Budizam

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Vreme i zgoda il nezgoda su ti koji uticu da nesto pocne da se dogadja u ljudskoj glavi,a ne obrnuto.
Onaj koji nam je napravio glavu i mozak ,zna mnogo bolje od nas kako to radi,sta sve moze da radi i kako najbolje sluzi....
Citao sam neki tvoj komentar o Isusu Hristu.Lepo je da se trudis da oponasas njegov nacin zivota,i kako ti ide u tome?
Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Nemoj nikada da zaboraviš da si ti ovde samo posetilac, putnik u
prolazu. Tvoj boravak ovde je kratak, a čas odlaska nepoznat. Niko ne
može živeti bez uloženog truda i veštine kojima zadovoljavaš svoje
potrebe zaista su blagoslov. Ali ako se upinješ neprekidno, umor i
iscrpljenost će te osvojiti i nećeš upoznati radost koja dolazi kad se
neki posao završi. Govori tiho i ljubazno; i ne žuri ni sa svojim
mišsljenjem, ni sa savetom. Ako govoriš previše, to će te učiniti
gluvim za ono što drugi govore, a treba da znaš da je sasvim malo onih
koji ne bi mogli nešto da nauče od drugih. Budi blizu kad je pomoć
neophodna, ali daleko kad se nude pohvale i zahvalnosti. Uzmi tek malu
količinu moći, bogatstva i slave, jer oni tako brzo prolaze i bivaju
još brze zaboravljeni. Umesto toga, gaji u sebi ljubav i nastoj da
budeš prijateljski nastrojen prema svakome. Zaista, saosećanje je
melem za mnoge rane. Kad je pronađeš, čuvaj tišinu kao najveće blago
i, svestan svojih dužnosti, odvoj vreme da budeš sam sa sobom. Odbaci
dvoličnost i samoobmanjivanje, vidi sebe onakvog kakav zaista jesi.
Uprkos tome kako se čini, niko nije zaista zao. Svako ko tako izgleda,
zapravo je samo zaveden neznanjem. Ako ovu istinu često promišljaš,
nudićeš uvek više svetlosti nego optužbi i gorčine. Ti, baš kao i sva
bića, imaš u sebi Buda-prirodu. U suštini, tvoj um jeste čist. Zato,
kada zbog nečistoće uma posrneš i padneš, neka te kajanje i crne misli
tu ne zarobe. Povrati bodrost duha i razumevši situaciju, sakupi snage
da nastaviš hod. Poverenje je poput svetiljke, a mudrost čini da ona ponovo
zasvetli. Nosi tu svetiljku svuda sa sobom, tako da uvek budeš u
stanju da razveješ tamu i postojiš obasjan svetlošću.

Buda
Dhammavadaka sutra


Remain As You Are -- A Guided Meditation with Mooji - YouTube
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Bog će otrti svaku suzu od očiju njihovih, i smrti neće biti više, ni plača, ni vike, ni bolesti neće biti više; jer prvo prođe.

otkrivenje 21:4
Isus Hrist
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Takođe meditiram i samtram to veoma korisno i zdravo.Meditacija imaš jako puno vrsta,meni je trebalo godinu dana dok nisam konačno našla tehniku koja meni lično odgovara.Osim toga svaka vrsta meditacije zahteva svakodnevnu vežbu i disciplinu.

Zato i jesi agnostik jer meditiras!!!
Meditiranje je bolesno i nije zdravo kad meditirate vasa vas dusa napusta u vase telo ulazi djavo a on kad udje ne izlazi lako!!!i onda kontrolise neciji um i navodi ga protiv Boga i njegovih zakona!!!
postoji slicni nacini meditaciji meditacija je najefikasniju postoji jos par stvarcica DJAVOLA!!!!
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Zato i jesi agnostik jer meditiras!!!
Meditiranje je bolesno i nije zdravo kad meditirate vasa vas dusa napusta u vase telo ulazi djavo a on kad udje ne izlazi lako!!!i onda kontrolise neciji um i navodi ga protiv Boga i njegovih zakona!!!
postoji slicni nacini meditaciji meditacija je najefikasniju postoji jos par stvarcica DJAVOLA!!!!

