BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nelsime, hvala na opsirnom odgovoru. Tekst je jako dug, slova mala i nabijena i tesko ga je citati, a i sam sadrzina mu je jako zamrsena.

Budi tako ljubazan pa nam odgovori na ovo:

"Јер по речима божанског Григорија, ма колико се ум трудио није у стању да изађе из телесности." II.5

Mozes li nam reci ko je taj koga nazivate BOZANSKIM?
Moze li ijedan cobvek biti BOZANSKI?


U tekstu je receno da se vi ne klanjate ikoni, materiji, nego onome ko je na ikoni.
Da li to znaci da ako je neki episkop na slici da se i njemu klanjate?

Pa zar se ne biste mogli klanjati i bez ikone?


Molim tr obrati paznju na Drtugu Bozju zapovest.
"NE GRADI SEBI LIKA REZANA NITI KAKVE SLIKE OD ONOGA STO JE GORE NA NEBU, ILI DOLE NA ZEMLJI, NI U VODI ISPOD ZEMLJE,NEMOJTE IM SE KLANJATI NITI IM SLUZITI, JER SAM JA GOSPOD BOG TVOJ." 2. Mojsijeva 20,4.5.

Tekst koga si gore prilozo tvrdi da "KLANJATI SE UMESTO BOGA" samo to je greh, a Druga zapov nas poziva da se ne klanjamo nikakvoj materiji, zivotinjama, niti ljudma.


Zatim tekst dobro kaze da Boga nije niko video i prerma tome niko ga ni ne moze naslikati.
Medjutim, posetio sam jednu pravoslavniu Crkvu blizu Sapca i na plaonu neko je naslikao Trojstvo.
Slika je izvanredna, ali kad sam upitao svestenika, ko je video Boga da bi ga mogao tako naslikati, on se naljutio sto sam ga to upitao.



Da ti ispricam jedno drugo iskustvo: Posetio sam jedan manatir u Srbiji u kome je bila zajednica kaludjerica, a imale su i jednog starog kludera koji je drzao Liturgije. Za vreme sluzbe u hram su usla cetiti mladica, koja po svoj prilici nikad nisu ni bili u nikakvoj bogomolji. Usli su kao sto se ulazi u bioskop. Kada se sluzba zavrsila, ja sam otisao sa kaludjerom da vidim nekake star ikone i stari Zbornik, jer su me oduvek zanimale sterine, i dok sa ja gledao Zbornik, ona cetiri mladica usla su u prostoriju gde su bile kaludjerice. Igumanija je ustala i pocela da vice na njih, "Sram vas bilo, usli ste u sveti Hram a nijedan od vas nije se prekrstio niti se pred svetom ikonom poklonio. niti je svetu ikonu celivao. Da je ovde danas Sveti Ilija sve bi vas poklao."

Jedan drugi nposetilac je rekao: "Ali Sveti Ilija nije klao one koji se nisu klanjali, nego one koji su se klanjali."

Vidis da ta igumanija smatra ikone bozanskima i sluzbu njima izuzetno vaznom na Bogosluzenju.

Sta nam ti mozes reci o ovome?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Naravno da je Biblija jasna i ona uci da se ne klanjamo drvetu i materijalu, mi se klanjamo onome ko je na ikoni.Taj tekst koji nisi procitao ikonoborci pa ni HAC ni JS nikada nisu uspeli da obore.

Ona uči da je to idolopoklonstvo. U kakvo lijepo zavaravanje sopstvene savjesti da se klanjate onome ko je na slici. Pa možda si i upravu, ne klanjate se ikoni ngo demonima. Pa Biblija je već oborila taj tekst. To sam ti već rekao, a ti i dalje nastavi da umiruješ svoju savjest sa tim da ti nije gadost. Sljdeći put će vam Bog polupati još više idola. A vi ćete i dalje po svom, dok ne počne da kida glave.

Psalam 115,8 Takvi su i oni koji ih grade, i svi koji se uzdaju u njih.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Za klanjanje Bogu ne treba ikona ili bilo koji materijalni predmet.

Zajednica sa Bogom se ostvaruje u tri dimenzije - covek, priroda, Bog.

Da je Bog zeleo da njegov narod ikada slika bilo kakve slike i da ih postavlja u hramove i da im se klanja - on bi tu zapovest dao Izrailjskom narodu.
Ali mi u starom zavetu vidimo da Izrailj nije nikada imao ovu praksu.
Bog je u starom zavetu osudio pravljenje bilo kakvih slika i njihovo postovanje bilo gde na bilo kom mestu.

