Da li Hrišćani mogu da rade ovako nešto?

Učlanjen(a)
22.03.2010
Poruka
346
Dragi kota

Na postavljeno pitanje si onom filmom sve rekao.

Objasni mi molim te kako ti shvataš ovo što sam ubacio.


Znao sam ja da ti mene opet neces skontati i da ja tebi moram posebno objasnjavati,nema veze nije mi tesko_Onaj film sam sam postavio da pokazem kako su komunisti pravili filmove i trudili se maksimalno da ismiju svestenstvo i dovedu ga na najnize grane.Ali u onom filmu ima i istine jer vise od pola svestenika su postavili komunisti koji sa verom Pravoslavnom i njenim ucenjem nisu imali nista vec su tu bili da jave komitetu sta se desava.Ti svestenici su komitetu javljali sta narod prica na ispovesti i mnoge druge stvari.I ovo treba da znas da ti svestenici nisu napustili crkvu posle pada komunizma vec su sada vladike to su oni isti koji sada hoce savez sa katolicanstvom i papom!Ja se iskreno nadam da ces ti malo vise otvoriti oci,pocni da citas izmedju redova i nemoj dozvoliti da ti sve prodje sto ti serviraju.

A ovo drugo sto si me pitao glavne Hriscanske vrline odgovoricu ti samo te molim da sa mnom ne pokusavas mudrovati jer moj posao je mudrovanje i ispitivanje imam dosta staza u tome i iskustva.