Duša ne može da napusti telo jer u tom slučaju nastupa smrt (možda si mislio na duh). Ne znam o kojoj meditaciji pričaš, ali meni ovde liči da pričaš o prizivanju duhova i kako djavo nešto tu petlja i tako to. Nema veze sa meditacijom. Osnovni princip meditacije jeste zaustavljanje i umirenje uma i dopuštanje uživanju u sadašnjem trenutku, svesnosti o sebi.
Pojmovi kao što su bolesno, satanski, jeretički, loše i pogubno za dušu... jesu instruisane od strane straha koji je usadjen od neke verske doktrine (mada ne sporim da postoji sve to, al onda govorimo o crnoj magiji ili o nekom mračnjaštvu ali to nije cilj ove teme).

I molim te pojasni poslednju rečenicu, jer ništa nije povezano smisleno.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Duša ne može da napusti telo jer u tom slučaju nastupa smrt (možda si mislio na duh). Ne znam o kojoj meditaciji pričaš, ali meni ovde liči da pričaš o prizivanju duhova i kako djavo nešto tu petlja i tako to. Nema veze sa meditacijom. Osnovni princip meditacije jeste zaustavljanje i umirenje uma i dopuštanje uživanju u sadašnjem trenutku, svesnosti o sebi.

Pojmovi kao što su bolesno, satanski, jeretički, loše i pogubno za dušu... jesu instruisane od strane straha koji je usadjen od neke verske doktrine (mada ne sporim da postoji sve to, al onda govorimo o crnoj magiji ili o nekom mračnjaštvu ali to nije cilj ove teme).

I molim te pojasni poslednju rečenicu, jer ništa nije povezano smisleno.

nisi upravu dusa moze da napusti telo sto je primer kod klonova ljudi oni nemaju dusu a zivi su ali njihovo ponasanje je ponasanje ludaka koji gledaju u jednu tacku i bleje ispustaju zvukove itd. isto je ponasanje kod meditacije budista hinduista itd.
smrt nastupa kad telo biva onesposobljeno za funkcionisanje i onda dusa napusta telo kad je telo osposobljeno za funkciju a nema dusu covek bleji jer sa dusom odlazi deo uma i ulazi djavo jer on ceka priliku i kad udje i prilagodi se znaci par dana mira kao sto osobe koje meditiraju imaju to je vreme priladodjavanja djavola coveku kad ode dusa ostaju samo secanja ali drugaciji razum kad prvi put meditiramo djavo udje i lako ga je isterati ali kad meditacije postaju ceste djavo sve vise jaca i sve teze ga je izbaciti.Ovo sto sam rekao ima veze sa meditacijom naucio sam na usmenim predavanjima a i vec je pomenula Ana ana da meditacija nije bezazlenayes3
nije umirenje uma vec izbacivanje dobrog uma i osnovnog pogleda na svet i onda ulazi drugi um i drugaciji pogled nemogu da objasnim pismeno lakse bi mi bilo usmeno ako je meditacija dobra zasto Bog nije rekao da meditiramo?????to su rekle druge zle religije hinduizam veruju u djavole sa 6 ruku i slonovim glavama
stvarcice djavola su pokazivanje znakova kao recimo dva prsta kao spajdermen covek se posle toga bolje oseca jer dobija energiju mehanicku ali gubi duhovnu energiju sto je primer meditacija
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
U napred je jalovo razmenjivati komentare, tako da ono. Sneg napolju pada, i to je lepo :)
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Svakog ko živi oslobođen
navike vezivanja
za prošlost, sadašnjost ili budućnost,
onog ko ni za šta ne prijanja,
toga ja zovem bramanom.

