Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ovde se govori o coveku dusi zivoj kao spoju duha i tela, a ne nezavisnom element koji moze egzistirati van tela.

То само ти кажеш и видиш, нико други (наравно и они које сте убедили). Човек јесте жива душа, као што је и човек разумна глава. Да ли је човек само глава? Наравно да је то нетачно што говориш, зато и не можеш рећи од чега се састоји Божија душа.


ДУША БОЖИЈА = ДУХ БОЖИЈИ + ?

Проста ствар за онога ко користи разум. Зато ти и говориш о духовним телима Оца, Сина и Светога Духа. Каква духовна тела и остале глупости, Бог је Дух и Његова (као и наша) душа је везана за Дух. Не треба Њему тело, а ипак је постао тело нас ради. И то само да нас откупи од смрти и гроба у коме ви спавате. Господ спомиње "спавање" у случају Лазара, јер је знао да ће га "пробудити" - васкрснути. А након откупа на Крсту, душе људске праведне одлазе у духу Господу. Баш као што је и Јован био у духу:

1. Потом видех: и гле, врата отворена на небу, и глас први који чух као трубу где говори са мном, рече: Попни се амо, и показаћу ти шта ће бити за овим.
2. И одмах бих у духу; и гле, престо стајаше на небу, и на престолу сеђаше неко. (Откривење 4)


Како се Јован попео, у телу или у духу? Како су се његова свест, емоције, разум, осећања итд. попели? Дух је тај који је носиоц душе (свести, осећања, разума). Зато се и каже: "дух неразумни", јер такав дух не прихвата истину макар му сам Господ рекао. Почеће да изврће и заврће, само да испадне онако како се њему допада.



12. Тада подиже ме дух, и чух за собом глас где се силно разлеже: Благословена слава Господња с места Његовог; 13. И лупу крила оних животиња која удараху једно у друго и праску точкова према њима, глас који се силно разлегаше.
14. И дух ме подиже и однесе и иђах жалостан од срдње у духу свом; али рука Господња силна беше нада мном.
(Језекиљ 3)


2. Коринћанима, глава 12
1. Али ми се не помаже хвалити, јер ћу доћи на виђења и откривења Господња.
2. Знам човека у Христу који пре четрнаест година (или у телу не знам; или осми тела, не знам: Бог зна) би однесен до трећег неба.
3. И знам за таквог човека (или у телу, или осим тела, не знам: Бог зна)
4. Да би однесен у рај, и чу неисказане речи којих човеку није слободно говорити.


У вашој "библији" нема овог дела, то знам. Није ми ни чудо.
 
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Takticar, aman covjece, procitaj 1 Mojsijevu glava 5 !

1. Ово је племе Адамово. Кад Бог створи човека по обличју свом створи га.
..............
26. А родив Ламеха поживе Матусал седам стотина осамдесет две године, рађајући синове и кћери;
27. Тако поживе Матусал свега девет стотина и шездесет и девет година; и умре.
28. А Ламех поживе сто осамдесет и две године, и роди сина,
29. И надеде му име Ноје говорећи: Овај ће нас одморити од послова наших и од труда руку наших на земљи, коју прокле Господ.
30. А родив Ноја поживе Ламех пет стотина деведесет пет година, рађајући синове и кћери;
31. Тако поживе Ламех свега седам стотина седамдесет седам година; и умре.
32. А Ноју кад би пет стотина година, роди Ноје Сима, Хама и Јафета.

Svi ovi ljudi o kojima govori Mojsije su "sinovi Bozji", sve je njih Bog stvorio iz Adama koji je "sin Bozji".
Bog nikada i nigdje u Bibliji ne kaze "kceri Bozije", vec uvjek i samo "kceri covjecije".
Prva zena Eva je stvorena iz rebra Adamovog, ujedno je Eva bila lakoma i tasta, pa htjela da "okusi zlo" i postane "kao bog" po nagovoru sotone, pa nagovori i Adama, koji to isto uradi vise zbog Eve, no sto je to on sam zelio, i da podjeli sa njom krivicu, jer mu bila bitna i "sudbina" Evina, svoje druzbenice, njegove covjecice, iz rebra njegovog stvorene i date mu od Boga.

Pa se nastavlja dalje u 1 Mojsijeva glava 6 - Sazeta istorija ljudskog roda i njihovo Propadanje kroz sve sledece generacije:
1. А кад се људи почеше множити на земљи, и кћери им се народише.
2. Видећи синови Божји кћери човечије како су лепе узимаше их за жене које хтеше.
3. А Господ рече: Неће се дух мој до века прети с људима, јер су тело; нека им још сто двадесет година.
4. А беше тада дивова на земљи; а и после, кад се синови Божји састајаху са кћерима човечијим, па им оне рађаху синове; то беху силни људи, од старине на гласу.
5. И Господ видећи да је неваљалство људско велико на земљи, и да су све мисли срца њиховог свагда само зле,
6. Покаја се Господ што је створио човека на земљи, и би му жао у срцу.
7. И рече Господ: Хоћу да истребим са земље људе, које сам створио, од човека до стоке и до ситне животиње и до птица небеских; јер се кајем што сам их створио.
8. Али Ноје нађе милост пред Господом.
9. Ово су догађаји Нојеви: Ноје беше човек праведан и безазлен свог века; по вољи Божјој свагда живљаше Ноје.
10. И роди Ноје три сина: Сима, Хама и Јафета.
11. А земља се поквари пред Богом, и напуни се земља безакоња.
12. И погледа Бог на земљу, а она беше покварена; јер свако тело поквари пут свој на земљи.
13. И рече Бог Ноју: Крај сваком телу дође преда ме, јер напунише земљу безакоња; и ево хоћу да их затрем са земљом.
.................
17. Јер ево пустићу потоп на земљу да истребим свако тело у коме има жива душа под небом; шта је год на земљи све ће изгинути.
18. Али ћу с тобом учинити завет свој: и ући ћеш у ковчег ти и синови твоји и жена твоја и жене синова твојих с тобом.

Valjda ti je sve i sasvim jasno, i da je Bog kasnije istrijebio bas sve ljude, u potopu, osim Noa i njegove djece.

1. Mojsijeva 2,7

A stvori Gospod Bog čovjeka od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovjek duša živa.

Shvati da je covjekovo tijelo od "praha zemaljskog", u covjekovom tijelu nema zivota.
Bog u tijelo od praha dunu ili u to tijelo udahnu "Duh zivotni".
Covjek je vec "od praha zemaljskog", ali nije "Dusa ziva", dok mu Bog nije udahnuo "Duh Zivotni".
Covjek kada umre, on je isto covjek, ali je mrtav covjek i pretvara se u prah.
Ono sto je u covjeku zivot, to se nalazi u Duhu, a taj se Duh vraca uvjek Bogu i nikada ne umire, uvjek je Duh ziv.
Gdje u Bibliji sam Bog kaze da je covjekova "Dusa mrtva", ili da je covjek "mrtva Dusa" ?
Bog kaze da sve "Duse" od svih ljudi, od svakog covjeka, Pripadaju samo Bogu, i samo Bog odlucuje na kraju koju ce "Dusu" pogubiti, unistiti, baciti u oganj, zajedno sa tijelom tog covjeka, dakle spojice "Dusu i tijelo" ili vratice "Duh u tijelo" i takvog covjeka baciti u oganj, sasvim unisti i sve sto cini i sacinjava tog covjeka.

