Beskonačnost - kako je pojmiti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne vidim zbog čega bi priroda (ili već) stvarala nešto što ćemo koristiti tek u daljnoj budućnosti. Pre bi se reklo da je funkcionisanje mozga zapravo jedna velika nepoznanica. Ono što krasi svakog pojedinca je individualnost. Zapravo verovatnije je da svi imamo slične mogućnosti ali je razvoj svesti veoma različit kod svakog pojedinačno. Ne postoji fizička razlika ali unos podataka, interesovanje,...............................
verovatno manje ili više aktivira odredjene zone ili bolje rečeno procese koji se odvijaju u mozgu.
Radi se o evoluciji. Ljudi su nekada davno mogli da komuniciraju samo verbalno. Trebalo je da prođe vremena i vremena dok nisu naučili da svoje riječi bilježe određenim znacima i tako ih prenose drugima. Jedan engledki psiholog smatra da ljudski mozak ima potencijal da ljudi komuniciraju mislima, to jest prenosom (i prijemom) elektro-magnetnih valova, ali da jednostvano još nisu opismenjeni za tu vrstu komunilacije, kao što nekada nisu bili opismenjeni da bilježe svoje riječi.
Činjenica je, takođe, da se ljudski mozak stalno razvija, kao što je činjenica da danas ljudi koriste negdje oko 30 - 35 % kapaciteta svoga mozga. Možda baš u onim dijelovima našeg mozga koji još uvijek ne umijemo da aktiviramo, postoje pohranjeni pojmovi o beskonačnosti?!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mislim da je vreme (u Niceovoj filozofiji shvaceno kao vecno vracanje istog) beskonacno,uvek ga je bilo i uvek ce ga biti.
Citala sam (koliko se secam,neka me neko ispravi ako nisam u pravu) o dva pojma beskonacnosti:dinamicki,proces koji nikada ne prestaje i staticki,kao nesto sto je tu zavrseno (doduse,ovaj drugi mi i nije logican,mozda je kontradiktoran jer ne moze u isto vreme biti zavrsen i beskonacan).
Po Ajnstajnu je prostor koji nosi realitet – neogranicen.On je beskonacno koristio za neograniceno_Ovde bih ubacila jedno pitanjce (na koje nemam iole logican odgovor:“Da li beskonacno/neograniceno moze biti merljivo?“)
Smatram da pojam beskonacnosti mora obuhvatati nedostatak konacnosti u svim dimenzijama jer nije moguce (valjda) imati povrsinu koja se beskonacno prostire u bar jednom pravcu a da ima tacno odredjenu neku dimenziju.
Onda,ako za svemir kazemo da je beskonacan,nije li i znanje o njemu beskonacno (e,ovde ne znam sta sam tacno htela da kazem... wacko2)?
I,najzad,da se vratim na pitanje,kada zamisljam beskonacnost,prvo mi „vreme“ padne na pamet...
I,da li je,ustvari,beskonacno sinonim za neshvatljivo...?
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Kod:
Onda,ako za svemir kazemo da je beskonacan,nije li i znanje o njemu  beskonacno (e,ovde ne znam sta sam tacno htela da kazem... wacko2)?

