Australian Open 2017

UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Melburn – sportska prestonica Australije
Bez sumnje, Melburn je sportska prestonica Australije, i ne samo to.

Izvor: B92
3292644035877ace57980d271303515_640.jpg

Gety images
To je grad koji se izdvaja od ostalih posebno po svom obrazovnom sistemu, a ne zaostaje ni u turizmu i kulturi. Zato i ne čudi što se redovno nalazi pri vrhu liste svetskih gradova u kojima je najlepše živeti.

Melburn se nalazi na jugoistoku Australije, u državi Viktorija, čiji je glavni grad. Osnovan je 1835. godine, a tokom ‘zlatne groznice’ pedesetih godina XIX veka, postao je jedan od najvećih i najbogatijih svetskih gradova.

Poslednjih decenija Melburn se istekao kao sedište australijske kulture, posebno zbog filmske umetnosti, a takođe je i proglašen ‘Gradom literature’ od strane UNESCO. Prepun je galerija, u njemu se održava veliki broj filmskih festivala, odlikuje ga živahna muzička scena, jaka hrana i dobro vino.

Iako je Melburn jedan od najtoplijih gradova na južnoj hemisferi tokom leta, kada su temperature između 35 i 40 stepeni. Međutim, tokom ostalih godišnjih doba, u njemu nećete videti toliko razgolićenih ljudi kao, na primer, u Sidneju, pošto je ipak u njemu samo malo hladnija klima. Zanimljivo, mnogi kafići, klubovi i restorani imaju striktne kodekse oblaćenja, pa tako u njih ne mogu da uđu muškarci u običnim majicama i patikama.

1952599345877ace588e17200312051_640.jpg

Getty images


Što se tiče kulture, glavni događaji u Melburnu su filmski festival u avgustu, festival umetnosti u oktobru i festival komedije u aprilu. Svake godine u drugom najvećem gradu u Australiji održi se veliki broj koncerata i izložbi, a pored poznatog Muzeja Melburna, postoje muzeji posvećeni nauci, kineskoj istoriji, istoriji Jevreja, sportu, auto-moto sportu, filmu, železnicama, policiji…

Jedno od najpoznatijih zdanja u Melburnu sigurno je Nacionalna galerija Viktorije, koji je najstariji javni muzej umetnosti u Australiji. Pored te galerije, poznata je i Državna biblioteka Viktorije, koja je jedna od najstarijih kulturnih institucija u zemlji, a takođe je i deo velike mreže javnih i univerzitetskih biblioteka u gradu.

Arhitektura Melburna predstavlja mešavinu modernih zgrada i onih koje su izgrađene krajem XIX i početkom XX veka. Među najpoznatijim zgradama u tom gradu je Kraljevska izložbena galerija, koja je izgrađena 1880. godine za porebe Međunarodnog sajma, a kasnije je u njoj osnovan Parlament Australije.

Među glavne turističke atrakcije ubrajaju se zgrada Parlamenta, Katedrala Svetog Pavla i Flinderst Strit železnička stanica, koja je bila najprometnija na svetu dvadesetih godina prošlog veka. Ne treba zaboraviti ni Svetilište sećanja, u znak sećanja na poginule u I svetskom ratu.

11153993705877ace5a6255474764265_640.jpg

Getty images


U Melburnu su održane prve Olimpijske igre na južnoj hemisferi, 1956. godine. Do tada su Igre bile održane samo u Evropi i Sjedinjenim Državama, a posle je u Australiji ta čast pripala još samo Sidneju, 2000. godine.

Pored toga što je domaćin jednog od najvećih teniskih turnira na svetu – Australijan Opena, Melburn je tokom godine u centru pažnje zbog još mnogih sportova. “Albert park” je kao što mu samo ime kaže park, ali i staza na kojoj se vozi Velika nagrada Australije, koja tradicionalno otvara sezonu u Formuli 1.