Moras shvatiti da je sam covjek "prah zemaljski", da je sastavljen od materije, od hemijskih elemenata zemaljskih. Mrtav.
Ajde, ti probaj da sklepas od svih ljudskih organa i tijela, nekog covjeka "Frankestajna", pa nekom energijom pokreni da taj "sklepani covjek" ozivi i da sve sto je u tijelu proradi, pa da taj covjek "Frankestajn", sam nastavi da "pichi" i zivi !?
Ili umre covjek, pa mu zaledis tijelo u komori, pa kasnije mu "roknes" neku energiju, da ponovo ozivi i nastavi da "pichi" !?
Nema posla od takvog satanistickog razmisljanja, a ni sam sotona ne moze ga ozivljeti, jer nije Tvorac zivota.

Pazi se sta radis i samo se boj od Boga, jer samo Bog moze unistiti tvoju Dusu i tijelo.
Svi ljudi koji te mogu ubiti, pa i da sam sebe ubijes, ubijo si samo tijelo, a Duh odlazi Bogu i sa tvojom Dusom raspolaze Bog.
Sve sto se ti sam pitas i sam raspolazes, po svojoj slobodnoj volji, i sve sto cinis i radis, to mozes samo sad, dok si ziv u tijelu.
Zapitaj se zasto Bog ljude koji su "samoubice", kaznjava kao otpadnike i gresnike, jer misle da mogu pogubiti "Dusu" svoju, Duh u njima, unistiti Zivot, sa kojim samo Bog rasolaze, jer i ta Dusa pripada Bogu.

Za Loadikeju: u grobu se nalazi samo covjekovo Tijelo, u grobu se ne nalazi Duh koji je bio u tijelu i covjekova Dusa.
Loadikeja: gdje se nalazi Duh koji je bio u covjekovom tijelu, i gdje to "spava" covjekova Dusa ?
U Tijelu nije, tijelo se pretvara u prah, i moze se reci da samo Tijelo "spava", jer ce kasnije biti "vaskrsnuto" i spojeno od sveg praha, tj. zemnih ostataka, u ponovni, prijasnji oblik, sa svim kostima, organima i kozom.
Bog u takvo vaskrslo tijelo, tj. ponovo oformljeno tijelo, "Nece" ponovo dunuti i udahnuti mu Duh zivotni.
Gospod Isus Hristos i svi ostali Svetim Duhom obdareni ljudi, kada ponovo ozivljuju umrle ljude, kazu: i "Vrati se Duh u covjeka" i "vrati se njegov Duh" i "vrati se u mrtvog covjeka - Njegov Duh".

Dakle, u sve umrle ljude po "vaskrsenju", VRATICE se u njihova mrtva tijela, njihov DUH. (Duh je uvjek od Boga)

Loadikeja: Vratice se Duh - odakle ? Gdje to Biblija kaze da Duh "spava" ?

Isus Hristos ti jasno kaze da umrli covjek tj. covjekovo mrtvo tijelo "spava", a kada ga Hristos ozivljuje onda "Duh se Vrati" !
Imas u Bibliji opis mrtvog covjeka, kome se Tijelo raspada i smrdi, jer je mrtvo, a onda ga Hristos vraca za tren u zivot, jer ponovo Vraca Duh u tijelo, i tijelo ne pokazuje nikakve znake raspadanja i smrada.
Covjek koga Hristos ponovo ozivljuje, Vrativsi mu Njegov Duh, odmah se sjeca svega i ko je i sa kim je i sta je bio i bilo.

Dakle, sta posle svega jasno opisanog u Bibliji, po rijecima Hristovim i Njegovih apostola, nije vama jasno ?

(jos jednom upozoravam, da se svi stihovi i citati iz Biblije, moraju prvo shvatiti "Ko ih izgovara" i "Kome" i "o kome" i "o cemu" i moraju se razumljeti samo kao cjelina sa prethodnim i sledecim poglavljima i stihovima, pa onda zakljuciti"
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Laodikeja objasni mi samo ovo:

'' И знам за таквог човека (или у телу, или осим тела, не знам: Бог зна)
Да би однесен у рај, и чу неисказане речи којих човеку није слободно говорити. ''

Adventisti tvrde da je ''dusa'' kompletan i ziv covek. Kako onda nesto moze ''iz tela da izadje i ode u raj''?

Dalje se kaze:
''Јер је мени живот Христос, а смрт добитак. А кад ми живљење у телу плод доноси, то не знам шта ћу изабрати. А обоје ми је мило, имајући жељу отићи и с Христом бити, које би много боље било; Али остати у телу потребније је вас ради. И ово знам јамачно да ћу бити и остати код свих вас на ваш напредак и радост вере'' (Филибљанима 1)

Dakle on ovde zeli ''otici i s Hristom biti'' ili ''ostati u telu'' , opet kako moze biti van tela, ako je ''celovit covek dusa ziva''?

Dalje:

''Jer budući u ovom telu, uzdišemo otežali; jer nećemo da se svučemo, nego da se preobučemo, da život proždere smrtno...
Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu.''

Kako je moguce nekome ''otici od tela, ili ''izaci iz tela'', ako je ''kompletan covek dusa ziva''?
A ako se to odnosi na vaskrsenje nakon Hristovog drugog dolaska, zar onda necemo dobiti telesna tela?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Мени је раније написао да је тај део Библије фалсификован (баш тим речима), и да је неко убацио тај део текста.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Stihovi koji si “dokaz” besmrtnosti duše

—
18 A kad se rastavljaše s dušom te umiraše, Postanak 35,18

— Da li ovaj stih dokazuje da je duša neki poseban element u odnosu na tijelu?

— Treba znati da riječ duša ima više značenja. I uvijek je vezana za čovjeka.

— Duša može da znači osoba, život, emocije itd. Stih Postanak 35,18 znači da se osoba rastavljala od života, dakle osoba umire.

Evo još stihova

— 21 ... Gospode Bože moj, neka se povrati u dete duša njegova. 1. Carevima 17,21

— Da li i ovaj stih znači da je duša neki poseban element u odnosu na tijelo???

— Ovdje prorok Ilija moli Boga da dijete oživi, ovdje nema ni govora o poistovjećivanju duha životnog i duše. Tačno je da jevrejski “nišmat hajim” oživljava čovjeka. Ali ovdje Ilije nije poistovjećivao duh i dušu.

Nastavak obaranja jeresi besmrtne duše

— Ovdje je jasno traženje da se dijete oživi. Da bude živ. Duh životni istina daje život. Ali nije duh životni život, niti je to neka svijesna supstanca jer ga imaju i biljke i životinje. Čak štaviše i da je tražio duh životni, onda to isključuje dušu jer je mrtva. U rečenici se duša odnosi na tog dječaka, dakle na cijelu osobu. Dakle nije tražio dušu da mu se vrati kao neki posebni dio u odnosu na tijelu. Nego da oživi.

