Ateizam i Agnosticizam

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Ateizam

Ateizam je stanje nemanja teističkih verovanja, ili aktivno neverovanje u postojanje božanstava.
Ateizam je negacija određenog koncepta vjere neodvojiva od samog koncepta odnosno smisla koji određena vjera predstavlja. Da ateizam nije ništa drugo do druga strana medalje ovako ili onako shvaćenog religioziteta, koji se uglavnom javlja kao određena antiteza, odnosno negacija nekog religioznog stava, glavna je postavka od koje bi ovaj kratak esej trebao krenuti. S druge strane, poticaj ovakvu razmišljanju je knjiga Edith Stein Znanje i vjera a autorica u njoj kaže: "Činjenica da su milijuni ljudi ateisti ne govori protiv ovoga. Ateizam bi se možda trebao shvatiti u posve različitom smislu u različitih ljudi. Ako se njime misli poricanje Božje egzistencije, onaj koji niječe mora pripisati određeno značenje riječi Bog - ustvari, zbog ovog zahtjeva, mora joj dati isto značenje koje joj pridaju vjernici, s obzirom da je ono što oni vjeruju, ono što on, naravno, želi poreći". U ovom kratkom ulomku iz knjige Edith Stein možemo prepoznati nekoliko pitanja koja nam tako shvaćen ateizam otvara. To je prije svega pitanje pozitivne definicije ateizma koja ne bi bila vezana uz određenu religijsku doktrinu, pa zatim sve do pitanja može li se ateizam uopće održati kao pozitivan svjetonazor ako mu se izmakne uporište ovako ili onako shvaćenog religioziteta. Ateizam koji se najčešće susreće uglavnom je trivijalna verzija negacije još trivijalnije shvaćenog religioziteta. Nijekanje postojanja nekog višeg bića koje bi bdjelo nad sudbinama smrtnika i pritom imalo gotovo sve antropomorfne atribute za ateizam postaje nedostatno u onom trenutku kada se religiozitet počne vezati uz ontološku osnovu, odnosno kada transcendira antropocentrizam. Na taj način ateizam koji stoji na čvrstom tlu sve dok se vezuje uz specifičan religiozni koncept tako što ga pritom negira naći će se u situaciji da se probudi iz "dogmatskog drijemeža" čim se pitanje religioziteta više ne veže isključivo uz čovjeka već ga nadilazi određenom religiozno-ontološkom koncepcijom. Takva koncepcija, koja više ne pita za mjesto, dužnosti ili svrhu čovjeka u svijetu, na taj način konstruira obrazac čovjekova društvena pa i najintimnijeg života i već pri kozmološkim pitanjima naći će se u zrakopraznu prostoru. Naime, čim se apstrahira od antropomorfnih atributa koje različite religije pripisuju Bogu, ostaju nerazjašnjenima ona pitanja koja još od Kantovih kozmoloških antinomija pa do danas bune filozofe i znanstvenike. S druge strane, apstrahiramo li i pitanja koja ostaju vezana uz realitet u smislu pokušaja promišljanja onih atributa koji su za taj realitet bitni i vezani, kao što su to početak i kraj postojećega odnosno kozmosa ili pitanje njegove beskonačnosti odnosno ograničenosti, naći ćemo se u području čiste ontologije koja za svoj predmet ima samo postojeće kao ono suštinsko egzistenciji svega bivstvujućega.
Vrste ateizma


  • Slab ateizam, takođe poznat kao implicitni ili negativni ateizam, je stanje nepostojanja verovanja u božanstva.
  • Čvrst ateizam, takođe i eksplicitni ili pozitivni ateizam, je verovanje da božanstva ne postoje. Racionalisti su često čvrsti ateisti
  • izvor:znanje
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Ateizam ne dolazi u obzir lično sam se uverio da ima duhovnih stvorenja i da mogu da čitaju naše misli.Kasnije sam saznao da su ti što se tako otkrivaju ustvari zli duhovi.Svi su zbunjeni u vezi toga i pronaći pravu istinu o bogu za mnoge je jako teško jer njegov neprijatelj Satana je na Zemlji i njegovi demoni pomračuju naš um da ne vidimo pravu istinu.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Moze se desiti i desava se da covek odbacuje vezu sa Bogom, tvrdeci da Boga nema, pa prema tome nemoze biti nikakve stvarne veze sa njim.To psiholosko stanje u koje pojedini ljudi privremeno ili za duzi zivotni period mogu iz raznih uzroka da zapadnu , zove se ateizam.