Prva Hriscanska crkva nije imala ovu praksu slikanja slika i njihovo postavljanje u hram i klanjanje pred njima, niti su Hristos i apostoli dali zapovest Hriscanskoj crkvi da to treba ciniti u novozavetnom periodu.

Imam samo jedno pitanje za Pravoslavne.

Da li je greh pred Bogom ako covek ne praktikuje bilo sta sto se cini u Pravoslavnoj crkvi - ne klanja pred slikama i kipovima, ne pali svece, ne prekrstava se rukom u znaku krsta sa tri prsta, ne uzima svetu vodu i tamnjanm ne ljubi ruku svesteniku, ne kruzi oko crkve u procesiji, ne slavi Bozic, uskrs, slavu, i praznike, i ne prektikuje obicaje koji se vrse prilikom ovih praznika, ne zove svestenika da okadi kucu, ne ide u obrambeni sveti rat ...itd...?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
"Јер по речима божанског Григорија, ма колико се ум трудио није у стању да изађе из телесности." II.5

Mozes li nam reci ko je taj koga nazivate BOZANSKIM?
Moze li ijedan cobvek biti BOZANSKI?
Svi mi treba da budemo bozanski, bozanskim darovima se nazivaju darovi Duha Svetoga i uopste Bozanski darovi koje svaki covek poseduje, ljudi su ikona Bozija mi smo svi bogovi po blagodati,a pogotovo Sveti Oci i Sveti ljudi koji su se u Hrista obukli, cilj naseg zivota i jeste obozenje.Nije Grigorije po prirodi Bog, bilo bi glupo tako nesto reci vec po licnosti i to po blagodati kao sto svi mi treba da psotanemo.
Da li to znaci da ako je neki episkop na slici da se i njemu klanjate?
Samo se Bogu klanjamo,a ne episkopima, njih molimo da mole Boga za nas tj. Hrista koji ej posrednik izmedju nas i Boga.Usrdna je molitva pravednika i treba da s emolimo jedni za druge kako kaze Jakov.
Tekst koga si gore prilozo tvrdi da "KLANJATI SE UMESTO BOGA" samo to je greh, a Druga zapov nas poziva da se ne klanjamo nikakvoj materiji, zivotinjama, niti ljudma.
Niti se mi klanjamo materiji ni ljudima.
Zatim tekst dobro kaze da Boga nije niko video i prerma tome niko ga ni ne moze naslikati.
Bog se ne moze naslikati jer je nematrijalan i nadculan, a ne jer ga niko niej video ujedno to i jeste razloga zasto niko nenmoze da ga vidi, Hrista smo videli i njega mozemo da izobrazimo jer je Bog uzeo i ljudsku prirodu.
Medjutim, posetio sam jednu pravoslavniu Crkvu blizu Sapca i na plaonu neko je naslikao Trojstvo.
Slika je izvanredna, ali kad sam upitao svestenika, ko je video Boga da bi ga mogao tako naslikati, on se naljutio sto sam ga to upitao.
To je simbolika, starac koji ej naslikan se zove starac Dana i on na ikonama Svetog Trojstva predstavlja Boga Oca, golub predstavlja Svetog Duha, a Isus HRistos predstavlja Sina.
"Sram vas bilo, usli ste u sveti Hram a nijedan od vas nije se prekrstio niti se pred svetom ikonom poklonio. niti je svetu ikonu celivao. Da je ovde danas Sveti Ilija sve bi vas poklao."
Narodna verovanja su jedno, a ucenje crkve drugoNArod govori da su Ilija, MArija MAgdalina i MArija Mucenica tj. Ognjena MArija brat i sestre sto je glupsot i ja se aktivno borim protiv takvih verovanja.Oni ocigledno nisu u hram usli sa strahom Bozijim, akod nas Srba se taj strah Boziji iskazuje prekrstavanjem kad se udje u crkvu celivanjem centralne takozvane "celivajuce ikone" koja postoji samo u SPC.
Ona uči da je to idolopoklonstvo.
Idolopoklonstvo je verovanje da idol napravljen od odredjenog materijala jeste bog, a ne da predstavlja Boga, dok kod nas to samo predstavlja Hrista ili nekog drugog.
U kakvo lijepo zavaravanje sopstvene savjesti da se klanjate onome ko je na slici.
ja bih sada tebe trbalo da ubedjujem da ne verujes u Boga vec da sebe zavaravas da kao verujes, au sustini vi ste satanisticka sekta.Tvoj pristup je pogresan mi znamo bolje od tebe kome se klanjamo nego ti, zar cujes ti sebe?
Za klanjanje Bogu ne treba ikona ili bilo koji materijalni predmet.
Fantazija.Nju poseduje svaka religija pa i vasa sekta i ona tezi da se nesto nevidljivo izobrazi na neki nacin, u mnogobostvu to su mitologije,a u hriscanstvu to su simboli.
Da je Bog zeleo da njegov narod ikada slika bilo kakve slike i da ih postavlja u hramove i da im se klanja - on bi tu zapovest dao Izrailjskom narodu.
Pa i jeste dao zapovest da se naprave heruvimi i da budu u hramu.
Ali mi u starom zavetu vidimo da Izrailj nije nikada imao ovu praksu.
Bog je u starom zavetu osudio pravljenje bilo kakvih slika i njihovo postovanje bilo gde na bilo kom mestu.
Netacno uzmi malo vise citaj SZ, On je anredio i zmija da s enapravi i heruvimi da s enaprave i da se izvezu na zavesi.
Da li je greh pred Bogom ako covek ne praktikuje bilo sta sto se cini u Pravoslavnoj crkvi - ne klanja pred slikama i kipovima, ne pali svece, ne prekrstava se rukom u znaku krsta sa tri prsta, ne uzima svetu vodu i tamnjanm ne ljubi ruku svesteniku, ne kruzi oko crkve u procesiji, ne slavi Bozic, uskrs, slavu, i praznike, i ne prektikuje obicaje koji se vrse prilikom ovih praznika, ne zove svestenika da okadi kucu, ne ide u obrambeni sveti rat ...itd...?
Greh je ako covek nije u zajednici tj. u crkvi, a ako svo u crkvi slave vaskrs,a taj ne slavi ne samo da odbacuje vaskrsenje vec se izdvaja i iz zajednice to jest tela HRistovog.Jos u 1. veku se vaskrs praznovao i jos je u 1. veku nastao problem oko datuma njegovog praznovanja.Navodis obicaje, obicaji nemaju veze sa spasenjem.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Netacno uzmi malo vise citaj SZ, On je anredio i zmija da s enapravi i heruvimi da s enaprave i da se izvezu na zavesi.