Takođe, Melburn je poznat i po kriketu i australijskom ragbiju, za koji može da se kaže da nije samo sport u tom gradu, već i religija. U prilog tome ide činjenica da je devet od deset timova iz Viktorije smešteno upravo u Melburnu. Poslednjih decenija, Australijanci su prihvatili i ‘pravi’ fudbal, pa sada postoje dva tima u Melburnu – Viktori i Hart, ni u košarci ne zaostaju. Ipak, tenisu, kriketu i ragbiju ništa nije ni prići.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Rod Lejver Arena – Put šampiona
Rod Lejver Arena predstavlja samo srce Melburn Parka i mesto je na kom su se vodile istorijske teniske bitke.

Izvor: B92
4864671935877ae31f2ed2394657237_640.JPG
Na njemu se organizuju, koncerti rok zvezda, auto-moto dešavanja, konferencije, svečane večera i koncerti klasične muzike, ali mu je glavna namena da u dve nedelje januara bude domaćin najvećim teniskim zvezdama.

O stadionu kapaciteta 14.820 mesta već se mnogo toga zna – kada je izgrađen, po kome je dobio ime, kakve je transformacije doživljavao…

Unutar objekta postoji hodnik koji vodi od svlačionica do ulaza na teren, a koji nosi naziv “Put šampiona”. Celom dužinom hodnika postavljeni su posteri svih šampiona Australijan opena, među kojima su najuspešniji Roj Emerson, Novak Đoković, Rodžer Federer, Andre Agasi, Margaret Kort, Serena Vilijams, Ivon Gulagong, Štefi Graf, Monika Seleš, Martina Hingis i mnogi drugi.

“Mislim da je veliki trenutak dok izlazite iz ludila svlačionica u kojima ste, jer je tamo gužva. Dođete do vrata, i tamo je gužva. Svi nastavljaju da vas gledaju, kamere su vam uperene u lice dok izlazite, i onda kročite u mnogo mirniji deo – hodnik koji je veoma dugačak. Dok idete ka vratima imate osećaj da je u pitanju duga šetnja. Tada čujete publiku, spikera koji najavljuje igrače i uvek je uzbudljivo, posebno prvog dana. U prvoj rundi oni očigledno žele da odete što dalje na turniru i da igrate sa drugim velikim zvezdama. Uvek je posebno, mislim da je jedan od najboljih prilaza koje imamo u svetu tenisa”, istakao je Federer, četvorostruki prvak Ozi opena.

Izgrađena 1988. kada je prvi Gren slem sezone prebačen iz Kujong teniskog kluba – prvobitno nazvana Centralni teren, da bi 12 godina kasnije dobila ime po najvećem australijskom igraču ikada. Sedišta na stadionu zamenjena su 2005. godine tako da su redovi između njih prošireni, pa se daleko lakše prolazi. Takođe, napravljen je pokretni krov koji se otvara ili zatvara za samo 15 minuta, a zahvaljujući kojem mečevi mogu igrati i kada su vremenski uslovi loši.

“Dok idem kroz tunel i niz stepenice pomalo je mračno, ali kada izađete na teren osetite toplotu i svetlost. To je verovatno najsvetliji teren od svih Gren slemova i pun je energije. Bilo da je dnevni ili večernji meč osećate atmosferu u pubilici. To je poseban osećaj”, rekla je Šarapova koja je bila najbolja 2008. godine, pobedivši u finalu Anu Ivanović sa 7:5, 6:3.

Decenijama je istorija pisana na ovom mestu, a poslednji put izmenio je trenutno prvi teniser sveta Novak Đoković. Najduži meč u istoriji turnira 2012. godine odigrali su Đoković i Nadal u finalu – srpski igrač slavio je posle iscrpljujućih pet sati i 53 minuta, rezultatom 5:7, 6:4, 6:2, 6:7(5), 7:5. Španac ima jednu titulu na Australijan openu, 2009. je pobedio najvećeg rivala Rodžera Federera.