Vladika Nikolaj
ZAPOVESTI SVETOGA ZIVLJENJA

"Prosveti ih istinom tvojom: Rijec je tvoja istina. Kao sto ti mene posla u svijet, i ja njih posla u svijet. Ja posvecujem sebe za njih da i oni budu posveceni istinom"(Jn. 17, 20). Ovim recima molio se Gospod Isus Hristos za svoje ucenike pre polaska na put stradanja u Getsimanski vrt.
"Budite sveti, jer sam i ja svet, Gospod vas", upozoravao je Bog u Starom zavetu izabrani izrailjski narod. Prilikom pisanja svojih poslanica sveti apostol Pavle je najcesce hriscane oslovljavao sledecim imenima: osvecenima u Isusu Hristu, pozvanima da budu sveti, svetima, svetima, svetoj i vernoj braci. Takvim ili slicnim imenima oslovljavao je hriscane u Efesu, Filipi, Kolosu, Korintu i dr. Kroz celo Sveto Pismo naglasena je ostra razlika izmedju svetosti i nesvetosti. Svetost je najvisi hriscanski ideal. Svetost u sebi sadrzi sve druge hriscanske vrline, pa i ljubav, krunu svih hriscanskih vrlina. Pogresno se sudi kada se misli da su samo neke izuzetne licnosti pozvane da budu svete, kao sv. Nikola, Vasilije Veliki, Grigorije Bogoslov i drugi sveci cija se imena nalaze u crkvenom kalendaru. Svi hriscani su pozvani da budu sveti, jer su vec i nazivani "sveti" od strane samih apostola; niti postoje neke drustvene razlike koje su priznate u hriscanstvu da bi bile smetnje ostvarenju ovoga ideala svetosti. Hriscanstvo ne priznaje nikakve drustvene i klasne razlike. Ljudi i zene, kraljevi i obucari, knjizevnici i odzacari, svi pripadaju istoj klasi - svetom Bozjem plemstvu. Ako su svi hriscani pozvani da budu sveti, svestenstvo je zasigurno pozvano pre svih drugih. O tome kod svetog apostola Pavla citamo sledece: "Jer episkop kao Bozji domoupravitelj treba da je bez mane, ne samovoljan, ne gnevljiv, ne pijanica, ne ubojica, ne lihvar; nego gostoljubiv, dobroljubiv, mudar, pravedan, pobozan, uzdrzljiv" (Tit 1, 7-9). I dalje: "Ali episkop treba da je bez mane, jedne zene muz, trezven, mudar, posten, gostoljubiv, kadar da poucava" (I Tim. 3, 2). Sa svim ovim vrlinama i bez mana. Isto tako treba da budu i prezviteri i djakoni. "Prezvitere koji su medju vama molim, ja koji sam prezviter i svedok Hristovih stradanja i zajednicar u slavi koja ce se javiti: Pasite stado Bozje koje vam je povjereno, i nadgledajte ga, ne prinudno, nego dobrovoljno, i po Bogu, ne zbog necasnog dobitka, nego od srca; niti kao da gospodarite nasledstvom Bozjim, nego budite ugled stadu" (I Pt. 5, 1-4). A apostol Pavle pise Timoteju sledece: "Niko da ne prezire tvoju mladost, ali budi obrazac vjernima u rijeci, u zivljenju, u ljubavi, u duhu, u vjeri, u cistoti" (I Tim 4, 12). Isti apostol dalje govori: "Starajte se da imate mir sa svima i svetost, bez koje niko nece videti Gospoda" (Jev. 12, 14).
Jedan monah u manastiru svetog Pantelejmona na Atosu u Svetoj Gori ispricao nam je jednu svoju tajanstvenu viziju: "Jedne noci", rece on, "probudise me neki neobicni zvuci. Pogledah na groblje, i videh nekoliko monaha kako stoje na svojim grobovima. Vecinu sam prepoznao, jer su nedavno umrli. Tuzno su plakali i jecali. - Sta vam je, braco? upitah. - Zar niste u raju? - Jesmo, odgovorili su u horu. Mi jesmo u raju, ali ne vidimo lice Gospodnje. Molimo te, svi se molite za nas, da se i mi udostojimo da gledamo lice Njegovo."
Da, trudimo se da postignemo svetost, jer bez nje nijedan covek nece videti lice Gospodnje.
Mir i izobilje - to moze da bude parola svetovnih ljudi. Nikako parola hriscanskog svestenstva. Bez svetosti, Bog nam nece podariti ni dusevnog mira, niti zemaljskog izobilja. Mi govorimo o svetosti pojedinacnog zivota. Organizovanje i organizacije, vicu mnogi danas. Da, dobre organizacije su dobra stvar. Medjutim, sveta organizacija Crkve Bozje mnogo je bolja od bilo koje druge organizacije. Ma koja organizacija svetskog karaktera, na kraju krajeva, pretvorice se u prah kao kip cara Navuhodonosora nacinjen od metala i ilovace pod udarom kamena Hristovog.
Svi hriscani su pozvani da budu sveti, ali na prvom mestu svestenstvo. Gle, koliko puta ih je Sveti Duh doticao, dajuci im izuzetne darove: na miropomazanju, na rukopolozenju, za djakone, za prezvitere, i najzad za episkope. Zanemariti, prezreti i zloupotrebiti toliko izobilje Bozje blagodati i Bozje milosti ne znaci nista drugo nego jednu Svetinju izopaciti u bogohuljenje. To je ismevanje i hula Boga - Duha Svetoga.
"Ne varajte se, Bog se ne da obmanjivati; jer sto covjek posije, ono ce i poznjeti" (Gal. 6, 7). Pisano je da je nas Bog ljubav i svetlost, ali isto tako da je nas Bog oganj koji spaljuje: "Jer je Bog nas oganj koji spaljuje" (Jev. 12, 29). Citajuci ove reci, svaki svestenosluzitelj mora da se duboko zamisli i zadrhti od straha. Pomislite kolika je ogromna odgovornost onih koji su primili Svetog Duha tri cetiri puta rukama polozenim na njih. To je razlog sto su nasi kanonski propisi tako strogi u presudjivanju i najmanjih grehova i prestupa episkopa i svestenika. Mnogo, mnogo stroziji nego prema gresima i prestupima mirjana.
Tako je i u Starom Zavetu Zakon bio izuzetno strog u presudjivanju svestenicima; zena i deca jednog svestenika treba da budu primerom cistoga zivota. Evo jednog zastrasujuceg propisa iz starozavetnog Zakona: "A kci svestenicka koja se oskvrni nemoralom, skvrni oca svojega, neka se ognjem spali" (III Mojs. 21, 9). Citajuci ovo, covek zanemi. Kad je tako ozbiljan zadatak postavljen za svetost svestenika u Starom Zavetu, sta tek da kazemo o svetosti novozavetnog Hristovog svestenstva.
Nas narod se ponosi Pravoslavljem, kao svojom pravom verom. Neka da Bog, da se isto tako ponose i svojim pravim svestenicima. Pobozni seljacki narod na Balkanu cesto izgovara ovu malo neobicnu molitvu: "O, Boze, daruj nam dobrog svestenika i dobru zetvu!" Kad ih zapitate zasto na prvom mestu mole Boga da im daruje dobrog svestenika, odgovorice: "Prosto zato sto dobra zetva zavisi od molitava i blagoslova dobrog svestenika." Kad kazu dobar svestenik, oni misle na svetog svestenika. Slicno onako kako je apostol Pavle pisao Solunjanima: "A sam Bog mira da vas posveti potpuno, i vascijeli duh vas i dusa i tijelo da se sacuva bez poroka za dolazak Gospoda nasega Isusa Hrista" (I Sol. 5, 23).
U nase vreme postoje suprotna misljenja o tome kakvo treba da bude pravoslavno svestenstvo. Ako bi neko rekao: "Nasi svestenici treba da budu sveti ljudi", ni jedan glas ne bi bio protiv toga. Ne samo ni jedan glas pravoslavnih hriscana na zemlji, nego bi se tome radovali i pravoslavni hriscani na nebu. I zivi i mrtvi clanovi Crkve Hristove bili bi odusevljeni i saglasno rekli: da treba da budu sveti ljudi! Neka svestenici budu sveti i ljudi ce sledovati za njima. Neka svestenici budu sveti i mirjani ce goreti revnoscu i ciniti sve za svoju Crkvu. Ako neko posumnja i kaze: "Svetost je nemoguca i neostvarljiva", mi cemo ga zapitati: Kako, onda, da budemo savrseni kao Bog? Zar da sumnjamo u istinitost reci Gospoda nasega Isusa Hrista koji je rekao: "Budite vi dakle savrseni, kao sto je savrsen Otac vas nebeski" (Mt. 5, 48)? Kako mozemo da budemo savrseni ako ne ulazemo napore da postanemo sveti? Udubimo se u to i razmisljajmo o svojim naporima i o snazi Duha Svetoga.
Ni za trenutak ne smemo izgubiti iz vida da postoje u danasnje vreme dva puta koji vode ka svetosti. Nasa braca svestenici u nekim zemljama primaju svetost kroz mucenistvo. Mi u slobodnom svetu, treba da zadobijamo svetost kroz sami hriscanski zivot.