Heruvimi su postavljeni na sam zaklopac kovcega sa deset Bozjih zapovesti u Svtinji nad Svetinjama, u koju nije bilo bilo dozvoljeno da ulazi niko osim Prvosvestenika i to jednom godisnje na praznik Jom kipur, tako da tu nije bilo govora o bilo kakvom klanjanju ili obozavanju predmeta ili molitve pred njima.

Bog nije kontradiktoran, i on ne cini nesto - pa posle sam sebe da demantuje.

Greh je ako covek nije u zajednici tj. u crkvi, a ako svo u crkvi slave vaskrs,a taj ne slavi ne samo da odbacuje vaskrsenje vec se izdvaja i iz zajednice to jest tela HRistovog.Jos u 1. veku se vaskrs praznovao i jos je u 1. veku nastao problem oko datuma njegovog praznovanja.Navodis obicaje, obicaji nemaju veze sa spasenjem.

Sada jedino preostaje da pismom dokazes - da ako ljudi ne slave slavu, Bozic i uskrs, ali i sve drugo i to u odredjeno vreme u toku goine koje je crkva odredila - da time oni ne postuju Boga i da nisu prihvaceni od njega.

Dakle - navedi dokaz gde proroci, Hristos i apostoli kazu: "AKO NE PROSLAVLJATE SVECE, HRISTOVO RODJENJE I BOZIC, I NE PALITE SVECE I TAMNJAN, NE KLANJATE SE SLIKAMA, NE KORISTITE SVETU VODU, NE PREKSTAVATE SE SA TRI PRSTA, NE KRUZITE OKO CRKVE..itd.. BOG CE VAS ODBACITI I BICETE IZGUBLJENI JER TIME GRESITE BOGU"
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Heruvimi su postavljeni na sam zaklopac kovcega sa deset Bozjih zapovesti u Svtinji nad Svetinjama, u koju nije bilo bilo dozvoljeno da ulazi niko osim Prvosvestenika i to jednom godisnje na praznik Jom kipur, tako da tu nije bilo govora o bilo kakvom klanjanju ili obozavanju predmeta ili molitve pred njima.