“Poseban turnir, naročito ako igrate mnogo mečeva na ovom terenu. Kada idem ka terenu vraćaju mi se uspomene i uvek je emotivan trenutak kada izlazite. Imao sam nekoliko nezaboravnih mečeva ovde, veoma sam srećan što sam ovde i što mogu da gledam sve ove postere duž hodnika. Na njemu se nalaze svi prethodni šampioni i dobro je videti ih kada izlazite na meč. Publika je veoma emotivna i u Australiji imam mnogo navijača”, naveo je Nadal.


 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Podloga: Trava, Rebound Ace i današnji Plexicushion
Podloga na kojoj se igra Australijan open menjala se tokom istorije dva puta.

Izvor: B92
11810202855877adf0b0ef6755514460_640.jpg
Od početka, davne 1905. godine, pa do 1988. turnir se igrao na travnatoj podlozi, baš kao i Vimbldon.

Tada je turnir prebačen u Flinders Park (sadašnji Melburn Park), a promenjena je i podloga – sa travnate prešlo se na tvrdu, na tzv. ’Rebound Ace’. Ta podloga je elastična i kombinacija je gume, fiberglasa i drugih materijala koji se stavljaju na bazu asfalta i betona.

Do za sada poslednje promene došlo je 2008. godine – od tada na terenima u Melburn parku stoji podloga pod nazivom ’Plexicushion’, vrsta 'Prestige'. Jedan od osnovih razloga za promenu bio je taj što ’Plexicushion’ mnogo bolje reaguje na ekstremne vrućine, koje su česte u Melburnu – “lakše se diše sa njom“, tako su objasnili.

“Videćemo kako sve to funkcioniše. Sve je novo, treba da prođe neko vreme da se naviknemo na podlogu“, izjavio je Novak Đoković 2007. godine, kada je prvi put testirao podlogu.

Za Novaka je i te kako profunkcionisalo, pošto je od tada osvojio četiri titule na Australijan openu i tako postao najuspešniji u Open eri, uz Andrea Agasija i Rodžera Federera.

Podlogu proizvodi kompanija iz Masačusetsa, ista ona koja proizvodi ’Deco Turf’ za US open, ali ’Plexicusion’ ima nešto drugačije karakteristike – to je sporiji beton, ITF je definiše kao ’srednje brzu’ podlogu, a ’Deco Turf’ kao ’brzu’.

Takođe, u Australiji je na betonsku bazu dodato i nekoliko slojeva gume ispunjene smolom, što odskok loptice čini pravilnijim i predvidljivijim – zato ćete u Melburnu retko čuti da se igrači žale da se podloge razlikuju od terena do terena.

’Plexicushion’ je za nijansu brži u odnosu na prethodnu podlogu u Melburnu (mada u vezi sa time postoje neslaganja među teniserima i teniserkama) i donosi nešto niži odskok, ali ipak nešto viši u odnosu na beton u Njujorku.



 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Od Margaret Kort i Emersona do Serene, Agasija i Novaka
Otvoreno prvenstvo Australije u tenisu igra se svakog januara u Melburn Parku.

Izvor: B92
15312129675877adb4dec23633664176_640.jpg

Getty images
Turnir je prvi put održan davne 1905. godine i sve do 1987. podloga na prvom Gren slemu u sezoni bila je travnata.

Od 1988. igra se na tvrdoj podlozi, a jedini teniser u istoriji koji je osvojio turnir na obe podloge jeste Šveđanin Mats Vilander.

Turnirom upravlja Teniski savez Australije, a prvi put je održan na kriket terenima u ulici Sent Kilda roud. U startu je zvanični naziv turnira bio šampionat Australasijana, 1927. preimenovan je u šampionat Australije, da bi sadašnji naziv Australijan open dobio 1969. godine.

