Hajdemo ponovo. Da bi se objasnio na neki način, pojam beskonačnog trebalo bi povezati, relirati, u odnosu na ''nešto'', odnosno trebali bi ga uspostaviti u odnosu na druge pojmove. Na osnovu ovo malo postova, vidi se da je moguće to uraditi kolokvijalno, u žargonu, u svakodnevnom govoru i shvatanju, u umetnosti, neformalnoj filozofiji i religiji, formalno, u prirodnim naukama i matematici itd. Ono može označiti naše granice, što shvatanja, znanja ili neke druge (na primer, nemogućnost brojanja, za nas nepoznato, nepojmljivo). Može objasniti naše emocije, ljubavi, mržnje - na primer, ili osećaj boga. Ni to nije sve. Da li je i ovo beskonačno? Postavio sam standardno pitanje, tako ljudi obično razmišljaju.
Aktivno ili pasivno beskonačno (Hegel, na primer)? U klasičnoj mehanici poznat je, recimo, vrlo važan, tzv. Dalamberov princip, koji objašnjava kako dinamiku transformisati u statiku. Interesantna, kvantno-mehanička realnost nam govori o tome da je atom najverovatnije u oblasti prostora tamo gde smo ga spazili, ali postoji konačna verovatnoća da je u ostalom delu kosmosa.... Dinamička matematika nije dosada opisivana, jer matematici nije potreban pojam vremena. Da li je prostor-vreme beskonačno, konačno, ili konačno ali neograničeno? Šta je sa multiverzumom, za koji neki misle da postoji, odnosno, da je otkriven (Scientific American, od pre koju godinu) ? U filozofiji, logici, logosu pitanje aktivnosti beskonačnog odnosi se uglavnom na relativnost pojmova.
Iako ću se vraćati na ovu temu, pokušavao sam da uvedem neke formalne (iako, po nekima, samim tim i mrtve) odrednice beskonačnog u odnosu na brojeve ili skupove. One su obično najpraktičije. Možda kasnije i geometrijske ili još šire. Međutim, mislim da neću ostaviti po strani ni one druge.
Odmah da spomenem primere prelaza sa formalnog na umetničko: Esher i njegove slike, Bach i negove kompozicije -fuge. Poslednji je interesantan po svom poigravanju sa formom i njenom relacijom u odnosu na protestansko božansko, koji je možda i ''objektivan'' umetnik, i koji je stalno za sebe tvrdio da je zanatlija.
Ipak, umetnički osećaj i emocija beskonačnog, sami po sebi, nezavisni od ostalih, takođe su ''kosmični'',''okeanski'' i istovremeno ''subjektivni''. Muzika, jedna od najvažnijih umetnosti može da nam šalje takvo tkanje, jer je ona prostorno-vremenska realnost koja se ne završava krajem melodije. Ako su ljudima uopšte potrebna ovakva razmatranja....
Bilo je sijaset religija i filozofija koje su tvrdile da čovek ima dušu, i da je ta duša beskrajna i besmrtna. Međutim, meni je često bivalo čudno što nikad i nigde nije postojalo, na primer, verovanje da dete ima beskrajnu i besmrtnu dušu, pa da je kasnije, kad odraste-izgubi, da ona atrofira ili ostane skrajnuta, na periferiji. Detinjstvo je puno beskraja i besmrtnosti. Detinja duša sva je satkana od ljeskanja bivstvovanja i nebivstvovanja, sva natrunjena odbljescima večnog. To detinje osećanje-tako puno patnje, i tako blizu i ništavilu i neuništivosti - u stvari samo je odsjaj, i migoljenje, i treperenje onog silnog, grdnog, neuništivog osećaja života u detetu, i one stahovite žudnje za njim. Taj osećaj života, koji, makar i nepoznat, neprepoznat, makar prerušen i u svoju suprotnost, u igru poigravanja sa ništavilom, prati odraslog kroz čitav život.