Evo još stihova koji su navodno dokazi besmrtnosti duše

— A onda naravno izbjegavaju dio koji kaže "i dušu... pogubiti u paklu." A po njima je duša besmrtna, a ovdje se može pogubiti, što znači da je smrtna. Naravno dolazi do izražaja totalno ne poznavanje jevrejskog jezika. Besmrtnost ima samo Bog, svi mogu biti ubijeni, ali Bog ne može biti ubijen. 1. Timotijevu 6,16

Pogledajte sljedeći stih!

— 22 Samo telo dok je živ boluje, i duša njegova u njemu tuži. Jov 14,22

— Ovdje se želi prikazati kako je duša neki poseban element u odnosu na tijelo. Ali nije tako. Kao što sam već dao duša ima više značenja, i uvijek se odnosi na čovjeka. Duša znači i emocije. Nigdje ne piše da čovjek ima emocije kada je mrtav. Dakle čovjek ima emocije, ali dok je živ. Iako su emocije duhovna komonenta, one nisu nezavisne u odnosu na tijelo. Čovjek nema emocije kada umre. Propovjednik 9,6Davno je nestalo i njihove ljubavi, i mržnje, i zavisti, i više nemaju udjela ni u čem što biva pod suncem.

Evo još jedan stih iz Biblije

— 12 Ljudi u gradu uzdišu, i duše pobijenih viču, a Bog ne ukida to. Jov 24,12

— Ovo je klasičan dokaz nepoznavanja načina izražavanja u jevrejskom.

— Pogledajmo sada ovaj stih iz Postanka. Postanak 4,10Jahve nastavi: "Što si učinio? Slušaj! Krv brata tvoga iz zemlje k meni viče.

— Da li možemo bukvalno tumačiti da krv viče sa zemlje? Šta znači stih u Jovu 24,12

Objašnjenje stiha

— 9 Grabe siroče od dojke i sa siromaha skidaju zalog.

— 10 Golog ostavljaju da ide bez haljine, i one koji nose snopove da gladuju.

— 11 Koji među njihovim zidovima ulje cede i grožđe u kacama gaze, podnose žeđ.

— Jov 24,9-11

— Ovdje Jov jasno kuka da se desilo zlo. A ne bukvalno da duše pobijenih viču.

Evo još jedan stih koji “dokazuje” besmrtnost duše

— A sam Bog mira da vas posveti potpuno, te da se vaš neoštećeni duh, i duša, i telo besprekorno sačuvaju prilikom dolaska Gospoda našega Isusa Hrista " (1.Solunjanima 5.23)

— Opet oni koji misle da je duša besmrtna ovaj stih izvlače iz konteksta. Ovaj stih znači da ljudi čuvaju svoju čestitost do drugog dolaska Isusa Hrista.

Šta znače u ovom stihu duh, duša i tijelo???

— Duh znači um, da ljudi imaju čist um, bez grešnih ili crnih misli.

— Tijelo, znači da svojim tijelom žive čestito, ne u grijehu kao npr. Alkohol, nečista hrana, duvan, blud, preljuba, narkomanija itd.

— Duša znači život. Da svojim cijelokupnim životom proslave Isusa Hrista, tj. da žive čestito i da ne upražnjavaju grijeh.

Još jedan stih

— 3 I gle, ukazaše im se Mojsije i Ilija, koji s Njim govorahu.

— 4 A Petar odgovarajući reče Isusu: Gospode! Dobro nam je ovde biti; ako hoćeš da načinimo ovde tri senice: Tebi jednu, a Mojsiju jednu, a jednu Iliji.

— 5 Dok on još govoraše, gle, oblak sjajan zakloni ih; i gle, glas iz oblaka govoreći: Ovo je Sin moj ljubazni, koji je po mojoj volji; Njega poslušajte. Matej 17,3-5

Da li ovi stihovi dokazuju da je duša besmrtna?

— Ilija je uznesen živ na Nebo, a Mojsije je umro. Kako sada to da Mojsije priča sa Isusom? Kao prvo ovo je vizija. Ilija zaista jeste živ. Mojsije predstavlja mrtve u Hristu, a ne da je on bukvalno sa Isusom na Nebu. Ilija predstavlja sve pravedne ljude koji će živi dočekati Isusa Hrista u Njegovom drugom dolasku, a Mojsije predstavlja sve umrle u Hristu, koji će biti vaskrsnuti i onda će dobiti vječni život. Dakle stih nije bukvalan. Takođe to znači da će i umrli u Hristu biti sa Isusom kada budu vaskrsnuti. Zatim u stihu ne piše šta su govorili.

Mrtvima se propovijeda Jevanđelje

— 1. Petrova 4,6Zato se i mrtvima propovjedi jevanđelje, da prime sud po čovjeku tijelom a po Bogu da žive duhom.

— Ovaj stih ne znači bukvalno mrtvima, kada su umrli. Pa isto možemo reći iz sadašnje perspektive da se mrtvima propovijedalo Jevanđelje. Mrtvima sada, a dok su bili živi propovijedano im je Jevanđelje. Dakle nema govora da se mrtvima propovijedala dobra vijest kada su bili umrli.

Važni stihovi koji “dokazuju” besmrtnost duše

— 25 A Isus joj reče: Ja sam vaskrsenje i život; koji veruje mene ako i umre živeće. Jovan 11,25

— 26 I nijedan koji živi i veruje mene neće umreti vavek. Veruješ li ovo? Jovan 11,26

— Oni koji smatraju da je duša besmrtna ove stihove uzimaju i tumače kao da čovjek navodno živi odmah nakon smrti. To nije tačno. Stih 25. govori da će umrli živjeti, ali jasno po vaskrsenju. Stih 26. Jasno kaže da mrtvi neće biti zauvijek mrtvi, biće živi nakon vaskrsenja i tada će dobiti život vječni.



Pogledajmo šta Isus još kaže

— Jovan 6,40A ovo je volja onoga koji me posla da svaki koji vidi sina i vjeruje ga ima život vječni; i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan.

— Jovan 6,47Zaista, zaista vam kažem: koji vjeruje mene ima život vječni.

— Jovan 6,54Koji jede moje tijelo i pije moju krv ima život vječni, i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan:

— Jovan 10,28I ja ću im dati život vječni, i nikad neće izginuti, i niko ih neće oteti iz ruke moje.

—

— Niko ne spori da će pravedni dobiti život vječni, ali po vaskrsenju kada Isus dođe 2. put na Zemlju.

Da li su životinje duše žive???

— 1. Mojsijeva 1,30A svemu zvjerinju zemaljskom i svjema pticama nebeskim i svemu što se miče na zemlji i u čem ima duša živa, dao sam svu travu da jedu. I bi tako.

— Otkrivenje 16,3I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umrije u moru.

— 1. Mojsijeva 6,17Jer evo pustiću potop na zemlju, da istrijebim svako tijelo, u kojem ima živa duša pod nebom; što je god na zemlji sve će izginuti.