Od 1905. godine do danas turnir je održan u pet australijskih i dva novozelandska grada – u Melburnu 59 puta, Sidneju 17, Adelaidu 14, Brizbejnu sedam, Pertu tri, i po jednom u Krajstčrču i Hejstingsu. Pre 43 godine odlučeno je da samo jedan grad bude domaćin – odabran je Teniski klub Kujong, koji se nalazi u predgrađu Melburna, ali je posle 15 godina lokacija ponovo promenjena.

Melburn Park (nekadašnji Flinders Park) napravljen je 1988. godine kako bi ispunio sve veće potrebe turnira koji je prerastao kapacitet u Kujongu. Selidba u Melburn Park momentalno je donela uspeh, pošto je već u prvoj godini povećana posećenost za 90%. Prethodne je u Kujongu na turniru bilo 140 hiljada ljudi, a prve godine u Melburn Parku čak 266.436.

U početku je zbog geografskog položaja na turniru je nastupao veoma mali broj stranaca – tokom dvadesetih godina XX veka put brodom od Evrope do Australije trajao je oko 45 dana. U novembru 1945. Dejvis kup selekcija SAD došla je u Australiju avionom i oni su bili prvi teniseri koji su vazdušnom linijom stigli u Melburn Park. Čak i unutar Australije, mnogi igrači imali su problema sa putovanjima.

13683007355877adb4ed610762332660_640.jpg

Roj Emerson – šestostruki osvajač Australijan opena (Wikimedia Commons/Gelderen, Hugo van / Anefo)


Kada je turnir bio organizovan u Pertu, nisu učestvovali igrači iz Viktorije i Novog Južnog Velsa, pošto je razdaljina između istočne i zapadne obale Australije oko tri hiljade kilometara. U Krajstčrču 1906. učestvovala su samo dva Australijanca, pa je turnir osvojio Novozelanđanin.

Početna izdanja šampionata Australasijana potresao je problem kvaliteta takmičenja – sve države u Australiji, kao i Novi Zeland, organizovali su svoje šampionate u tenisu. Prvi je bio na programu još 1880. godine u Melburnu pod imenom šampionat Kolonije od Viktorije (kasnije je preimenovan u šampionat Viktorije).

Dva najbolja igrača u to vreme – Australijanac Norman Bruks (njegovo ime je danas ispisano na trofeju koji dobijaju pobednici u muškom singlu) i Novozelanđanin Entoni Vajlding skoro da nisu ni učestvovali. Bruks je na turnir došao samo jednom i osvojio ga je (1911), dok se Vajlding takmičio dvaput, osvojivši obe titule (1906, 1909). On nije došao čak i kada se igralo u njegovoj rodnoj zemlji, tri godine od poslednjeg trofeja.

Kada je turnir prebačen na Milton terene u Brizbejnu krajem šesdesetih, bilo je dozvoljeno svim teniserima da učestvuju, čak i profesionalcima koji su zbog zabrane propustili tradicionalni deo. I pored toga, sve do 1982. godine (izuzimajući 1969. i 1971) veliki broj najboljih igrača propuštao je takmičenje zbog udaljenosti, nekonvencijalnog datuma (u to vreme su Božić i Nova godina), ali i niskih nagradnih fondova. Godine 1970. Nacionalna teniska liga, koja je zaposlila Roda Lejvera, Kena Rozvela, Andresa Himena, Panča Gonsalesa, Roja Emersona i Freda Stola, zabranila je svojim igračima nastup na turniru jer su garancije organizatora bile nedovoljne. Turnir je na kraju osvojio legendarni Amerikanac Artur Eš, po kome naziv nosi najveći stadion na svetu kapaciteta 23.200 gledalaca (US open).

Ivan Lendl, Džon Mekinro i Mats Vilander učestvovali su na turniru 1983. godine, a šampion u singlu bio je Vilander.

706914405877adb53e669825808403_640.jpg

Getty images


Napokon, 1988. godine turnir je prebačen u Flinders Park (kasnije preimenovan u Melburn Park), a osim toga, promenjena je i podloga na kojoj se turnir igra. Travnatu podlogu zamenila je tvrda pod nazivom "Rebound Ace“.