Dali ateizam kao psihicki dozivljaj znaci bas zaista odustvo svake veze sa Bogom?

Ocigledno je da i kod ateiste postoji jedan odnos prema svemu ovome.Samo je taj odnos negativan.Prema tome u psiholoskom smislu reci , ateizam, posto je negativan odnos prema Bogu, moze se nazvati negativnom religijom (vezom).Zaista covek koji tvrdi da Bog stvarno ne postoji, pa jos tu svoju vezu izrazava prkosom prema Bogu, mrznjom na sve religijsko, kritikom toga i odbacivanjem toga, odnosi se prema svemu tome kao prema konkretnom objektu, samo sto je njegovo psihicko raspolozenje negativno u odnosu na sve to.Jedan borbeni ateist koji se aktivno bori protiv Boga , nemoze reci da nema nikakve veze sa Bogom.Ima je samo je ta veza negativna.Takav ateist nije nereligiozan, nego neverujuci.On upravo i nije ateist nego antiteist.Borbeni ateist se odnosi prema Njemu kao da postoji.

Drukcije bi stvar stajala kad bi u pitanju bio neki potpuni ateist, tj. odsustvo svake svesti o Bogu i svakog minimuma ma kakvog religioznog osecanja.Za takav ateizam se ne bi moglo reci ni u psiholoskom ni u filosofskom smislu da je religija, ni pozitivna ni negativna.Ali iskustvo nam svedoci da takav covek ne postoji, cak ni medju onima koji se izjasnjavaju kao ateisti.Kad nebi imao bas nikakve svesti o Bogu, ne bi mogao o Njemu nista reci, pa ni to da ne postoji.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Ima je samo je ta veza negativna.Takav ateist nije nereligiozan, nego neverujuci.On upravo i nije ateist nego antiteist.Borbeni ateist se odnosi prema Njemu kao da postoji.

Kao sto vidis ti govoris o dve razlicite stvari i zelis da ih predstavis kao istu stvar. Ateista je covek koji ne veruje u boga, iz tog razloga neki obicaji mu mogu biti smesni, i naturanje religioznog misljenja u drustvu koje je vecinski tesiticko moze izazvati revolt, pa moze nekoga prevesti u antiteizam, ali to ne znaci da je svaki ateista antiteista. Sa gledista ateiste je to kao izjednjacavanje svakog vernika sa mudzahedinima ili hriscanskim zilotima ili recimo inkvizitorima. Ateizam nije religija, ateizam nema nikakve veze sa organizovanim religijama, svaki ateista je indvidua, i nema nikakve poveznice izmedju dva razlicita ateista, osim deljenja misljenja u vezi postojanja boga, sto je recimo na nivou izbora kluba za koji navijate u nekom sportu. Na zivot ateiste, religija nema nikakv uticaj, osim socijalnog, koji u fanaticno religioznim drustvima, ili onim koji naginju ka tome, moze uticati na losije prihvatenje ateiste u tom drustvu.

Kad nebi imao bas nikakve svesti o Bogu, ne bi mogao o Njemu nista reci, pa ni to da ne postoji.