Bog nije kontradiktoran, i on ne cini nesto - pa posle sam sebe da demantuje.
Cinjenica stpji, pravljenje je dozvoljeno pa ga je cak i Bog naredio, niko se materijalu ne klanja.
Sada jedino preostaje da pismom dokazes - da ako ljudi ne slave slavu, Bozic i uskrs, ali i sve drugo i to u odredjeno vreme u toku goine koje je crkva odredila - da time oni ne postuju Boga i da nisu prihvaceni od njega.
Ljudi koji nisu u crkvi ne psotuju Bog da li je tako i da li Sveto Pismo govori o tome?
Da.Pa ako je tako onda onaj ko je u crkvi duzan je da u zajednici slavi Boga, on nije duzan da postuje obicaje vec da dolazi na bogosluzenja i da psotuje praznike.Govoris o odredjenom danu, kakva ironija da neko ovo cuje od subotara.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Cinjenica stpji, pravljenje je dozvoljeno pa ga je cak i Bog naredio, niko se materijalu ne klanja.

To predstavlja samo izgovor za prisutnost mnogobozackih ucenja i obicaja u tradicionalnim crkvama.

Ljudi koji nisu u crkvi ne psotuju Bog da li je tako i da li Sveto Pismo govori o tome?
Da.Pa ako je tako onda onaj ko je u crkvi duzan je da u zajednici slavi Boga, on nije duzan da postuje obicaje vec da dolazi na bogosluzenja i da psotuje praznike.Govoris o odredjenom danu, kakva ironija da neko ovo cuje od subotara.

Tradicionalne crkve nisu Bozja crkva.
One su moderni Vavilon obucen u Hriscansko ruho.

Govoreci o 365 dana u godini u kojima ima vise svetaca i praznika nego sto ima tih dana u godini.

Greh je u bibliji jasno definisanm i on predstavlja "Bezakonje" Hamatija anomija, ili krsenje bilo koje od deset Bozjih zapovesti.
Sa druge strane - najveci greh je neverovanje u Hrista, iz koga proizilaze svi ostali gresi.

"Шта ћемо дакле рећи на ово? Ако је Бог с нама, ко ће на нас?
Који дакле свога сина не поштедје, него га предаде за све нас, како дакле да нам с њим све не дарује?

Ко ће оптужити избране Божије? Бог који правда?
Ко ће осудити? Христос Исус који умрије, па још и васкрсе, који је с десне стране Богу, и моли за нас?
Ко ће нас раставити од љубави Божије?
Невоља ли или туга? или гоњење? или глад? или голотиња? или страх? или мач? као што стоји написано:
За тебе нас убијају вас дан, држе нас као овце које су за клање.
Али у свему овоме побјеђујемо онога ради који нас је љубио.

Јер знам јамачно да ни смрт, ни живот, ни анђели, ни поглаварства, ни силе, ни садашње, ни будуће,
Ни висина, ни дубина, ни друга каква твар може нас раставити од љубави Божије, која је у Христу Исусу Господу нашему"
( Rimljanima 8. 31 - 39 )

Amin!
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Tradicionalne crkve nisu Bozja crkva.
One su moderni Vavilon obucen u Hriscansko ruho.
Nemas dokaz za to, ako mi nismo prava crkva onda je i hriscanska vera lazna jer znam da HAC nije prava.
Ako nismo prava crkva zasto uzimas nase Sveto Pismo.Iz istog izvora ne moze da tece i gorko i slatko.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
knjiga "Put duše posle smrti" strana 96.

O ikonoborcima

Po tom Gospod pozva da dođu pred Njega ikonoborci koji su ružili svete ikone...

I pogledavši Gospod gnjevno na njih reče im: vi ste ikonu moga obraza i moje prečiste Majke obeščastili i mnoge ste poveli sa sobom u večnu pogibiju i sada idite svi u nju.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
knjiga "Put duše posle smrti" strana 96.

O ikonoborcima

Po tom Gospod pozva da dođu pred Njega ikonoborci koji su ružili svete ikone...

I pogledavši Gospod gnjevno na njih reče im: vi ste ikonu moga obraza i moje prečiste Majke obeščastili i mnoge ste poveli sa sobom u večnu pogibiju i sada idite svi u nju.
Mitarstva, gluposti.Bog voli ljude.
 
Natrag
Top