Autocad ili solid works???

Proud to be Serbian
Član
Učlanjen(a)
06.07.2010
Poruka
4.435
Voleo bih da čujem preporuke i iskustva u vezi ova dva programa.


У средњој школи сам радио четри године на Autocad-u и solid works-u, мени је много бољи solid works, јер је то 3д моделовање. Исто тако занимљив програм је и Catia. Уосталом погледај и сам шта се све може урадити у solid works-u:


Kod:
[url=http://www.google.com/search?hl=sr&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=1360&bih=656&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&q=solidworks%203d]solidworks 3d - Google претрага[/url]
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2010
Poruka
146
Solid works ali moraš imati jači komp ako hoćeš da profesionalno radiš u njemu a da ti ne blokira moja preporuka ti je solid works pozzz
 
Član
Učlanjen(a)
03.03.2010
Poruka
4
Pozdrav svima! Po struci sam Diplomirani inženjer mašinstva-Master. Iako na žalost još bez zaposlenja, poznavanje rada u bilo kojem CAD programu svakako spada u uža područja moje struke. Na osnovu mojih iskustava u radu sa programom AutoCAD i AutoCAD MECHANICAL 2009 (kreator softvera je kompanija Autodesk, koja ima na raspolaganju preko 75 programskih alata), mogu vam reći da sam više nego zadovoljan! Iako se projektovanjem u programu AutoCAD bavim već gotovo četiri godine, i dalje imam još mnogo toga da naučim! Na žalost nisam imao prilike da se bliže upoznam sa mogućnostima SolidWorksa ili bilo kojeg drugog CAD programa, iako bih iskreno to želeo, ali sam od mojih kolega koji su imali tavih iskustava (kao i od bivšeg profesora iz tehničkog crtanja sa Više škole), u radu sa više CAD programa, saznao da se u programu SolidWorks lakše i brže dolazi do konačnog izgleda 3D solid modela. Pored napred navedenog, sam postupak kreiranja solida je jednostavniji, a program je lakši za savlađivanje. Opet, sa druge strane, program AutoCAD je, u odnosu na alternativne softverske proizvode (Pro/ENGINEER, Catia itd.)-pa prema tome i SolidWorks, daleko sofisticiraniji i komplikovaniji CAD program (učenje i rad u njemu zahteva više angažovanja), što se posebno ogleda u sistemu merenja i njegove neprevaziđene preciznosti. Odlazeći na internet adrese sajtova za zapošljavanje sa ciljem pronalaska konkursa koji potrebuju kadrove mog profila, primetio sam da poslodavci neuporedivo više kao uslov za sticanje radnog odnosa traže poznavanje rada u programu AutoCAD (uglavnom 2D, ali sve više njih traži i poznavanje 3D grafičkog modelovanja). U svakom slučaju, savetujem ti da savladaš rad u oba programa, i na osnovu sopstvenih iskustava zaključiš koji ti od programskih alata najviše odgovara. Ako već misliš da ostaneš u toj nekoj CAD priči, savetujem ti da se okušaš i u Autodesk Inventor-u. Ogromna prednost na tržištu rada ti je ako znaš dobro da radiš u bilo kojem od napred navedenih programskih alata, jer, veruj mi na reč, velika većina mojih kolega sa Fakulteta ni danas ne zna da radi u njima, a da ne pominjem kadrove sa nižom stručnom spremom!!! Pored ostalog, u velikom broju naših velikih (privatizovanih) preduzeća koja se bave poslovima livenja i mašinske obrade, a gde sam svojevremeno do pre jedne godine obavljao stručnu praksu, inženjeri projektanti i dalje realizuju svoje ideje i zamisli na crtaćoj tabli sa kulmanom uz pomoć grafitne olovke i gumice!!! :-( Iskreno se nadam da sam ti bar malo pomogao. Srećno u radu!!! Srdačan pozdrav svim kedistima i svim ljudima dobre volje :)
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2011
Poruka
4
AutoCAD kao primarno 2D CAD program i bilo koji drugi parametarski history feature-based 3D solid/surface modeler su neuporedivi...Autocad je kao osnovna skola i svakako ga treba znati kao neki bazicni program u masinskom projektovanju/konstruisanju, i tek u novijim verzijama je dobio mogucnost "parametrizacije" u 2D-u, kao poseban mod rada, i u njemu jednostavno crtas, kao na crtacoj tabli