— 1. Mojsijeva 7,15Dođe k Noju u kovčeg po dvoje od svakoga tijela, u kojem ima živa duša,



Da li to znači da i životinje imaju dušu koja je besmrtna???

— Naravno da nemaju, oni koji izvrću istinu žele da poistovjete dušu i duh životni. Sva živa bića imaju duh životni i zbog toga su živi. Isti je duh životni čovjeka i drugih živih bića.

— Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

— Solomon piše da čovjek nije ništa bolji od stoke kada umre, a to ne znači da neće biti vaskrsnut i spašen. Ovdje Solomon jasno govori samo o smrti. I zaista čovjek ni po čenu nije bolji kada umre. Solomon nije mislio da čovjek u svemu je jednak stoci.

Gdje čovjek ide kada umre do vaskrsenja??

— Job 21,13Dane svoje završavaju u sreći, u Podzemlje (grob) oni silaze spokojno.

— Psalam 49,15Poput stada redaju se u Podzemlju, smrt im je pastir, a dobri njima vladaju. Njihova će lika brzo nestati, Podzemlje će im biti postojbina.

— Psalam 115,17Ne, Jahvu mrtvi ne hvale, nitko od onih što siđu u Podzemlje (grob).

— Izaija 38,18Jer Podzemlje ne slavi te, ne hvali te Smrt; oni koji padnu u rupu u tvoju se vjernost više ne uzdaju.

— Postanak 3,19U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratiti.

— Propovjednik 3,20Sve ide na jedno mjesto; sve je od praha i sve se vraća u prah.

— Propovjednik 12,7I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.

— Jov 34,15Izginulo bi svako tijelo, i čovjek bi se povratio u prah.

David nije izašao na nebesa

— Djela apostolska 2,34Jer David ne iziđe na nebesa, nego sam govori: reče Gospod Gospodu mojemu: sjedi meni s desne strane,

— Stih jasno kaže da ni David nije izašao ne Nebo. Oni koji misle da je duša besmrtna misle da je razbojnika Isus odveo u raj isti dan, a opet misle da je Isus odveo spašene prilikom svog vaznesenja. Tako oni koji vjeruju u jeres besmrtnosti duše upadaju u kontradikciju.

Da li je razbojnik sa krsta bio u petak u raju???

— "I reče mu Isus: 'Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju." Luka 23.43

— Grčki koine jezik (na kojem je NZ) nema znakove interpukcije. Ovaj stih uopšte ne mora imati ovakvu interpukciju. Može i ovako biti napisano.

— "I reče mu Isus: 'Zaista ti kažem danas, bićeš sa mnom u raju." Luka 23.43

— Da li je Isus tog dana bio u raju???

— "Ne dohvataj se do mene, jer se još ne vratih k Ocu svojemu; nego idi k braći mojoj, i kaži im: vraćam se k ocu svojemu i ocu vašemu." Jovan 20.17

— Dakle Isus nije bio tog dana u Raju nego u grobu.

— Evo sličnog primjera. 5. Mojsijevoj 30.16: "Jer ti zapovedam danas da ljubiš Gospoda Boga svojega...“

To može da ima dva značenja.

1. Danas da ljubiš Gospoda Boga svog 2. Danas ti zapovijedam da ljubiš Gospoda Boga svoga, ali ne samo danas nego i sutra i prekosutra i uvijek. Sasvim je jasno da je Isus obećao danas taj dan razbojniku da će biti u raju, a ne bukvalno taj dan da će otići u raj, kada nije ni Isus otišao u raj u petak.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovde se govori o coveku dusi zivoj kao spoju duha i tela, a ne nezavisnom element koji moze egzistirati van tela.

То само ти кажеш и видиш, нико други (наравно и они које сте убедили). Човек јесте жива душа, као што је и човек разумна глава. Да ли је човек само глава? Наравно да је то нетачно што говориш, зато и не можеш рећи од чега се састоји Божија душа.

To ne kazem ja, vec rec Bozja:

( 1 Mojsijeva 2. 7 )

Daničić-Karadžić (RDK):

"7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

7 Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće.

Dakle, covek kao dusa ziva - zivo bice je spoj Praha zemaljskog i duha zivotnog ( Bozje sile koja daje ziviot svemu stvorenom, sto je Bozji Duh )

Bog prilikom stvaranja nije stvorio dusu zivu kao nezavistan elemenat od tela - u coveku, nego je covek postao ziv, a dusa ziva je izraz koji definise to zivo stanje coveka - on kao ziva celina je dusa ziva.

Bog nije dusa ziva jer on nije telesan, on je Bog vecan i nepromenjiv i ne moze se uporediti na taj nacin sa covekom.

ДУША БОЖИЈА = ДУХ БОЖИЈИ + ?
[/CENTER]
Проста ствар за онога ко користи разум. Зато ти и говориш о духовним телима Оца, Сина и Светога Духа. Каква духовна тела и остале глупости, Бог је Дух и Његова (као и наша) душа је везана за Дух. Не треба Њему тело, а ипак је постао тело нас ради. И то само да нас откупи од смрти и гроба у коме ви спавате. Господ спомиње "спавање" у случају Лазара, јер је знао да ће га "пробудити" - васкрснути. А након откупа на Крсту, душе људске праведне одлазе у духу Господу. Баш као што је и Јован био у духу:

1. Потом видех: и гле, врата отворена на небу, и глас први који чух као трубу где говори са мном, рече: Попни се амо, и показаћу ти шта ће бити за овим.
2. И одмах бих у духу; и гле, престо стајаше на небу, и на престолу сеђаше неко. (Откривење 4)
Како се Јован попео, у телу или у духу? Како су се његова свест, емоције, разум, осећања итд. попели? Дух је тај који је носиоц душе (свести, осећања, разума). Зато се и каже: "дух неразумни", јер такав дух не прихвата истину макар му сам Господ рекао. Почеће да изврће и заврће, само да испадне онако како се њему допада.

Nije iz Jovana izasao nikakav duh ili dusa da bi otisla na nebo, vec izraz BIJAH U DUHU oznacava stanje vidjenja ili vizije koju mu je dao Duh Sveti.

Ako prihvatimo tvrdnju da je Iz Jovana u tom trenutku izasao duh ili dusa i otisao na nebo, onda je Jovan u tom trenutku umro, a da ga je Bog kasnije nakon svih otkrivenja vaskrsao, povratio u njega duh ili dusu, sto je apsurd.

12. Тада подиже ме дух, и чух за собом глас где се силно разлеже: Благословена слава Господња с места Његовог; 13. И лупу крила оних животиња која удараху једно у друго и праску точкова према њима, глас који се силно разлегаше.
14. И дух ме подиже и однесе и иђах жалостан од срдње у духу свом; али рука Господња силна беше нада мном.
(Језекиљ 3

Ovaj tekst upravo potvrdjuje biblijsko ucenje, da Duh Sveti podize coveka u viziji, a ne da navodni duh izlazi iz tela da bi bio podignut na nebo, jer bi to po tumacenju onioh koji veruju u ovu teoriju znacilo smrt za coveka.
Tako oni sami protivrece sebi.