???
Sve mi je jasno, bas nemam sto dodat,:roll:
Inace na engleskom ima izraz Moving, ako sam to dobro napisao u ovaj sitni sat, koji bi to bolje opisao, za pojam Beskonacno se da raspravljat, matematicki i filozofski, , ma ne mogu dokucit ovu recenicu gore, nikako,
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Pojam beskonačnost, slično kao pojam ništa postoje kao takvi.
Problem se zapravo javlja kad pukušavamo shvatiti koliko je to, beskonačno ili koliko je to ništa. Zapravo i jedno i drugo su pojmovi i kao takvi nisu merljivi jer merna jedinica ne postoji. Ako govorimo o vremenu, samo mislimo da je tu sve jasno. Ustanovili smo merne jedinice i ne osvrćemo se na to što je vreme zapravo relativno. ( kaže čika Ajnštajn)
pitanje:
Ako vam neko kaže - volim te, a vi pitate - koliko, a on kaže - beskonačno, da li je zapravo iskazao veličinu te ljubavi. :???:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kod:
Onda,ako za svemir kazemo da je beskonacan,nije li i znanje o njemu  beskonacno (e,ovde ne znam sta sam tacno htela da kazem... wacko2)?
???
Sve mi je jasno, bas nemam sto dodat,:roll:
Inace na engleskom ima izraz Moving, ako sam to dobro napisao u ovaj sitni sat, koji bi to bolje opisao, za pojam Beskonacno se da raspravljat, matematicki i filozofski, , ma ne mogu dokucit ovu recenicu gore, nikako,

Pa,recimo,ako je svemir beskonacan,i uvek postoji verovatnoca da u toj beskonacnosti nesto postoji,onda je i nase znanje beskonacno...Ima li logike?
Otprilike sam to htela da kazem a ti se uhvatio za recenicu gde sam naglasila da ni ja nisam sigurna sta sam mislila :acute:
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Sendi, potpuno si u pravu. Naše znanje nikako ne može biti konačno. Ako nije konačno, ako ne postoji limit, onda je beskonačno.
Sve vezano za moj prethodni post, gde sam govorio o mernim jedinicama.
Kako je beskonačno - beskonačno, i naša (sadašnja i buduća) saznanja su adekvatna toj beskonačnosti. Naravno to ne znači da sada imamo beskonačna znanja. To bi naime bilo u suprotnosti sa samom postavkom. Tako nekako. wacko2

ps. Ako si mislila u tom pravcu, onda sam pogodio poentu tvojih razmišljanja. :???:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sendi, potpuno si u pravu. Naše znanje nikako ne može biti konačno. Ako nije konačno, ako ne postoji limit, onda je beskonačno.
Sve vezano za moj prethodni post, gde sam govorio o mernim jedinicama.
Kako je beskonačno - beskonačno, i naša (sadašnja i buduća) saznanja su adekvatna toj beskonačnosti. Naravno to ne znači da sada imamo beskonačna znanja. To bi naime bilo u suprotnosti sa samom postavkom. Tako nekako. wacko2

ps. Ako si mislila u tom pravcu, onda sam pogodio poentu tvojih razmišljanja. :???:

Jesam mislila u tom pravcu :).

"Citala sam (koliko se secam,neka me neko ispravi ako nisam u pravu) o dva pojma beskonacnosti:dinamicki,proces koji nikada ne prestaje i staticki,kao nesto sto je tu zavrseno (doduse,ovaj drugi mi i nije logican,mozda je kontradiktoran jer ne moze u isto vreme biti zavrsen i beskonacan)."

Citirah sebe...E,mozes li bar ono sto sam boldovala da probas da mi pojasnis,jesam li u pravu sto se konntradiktornosti tice ili imas neko objasnjenje? :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Hm, pa nisam baš neki stručnjak ali možda ima veze sa onim što je Jurivanka pisala.
Polaziš iz tačke A i kao odrednicu imaš tačku B kao konačno odredište koje opet ne možeš nikad dosegnuti. Tako nešto što je statično (tačka B ) postaje cilj dinamičkog beskonačnog procesa. U matematici ima precizno pojašnjenje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Hm, pa nisam baš neki stručnjak ali možda ima veze sa onim što je Jurivanka pisala.
Polaziš iz tačke A i kao odrednicu imaš tačku B kao konačno odredište koje opet ne možeš nikad dosegnuti. Tako nešto što je statično (tačka B ) postaje cilj dinamičkog beskonačnog procesa. U matematici ima precizno pojašnjenje.
Ha,ha,ha! Vjeruj mi da sam muško i da nisam Jurivanka, nego Jurivaka:blum3::blum3::blum3:
 
Natrag
Top