High-End softveri kao sto su Catia V5, Siemens Unigraphics NX, PTC Creo (bivsi Pro/Engineer Wildfire) i mid-range tipa SolidWorks, Autodesk Inventor, SolidEdge, Alibre Design i masa ostalih od samih pocetaka su zamisljeni kao parametarski 3D modeleri i za AutoCAD su svetlosnim godinama daleko-u njima ne crtas nego modelujes i generises crteze i poglede na osnovu 3D modela dela/sklopa

Naravno, svaki proizvod ima svoju nishu-AutoCAD kao neki bazican program najopstije namene za 2D crtanje prvenstveno, dok se 3D modeleri uveliko koriste u auto/avio/industriji i industriji opste namene, od proizvodnje plasticnih igracaka do projektovanja i konstruisanja automobila, aviona, kamiona, vozova, spejs-shatla...tu tesko da bi AutoCAD imao sta da trazi pored Catije ili Unigraphics-a,I-deasa ili Pro/E-a u kojima su dizajnirani recimo svi automobili proizvedeni poslednjih 30-ak pa i vise godina unazad

Zakljucak je:

-znaj AutoCAD kao deo opste projektantske-konstruktorske pismenosti i to samo na nivou 2D-a, u 3D on nema sta da trazi
-uci SolidWorks ili bilo koji 3D parametarski paket od nabrojanih za buducnost koja kod nas tek stidljivo dolazi, a napolju se vec decenijama unazad koristi...to sto je nasa industrija propala i koliko kasnimo za razvijenim svetom-30-ak godina minimum, nije izgovor da se ostane na crtacoj tabli
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.12.2011
Poruka
1
AutoCAD je po meni definitivno najbolji program za modelovanje 2D svako ko kaze da je drugi bolji znaci da ne zna da radi u AutoCAD u, i na kraju pozdravljam sve forumase, uzgred da li ima na srpskom neki tutorijal video ucenje autoCAD.a mrzi me da ucim jos jednog gustera :))):cool:
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
OK, ali koji od ovih programa je najbolji za tehnicke crteze?

Meni bi trebalo npr. za elektro-instalacije; da li bi tu AutoCAD electrical bio najbolji, jer vidim da ima i drugih programa koje proizvodjaci hvale po raznoraznim mogucnostima, ali problem da li svi podrzavaju adekvatnu razmenu podataka preko zajednickih file format-a sa npr AutoCAD-om.
 
Član
Učlanjen(a)
24.12.2011
Poruka
4
pozz svima,bio bih zahvalan ako bi mi neko send link za download autocad-a,licenciran itd i da li se to uopste moze naci free
 
Član
Učlanjen(a)
23.08.2009
Poruka
11
pozz svima,bio bih zahvalan ako bi mi neko send link za download autocad-a,licenciran itd i da li se to uopste moze naci free
To sigurno nećeš naći...

Samo da skrenem pažnju, ne može se miješati način kreiranja slike (vektorski, rasterski) sa parametrizacijom... i AutoCAD i SolidWorks (kao i ostali CAD i 3D CAD programi) su vektorski programi po načinu prikazivanja slike, ali je SolidWorks parametarski 3D modeler, dok AutoCAD to nije (elektronska crtaća tabla)...

Još da se osvrnem na nešto, pošto se pominju, ne postoje više programi Unigraphics i I-DEAS, nestali su sa scene (davne) 2001. godine kada je došlo do udruživanja dviju firmi koje su ih proizvodile (firme Unigraphics Solutions koja je proizvodila program Unigraphics i firme SDRC koja je proizvodila program I-DEAS) u novu firmu EDS PLM Solutions, danas pod imenom Siemens PLM Software, i novi program NX (NX = Unigraphics + I-DEAS). Prvo izdanje novog programa NX je bilo 2002, a sada je aktuelna verzija NX 8.
Na tržištu se nadmeće sa CATIA V5 i V6. CATIA je vodila do 2008. ali u zadnje 4 godine NX preuzima primat.


Lijep pozdrav!
 
Natrag
Top