2. Коринћанима, глава 12
1. Али ми се не помаже хвалити, јер ћу доћи на виђења и откривења Господња.
2. Знам човека у Христу који пре четрнаест година (или у телу не знам; или осми тела, не знам: Бог зна) би однесен до трећег неба.
3. И знам за таквог човека (или у телу, или осим тела, не знам: Бог зна)
4. Да би однесен у рај, и чу неисказане речи којих човеку није слободно говорити.


У вашој "библији" нема овог дела, то знам. Није ми ни чудо.

Ovde takodje govori o vidjenju ili viziji.
Apostol Pavle ovde kaze da ne zna da li je on bio stvarno u telu fizicki odnesen na nebo, ili je imao viziju, u kojoj je cuo neiskazane reci.

Vizija je stanje coveka, gde on vidi stvari koje mu Bog pokazuje.
Taj covek moze biti iskljucen iz svih desavanja koje se desavaju oko njega na zemlji, a videti stvari koje se u tom trenutku desavaju na nekom drugom mestu, i ujedno biti svestan da je to samo vizija.

Takodje, postoji nocno vidjenje, gde covek vidi stvari koje mu Gospod u tom trenutku pokazuje.

Da bi ove stvari shvatio on ih mora sam iskustveno doziveti, a ja sam ih licno doziveo vise puta, i prema tome - rec Bozja i licno iskustvo su u prednosti u odnosu na ljudske teorije.

Laodikeja objasni mi samo ovo:

'' И знам за таквог човека (или у телу, или осим тела, не знам: Бог зна)

Да би однесен у рај, и чу неисказане речи којих човеку није слободно говорити. ''


Adventisti tvrde da je ''dusa'' kompletan i ziv covek. Kako onda nesto moze ''iz tela da izadje i ode u raj''?

Kao sto sam vec napisao, ovde takodje govori o vidjenju ili viziji.
Apostol Pavle ovde kaze da ne zna da li je on bio stvarno u telu fizicki odnesen na nebo, ili OSIM TELA - da je imao viziju, u kojoj je cuo neiskazane reci.

Vizija je stanje coveka, gde on vidi stvari koje mu Bog pokazuje.
Taj covek moze biti iskljucen iz svih desavanja koje se desavaju oko njega na zemlji, a videti stvari koje se u tom trenutku desavaju na nekom drugom mestu, i ujedno biti svestan da je to samo vizija.

Takodje, postoji nocno vidjenje, gde covek vidi stvari koje mu Gospod u tom trenutku pokazuje.

Da bi ove stvari shvatio on ih mora sam iskustveno doziveti, a ja sam ih licno doziveo vise puta,

Dalje se kaze:

''Јер је мени живот Христос, а смрт добитак. А кад ми живљење у телу плод доноси, то не знам шта ћу изабрати. А обоје ми је мило, имајући жељу отићи и с Христом бити, које би много боље било; Али остати у телу потребније је вас ради. И ово знам јамачно да ћу бити и остати код свих вас на ваш напредак и радост вере'' (Филибљанима 1)


Dakle on ovde zeli ''otici i s Hristom biti'' ili ''ostati u telu'' , opet kako moze biti van tela, ako je ''celovit covek dusa ziva''?

Pogledaj druge prevode.

Pavle ovde imajuci nadu u vaskrsenje, i gledajuci na smrt kao na trenutak posle koga ce ga Gospod pozvati o vaskrsenju, kaze da bi voleo da umre i bude sa Hristom, ali da je ostati na zemlji - u zivotu potrebnije radi brace.

Dimitrije Stefanović (DS):

"S dve strane gorim: želju imam da umrem i da budem s Hristom, jer je to mnogo bolje; ali ostati na zemlji potrebnije je vas radi. 25 I uzdajući se u ovo, znam da ću biti i ostati kod svih vas za vaš napredak i radost versku"

Na drugom mestu apostol Pavle jasno kaze da ce tek o vaskrsenju verni primiti vecni zivot - sto znaci da ce tada uci u Bozje carstvo:

"Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotijeva 4. 8 )


Dalje:

''Jer budući u ovom telu, uzdišemo otežali; jer nećemo da se svučemo, nego da se preobučemo, da život proždere smrtno...

Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu.''

Kako je moguce nekome ''otici od tela, ili ''izaci iz tela'', ako je ''kompletan covek dusa ziva''?

A ako se to odnosi na vaskrsenje nakon Hristovog drugog dolaska, zar onda necemo dobiti telesna tela?

Ovde se govori o vaskrsenju kada ce ZIVOT PROZDRETI SMRTNO, odnosno verni dobiti besmrtnost.

Sledeci tekst upravo govori da ce pobeda ili zivot prozdreti smrt tek na kraju o vaskrsenju mrtvih.

"Ево вам казујем тајну: јер сви нећемо помријети, а сви ћемо се претворити.
Уједанпут, у тренућу ока у пошљедњој труби; јер ће затрубити и мртви ће устати нераспадљиви, и ми ћемо се претворити.
Јер ово распадљиво треба да се обуче у нераспадљивост, и ово смртно да се обуче у бесмртност.
А кад се ово распадљиво обуче у нераспадљивост и ово се смртно обуче у бесмртност, онда ће се збити она ријеч што је написана: побједа прождрије смрт.
Гдје ти је, смрти, жалац? Гдје ти је, пакле, побједа?" ( 1 Korincanima 15. 51 - 55 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Što se tiče citiranog teksta koji kaže:

"Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši telom, no oživevši Duhom;
Kojim sišavši propoveda i duhovima koji su u tamnici,
Koji nekad ne hteše da slušaju kad ih očekivaše Božije trpljenje u vreme Nojevo, kad se građaše kovčeg, u kome malo, to jeste osam duša, ostade od vode.
Za spomen toga i nas sad spasava krštenje, ali ne pranje telesne nečistote, nego obećanje dobre savesti Bogu vaskrsenjem Isusa Hrista.
Koji je s desne strane Bogu, otišavši na nebo, i slušaju Ga anđeli i vlasti i sile"

Ovaj tekst govori o tome da je Hristos umro na krstu, ali da je posle tri dana i noći vaskrsnut Duhom Svetim.
Tim istim Duhom on je nekada u vreme Nojevo sišao i propovedao ljudima koji su se nalazili u tamnici greha, a koji nisu poslušali Nojeve pozive da se obrate Bogu i izbegnu potop.
To je pouka koju apostol upućuje u ovom tekstu, da je potop simbol krštenja ali ne pranje telesne nečistote, već dobre savesti Bogu.
Da li si ti korumpirane svijesti ili što?

Daješ tekst iz Pisma u prezentu gdje govori kako je Isus otišao Duhom propovijedati,a onda tumačiš kako se to dogodilo za vrijeme Noe.
Ajde pročitaj što piše ,a što ti tumačiš ili izmišljaš.

