Da li garderoba čini čoveka ?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Odelo ne može da čini čoveka, ali... Čovek u "neodgovarajućoj odeći" često ne dobija svoju šansu, upravo i najčešće iz jednog razloga. I te priče oko muško-ženskih odnosa ne piju vodu. Odeća koja nije hm, "normalna", ili iznad donje granice nečije prihvatljivosti, neće ni njenom "vlasniku" doneti sledeći korak (primer kod upoznavanja). Osoba koja ne prođe prvi "skener", neće ni dobiti priliku da se predstavi i pokaže svoje osobine. Da li bi se koja od vas devojaka okrenula i zastala na prijatan i kulturan komentar čoveka u narandžastom odelu, koji se jednom rukom drži za kamion gradskog komunalnog? Možda je to čovek vašeg života, sasvim normalan i sličan vama. Da li će "dobiti šansu"? Naravno da ne, jer već imate predrasude o njemu, na osnovu odela i posla kojim se bavi...

Generalizujes :-D . Tako ispada da ljudi koji rade u komunalnom ( konkretan primer koji si naveo ) nisu ozenjeni niti imaju devojke a da li je to tako? Ako nije - ipak su dobili sansu :D.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
RE, to je uniforma :) , a znaš da "žene vole oficire" :).

Pre su mnoooogo bili u modi piloti, zbog uniforme. E, to je jedna od retkih situacija gde bi možda moglo da se kaže da garderoba-uniforma (on privatno može da bude baš aplja) govori nešto ili išta o čoveku. Piloti bi trebalo da budu staloženi, sabrani, pouzadi ljudi. Trebalo bi al ne mora da znači. A opet i da jeste to što govori uniforma, ne mora da znači da je plemenit, velikodušan itd..

Meni je presudan govor tela, tj izraz u očima, izraz lica, gestikulacija, način ophođenja. To mnogo više govori nego garderoba. Da li vam se desilo da vidite EXTRA doteranu lepu devojku, koja kada progovori sparuška sve oko sebe glupošću ili ohološću? Ili nekog MAČO tipa, u prefinjenoj garderobi, namirisan, obrijan, ma divan - a siledžija?


Lično mislim, da neki kodeksi oblačenja treba da se ispoštuju. Garderoba za posao, za izlazak, za prodavnicu, opuštenu šetnju. A to opet nema veze sa stilom, ukusom ili karakterom te osobe. Inače, mi celog života robujemo tome "kako treba da bude" a ne onome "kako jeste".
 
Član
Učlanjen(a)
25.04.2010
Poruka
286
Odelo ne cini coveka, ali moze jako puno da kaze o coveku! Da li je nesto markirano ili ne, skupo ili jeftino mislim da uopste nije bitno,svako od nas ima ukusa ili nema i mislim da je u tome caka -imati ukusa i stila i znati to da izneses-!
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Pa ne znam, u šta se momci/cure zaljubljuju:D...Ali da na prvi pogled ima predrasuda, ima...U svakom slučaju, ako osobu vidimo prvi put, ona će na nas ostaviti utisak svojom pojavom...

Evo još jedan simpatičan tekst...

Odelo otkriva čoveka

Grozno je odeven onaj ko nosi lepe stvari koje ga ne čine lepim, a ljudi do mile volje mogu da biraju ono što im najgore stoji
Čim otopli i zamirišu lipe, na beogradskim ulicama počinje parada svakojakih letnjih odevnih novotarija. Uglavnom ženskih. Mangupi bi u žargonu rekli: "Puk’o akvarijum". Po izgledu domaće mladeži vidi se da smo slobodno društvo. Devojke s obnaženim stomacima i dekoltiranim majičicama; kod oba pola prevladavaju farmerice; otmena odela poslovnih ljudi ("japija") i kostimi njihovih koleginica; bezobrazni "minići" i šarene "bermuda" pantalonice; kačketi, šeširi, ukrasni detalji kao što su ogrlice, perlice, narukvice, naočari za sunce, tetovaže ili minđuše i "pirsing" nausnice i nanosnice; smesa zaboravljenih modnih "trendova" i najnovijih izuma svetske modne industrije. Retko ko će na ulicu izaći "drljav", prljav, bez obaziranja na to šta će "svet" o njemu misliti.

Odevanje je pre mnogo vekova prestalo da bude puka zaštita od klimatskih uticaja i postalo način prenošenja poruka: ono sam šta nosim, drugačiji, manje ili više kreativan i obavešten o modi, bogat ili siromašan, imam ili nemam ukusa, baš-me-briga, odelo ne čini čoveka... Inače, godišnje se u svetu proda četiri milijarde komada robe za odevanje. Modna industrija preko medija uverava potrošače da baš odeća, ukrasi i mirisi čine čoveka dostojnim pažnje i ugleda. Tome se nije priklonio samo još poneki mislilac, usamljenik ili siromah.

Prvi pogled je veoma važan u svakom susretu. Drugačiji utisak će ostaviti ista žena odevena u isparanu džak-haljinu ili "skockana" u savršen sklad odevnih predmeta i ukrasa. Zajednički imenitelj odgovora većine sagovornika na temu čini li odelo čoveka glasi: "Okriva ga". Govorili su i o tome kako se oblači "naš svet", ali i odgovorili na pitanje: "Šta je najveći izum u istoriji odevanja?"
Vesna Mandić, direktorka modne agencije "Fabrika" potvrđuje da je uloga modne industrije u globalnim razmerama – ogromna.

"Svako živo biće ima potrebu da izgleda lepo ili lepše, nego što zaista jeste. Beograđani, generalno imaju stila, mada je uticaj ’kvazikulture’ i raznih medija poslednjih petnaestak godina učinio svoje. Ipak, polako se menja nabolje. Kod nas je veoma malo savršeno odevenih ljudi. Grozno je odeven onaj ko nosi lepe stvari koje ga ne čine lepim. Obuća je najveći izum..."

Izvor: Politika
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Generalizujes :-D . Tako ispada da ljudi koji rade u komunalnom ( konkretan primer koji si naveo ) nisu ozenjeni niti imaju devojke a da li je to tako? Ako nije - ipak su dobili sansu :D.
Ne generalizujem, samo stavljam tvrdnju na "ekstremno ispitivanje", jer se tako najbolje vidi "da li pije vodu ili ne"! Dobili su šansu, od mučenika kao što su i oni. Da li je to šansa??? Jeste, po onoj narodnoj: "Svaka rupa nađe zakrpu"...

RE, to je uniforma :) , a znaš da "žene vole oficire" :).

Lepo što si ovaj primer dala, njega sam hteo da pomenem posle onog "komunalnog"! :) Primer vojničke uniforme i ljudi koji ga nose. Ovo mogu da potvrdim iz ličnog primera (još se sećam). Koliko je ona danas "aktuelna"? Toliko da te ljudi gledaju kao na smrdljivu i zatucanu vreću buva, bahatu, razuzdanu, otupelu od puzanja po prašini...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top