Da li je Bog imao dobre namjere prema čovjeku - svome stvorenju?

Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246




Kao dio sličnosti s Bogom, Adam je imao sposobnost donošenja slobodnih odluka. Premda mu je bila dana pravedna narav, Adam je posumnjao u Boga i time "pokvario" Božju sliku u sebi, i tako oštećenu sličnost prenio na svoje potomstvo, uključujući i nas.
Još uvijek nosimo Božju sliku, ali ujedno nosimo ožiljke tog praiskonskog ili istočnog grijeha, a to se o
čituje u ljudskoj sklonosti na grijeh na duševnom, moralnom, društvenom i fizičkom području.

Ali,
čovjek je misterij i još se ne očitova što ćemo biti...

Posumnjao ? Ne bi se reklo da je posumnjao. Adam se svesno odrekao Boga a žena je bila prevarena. 1. Timoteju 2.14. Adam nije bio prevaren mada je to izjavio kao opravdanje da ga je žena prevarila u 1.Timoteju čitamo da nije bio prevaren. Ostaje samo da se svesno odrekao Boga ...zbog čega....zbog žene..... A žena je bila prevarena i to podpuno. Sliku tog odnosa čoveka i žene imamo i danas. Kad uzmemo neki prosek svih muškaraca šta je kod nas na prvom mestu Bog .... ne Bog nego žena . Adam se svesno odrekao Boga zbog žene jer je voleo više nego Boga. Ako nije tako izvoli dokaži da nije tako.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Posumnjao ? Ne bi se reklo da je posumnjao...
Ako nije tako izvoli dokaži da nije tako.

Nemam dokaza za ono sto se dogodilo u Edenskom vrtu. Nitko to od ljudi ne zna, ali svi vide i osjecaju posljedice tog Adamovog grijeha. Tvoj primjer odnosa muskarca i zene je jedna od posljedica u sveopcem neredu i grijehu koje prati covjecanstvo kroz citavu povijest. Obozavanje zene/muskarca /seksa ...nije nisto novo. Obozavanje stvorenja je odvracanje od Boga, ali to nije bio slucaj s Adamom i on se nije odrekao Boga.
Napisano je:

Zmija bijaše lukavija od sve zvjeradi što je stvori Jahve, Bog. Ona reče ženi: "Zar vam je Bog rekao da ne smijete jesti ni s jednog drveta u vrtu?" 2 Žena odgovori zmiji: "Plodove sa stabala u vrtu smijemo jesti. 3 Samo za plod stabla što je nasred vrta rekao je Bog: 'Da ga niste jeli! I ne dirajte u nj, da ne umrete!'" 4 Nato će zmija ženi: "Ne, nećete umrijeti! 5 Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli, otvorit će vam se oči, i vi ćete biti kao bogovi koji razlučuju dobro i zlo." 6 Vidje žena da je stablo dobro za jelo, za oči zamamljivo, a za mudrost poželjno: ubere ploda njegova i pojede. Dade i svom mužu, koji bijaše s njom, pa je i on jeo. 7 Tada se obadvoma otvore oči i upoznaju da su goli. Spletu smokova lišća i naprave sebi pregače.
8 Uto čuju korak Jahve, Boga, koji je šetao vrtom za dnevnog povjetarca. I sakriju se - čovjek i njegova žena - pred Jahvom, Bogom, među stabla u vrtu. 9 Jahve, Bog, zovne čovjeka: "Gdje si?" - reče mu. 10 On odgovori: "Čuo sam tvoj korak po vrtu; pobojah se jer sam go, pa se sakrih." 11 Nato mu reče: "Tko ti kaza da si go? Ti si, dakle, jeo sa stabla s kojega sam ti zabranio jesti?" 12 Čovjek odgovori: "Žena koju si stavio uza me - ona mi je dala sa stabla pa sam jeo." 13 Jahve, Bog, reče ženi: "Što si to učinila?" "Zmija me prevarila pa sam jela", odgovori žena.