Vidim da razumiješ grčki i riječ monogenes na drugoj temi,pa evo ti grčki:

18 Επειδή, και ο Χριστός έπαθε μια φορά για πάντα για τις αμαρτίες, ο δίκαιος για χάρη των αδίκων, για να μας φέρει στον Θεό, ο οποίος, ενώ μεν θανατώθηκε κατά τη σάρκα, ζωοποιήθηκε όμως διαμέσου τού Πνεύματος·
19 με το οποίο, αφού πορεύτηκε, κήρυξε και προς τα πνεύματα που ήσαν στη φυλακή,
20 τα οποία κάποτε απείθησαν, όταν η μακροθυμία τού Θεού, στις ημέρες τού Νώε, τους πρόσμενε, καθώς κατασκευαζόταν η κιβωτός, στην οποία διασώθηκαν από το νερό λίγες (δηλαδή, οκτώ) ψυχές·


1 PT 3:18-20
Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu.U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom.

[
quote="tripo 41, post: 1329703, member: 157805"]Stihovi koji si “dokaz” besmrtnosti duše

—
18 A kad se rastavljaše s dušom te umiraše, Postanak 35,18

— Da li ovaj stih dokazuje da je duša neki poseban element u odnosu na tijelu?

— Treba znati da riječ duša ima više značenja. I uvijek je vezana za čovjeka.

— Duša može da znači osoba, život, emocije itd. Stih Postanak 35,18 znači da se osoba rastavljala od života, dakle osoba umire.[/quote]

Ako je čovjek duh,duša i tijelo,duh je nositelj duše,onda je logično da kod smrti duša odlazi iz tijela,naravno uvijek sa duhom.
Tako da je u redu reci da se umirući rastavlja sa dušom i naravno duhom....

Evo još stihova
— 21 ... Gospode Bože moj, neka se povrati u dete duša njegova. 1. Carevima 17,21

— Da li i ovaj stih znači da je duša neki poseban element u odnosu na tijelo???

— Ovdje prorok Ilija moli Boga da dijete oživi, ovdje nema ni govora o poistovjećivanju duha životnog i duše. Tačno je da jevrejski “nišmat hajim” oživljava čovjeka. Ali ovdje Ilije nije poistovjećivao duh i dušu.
Duh i duša su dva odvojena elementa,a kad Ilija traži da se vrati duša djeteta u mrtvo tijelo,onda se vraća i njegov duh.
Nastavak obaranja jeresi besmrtne duše
— Ovdje je jasno traženje da se dijete oživi. Da bude živ. Duh životni istina daje život. Ali nije duh životni život, niti je to neka svijesna supstanca jer ga imaju i biljke i životinje. Čak štaviše i da je tražio duh životni, onda to isključuje dušu jer je mrtva. U rečenici se duša odnosi na tog dječaka, dakle na cijelu osobu. Dakle nije tražio dušu da mu se vrati kao neki posebni dio u odnosu na tijelu. Nego da oživi.

Zašto uvijek neke konstrukcije,rekao je ovo,a mislio je ono...Tijelo je živo ako u sebi ima duh,koji je nositelj duše.

Evo još stihova koji su navodno dokazi besmrtnosti duše
— A onda naravno izbjegavaju dio koji kaže "i dušu... pogubiti u paklu." A po njima je duša besmrtna, a ovdje se može pogubiti, što znači da je smrtna. Naravno dolazi do izražaja totalno ne poznavanje jevrejskog jezika. Besmrtnost ima samo Bog, svi mogu biti ubijeni, ali Bog ne može biti ubijen. 1. Timotijevu 6,16
Smrt duše znači postojati bez Boga u paklu.Stvar je u tome da evanđelje priča da će jedni imati vječni život,a drugi vječnu smrt.Zašto spominjati vječnu smrt,ako je smrt trenutak kad se nestane.
Pogledajte sljedeći stih!
— 22 Samo telo dok je živ boluje, i duša njegova u njemu tuži. Jov 14,22

— Ovdje se želi prikazati kako je duša neki poseban element u odnosu na tijelo. Ali nije tako. Kao što sam već dao duša ima više značenja, i uvijek se odnosi na čovjeka. Duša znači i emocije. Nigdje ne piše da čovjek ima emocije kada je mrtav. Dakle čovjek ima emocije, ali dok je živ. Iako su emocije duhovna komonenta, one nisu nezavisne u odnosu na tijelo. Čovjek nema emocije kada umre. Propovjednik 9,6Davno je nestalo i njihove ljubavi, i mržnje, i zavisti, i više nemaju udjela ni u čem što biva pod suncem.
Duša prima podatke od tijela,pa i bol,a isto tako i od duha,kao spoznaja Boga,jer Bog je duh.
Što se tiče propovijednika,mislim da je Adrijan objasnio smisao konteksta.


U Bibliji na biše mjesta piše da nema Boga,ali pretpostavljam,kad bi pogledao kontekst,onda bi shvatio da je to samo nečije mišljenje,a ne činjenica koju iznosi Biblija
Evo još jedan stih iz Biblije
— 12 Ljudi u gradu uzdišu, i duše pobijenih viču, a Bog ne ukida to. Jov 24,12

— Ovo je klasičan dokaz nepoznavanja načina izražavanja u jevrejskom.
Naravno,da viče i traži pravdu jer su svjesni u duhu.
—
Pogledajmo sada ovaj stih iz Postanka. Postanak 4,10Jahve nastavi: "Što si učinio? Slušaj! Krv brata tvoga iz zemlje k meni viče.

— Da li možemo bukvalno tumačiti da krv viče sa zemlje? Šta znači stih u Jovu 24,12
Naravno,da krv predstavlja dušu,pa nismo bukvalci kao Jehovci.
Objašnjenje stiha
9 Grabe siroče od dojke i sa siromaha skidaju zalog.
10 Golog ostavljaju da ide bez haljine, i one koji nose snopove da gladuju.
11 Koji među njihovim zidovima ulje cede i grožđe u kacama gaze, podnose žeđ.

— Jov 24,9-11

— Ovdje Jov jasno kuka da se desilo zlo. A ne bukvalno da duše pobijenih viču.
Ovdje si gore nešto promašio
Evo još jedan stih koji “dokazuje” besmrtnost duše
— A sam Bog mira da vas posveti potpuno, te da se vaš neoštećeni duh, i duša, i telo besprekorno sačuvaju prilikom dolaska Gospoda našega Isusa Hrista " (1.Solunjanima 5.23)

— Opet oni koji misle da je duša besmrtna ovaj stih izvlače iz konteksta. Ovaj stih znači da ljudi čuvaju svoju čestitost do drugog dolaska Isusa Hrista.

Šta znače u ovom stihu duh, duša i tijelo???

— Duh znači um, da ljudi imaju čist um, bez grešnih ili crnih misli.

— Tijelo, znači da svojim tijelom žive čestito, ne u grijehu kao npr. Alkohol, nečista hrana, duvan, blud, preljuba, narkomanija itd.

— Duša znači život. Da svojim cijelokupnim životom proslave Isusa Hrista, tj. da žive čestito i da ne upražnjavaju grijeh.
1 Sol 5, 23
A sam Bog mira neka vas posvema posveti i cijelo vaše biće - duh vaš i duša i tijelo - neka se besprijekornim, savršenim sačuva za Dolazak Gospodina našega Isusa Krista.


