurivaka

MODERATOR
Mislim da nauka ne može dati odgovore na svu upitanost filozofije. Kažem svu upitanost, jer na neka filozofska pitanja nauka može i dala je odgovore. Za razliku od nauke, filozovija se ne bavi egzaktinim, nego, uglavnom, metafizičkim pitanjima i tu je taj veliki raskorak između filozofije i nauke.
Recimo, "Panta rei" - izraz koji se pripisuje Heraklitu, a koji znači: sve teče, sve se mijenja, nauka je dokazala.

markosNS

markosNS

Član
Da li se egzaktno i metafizičko ukrštaju ili je jasna granica? Jednostavno ne mogu da se setim ničega toliko "opipljivog" između nauke i filozofije. Ničega što se podudara.

P

PONJAVICA

Član
наука/филозофија

не, наука не може да пружи одговоре на философска питања!

sendi

sendi

LEGEND
Da li se egzaktno i metafizičko ukrštaju ili je jasna granica? Jednostavno ne mogu da se setim ničega toliko "opipljivog" između nauke i filozofije. Ničega što se podudara.
Podudara se traganje za istinom (ponavljam se wacko2)
Recimo,pitanje kako je nauka moguca nije naucno vec filozofsko pitanje koje,verovatno,naucnici nece ni postaviti sebi.Takodje,nece dovesti u pitanje sta je,ustvari,nauka.Tu i nastaje neka veza izmedju filozofije i nauke jer naucnik ne moze izbeci filozofski razgovor kada se pita o pretpostavkama nauke kojom se bavi.Mislim da je zato tu filozofija bitna jer nauka o nauci ne postoji...

P

Princess Magi

Član
Podudara se traganje za istinom (ponavljam se wacko2)
Recimo,pitanje kako je nauka moguca nije naucno vec filozofsko pitanje koje,verovatno,naucnici nece ni postaviti sebi.Takodje,nece dovesti u pitanje sta je,ustvari,nauka.Tu i nastaje neka veza izmedju filozofije i nauke jer naucnik ne moze izbeci filozofski razgovor kada se pita o pretpostavkama nauke kojom se bavi.Mislim da je zato tu filozofija bitna jer nauka o nauci ne postoji...
da u potpunosti se slazem sa tobom tj imam isto to misljenje vezano za filozofiju i nauku.

atanas5

atanas5

Član
Mislim da nauka ne može dati odgovore na svu upitanost filozofije. Kažem svu upitanost, jer na neka filozofska pitanja nauka može i dala je odgovore. Za razliku od nauke, filozovija se ne bavi egzaktinim, nego, uglavnom, metafizičkim pitanjima i tu je taj veliki raskorak između filozofije i nauke.
Recimo, "Panta rei" - izraz koji se pripisuje Heraklitu, a koji znači: sve teče, sve se mijenja, nauka je dokazala.
Na filozofiji je da postavlja pitanja a na nauci da ih resava. Dali ce nauka dati odgovor zavisi od samog pitanja. Metafizika i naucni proces se ne podudaraju ni u jednoj tacki.

Nauka istinu moze izracunati dok se filozofija uvek koleba.

Ukoliko se dovoljan broj naucnika slozi i nekim eksperimentom dokaze da sam ja BOG nauka ce tu cinjenicu uzeti kao nesumnjivu:beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach: