BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Poštovaše više tvar nego Tvorca.

Богородица Тројеручица у Солуну 1993.

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Postovane Mire,

U poslu sam velikom ali samo da odgovorim na ovaj tvoj komentar.
Ne mislim da pravoslavni i katolici smatraju da im je ikona bog.

Nego mene zanima kako ti kao pravoslavac mozes da uskladis klanjanje ikonama s Drugom Bozjom zapovesti?

Sve najbolje

A kako ti mozes uskladiti to sto je Bog rekao da ne prave slike - sa cinjenicom da je Mojsije napravio "bakarnu zmiju" koja (kako rece Pavle) "predstavlja Hrista"???

Vidis, Bozja zapovest se uopste nije odnosila na zabranu gradnje likova i slika, vec na cinjenicu da su Izraelci bili skloni idolopoklonstvu, jel su to naucili u egiptu i zato je Bog to zabranio!

Mora se gledati smisao..

Prvenstveno se zapovest odnosi na "druge Bogove"! A zatim i na pogresno predstavljanje "samoga Boga" na slikama..

Medjutim, Bog to krsi, jer "pravi lik Hrista" (koji je zmija)...

Zatim se ta zapovest odnosi na "pravljenje bilo cega sto je na nebu" - tekst kaze "ne gradi sebi slike OD ONOGA STO JE NA NEBU u vodi ispod zemlje..."

Ipak, Bog i to krsi, jel pravi "sliku Hrama", odnosno reprodukuje ono sto je na nebu, dakle, tu je kovceg zaveta, tu su dva andjela na poklopcima, tu su izvezeni andjeli na zavesama i tu je "kompletna slika nebeskog Hrama".

Dakle Bog krsi ono sto je sam zapovedio!

Slike ikone i kipovi su dakle dozvoljeni u obozavanju, jel Bog ih ima u obozavanju, i to je Mojsije pokazao, jel ta zmija "bese Hristos"! Takodje imas svete predmete u Hramu, imamo ih i mi!

Ako se dakle gleda smisao, a ne "forma" i "slovo'', mi razumemo da je Bog zabranio slike da bi nas zastitio od idolopoklonstva (tj. da bi zastitio one koji su tome skloni), a ne zato sto su slike nesto pogresno u obozavanju, jel Bog itekako ima slike i svete predmete koji su se upotrebljavali i upotrebljavaju se u pravom obozavanju..

Buduci da mi Hriscani ne gledamo slovo, vec smisao, onda razumemo i svrhu druge zapovesti - da je ona data da zastiti Izraelce, da ne padnu u idolopoklonstvo, jel su tome bili skloni..

Bog danas ima svoju crkvu na zemlji, i ta crkva ima svete predmete i slike, kao i onda Izraelci u pustinji.

Kao sto je zmija "predstavljala Hrista" za Mojsija, tako i nase slike "predstavljaju Hrista", i kao sto su zmiju gledali i "iskazivali veru" prenoseci to na Hrista, tako i mi pogledom u sliku ispoljavamo veru u "ono sto ona predstavlja"!

Dakle, nema tu idolopoklonstva, jer idolopoklonstvo je stav uma, a ne samog cina, poklona, poljupca i slicno, jel bitno je sta ti u tom trenutku mislis..

Bog je naredio da se naprave slike "nebeskih stvarnosti" i danas, kao sto je zapovedio Mojsiju da napravi zmiju, i sliku Hrama u pustinji...

Ako si duhovan, mozes ovo shvatiti, ako si formalista i gledas samo slovo, onda ne mozes.

Pozdrav brate dragi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Postovane Mire,

U poslu sam velikom ali samo da odgovorim na ovaj tvoj komentar.
Ne mislim da pravoslavni i katolici smatraju da im je ikona bog.

Nego mene zanima kako ti kao pravoslavac mozes da uskladis klanjanje ikonama s Drugom Bozjom zapovesti?