Dhammapada, strofa 421

"Ni za šta ne prijanja" ne znači nemati bilo šta. Pre je reč o načinu na koji imamo stvari. Ako kola vozimo tako što volan držimo suviše čvrsto, brzo se umorimo i vožnja nam je takođe nesigurna. Ako volan držimo suviše labavo, izlažemo sebe i druge opasnosti od sudara. Ova strofa nam govori da prošlost, sadašnjost i budućnost možemo držati na način koji ne vodi u patnju. Sa takvim jasnim razumevanjem vežbamo nevezivanje -- a ne da nekakvim idealom da ne treba da prijanjamo za bilo šta.

S ljubavlju
monah Munindo
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Jadan ja, blago njima

Život najmlađeg monaha po rangu u tajlandskom manastiru izgledao je toliko nepravedan. Stariji monasi dobijali su najbolju hranu, sedeli na mekim jastučićima i nikada nisu morali da guraju kolica sa zemljom. Sa druge strane, moj jedan jedini obrok na dan bio je bljutav; satima sam tokom ceremonija morao da sedim na golom betonu (koji je uz to bio i grbav, jer su lokalni zidari bili antitalenti za izlivanje betonskih podova); i ponekad sam morao da prilično zapnem radeći fizičke poslove. Jadan ja, blago njima.

Proveo sam duge, mučne sate sam sebi opravdavajući svoje pritužbe. Stariji monasi su verovatno bili dovoljno prosvetljeni da je davati im ukusnu hranu bilo isto sto i baciti je; zato bi ja trebalo da je dobijem. Stariji monasi su već godinama sedeli po čitave sate sa prekštenim nogama i već su se navikli na to; zato bi ja trebalo da dobijem te velike, mekane jastučiće. Sem toga, svi stariji monasi bili su ugojeni, verovatno od one najbolje hrane, tako da su na svojim donjim delovima imali da tako kažem "prirodni tapacirung". Stariji monasi bi nama mlađim monasima samo govorili šta treba da se uradi, a ne bi se i sami toga prihvatili, tako da nisu imali pojma koliko je vrućina i teško gurati kolica prepuna zemlje. Svi ti građevinski radovi bili su uostalom njihova ideja, pa bi oni trebalo i da ih urade! Jadan ja, blago njima.

Kada sam postao stariji monah po stažu, ja sam sad jeo najbolju hranu, sedeo na mekom jastučetu i tek pomalo fizički radio. Međutim, uhvatio sam sebe kako zavidim mlađim monasima. Oni nisu morali da drže javne govore, po ceo dan slušaju o nečijim problemima i satima se bore sa administrativnim poslovima. Jednostavno, nisu imali toliko mnogo obaveza i zato su mnogo vremena imali na raspolaganju za sebe. I onda sam uhvatio sebe kako govorim: "Jadan ja, blago njima."

Uskoro sam otkrio šta se događa. Mladi monasi su imali "patnju mladih monaha". Stariji monasi su imali "patnju starih monaha". Kada sam postao stariji monah, jednostavno sam jedan oblik patnje zamenio drugim oblikom patnje.

Upravo ovo se događa kada oni koji su sami zavide onima koji su u braku, a oni koji su u braku zavide onima koji žive sami. Kako bi svi mi vec trebalo do sada da smo otkrili, kada ulazimo u brak mi samo "patnju samačkog života" zamenjujemo za "patnju života u braku". A onda se razvedemo i opet patnju "života u braku" zamenimo za "patnju samačkog života". Jadan ja, blago njima.

Kada smo siromašni, zavidimo onima koji su imućni. Međutim, mnogi od tih bogatih priželjkuju iskrena prijateljstva i slobodu od briga oko imetka kakvu imaju siromašni. Postati bogat znači samo zameniti "patnju siromaha" za "patnju bogataša". Otići u penziju i smanjiti sebi prihode znači samo "patnju bogataša" zameniti za "patnju siromaha". I tako to ide. Jadan ja, blago njima.

Misliti da ćete postati srećni tako što ćete postati neko drugi jeste obmana. Postajući neko drugi, samo jedan oblik patnje zamenjujete drugim. Ali kada ste zadovoljni onim kakvi jeste, bilo da ste mlađi ili stariji po rangu, u braku ili sami, bogati ili siromašni, tada ste se oslobodili i patnje. Blago meni, jadni oni.