 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
A ovo drugo sto si me pitao glavne Hriscanske vrline odgovoricu ti samo te molim da sa mnom ne pokusavas mudrovati jer moj posao je mudrovanje i ispitivanje imam dosta staza u tome i iskustva.
Dragi kota

Imaću uvek to što si napisao na umu i zato te molim da mi kao takav i daš odgovore.

Ni za trenutak ne smemo izgubiti iz vida da postoje u danasnje vreme dva puta koji vode ka svetosti. Nasa braca svestenici u nekim zemljama primaju svetost kroz mucenistvo. Mi u slobodnom svetu, treba da zadobijamo svetost kroz sami hriscanski zivot.

Ova tema je posvećena napadu na jednog našeg pravoslavnog sveštenika pa te molim da ostaneš u okviru teme.

Sad te molim da:

1.pogledaš njegov sajt "pouke.org" i opišeš mi šta si zaključio,da li je on nešto loše napisao?
2.pogledaš kako i šta je napisao kurir i objasniš mi o čemu se radi.
3.pogledaš komentare ove grupe na fb i kažeš ko su ti ljudi koji ga tako blate?
4.potraži i dodatne informacije koje ja nisam ponudio pa ih iznesi.

Molim te da mi odgovoriš ovako po tačkama i kratko i pregledno da se ne bi izgubili.
 
Učlanjen(a)
22.03.2010
Poruka
346
Odgovor:
1.On nije nista lose napisao,klasicna podvala koja se uci na prvim studijima iz kriminalistike.Ovo se vidi iz svemira da se radi o podvali samo je pitanje kome je on zasmetao pa su mu ovako smestili?!Vrlo brzo bih dosao do istine za nekih 2 sata samo bih krenuo od onog drugog svestenika ciji je snimak, mislim da on zna o cemu se radi.licno mislim ako je okrivljeni svestenik negde nesto pricao protiv ekumenista i ako je na strani vladike Artemija a ovaj drugi je bio na strani ekumenista onda su mu zajedno skuvali papu uz obecanje ovom drugom da ce biti glavni u toj crkvi i na tom podrucju.To je ono sto ja celo vreme pricam da ce prodati veru za veceru i bolji polozaj u crkvi.
2.Sve novine u Srbiji kontrolise vlada i ekumenisti tako da me ne cudi njihovo pisanje,ovo je tek pocetak blacenja pravih svestenika tek su krenuli.
3.A sto se cudis za ovakve komentare pa jel znas koliko trenutno ima sekti u Srbiji?Dostupni su mi podatci o sektama narod pojma nema sta se svakodnevno radi u Srbiji jer vlada apsolutni mrak za javnost!Ja licno nisam na fb niti cu to ikad biti jer znam sta je fb ako nekom nije jasno zalim takvog coveka.Sekte u Srbiji imaju zadatak da svom snagom navale na Pravoslavlje jer je dosao njihov trenutak ovo je samo pocetak sta ces sve da gledas u naredno vreme.
4.Do 2013 godine na jednom od sabora ce da dodje do podele na ekumeniste i prave pravoslavce to je ono sto je pisao sveti monah Tadej Vitovnicki.5 vladika ce samo ostati verni Pravoslavlju ostali su se prodali,od njih 5 znam za dvojicu koji su, ostali ce se pokazati na saboru.