Sve najbolje

I jos nesto , ja vas ne osudjujem sto vi nemate slike, a teoloski ni vi ne mozete nas osudjivati sto mi imamo slike, jel je to dozvoljeno, predstave nebeskih stvarnosti su dozvoljene. Ako si se ucio teologiji to ces shvatiti..

I na karaju, I VI IMATE SLIKE, po casopisima po knjigama, pa gledajuci tu sliku, mozete shvatiti da ona "predstavlja nebesku stvarnost", a ne da je sama slika Bog! Tako i vi mozete shvatiti nas stav, da je sve u umu coveka..

Eto maksimalno sam vam uprostio, da razumete...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Medjutim, Bog to krsi, jer "pravi lik Hrista" (koji je zmija)...

Ajd reci šta je svrha toga?

Zatim se ta zapovest odnosi na "pravljenje bilo cega sto je na nebu" - tekst kaze "ne gradi sebi slike OD ONOGA STO JE NA NEBU u vodi ispod zemlje..."

Ipak, Bog i to krsi, jel pravi "sliku Hrama", odnosno reprodukuje ono sto je na nebu, dakle, tu je kovceg zaveta, tu su dva andjela na poklopcima, tu su izvezeni andjeli na zavesama i tu je "kompletna slika nebeskog Hrama".

Kako da reprodukuje kada ti smatraš da nema fizičkog Neba i Hrama.

Kao sto je zmija "predstavljala Hrista" za Mojsija, tako i nase slike "predstavljaju Hrista", i kao sto su zmiju gledali i "iskazivali veru" prenoseci to na Hrista, tako i mi pogledom u sliku ispoljavamo veru u "ono sto ona predstavlja"!

Pravoslavci su kao i Mojsije se klanjali slikama.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I jos nesto , ja vas ne osudjujem sto vi nemate slike,

Osuđuje se ko se klanja njima i ko ima idolopoklonstvo u srcu i bez slika.

Vi ih imate jer se osjećate moćno pred njima, slika vas ne ukorava kao Božji karakter.

I na karaju, I VI IMATE SLIKE, po casopisima po knjigama, pa gledajuci tu sliku, mozete shvatiti da ona "predstavlja nebesku stvarnost", a ne da je sama slika Bog! Tako i vi mozete shvatiti nas stav, da je sve u umu coveka..

A ko se njima klanja, pa nije problem u slici nego u srcu.

Mi ne možemo shvatuti vaš stav, ali možemo Biblije.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tebi necu da kazem nista!

Inati se ako hoces, mene ostavi na miru, objasnjenje je dato, da ni ti ne mozes prigovoriti, i nisi prigovorio, vec hoces da skrenes temu i zatvoris stranicu.

I nemaš odg. a ikone vam služe za umirivanje savjesti kako ste pravedni pred Bogom, jer vas one ne ukoravaju. Dokj Božji karakter tj. BOg ukorava ljude za grijeh.

Al vi, bedni ljudi, i manji i veći,
> Ne smete te reči na sva usta reći.
> Od postanka svoga idole lijete
> Gde se od svetlosti iza njih krijete.
> Gde nema prečage stvorite je sami,
>
> Od nemoćnih slika sve i sva ištete.
> Idoli su grozni pobožnost obukli;
> Dokle su istinu i savest utukli.
> Jer svaki taj idol, što gode ima,
> Hoće malo mita, ma bilo i dima.
> Klanjaju se ljudi, za to vrat imaju,
> Pred svakom prevarom da lepo klimaju.
>
> (Ljubomir Nenadovic)
>

Fino opisao Ljubomir N.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Stavio sam te na block.
Necu vise da citam tvoje izmisljotine.
Pisi sta zelis. Tebi je istina predocena, ali ti se namerno inatis. Uzivaj!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
IKONE - SLIKE NEBESKE STVARNOSTI
9088047.jpg
Sv. Hristofor, manastir Sukovo

Ikone su još jedna svojstvenost pravoslavlja. Pred ikonama se pravoslavni mole i klanjaju.

Ikona je, kažu, „slikovni izraz i potvrda duhovne stvarnosti.“

Pravoslavni teolog Bulgakov kaže: „Za ikoničnost ikona, neophondo je, kao što već znamo, svešteno imenovanje, koje jeste osvećenje[...] Lik, kao takav, saodnosan je prvoliku i njime se sveti.“

Objašnjavajući značaj ikone, arhimandrit Rafail Karelin veli da „[...] pred ikonom stoji zadatak da preda unutrašnji lik, sačuvavši u isto vreme konkretnost ličnosti i događaja.“

Drugi izvori nam kažu da je za samo slikanje ikone potrebna posebna priprema koja se ogleda u primanju blagoslova, molitvi i postu, a Karelin kaže i da su se ranije „ikonopisci pripremali za svoj posao isto kao sveštenici za služenje Liturgije“.

Ovo je, dakle, ozbiljna stvar. Pogledajmo par ikona, koje nam kao osveštane, prikazuju nebesku stvarnost ovde na zemlji.
7431841.jpg
Grčka ikona Sv. Hristofora
IKONE SV. HRISTOFORA

Čak i najverniji pravoslavci se pri prvom susretu sa osveštanim likom ovog svetitelja iščuđuju i trljaju oči da se uvere da li su dobro videli. Ovaj svetitelj se oslikava sa nekad psećom (slika levo) a nekad magarećom glavom (slika s desna na vrhu strane iz manastira Sukovo, i slika dole desno iz manastira Gradište). Po priči, glava treba da bude pseća, no, u stvarnosti, na nekim slikama poput one na vrhu strane liči na kakvog magarca ili konja koji je zaostao u umnom razvoju, te se neki vernici s pravom pitaju da li se umetnik sprdao sa likom ovog svetitelja.

Kako je došlo do verovanja da je Hristofor imao pseću glavu? Imamo dve verzije: pravoslavnu, i onu koja je malo bliža realnosti.

Po jednoj pravoslavnoj priči, ovaj svetitelj je bio toliko lep, da se od žena nije mogao da odbrani, te se molio Bogu da mu u ovome pomogne. U ovoj situaciji, Bog je ovog čoveka darovao psećom glavom, te su žene odmah prestale da mu smetaju.
197156.jpg
Ko ovde koga pravi magarcem?
Interesantna je to priča, ali evo i drugog, realističnijeg, objašnjenja. Ako potražimo sv. Hristofora među katoličkim svecima, naćićemo da se on kod katolika nikad ne prikazuje na ovaj način. Pošto je ovaj svetitelj iz doba pre raskola crkve na Istočnu i Zapadnu, pitamo se kako to da kod katolika ovaj svetac nije nalik nekoj mitskoj životinji?

Odgovor je: zbog greške u prevodu. Priča o ovom svetitlju je u grčki svet došla na latinskom jeziku. Na latinskom ovaj svetac opisan je kao silan čovek i ratnik koga se plašila cela vojska. Nazvan je Cananeus, što znači Hananejac, što govori o njegovom poreklu. Neko je u prevodu na grčki mislio da je u pitanju latinska reč canineus (od latinskog canis – pas), i verovatno mislio da je to deo opisa njegovog zastrašujućeg izgleda na bojnom polju, te ovaj svetitelj, ni kriv ni dužan, postade kao kakav demon iz bajke.
4977968.jpg
Psećoglavi iz kijevskog pslatira, 1397.
Vredi spomenuti i to da jedan drugi pravoslavni izvor poreklo Hristoforove „psoglavosti“ objašnjava na ovaj način: „Hristofor je pripadao rasi Psećoglavih, koji su imali ljudsko telo ali pseću glavu. Mnogo je razmišljao o Bogu, ali je govorio jezikom Psećoglavih.“ Ovakvu tvrdnju je vrlo teško lucidno i analizirati, a veru u „Psećoglave“ ljude vidimo potvrđenu i slikom levo koja je preuzeta iz jednog kijevskog psaltira.

