Bootable linux USB problem

VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Nasao sam neku staru flash memoriju od 4GB i hteo bih da stavim Lubuntu na njoj za stari PC. U pitanju je VIP flash mem., sto su davali uz karticu ako se ne varam. Koristim Universal-USB-Installer-1.9.8.7 da napravim bootable USB, stavim da je distribution: lubuntu, izaberem lubuntu-16.04.5-desktop-i386, ISO file koji sam prethodno skinuo sa njihove stranice i stikliram da formatuje u FAT32 flash memoriju, To sve prodje bez problema, ali kada hocu da bootujem lubuntu sa te fleske, PC uopste ne prepoznaje da je bootabilna, a nekoliko puta mi je izbacilo gresku: "operating system load error". Da napomenem da sam probao sve isto sa drugom flash memorijom transcend 2GB i sve radi kako treba.
Tako da po osnovi eliminacije ostaje da nesto nije u redu sa ovom flesh mem. ali radi read/write fajlova, jedino ako ima nekih problema na nekim sektorima u memoriji same flash memorije.
Da li neko ima neku ideju sta moze biti?
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Probaj formatiraj Flash vise puta.Mozda mu je ostalo nesto od prethodnog zapisa,pa to smeta.
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Probaj formatiraj Flash vise puta.Mozda mu je ostalo nesto od prethodnog zapisa,pa to smeta.
Danas sam sigurno 6-7 puta formatirao flash i opet isto.

Probajte s ovim USB alatom napraviti boot. Svakako je moguće da USB memorija nije potpuno ispravna.

https://rufus.ie

Probao sam sada i rufus cak sam i stiklirao da proveri 'bad sectors' i nista nije nasao, svuda 0, i opet ne prepoznaje da je bootabilni USB
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Danas sam sigurno 6-7 puta formatirao flash i opet isto.
Kako? Kojim os-om i kojim programom? Da li je program dao neke poruke tokom i posle formatiranja?

Probao sam sada i rufus ... i opet ne prepoznaje da je bootabilni USB
Treba da proveriš šta je i kako je taj (a i prethodni) program napravio od fleša. U linux-ov terminal unesi:

sudo fdisk -l

Ako ti nije jasno šta je komanda fdisk prikazala, pošalji rezultat ovde.
Isto to treba da uradiš i sa tim drugim flešom radi poređenja.

Tako da po osnovi eliminacije ostaje da nesto nije u redu sa ovom flesh mem.
Pretpostavka ima smisla.

BTW, najsigurnija "instalacija" imidža na fleš je u linux terminalu:

sudo dd if=lubuntu-16.04.5-desktop-i386.iso of=/dev/sdX

X treba zameniti sa slovom usb fleš drajva! Paziti da se ne unese pogrešno slovo!
Ako posle dd komande fleš ne može da butuje, tada sa njim nešto nije u redu. U zavisnosti od vrste problema možda postoje načini da se isti zaobiđe.
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Kako? Kojim os-om i kojim programom? Da li je program dao neke poruke tokom i posle formatiranja?


Treba da proveriš šta je i kako je taj (a i prethodni) program napravio od fleša. U linux-ov terminal unesi:

sudo fdisk -l

Ako ti nije jasno šta je komanda fdisk prikazala, pošalji rezultat ovde.
Isto to treba da uradiš i sa tim drugim flešom radi poređenja.


Pretpostavka ima smisla.

BTW, najsigurnija "instalacija" imidža na fleš je u linux terminalu:

sudo dd if=lubuntu-16.04.5-desktop-i386.iso of=/dev/sdX

X treba zameniti sa slovom usb fleš drajva! Paziti da se ne unese pogrešno slovo!
Ako posle dd komande fleš ne može da butuje, tada sa njim nešto nije u redu. U zavisnosti od vrste problema možda postoje načini da se isti zaobiđe.

Prvo sam formatirao pomocu diskpar komande u CMD, sledecih nekoliko formatiranje su bila preko GUI(desni klik-format) isto sam formatirao i komandom 'format F: /fs:FAT32' i svaki put je zavrsavalo bez ijedne greske.

Sinoc sam istu flash mem. stavio u laptop i na laptopu radi kao bootabilan lubuntu, znaci da nije do image ili do pravljenje bootabilnog USB. Opet po procesu eliminacije ostaje da je u pitanju nesto u vezi BIOS-a posto ne prepoznaje da je bootabilna fleska.

Samo da kazem, da na tom PC nema ni HDD ni DVD, tako da nema odakle drugde da bootuje operativni sistem i pri zameni 2GB usb sa 4GB usb, nista ne menjam u BIOS, i 2GB nadje da je bootabilan USB, a od 4GB kaze da nema bootable drive, iako ista fleska radi na laptopu bez problema.

PS. Ako treba jos ove informacije iz terminala sa ovih par komandi, usled novostecenih informacija da radi na laptopu, kazi da vidim:)
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Posle svega što si naveo, ovo se samo po sebi nameće kao zaključak.


Nema potrebe. Fleš je butabilan. Jedino ne "sarađuje" sa tim računarom.

Sada sam probao na jos jednom starijem(6-7god) PC i isto nece da samo sa ove fleske od 4GB da bootoje lubuntu, a sa svih drugih sve lepo radi. Kao da BIOS i na jednom i na drugom PC ne podrzava taj chip sto je na ovoj Flesh mem. od 4GB.

Ako neko ima jos neku ideju sta mogu da probam, neka kaze:)
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2009
Poruka
277
Ma, to BIOS ne prepoznaje USB kao prvi boot uređaj ili možda treba da se još neka neka postavka u BIOS-u prešteluje. Svakako treba probati f11 prilikom paljenja kompa i onda bi moralo izbaciti boot menu i ponuditi sa kojeg uređaja da se ''potegne'' boot. Druga stvar - Lubuntu ima odvojene instalere x86 i x64, pa je i to možda neki problem u vezi sa arhitekturom MB i CPU, takođe i BIOS-a.
 
Natrag
Top