Ajahn Brahm: Opening the Door of Your Heart
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Jadan ja, blago njima

Život najmlađeg monaha po rangu u tajlandskom manastiru izgledao je toliko nepravedan. Stariji monasi dobijali su najbolju hranu, sedeli na mekim jastučićima i nikada nisu morali da guraju kolica sa zemljom. Sa druge strane, moj jedan jedini obrok na dan bio je bljutav; satima sam tokom ceremonija morao da sedim na golom betonu (koji je uz to bio i grbav, jer su lokalni zidari bili antitalenti za izlivanje betonskih podova); i ponekad sam morao da prilično zapnem radeći fizičke poslove. Jadan ja, blago njima.

Proveo sam duge, mučne sate sam sebi opravdavajući svoje pritužbe. Stariji monasi su verovatno bili dovoljno prosvetljeni da je davati im ukusnu hranu bilo isto sto i baciti je; zato bi ja trebalo da je dobijem. Stariji monasi su već godinama sedeli po čitave sate sa prekštenim nogama i već su se navikli na to; zato bi ja trebalo da dobijem te velike, mekane jastučiće. Sem toga, svi stariji monasi bili su ugojeni, verovatno od one najbolje hrane, tako da su na svojim donjim delovima imali da tako kažem "prirodni tapacirung". Stariji monasi bi nama mlađim monasima samo govorili šta treba da se uradi, a ne bi se i sami toga prihvatili, tako da nisu imali pojma koliko je vrućina i teško gurati kolica prepuna zemlje. Svi ti građevinski radovi bili su uostalom njihova ideja, pa bi oni trebalo i da ih urade! Jadan ja, blago njima.

Kada sam postao stariji monah po stažu, ja sam sad jeo najbolju hranu, sedeo na mekom jastučetu i tek pomalo fizički radio. Međutim, uhvatio sam sebe kako zavidim mlađim monasima. Oni nisu morali da drže javne govore, po ceo dan slušaju o nečijim problemima i satima se bore sa administrativnim poslovima. Jednostavno, nisu imali toliko mnogo obaveza i zato su mnogo vremena imali na raspolaganju za sebe. I onda sam uhvatio sebe kako govorim: "Jadan ja, blago njima."

Uskoro sam otkrio šta se događa. Mladi monasi su imali "patnju mladih monaha". Stariji monasi su imali "patnju starih monaha". Kada sam postao stariji monah, jednostavno sam jedan oblik patnje zamenio drugim oblikom patnje.

Upravo ovo se događa kada oni koji su sami zavide onima koji su u braku, a oni koji su u braku zavide onima koji žive sami. Kako bi svi mi vec trebalo do sada da smo otkrili, kada ulazimo u brak mi samo "patnju samačkog života" zamenjujemo za "patnju života u braku". A onda se razvedemo i opet patnju "života u braku" zamenimo za "patnju samačkog života". Jadan ja, blago njima.

Kada smo siromašni, zavidimo onima koji su imućni. Međutim, mnogi od tih bogatih priželjkuju iskrena prijateljstva i slobodu od briga oko imetka kakvu imaju siromašni. Postati bogat znači samo zameniti "patnju siromaha" za "patnju bogataša". Otići u penziju i smanjiti sebi prihode znači samo "patnju bogataša" zameniti za "patnju siromaha". I tako to ide. Jadan ja, blago njima.

Misliti da ćete postati srećni tako što ćete postati neko drugi jeste obmana. Postajući neko drugi, samo jedan oblik patnje zamenjujete drugim. Ali kada ste zadovoljni onim kakvi jeste, bilo da ste mlađi ili stariji po rangu, u braku ili sami, bogati ili siromašni, tada ste se oslobodili i patnje. Blago meni, jadni oni.

Ajahn Brahm: Opening the Door of Your Heart


kojoj ti religiji pripadas?
 
Natrag
Top