Samo ti ono citaj sto sam ti poslao i uporedjuj to ti je dovoljno,ako si svestenik ili si blizak crkvi nemoj da javno nista komentarises jer ce i tebi nesto da podvale to je jedna velika zla masinerija koja sve melje pred sobom ko joj stane na put.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Po zakonu o verskim zajednicama pravoslavlje je sekta ili izgrednik zakona jer se jos uvek NIJE upisala po Zakonu u registar verskih zajednica na sta je obavezna.Dakle sve verske zajednice koje su upisane u registar verskih zajenica po istom tom Zakonu imaju potpunu zakosnsku slobodu da deluju.Sekte se one koje NISU upisane u registar verskih zajdnica,medju kojima je prva SPC.Evoi "ispitivac"neka ispita istinitost u Ministarstvu vera
 
Učlanjen(a)
22.03.2010
Poruka
346
Po zakonu o verskim zajednicama pravoslavlje je sekta ili izgrednik zakona jer se jos uvek NIJE upisala po Zakonu u registar verskih zajednica na sta je obavezna.Dakle sve verske zajednice koje su upisane u registar verskih zajenica po istom tom Zakonu imaju potpunu zakosnsku slobodu da deluju.Sekte se one koje NISU upisane u registar verskih zajdnica,medju kojima je prva SPC.Evoi "ispitivac"neka ispita istinitost u Ministarstvu vera


U taj registar su upisane sekte tj.tvoja sekta izmedju ostalih mi se tu ne upisujemo jer zemlja u kojoj se nalazis je Pravoslavna.Registrujemo vas da znamo posle nekih promena koja idu sta da radimo sa vas.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Moze biti manipulacija,ali verovatno je i istina .Mi mu nismo drzali svecu pa da znamo dali jeste ili nije.U ostalom i on je ziv covek pa ako je kriv platice za svoje greske.Takodje cinimi se da nije bilo prisile u celoj prici ,a sama guzva se digla zato sto je svesteno lice.Pa i politicare hvataju po ilegalnim bordelima sa damama(tako reci devojcicama )pa nista(setite se slucaja Spaho ).Prema tome svakome svoje po zaslugama.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
U taj registar su upisane sekte tj.tvoja sekta izmedju ostalih mi se tu ne upisujemo jer zemlja u kojoj se nalazis je Pravoslavna.Registrujemo vas da znamo posle nekih promena koja idu sta da radimo sa vas.
Ma nije valjda,registar vazi za SVE i u Ustavu NIGDE ne pise da je ovo Pravoslavna zemlja vec zemlja Srba i svih naroda koji u njoj zive.A to sto sta cete da radite ,jel to bese onaj metak sto si spremio za mene preko pp-a? hahahahahaha
Nemas ti decko veze ni sa zakonom ni sa policijom,sve je to ocito samo tvoja uobrazija.Koji ste to vi?Sto sam sebi persiras?Mi smo upisani kao verska zajednica a spc jeSEKTA jer NIJE upisana.Tacka.Tako je po Zakonu.Dalje mozemo da pricamo kada se promeni Zakon
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kakvi smo samo netolerantni sebičnjaci!? Svi bi da se jašu, a samo bi popovima to zabranaili! Što li? Pa, pravoslavni popovi nisu u celibatu. Prema tome, imaju i zakonsko i moralno pravo da j**bu koga stignu, odnosno, koja god je voljna da im da. Zgražavati se, fol, zbog toga što se pop ponaša kao i svi mi, pravo je licemjerje. Prema tome, glasam, u ovom slučaju, za popa!!!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Kakva komunisticka ili ateisticka podmetacina positovecivanje svih s nekim.Odakle ti pravo da sve poistovecujes sa svojim stavom nije mi jasno?Ogranici se na sebe a druge pusti na miru.Ako ti se svidja popovo ponasanje ti mu se prikljuci a ne prisivaj foskulu kako "se ponasa kao i svi mi"koji ste to vi?Ili sam sebi persiras?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
E, moj cobi (hajd' neka si i ti nešto napisao a da nije kopirano) samo ova tvoja konstatacija je potpuni promašaj. Nemaju veze sa komunizmom i ateizmom ljudske potrebe i ljudska priroda. One su podjednake i kod komunista i kod nekomunista i kod ateista i kod teista. O tome sam govorio, ali, vidim koliko je tvoje shvatanje prizemno.
 
Natrag
Top