Pre ’Melburn Park ere’ termin turnira bio je promenljiv, najviše zbog neodgovarajuće klime – 1919. u januaru (posle Prvog svetskog rata), sledeće godine u martu, a 1923. u Brizbejnu igralo se avgustu zbog niže temperature i vlažnosti vazduha.

Osamdesetih godina aktuelan je bio decembar, ali je 1987. odlučeno da se turnir ipak igra sredinom januara, i od tada se ne menja. Takav termin ume da bude problematičan igračima, pa smo poslednjih godina videli veliki broj predaja zbog ekstremno visokih temperatura, koje prelaze 40 stepeni celzijusa.

Krajem prošle decenije vlasti u Novom Južnom Velsu izrazili su želju da ugoste turnir nakon što prvobitni ugovor Melburn Parka istekne 2016. godine, a za domaćina je predložen Sidnej. Međutim, uprava kompleksa odmah je reagovala i najavila da će u renoviranje uložiti stotine miliona dolara.

Kapacitet na tri najveća stadiona je povećan, postavljen je krov na Margaret Kort areni, renovirani su objekti za igrače, izgrađene prostorije Saveza i podignut je delom pokriveni ‘grad’ sa velikim video bimovima za gledanje mečeva. Vlada je odobrila radove, a bivši premijer Viktorije Džon Brambi potvrdio je da je Australija izdvojila ukupno 363 miliona dolara za kompletiranje radova. Ovaj potez bio je garancija da lokacija na kome se turnir organizuje neće biti promenjena do 2036. godine.

Roj Emerson je najuspešniji teniser sa šest titula, ali prvo mesto u 'open eri' drži Novak Đoković sa pet titula, a slede ga Rodžer Federer i Andre Agasi sa po četiri trofeja. U ženskoj konkurenciji Margaret Kort je čak 11 puta bila šampionka (7-4), dok je u novijoj istoriji Serena Vilijams prva sa šest titula. Najduži meč u istoriji turnira 2012. godine odigrali Đoković i Nadal u finalu, a najbolji srpski teniser slavio je posle iscrpljujućih pet sati i 53 minuta, rezultatom 5:7, 6:4, 6:2, 6:7(5), 7:5.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
"Put šampiona" u novom ruhu
“Put šampiona” naziv je hodnika koji vodi od svlačionica do ulaza na teren na Rod Lejver Areni, najvećem stadionu na Australijan openu.

Izvor: B92
5080611065877ad3b14fa1222935437_640.jpg

Instagram@djokernole
O stadionu kapaciteta 14.820 mesta već se mnogo toga zna – kada je izgrađen, po kome je dobio ime, kakve je transformacije doživljavao…

Međutim, tek smo prošle godine uspeli da provirimo i krenemo “Putem šampiona” kojim teniseri izlaze na teren prvog Gren slema u Melburnu.

Celom dužinom hodnika postavljeni su posteri svih šampiona Australijan opena, među kojima su najuspešniji Roj Emerson, Novak Đoković, Rodžer Federer, Andre Agasi, Margaret Kort, Serena Vilijams, Ivon Gulagong, Štefi Graf, Monika Seleš, Martina Hingis i mnogi drugi.

Pred ovogodišnje izdanje Otvorenog prvenstva Australije u tenisu, organizatori su renovirali određene objekte, između ostalog i čuveni hodnik. Najbolji teniser sveta Novak Đoković šest puta je osvajao ovaj turnir, što je rekord Open ere, bio je oduševljen novim izgledom šampionskog puta.

“Danas ću vam pokazati kako izgleda tunel kroz koji se prolazi do Rod Lejver Arene. Ispunjen je velikim teniskim imenima među kojima sam pronašao i svoje idole iz mlađih dana. Zadivljen sam. Bravo!”, napisao je Đoković uz video.