Jasno vidimo da Zmija laze i lukavo navodi na grijeh: Bog vam je zabranio da ne smijete jesti ni s jednog drveta...i jos vaznije: Bit cete kao bogovi...
Dakle, Adam i Eva su posumnjali u Boga i njegovu ljubav, kao da je On nesto tajio od njih, sto im je Zmija upravo "otkrila"i ne slusajuci Boga, nego Zmiju kusali su plod i iskusili razocarenje.Otvorile su im s eoci i spoznali da su goli/bijedni,
osramoceni i sakrili se
pred Bogom. Nije to bio sram pred Bogom zbog golotinje vec spoznaja da su izgubili Njegovu milost, ljubav i sinovstvo.
I od tada je covjek koji cini grijeh uvijek u raskoraku sa samim sobom, a skrivanju pred Licem Bozjim. Onaj koji radi pravo ičini istinu, dolazi k svjetlosti da bude bjelodano da su njegova djela u Bogu učinjena.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
najveci problem je upravo sto svi traze neke dokaze i neku pravu istinu, a nikad je nece naci za zivota to sigurno, ja ne mogu ljudima da objasnim da se opuste malo i da uzivaju u zivotu neka veruju u sta veruju samo da budu sto bolji ljudi
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
"..neka veruju u sta veruju samo da budu sto bolji ljudi"


Po plodovima ce se prepoznati.
Covjek postaje bolji samo ako vjeruje u Boga koji je izvor i pocelo svakog Dobra. Ako vjeruje da je dobro ciniti dobro, a ne zlo, i zivi u istini.
Bez daljnjega, Bog je stvorio covjeka, ne samo s dobrim namjerama, nego u neizmjernoj ljubavi, s ciljem da ga pobozanstveni.
Bog je vjeran, pa ne mozemo reci da nije odrzao svoje obecanje. Svom stvorenju neprestano daje milost pomaze mu, ali covjek je zakazao: nije u stanju primiti tu milost, niti je prepoznaje. Stvorenje ne prepoznaje svog Stvoritelja!. Koji je razlog tome? Oholost, samodostatnost, ravnodusnost. Covjek je pun sebe, pa zato nema mjesta za Boga.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
covek postaje bolji samo ako radi na sebi, to nema veze sa bogom, ako covek hoce da bude dobar i sto bolji on mora da radi na sebi ne mora ni da veruje ni da ne veruje u boga. to nema veze sa tim
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
bravo infamous111, potpuno se slazem sa tvojim misljenjem!
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
bravo infamous :D po njenoj logici ko zna kakvi su ljudi bili pre nego sto su i znali ko je isus ( ili alah, krisna, zevs i ostala kompanija )
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Bog ima dobre namere, ali On ne sme da utice na covekovu slobodu, Bog nikog nece muciti u paklu kao sto vi mislite, On zeli da se mi spasemo, da moze On bi nas spasao sad odmah ili jos onog momenta kad su ljudi pali, i tog momenta kad su pali oni su trebali da izceznu kao i ceo materijalan svet, ali Bog je ucinio sve sto je mogao(da ne utice na covekovu slobodu) da to spreci.Bog je ljubav i mise ljubavlju spasavamo, bez ljubavi nema nista, ljubav je svrha naseg postojanja, njom se obozavamo.Bog nikog nece muciti u paklu, svi ce dobiti isto kad dodje Carstvo Nebesko, samo sto ce ljudi to sto dobiju(ljubav) osecati na drugaciji nacin u zavisnosti da li su ispunili svrhu svog postojanja, tj. obozili.KAko i sam Atanasije Veliki kaze, oganj je ljubav Bozija i ta ljubav ce prziti nepravednike, a pravednici ce uzivati u njoj, Bog nece tad moci da ucini da se nepravednici bolje osecaju jer njihovo spasenje vise ne zavisi od Njega, On je ucinio sve sto je mogao da nam pomogne da se spasemo, ostalo je na nama samima.
 
Natrag
Top