Citati književnih dela

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
AminMaalouf
LAV AFRIČKI






»Tako često na pogrebima čujem kako vjernici i vjernice proklinju smrt. A ipak, smrt je dar Božji i ne može se proklinjati ono što dolazi od njega. Riječ dar vam se čini provokativnom? Pa ipak, to je čista istina. Da smrt nije sigurna i izvjesna, čovjek bi cijeli život protratio da je izbjegne. Ništa ne bi poduzimao, ni pokušavao, ni ulagao, ni izumio, ni sagradio, život bi bio stalno oporavljanje. Da, braćo, zahvalimo Bogu što nam je podario smrt da bi život imao smisla; noć, da bi dan imao smisla; tišinu, da bi govor imao smisla; bolest, da bi zdravlje imalo smisla. Zahvalimo Mu što nam je podario umor i patnje da bi odmor i veselje imali smisla. Zahvalimo Mu, mudrost je Njegova bezgranična.«
Svi prisutni jednoglasno su izgovorili zahvalu:
El-hamdu lillah! El-hamdu lillah! Zapazio sam da je barem jedan čovjek ostao nepomičan, stisnutih usana, zgrčenih prstiju. Bio je to Hali.


92 str.
 
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
282848_383736408353348_1095509812_n.jpg


Postoji li prošlost, ili je sadašnjost zatrpava, kao korov? Ili postoji samo prošlost, jer sadašnjosti nema; spoznaćemo je tek kad prođe. Ima li u životu išta jednostavno i rješivo, ili je sve čvor i tajna?

Meša Selimović
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mozda se nijedan druga vrsta intimnosti ne moze uporediti s dva pogleda koja se susrecu s istom sigurnoscu i odlucnoscu i jednostavno odbijaju da se puste.
Ne mozes da mi kazes da priroda nije cudo! Nemoj mi reci da svet nije bajka. Onaj ko to nije uvideo, mozda nece ni shvatiti pre nego sto bajka vec bude pri kraju. Naime,tada dobijamo jos jednom, priliku da skinemo povez sa ociju, da protrljamo oci od iznenadjenja, priliku da se prepustimo tom cudu s kojim se tada oprastamo i napusatmo ga. Niko se ne oprasta,guseci se u susama, od Euklidove geometrije ili periodicnog sistema elemenata. Oprastamo se od sveta, od zivota, od bajke. A oprastamo se i od malog broja ljudi koji su nam zaista dragi.
Svemir je mozda star petnaest milijardi godina. A ipak,niko jos nije uspeo da otkrije kako je stvoren. Zivimo zajedno u jednoj velikoj bajci za koju niko ne zna sta je. Plesemo, igramo se,cavrljamo se i smejemo se u svetu ciji postanak ne mozemo da shvatimo. Taj ples i igra su muzika zivota. Pronacices je svuda gde ima ljudi, bas kao sto postoji sum u svakom telefonu.

Justejn Gorder - Devojka sa pomorandzama
 
Član
Učlanjen(a)
12.07.2010
Poruka
1
"Ono sto se desava cesto,vise ne uzbudjuje jako"

Ljubi bliznjeg svog - Remark
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
" Ako hoćeš da napreduješ, moraš da prevaziđeš strasti, tako što ćeš konačno usidriti svoja osjećanja i čvrsto ih vezati za nešto nepromjenljivo, nešto vječno. "

" Slobodan čovjek ne radi nikad podmuklo, nego uvijek pošteno. "
Samo su slobodni ljudi jedni drugima veoma zahvalni i vezuju se među sobom, najvećom nježnošću i vezom prijateljstva. "



Irvin. D. Jalom " Slučaj Spinoza "
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Naša je generacija prepovršna za brak. Ženiš se kao što ideš u Megić. Poslije, zap-zap, mijenjaš kanale. Kako bi vi da čovjek ostane cijeli život s istom osobom u društvu sveopćeg zapping? U doba kad su zvijezde, političari, umjetnost, seks, religije međusobno zamjenjiviji nego ikad? Zašto bi osjećaj ljubavi bio izuzetak od opće shizofrenije?

Muškarac je nezadovoljna životinja koja se koleba između više frustracija. Kad bi žene s muškarcima htjele igrati mudro, ne bi im nikad dale blizu: čitav bi ih život imale za petama.

Najjača je ljubav ona koja nije uzvraćena. Bilo bi mi draže da to nikad nisam doznao, ali to je cijela istina: nema ništa gore nego voljeti nekoga tko vas ne voli- a istovremeno je to najljepša stvar koja mi se ikad dogodila. Voljeti nekoga tko vas voli, to je narcizam. Voljeti nekoga tko vas ne voli, to, to je ljubav.

Čovjek se mora odlučiti: ili će s nekim živjeti ili će za tim žudjeti. Ne možeš žudjeti za onim što imaš, to je protiv prirode.

Ludnica koliko me više uzbuđuje ono što ne poznajem nego ono što već poznajem. No jesam li ja zbilja abnormalan? Ne volite li vi više čitati knjigu koju niste čitali, gledati kazališnu predstavu koju ne znate napamet, birati bilo kojeg predsjednika radije nego onog koji je bio prije?

Cijeli je problem ljubavi, čini se meni, u ovome: da bi čovjek bio sretan, potrebna mu je sigurnost, a da bi bio zaljubljen treba mu nesigurnost. Sreća počiva na povjerenju, dok ljubav zahtjeva sumnju i uznemirenost. Ukratko, i ugrubo, brak je zamišljen da te učini sretnim, a ne da ostaneš zaljubljen. A zaljubiti se nije najbolji način da nađeš sreću; da je tako, to bi se već odavna znalo. Ne znam jesam li bio osobito jasan, ali ja sebe razumijem: ono što hoću reći je to da brak miješa kruške i jabuke.

Jedina dobra vijest: od nesreće se mršavi. Nitko nikad ne spominje tu dijetu, koja je ipak najdjelotvornija od svih. Salotopeća depresija. Imate koju kilu previše? Rastavite se, zaljubite se u nekoga tko vas ne voli, živite sami i prežvakavajte svoju tugu od jutra do mraka. Vaše težinsko preopterećenje ubrzo će se istopiti kao snijeg na suncu. Imat ćete opet vitko tijelo, u kojem ćete moći uživati- ako se izvučete.



Frederic Beigbeder- "Ljubav traje tri godine"
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
" Onda ostani pokraj njega i budi pobožnija od sviju koje su ga ljubile prije tebe. " Vesna Parun " Ti koja imaš nevinije ruke od mojih"
 
Natrag
Top