Najveća arena izgrađena 1988. kada je prvi Gren slem sezone prebačen iz Kujong teniskog kluba – prvobitno nazvana Centralni teren, da bi 12 godina kasnije dobila ime po najvećem australijskom igraču ikada.

Sedišta na stadionu zamenjena su 2005. godine tako da su redovi između njih prošireni, pa se daleko lakše prolazi. Takođe, napravljen je pokretni krov koji se otvara ili zatvara za samo 15 minuta, a zahvaljujući kojem mečevi mogu igrati i kada su vremenski uslovi loši.

Na njemu se organizuju, koncerti rok zvezda, auto-moto dešavanja, konferencije, svečane večera i koncerti klasične muzike, ali mu je glavna namena da u dve nedelje januara bude domaćin najvećim teniskim zvezdama.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Federer: Autsajder sam, za promenu
Iako ima 17 Gren slem titula, uključujući četiri u Melburnu, Rodžer Federer smatra da je autsajder na Australijen openu ove godine.

Izvor: B92


Foto: Getty images
Švajcarac je 17. nosilac na "Ozi openu", a u prvom kolu će igrati protiv Austrijanca Jirgena Melcera.

"Jasno da je sam autsajder. Zašto ne bih to bio za promenu? Naravno, volim da budem favorit, ali je u redu biti i autsajder", rekao je Federer.

On će i u drugom kolu igrati protiv kvalifikanta, a u nastavku takmičenja potencijalni rivali su mu Tomaš Berdih, Kei Nišokori, Endi Mari, Stanislas Vavrinka, Marin Čilić.

"Žreb je odličan jer sam ja u njemu. Zadovoljan sam što sam ovde, što imam priliku da pobeđujem. Videćemo koliko. Oprezan sam", dodao je Švajcarac.

Federer se vraća na teren posle šestomesečne pauze zbog povrede kolena.

"Prošao sam godinu u kojoj nisam igrao na turnirima sa pet setova, celu godinu. Mnogi misle da je to dobro zbog dugovečnosti, ali to nije dobra stvar jer ne znaš kakav je osećaj igrati pet setova. Tu je uvek neko novo lice, mnogo igrači su do pre godinu dana igrali čelendžere, bili možda 300. na listi, sledeće što vidiš je da su u prvih 100. Nedostaje osećaj pobede, izlaska na teren, viđanje sa momcima. Mi smo kao velika porodica", zaključio je Federer.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
JJ i Troicki otvaraju AO, Mari igra dan pre Đokovića
Novak Đoković počeće odbranu titule na Australijen openu drugog dana turnira, dok će prvi na terene od Srba izaći Viktor Troicki i Jelena Jankovića.

Izvor: B92
19758396145877fc2880cf9500434942_640.jpg


Troicki otvara Teren 22 duelom sa Damirom Džumgurom iz BiH od 1 čas po našem vremenu, a zatvara ga Dušan Lajović protiv Stefana Robera iz Francuske.

U 1 ujutru će igrati i Jankovićeva, na Terenu 8 sa Nemicom Laurom Zigemund.

Prvog dana nastupiće, između ostalih, Endi Mari, Rodžer Federer u muškoj, a Anđelika Kerber, Garbinje Mugurusa, Venus Vilijams u ženskoj konkurenciji.

Prvi nosilac Endi Mari igraće treći meč dana na centralnom terenu, "Rod Lejver" areni, a rival mu je Ukrajinac Ilja Marčenko.

Stanislas Vavrinka svoj duel sa Martinom Kližanom igra na terenu Margaret Kort, četvrti po redu, a Rodžer Federer i Jirgen Melcer "zatvaraju" Lejver arenu.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
"Mari bliži osvajanju Australije od Đokovića"
Ken Rouzvol, nekadašnji drugi teniser sveta i osvajač osam Grend Slem titula, kaže da Endi Mari ima više šansi od Novaka Đokovića za osvajanje Australian Opena.

