Da li je ponos vrlina ili mana?

Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Ponos je i vrlina i mana ako ga imate u prevelikim kolicinama ili nemate uopste.Sve ekstremno je bas tako ekstremno,previse ponosa steti jer se covek pretvori u nedodirljivog i prepunog sebe.Covek bez ponosa je nista..jedna velika nula.U svemu treba biti umeren,tako i sa ponosom njega treba imati samo dovoljno, ni gram vise ni gram manje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ponos je i vrlina i mana ako ga imate u prevelikim kolicinama ili nemate uopste.Sve ekstremno je bas tako ekstremno,previse ponosa steti jer se covek pretvori u nedodirljivog i prepunog sebe.Covek bez ponosa je nista..jedna velika nula.U svemu treba biti umeren,tako i sa ponosom njega treba imati samo dovoljno, ni gram vise ni gram manje.
Kako se to može izmjeriti..., mislim ti grami? Teško da može ikako. Na pitanje: više ili manje ponosa, uvijek bih odgovorio: više. Čovjek bez ponosa je krpa. Čovjek sa ponosom je najčešće i pošten i čovječan, jer njegov ponos ga podjednako štiti i od poniženja i od eventualnog nepoštenja prema drugim ljudima.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Kako se to može izmjeriti..., mislim ti grami? Teško da može ikako. Na pitanje: više ili manje ponosa, uvijek bih odgovorio: više. Čovjek bez ponosa je krpa. Čovjek sa ponosom je najčešće i pošten i čovječan, jer njegov ponos ga podjednako štiti i od poniženja i od eventualnog nepoštenja prema drugim ljudima.
Merenje u gramima je samo figurativan izraz a mislim da to zavisi od situacije u kojoj taj ponos treba upotrebiti ili zanemariti a da posluzi svrsi,da od njega imas vise koristi nego stete.
Previse ponosan covek je vrlo ogranicen i nikada ne bi popustio makar mu se mnoge stvari obile o glavu.Mnogo puta sam cula da neko kaze..zao mi je zbog propustene prilike ehh ja i moj ponos a trebao sam ga imati manje sad bih dosao do cilja.A cilj je bitan zar ne?
Opet kazem da i covek bez ponosa nema dostojanstvo i treba da zna kad manjak ponosa prelazi u ponizenje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Merenje u gramima je samo figurativan izraz a mislim da to zavisi od situacije u kojoj taj ponos treba upotrebiti ili zanemariti a da posluzi svrsi,da od njega imas vise koristi nego stete.
Previse ponosan covek je vrlo ogranicen i nikada ne bi popustio makar mu se mnoge stvari obile o glavu.Mnogo puta sam cula da neko kaze..zao mi je zbog propustene prilike ehh ja i moj ponos a trebao sam ga imati manje sad bih dosao do cilja.A cilj je bitan zar ne?
Opet kazem da i covek bez ponosa nema dostojanstvo i treba da zna kad manjak ponosa prelazi u ponizenje.
Pa, oko svega bi se "mogli dogovoriti" izuzev tvoje konstatacije da je ponosan čovjek ograničen. Ponos ne ograničava čovjekov intelekt, niti negativo utiče na njegov razum.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Pa, oko svega bi se "mogli dogovoriti" izuzev tvoje konstatacije da je ponosan čovjek ograničen. Ponos ne ograničava čovjekov intelekt, niti negativo utiče na njegov razum.
Naravno da je ogranicen kad nema kompromisa,utice na razum ako nekome ponos ne dozvoljava odredjene radnje jer taj neko misli da mu je to ispod casti,to vec prelazi u aroganciju.Nisam mislila na intelekt tu si u pravu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Naravno da je ogranicen kad nema kompromisa,utice na razum ako nekome ponos ne dozvoljava odredjene radnje jer taj neko misli da mu je to ispod casti,to vec prelazi u aroganciju.Nisam mislila na intelekt tu si u pravu.
Ne znam šta ti podrazumijevaš pod ograničenošću? A ne znam ni šta podrazumijevaš pod ponosom? Biti ponosan, ne znači ne znati i ne htjeti praviti kompromise. Imam utisak da ti ponosnog čovjeka zamišljaš kao nekoga ko kroz poluotvorene očne kapke posmatra svijet oko sebe, odbija svaku ponudu kao što odbija dimove iz cigarete i pljucka na sve! Nisu to osobine ponosnog čovjeka. Takođe, arogancija nema veze sa ponosom. Ima, ukoliko ponos preraste u patološku gordost, ali, ovdje nije riječ o tome, nego o ponosu kao vrlini.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Opet se vracamo na pocetak,ponos jeste vrlina to sam i rekla ali samo ako se u njemu ne preteruje.
Previse ponosan covek je na primer:
Onaj ko zna da je pogresio a nikada se ne bi izvinio jer mu ponos to ne dozvoljava(zasto da to uradim ja prvi)
Neko ko nece da se javi nekom jer je taj neko mladji od njega (taj primer sam cula milion puta)..jer ja sam previse ponosan da to uradim (cekacu da to on uradi prvi)
Previse ponosan covek nikada nece pruziti ruku pomirenja bez obzira ko je kriv za svadju (bar nece prvi to uraditi)
Mozda previse ponosa znaci onome ko se tako oseca ali nikako nije dobro za druge u njegovoj blizini,ipak mislim da su takvi ljudi retkost i jako jako usamljeni.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Opet se vracamo na pocetak,ponos jeste vrlina to sam i rekla ali samo ako se u njemu ne preteruje.
Ništa, baš ništa, ne valja ako se u tome pretjeruje. Čak ni jelo. Dakle, ne govrimo o ekstremima.
Previse ponosan covek je na primer:
Onaj ko zna da je pogresio a nikada se ne bi izvinio jer mu ponos to ne dozvoljava(zasto da to uradim ja prvi)
Da li je ovdje u pitanju ponos? Prije bih rekao obična tvrdoglavost i suženo poimanje korektnosti, pravednosti i poštenja. Već sam rekao, ponosan čovjek je obično i pošten čovjek. Takvom čovjeku nije teško priznati svoju grešku. On time ne derogira svoj ponos, naprotiv.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Da li je ovdje u pitanju ponos? Prije bih rekao obična tvrdoglavost i suženo poimanje korektnosti, pravednosti i poštenja. Već sam rekao, ponosan čovjek je obično i pošten čovjek. Takvom čovjeku nije teško priznati svoju grešku. On time ne derogira svoj ponos, naprotiv.[/QUOTE]
Potpuno se slazem sa tobom.:)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ima, ukoliko ponos preraste u patološku gordost, ali, ovdje nije riječ o tome, nego o ponosu kao vrlini

Imas li nekad utisak da i onaj nas ponos,koji ne prelazi u aroganciju,dakle onaj ponos koji svi mi u nekoj meri imamo u sebi,moze da ispadne,u nekim situacijama kao kamen spoticanja?Da nekad nismo svesni da preterujemo u svom ponosu i tako nesvesno propustimo nesto pozitivno?
I dotakli ste se tvrdoglavosti...Pa,da ne otvaram drugu temu...Da li si,naravno,volela bih da cujem i misljenje ostalih,bio u situaciji kada se ta tvrdoglavost isplatila?Verujem da jeste,ja jesam,pa mislim da ni tvrdoglavost ne mora nuzno biti mana.
 
Natrag
Top