Čovjek je cijeli kad ima duh,dušu i tijelo.Čovjek je i prije Krista egzistirao nako smrti u hadu,ali to nije ono što čovjek treba biti.Isus Krist je donio promjenu,a to je uskrsnuće tijela.Čovjek je jednostavno na sliku Božju-trojstven.Zato isčekujemo sudnji dan da opet nastavimo egzistirati u tijelu,kao Adam prije grijeha i Krist nakon uskrsnuća.
Još jedan stih
— 3 I gle, ukazaše im se Mojsije i Ilija, koji s Njim govorahu.

— 4 A Petar odgovarajući reče Isusu: Gospode! Dobro nam je ovde biti; ako hoćeš da načinimo ovde tri senice: Tebi jednu, a Mojsiju jednu, a jednu Iliji.

— 5 Dok on još govoraše, gle, oblak sjajan zakloni ih; i gle, glas iz oblaka govoreći: Ovo je Sin moj ljubazni, koji je po mojoj volji; Njega poslušajte. Matej 17,3-5

Da li ovi stihovi dokazuju da je duša besmrtna?

— Ilija je uznesen živ na Nebo, a Mojsije je umro. Kako sada to da Mojsije priča sa Isusom? Kao prvo ovo je vizija. Ilija zaista jeste živ. Mojsije predstavlja mrtve u Hristu, a ne da je on bukvalno sa Isusom na Nebu. Ilija predstavlja sve pravedne ljude koji će živi dočekati Isusa Hrista u Njegovom drugom dolasku, a Mojsije predstavlja sve umrle u Hristu, koji će biti vaskrsnuti i onda će dobiti vječni život. Dakle stih nije bukvalan. Takođe to znači da će i umrli u Hristu biti sa Isusom kada budu vaskrsnuti. Zatim u stihu ne piše šta su govorili.

I tipično,da piše ovako,ali se misli onako...odnosno Isus je napravio mađioničarski trik.
Logično je i u kontekstu duha,duše i tijela,da se Isus pokazao onakav kakav jest i da su tu bili Ilija i Mojsije u duhu.
Jer Biblija uči da čovjek nastavlja egzistirati duhom i dušom.

To su apostoli vidjeli i svjedoče u Pismu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Mrtvima se propovijeda Jevanđelje
— 1. Petrova 4,6Zato se i mrtvima propovjedi jevanđelje, da prime sud po čovjeku tijelom a po Bogu da žive duhom.

— Ovaj stih ne znači bukvalno mrtvima, kada su umrli. Pa isto možemo reći iz sadašnje perspektive da se mrtvima propovijedalo Jevanđelje. Mrtvima sada, a dok su bili živi propovijedano im je Jevanđelje. Dakle nema govora da se mrtvima propovijedala dobra vijest kada su bili umrli.
1PT3
18Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu. 19U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici 20koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom.

Zaboravio si na kontekst kao i u propovijedniku,jer Petar je napisao i ovo plavo prije tvog navedenog citata.
Malo muljaš...

Važni stihovi koji “dokazuju” besmrtnost duše
— 25 A Isus joj reče: Ja sam vaskrsenje i život; koji veruje mene ako i umre živeće. Jovan 11,25

— 26 I nijedan koji živi i veruje mene neće umreti vavek. Veruješ li ovo? Jovan 11,26

— Oni koji smatraju da je duša besmrtna ove stihove uzimaju i tumače kao da čovjek navodno živi odmah nakon smrti. To nije tačno. Stih 25. govori da će umrli živjeti, ali jasno po vaskrsenju. Stih 26. Jasno kaže da mrtvi neće biti zauvijek mrtvi, biće živi nakon vaskrsenja i tada će dobiti život vječni.

Ovdje jasno piše da tko umre u tijelu nastavit će živjeti u duhu i u drugom retku obećaje uskrsnuće.
Mislim da je ovo logičnije tumačenje.


Pogledajmo šta Isus još kaže
— Jovan 6,40A ovo je volja onoga koji me posla da svaki koji vidi sina i vjeruje ga ima život vječni; i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan.

— Jovan 6,47Zaista, zaista vam kažem: koji vjeruje mene ima život vječni.

— Jovan 6,54Koji jede moje tijelo i pije moju krv ima život vječni, i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan:

— Jovan 10,28I ja ću im dati život vječni, i nikad neće izginuti, i niko ih neće oteti iz ruke moje.

— Niko ne spori da će pravedni dobiti život vječni, ali po vaskrsenju kada Isus dođe 2. put na Zemlju.
Isus govori da ima sada život vječni i da će ga u budućnosti uskrsnuti...Tijelo umire, duh i duša žive, i u posljednji dan duh i duša će uskrsnuti u tijelu kao Krist.
Da li su životinje duše žive???
— 1. Mojsijeva 1,30A svemu zvjerinju zemaljskom i svjema pticama nebeskim i svemu što se miče na zemlji i u čem ima duša živa, dao sam svu travu da jedu. I bi tako.

— Otkrivenje 16,3I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umrije u moru.

— 1. Mojsijeva 6,17Jer evo pustiću potop na zemlju, da istrijebim svako tijelo, u kojem ima živa duša pod nebom; što je god na zemlji sve će izginuti.

— 1. Mojsijeva 7,15Dođe k Noju u kovčeg po dvoje od svakoga tijela, u kojem ima živa duša,

Čovjek ima tijelo,duh i dušu koja je vezana uz duh i kao takva je vječna.
Životinja ima tijelo i dušu navezanu na tijelo i kao takva duša nestaje sa tijelom.


Da li to znači da i životinje imaju dušu koja je besmrtna???
— Naravno da nemaju, oni koji izvrću istinu žele da poistovjete dušu i duh životni. Sva živa bića imaju duh životni i zbog toga su živi. Isti je duh životni čovjeka i drugih živih bića.

— Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

— Solomon piše da čovjek nije ništa bolji od stoke kada umre, a to ne znači da neće biti vaskrsnut i spašen. Ovdje Solomon jasno govori samo o smrti. I zaista čovjek ni po čenu nije bolji kada umre. Solomon nije mislio da čovjek u svemu je jednak stoci.

Pročitaj propovijednika cijelog,jer nije dug,a možeš i Adrianov post br 365.

Gdje čovjek ide kada umre do vaskrsenja??
— Job 21,13Dane svoje završavaju u sreći, u Podzemlje (grob) oni silaze spokojno.

— Psalam 49,15Poput stada redaju se u Podzemlju, smrt im je pastir, a dobri njima vladaju. Njihova će lika brzo nestati, Podzemlje će im biti postojbina.

— Psalam 115,17Ne, Jahvu mrtvi ne hvale, nitko od onih što siđu u Podzemlje (grob).

— Izaija 38,18Jer Podzemlje ne slavi te, ne hvali te Smrt; oni koji padnu u rupu u tvoju se vjernost više ne uzdaju.

— Postanak 3,19U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratiti.

— Propovjednik 3,20Sve ide na jedno mjesto; sve je od praha i sve se vraća u prah.

— Propovjednik 12,7I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.