Izvor: B92
1442526174587a6dfe420ed642851245_640.jpg


Getty Images
"Verdasko je svakako neko ko je sposoban da napravi iznenađenje. Namučiće Đokovića ako bude igrao onako kako ume. Ipak, verujem da Novak poseduje pravi stav potreban za podizanje nivoa igre. Ako je ponovo na svom nivou onda od njega treba očekivati da 'puca' iz svih oružja. Međutim, dugoročno gledano, smatram da Mari ima više šansi da stigne do prvog Grend Slema sezone", kaže Rouzvol.

Srbin započinje pohod na sedmi trofej u Melburnu duelom sa Fernandom Verdaskom, dok će Škot za rivala imati Iliju Marčenka.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Đoković: Nikad se nisam smatrao superiornim
Novak Đoković ističe da nije nepobediv u Melburnu iako je šest puta osvajao Australijen open.

Izvor: B92



Foto: Getty images
Najbolji srpski teniser će u naredne dve nedelje pokušati da postane prvi teniser koji je sedam puta slavio na "Ozi openu".

"Nikad nisam posedovao nepobedivost, hvala na komplimentu. Niko nije nepobediv. Nikad nisam sebe smatrao superiornim igračem na terenu, iako sam povremeno imao ogromno samopouzdanje i dobijao mnogo mečeva. I dalje želim da stavim sebe u poziciju gde sam jednak sa ostalim igračima, borim se za pvaj trofej kao svako drugi, iako branim titulu", rekao je Đoković.

Đoković je upravo u Melburnu počeo uspon u svetu tenisa, 2008. je tu osvojio prvi Gren slem, a trijumfovao je i u poslednje dve godine.

"Činjenica da sam bio toliko uspešan u Melbrunu u prethodnih deset godina moje karijere, da je to moj najuspešniji Gren slem, ushićuje me, donosi veliko samopouzdanje i uzbuđenje tokom priprema", dodao je drugi reket sveta.

Đoković će u prvoj rundi igrati protiv Španca Fernanda Verdaska, trenutno 42. igrača na svetu.

"Fernando je kompletan igrač na svakoj podlozi. U pravom trenutku, kada je sve u redu, može da pobedi bilo koga na bilo kojoj podlozi. Prošle godine dobio je Rafaela Nadala u pet setova u prvom kolu ovde. Dobijao je mnoge vrhunske tenisere. Neće se uzbuditi što igra na centralnom terenu, imao dosta iskustva. Očekujem težak meč, nema sumnje u to", zaključio je Đoković.

Na putu ka novoj tituli mogli bi da mu se nađu Denis Istomin, Pablo Karenjo-Busta, Grigor Dimitrov, Dominik Tim, Miloš Raonić i Rafael Nadal, te Sanislas Vavrinka, Rodžer Federer i Endi Mari, koji su u drugom delu kostura.

Australijen open 2017. počinje u ponedeljak 16. januara, a finale je 29.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Nadal: Mogu da ispadnem odmah...
Rafael Nadal nema poseban cilj na predstojećem Australijen openu.

Izvor: B92


Foto: Getty images
Nekada najbolji teniser sveta vratio se u januaru na teren posle višemesečne pauze zbog povreda.

Nadal se u Melbrunu nalazi u delu kostura u kojem je Novak Đoković, s kojim bi mogao da se sretne u polufinalu.

"Sve zavisi od trenutka, potrebno je malo i sreće. Verujem da mogu da igram dobro. Mogu li da ispadnem u prvom kolu? Mogu. Mogu li da odem do kraja? Naravno. Videćemo iz dana u dan kako će ići, tako sam uvek radio. Nikad ne znaš šta može da se desi. Trenutno se osećam dobro. Odlično sam trenirao poslednjih mesec i po, nema razloga da ne nastavim tako. Prilagodiću se situaciji u kojoj se nađem", rekao je Nadal.

Španac je prošle godine eliminisan već u prvom kolu AO od zemljaka Fernanda Verdaska, a sada kreće od Nemca Florijana Majera.
 
Natrag
Top