Ovo je, za pravoslavne, jako problematična situacija. Pošto je Hristoforov lik na ikonama osveštan kao pasije-magareći, taj lik na ikoni, po pravoslavnom učenju, potvrđuje nebesku stvarnost, i, kao što prethodno reče arhimandrit Karelin, čuva konkretnost ličnosti i događaja.

No, iako je očigledno u pitanju greška, iz tvrdoglavog ponosa pravoslavni nastavljaju da tvrde da je njegova psoglavost istinita.

Ako neki čitaoci misle da su ove slike samo marginalna pojava, kao dokaz za suprotno, evo male kolekcije ikona i fresaka koje dolaze iz svakog pravoslavnog područja, Male Azije i Balkana, pa sve do Rusije.

6994497_orig.jpg


6994497.jpg

908297.jpg

6826643.jpg

4382311.jpg

2432658.jpg

193072.jpg

886372.jpg

8788453.jpg

6036062.jpg

40760.jpg

6220341.jpg

1035067.jpg

2827392.jpg

6522301.jpg

6346649.jpg

778498.jpg

5411552.jpg

91827.jpg

4935888.jpg

1787026.jpg

188805.jpg

3676271.jpg

990616.jpg

1540025.jpg

4975952.jpg

5740494.jpg

9995712.jpg

PORUKA EVANĐELJA
991036.jpg
Marija kao troruka
OD TROJERUČICE DO TROERUČNICE

Jedna od najpoštovanijih ikona u pravoslavlju je ikona Trojeručice. Dobro se sećam kako sam, kao nekadašnji pravoslavac, bio oduševljen kad je ikona došla u Srbiju i prebivala u mojoj lokalnoj crkvi. Tada sam se zainteresovao i pročitao priču o tome kako je treća ruka na dnu ikone dodata, i tu priču ovde ne komentarišem.

Ono što je zanimljivo je sledeće: pošto je ova ikona bilo toliko slavna, u srednjem veku su rađene razne kopije, i to od strane onih koji je nikad nisu videli već su samo za nju čuli. No, kako je verbalni prenos infromacija tog vremena bio prilično nesavršen, u dalekoj Rusiji desio nemali nesporazum, te su ruski ikonopisci, po zvuku imena Trojeručica, očigleno mislili da je sama Marija bila troruka, pa su je po tom opisu i naslikali. Ovu su ikonu na ruskom prozvali Troeručnica.

Ponovo, kao i u prethodnom slučaju, problem stvara ona nezgodna klauzula pravoslavlja da kad se ikona osvešta ona postaje reprezentacija realnosti, i koliko znam ne postoji čin „rassveštanja“. Time su i ove skaradne kopije Trojeručice u Rusiji postale legitimne, te je time i mati Isusova postala trojeruka.

3496705_orig.jpeg


3496705.jpeg

7535952.jpg

2484551.jpg

6455030.jpg

2990945.jpg

Po pitanju ovih prikaza, prosvetitelj Dositej Obradović je svojevremeno kazao:
Hristos dođe da nas izbavi svakoga poklonjenija i službe tvari i dela ruk čelovečeskih, a oni te okreni te obrni, pak opet moraš se klanjati delu ruk čelovečeskih. I što je grđe i gore: pišu svetoga Hristofora s pasjom glavom, moraš joj se klanjati. Obraz preblagoslovene Spasiteljeve matere sa tri ruke pišu! To što bi u naturi (sačuvaj Bože!) čudovište bilo, tome se na ikoni moraš klanjati. Evo, braćo moja, dokle sujeverije i slepota može doći i stignuti!'

Izvor
 
Natrag
Top