— Jov 34,15Izginulo bi svako tijelo, i čovjek bi se povratio u prah.
Had je podzemlje...pročitaj negdje što znači Had ili podzemlje.
Mogu i ja tebi izbaciti kako nema Boga:
2 Sam 7, 22
...nema takvoga kakav si ti i nema Boga osim tebe, po svemu što smo ušima svojim čuli.

2 Kr 1, 3
'Zar nema Boga u Izraelu te se idete savjetovati s Baal Zebubom, bogom ekronskim?'

2 Kr 1, 6
Zar nema Boga u Izraelu te si poslao po savjet k Baal Zebubu, bogu ekronskom? Zato nećeš sići s postelje na koju si se popeo, nego ćeš umrijeti.'"

2 Kr 5, 15
Vrati se on Elizeju sa svom svojom pratnjom, uđe, stade preda nj i reče mu: "Evo, sad znam da nema Boga na svoj zemlji..."

Ps 14, 1
Zborovođi.
Davidov.
Bezumnik reče u srcu:

"Nema Boga."
Pokvareni rade gadosti;
nitko da čini dobro.
Ps 53, 2
Bezumnik reče u srcu: "Nema Boga!"

Pokvareni rade gadosti; nitko da čini dobro.
Ovako bacanje citata bez konteksta može značiti samo manipulaciju i laž.
Naravno da Boga ima!!!!


David nije izašao na nebesa
— Djela apostolska 2,34Jer David ne iziđe na nebesa, nego sam govori: reče Gospod Gospodu mojemu: sjedi meni s desne strane,

— Stih jasno kaže da ni David nije izašao ne Nebo. Oni koji misle da je duša besmrtna misle da je razbojnika Isus odveo u raj isti dan, a opet misle da je Isus odveo spašene prilikom svog vaznesenja. Tako oni koji vjeruju u jeres besmrtnosti duše upadaju u kontradikciju.
34Ta David nije bio uznesen na nebesa, a veli: Reče Gospodin Gospodinu mojemu: 'Sjedi mi zdesna' 35dok ne položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim! 36Pouzdano dakle neka znade sav dom Izraelov da je toga Isusa kojega vi razapeste Bog učinio i Gospodinom i Kristom."

Ovaj citat govori kako je david prorokovao Kristovo Gospodstvo_Ovaj citat ne govori o duhu,duši nego o tijelu Kristovu.
Manipulator si istinom...

Da li je razbojnik sa krsta bio u petak u raju???
— "I reče mu Isus: 'Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju." Luka 23.43

— Grčki koine jezik (na kojem je NZ) nema znakove interpukcije. Ovaj stih uopšte ne mora imati ovakvu interpukciju. Može i ovako biti napisano.

— "I reče mu Isus: 'Zaista ti kažem danas, bićeš sa mnom u raju." Luka 23.43

— Da li je Isus tog dana bio u raju???
Ako je Isus u duhu mogao propovijedati duhovima u tamnici,dok mu je tijelo bilo u grobu,onda je mogao biti i u raju,tako je i razbojnik mogao biti danas u raju,isto tako u duhu.
—
"Ne dohvataj se do mene, jer se još ne vratih k Ocu svojemu; nego idi k braći mojoj, i kaži im: vraćam se k ocu svojemu i ocu vašemu." Jovan 20.17

— Dakle Isus nije bio tog dana u Raju nego u grobu.
Što se tiče tijela nakon uskrnuća,istina je da u njemu Isus uzašao ka ocu kasnije i tamo sjeo zdesna Bogu.
——
Evo sličnog primjera. 5. Mojsijevoj 30.16: "Jer ti zapovedam danas da ljubiš Gospoda Boga svojega...“
To može da ima dva značenja.

1. Danas da ljubiš Gospoda Boga svog 2. Danas ti zapovijedam da ljubiš Gospoda Boga svoga, ali ne samo danas nego i sutra i prekosutra i uvijek. Sasvim je jasno da je Isus obećao danas taj dan razbojniku da će biti u raju, a ne bukvalno taj dan da će otići u raj, kada nije ni Isus otišao u raj u petak.
Pročitaj ispravan prijevod dole...
16Ako poslušaš zapovijedi Jahve, Boga svoga, koje ti danas dajem - ako ih poslušaš ljubeći Jahvu, Boga svoga, hodeći njegovim putovima, vršeći njegove zapovijedi, njegove zakone i njegove uredbe, živjet ćeš i razmnožit će te Jahve, Bog tvoj, i blagoslovit će te u zemlji u koju ulaziš da je zaposjedneš.

Obrati se lave tripo što spavaš i vjeruj Evanđelju i ne izmišljaj sektaške priče.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
''Jer i Hristos jedanput za grijehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši tijelom, no oživljevši Duhom.Kojijem sišavši propovijeda i duhovima koji su u tamnici. Koji nekad ne htješe da slušaju kad ih očekivaše Božije trpljenje u vrijeme Nojevo, kad se građaše kovčeg, u kome malo, to jest osam duša, ostade od vode''

Ovde se ne kaze da je propovedao umrlima u opste, ako ovo smestimo u istorijski kontekst sasvim je jasno o cemu se radi. Adventisti ovde imaju pogresno tumacenje stiha, a cini mi se i svi ostali. Ko su oni koji su bili neposlusni u vreme Nojevo? Nisu to bili samo ljudi, vec i ''duhovi'', odnosno pali andjeli koji su se materijalizovali i uzimali ljudske kceri za zene, a o tome citamo u 1. Mojsijevoj oni se spominju kao ''divovi'' i ''sinovi Bozji''..Ovde postoji jasna razlika u tekstu izmedju reci ''osam dusa'' koje su bile spasene iz vode(ljudi) i ''duhovi iz tamnice''(andjeli). Jasno je i iz 2. poslanice Petrove kada uporedimo gde on takodje spominje ''tamnicu'' tj. ''tartar'' u koji su baceni ''pali andjeli'' , da on ovde govori o istoj stvari o ''palim andjelima'' tj. ''duhovima'' kojima je propovedana vest suda, odnosno da ce biti osudjeni. Hristos je nakon vaskrsenja zbacio satanu na zemlju u ''tartar'' ili ''tamnicu'' i to je i razlog njegovog boravka tamo..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jednostavan odgovor na sve postavljene stihove koji na prvi pogled mogu izgledati da se tu radi o dusi koja navodno napusta telo nakon smrti, je u razlicitim prevodima, gde su pojedini prevodioci poput Danicica i Karadjica prevodili na taj nacin da se moze steci takav dojam, dok su drugi prevodioci blizi originalu, i u tim stihovima umesto izraza "dusa" stavljaju "zivo bice, stvorenje, zivot..itd.

Tako na primer u jednom stihu koji je neko ovde postavio stoji "I DOK SE RASTAVLJASE S DUSOM" dok u drugim prevodima stoji "I DOK SE RASTAVLJASE SA ZIVOTOM"

Tako oni koji veruju u besmrtnost ljudske duse, uglavnom su prevareni svojim neznanjem ili konteksta, ili pogresnim prevodima prevodioca koji su pogresno prevodili pojedine izraze.
 
Natrag
Top