Prakticno je nemoguce da neko nema svest o pojmu boga, jer zivimo u religioznom drustvu, i pojam boga je svepristan medju ljudima(uostalom ima 3500 razlicitih religija i desetine hiljada, mozda stotine hiljada, razlicitih pojmova boga), tako da taj pojedinac je imao i dalje ima svest o pojmu boga, samo ga drugacije intepretira od vernika, ateista smatra da je pojam boga izmisljen za stvari koje nisu imale objasnjenje u vreme nastanka istog, pa samim tim moze sve vezano za tog boga strpati u kos sa mitovima i legendama, a samim time, iskljucjue mogucnost za stvarno postojanje boga, dok vernici veruju da je bog imao udela u istoriji nase planete, i da je stvarno postojao i dalje postoji. Priznatih naucnih dokaza za postojanje boga nema, mislim i da veliki broj ateista ne iskljucuje mogucnost postojanja nekog bica koji ima velike moci, tj. sposobnosti koje covek nema, mozda cak i sa nekim mocima slicnim predstavama boga koje postoje medju vernicima, medjutim to ne znaci da ce tvrditi da postoji takvo bice bez ikakvih dokaza. Univerzum je preveliki, i svasta je moguce da se razvilo od sposobnosti kod eventualnih bica koja postoje negde drugo. Cak i da iskljucimo postojanje zivota van zemlje, na samoj planeti ima stvorenja koja imaju sposobnosti koje su superiornije od onih kod coveka, od recimo sonara do otpronosti na radijaciju, i vremenom moguce je da ce i ljudi steci neke nove sposbnosti(vec za ovo kratko vreme pisane istorije covek se mnogo promenio, neka cula su otupila neke sposobnsoti su se razvile). Tako da sposbnosti koji se pripisuju bogu ne moraju biti neverovatne, meni licno motivi boga su suvise plitki i nelogicni, prilicno vremenski zaostali za sadasnjicom, tako da je sasvim nelogicno da su to motivi bica koje je svemoguce, pa samim time zna sta ce se i kako desiti, npr. stvara bica za koja zna kako ce se razviti, sa predispozicijima tih bica i drustva u kome zive i gde najmanje od tih bica zavisi kako ce se razviti. Kontradiktornosti govore ili da ako takvo bice postoje, da to bice ne zna sta hoce, ili da ne razmislja racionalno, takodje postojanje takovg bica mora podrazumevati jos takvih bica, ili bar tvoraca istog, tako da velicanje i obozavanje tog bica meni deluje nelogicno(kao i bilo kakvo idolopoklonstvo), jer uvek ima nesto iza, nesto pre sto nosi zasluge za nastanak ikoga. Recimo velicanje i slepo obozavanje Nikole Tesle, je nerazumno jer njegova dela se nadovezuju na dela drugih naucnika pre njega, i sve tako do same prirode koja je predivna, pa zatim univerzuma koji funkcionise tako kao sto funkcionise itd... Prakticno nema kraja ovoj prici, ili bolje reci pocetka. Vernici na taj pocetak stavljaju boga, dok ateisti ne stavlaju nista i nikoga, vec jednostavno ne iskljucuju mogucnost da nesto ne znaju i da pocetak ceka da bude otkriven ili mzoda nikada ne bude otkriven. To mozda deluje agnosticki, medjutim po mom misljenju je glupo ga nazvati tako, jer osim boga, uzrok nastanka moze po pretpostavkama biti hiljade drugih stvari, pa je bog samo jedna od 1000 mogucnosti, pa tako bi onda bilo potrebno taj pojam prosiriti na neduhovne mogucnosti nastanke svega, da bi taj pojam bio ispravan.
Dosta mojih prijatelja, koji su ateisti dele moje misljenje o ovoj temi, dosta vernika koji su moji prijatelji ne dele, dosta ateista ne deli moje misljenje, ali takodje ni neka druga razmisljanaj pa mi nisu prijatelji, isto vazi i za teiste. Ipak to je gotovo jedno beznacajno pitanje u mom zivotu(sto ne deluje mozda zbog dugog posta, ali jednsotavno zeleo samimao nesto da kazem, zbog po meni netacnih navoda, a kada je tako ja kazem sta mislim), niti odredjuje ko ce mi biti prijatelj niti ko neprijatelj, nekada moze biti nedostajuca kockica u slagalici, a nekada nema nikakvu ulogu, volio bih kada bi to pitanje igralo manju ulogu u zivotu teista, i kada bi karakternisanje miliona razlicith ateista kao neke grupe prestalo. Takodje ne razumem potrebu vernika, posebno hriscana, koji ne bi trebalo da sude o drugima, ukoliko stvarno prate pravila svoje religije, kao i pripisivanje negativnih osobina ateistima, makar bile osnovane na nekom pojedinacnom primeru, jer mnogo vise materijala ima medju vernicima, koji bi, ako bi se tako koristili ispali prilicno losi. Svaka generalizacija je losa, postoje dobri ljudi i losi ljudi, neki veruju u boga, neki navijaju za klub, neki su stranacki opredeljeni, neki se bave sportom, a neki umetnoscu ili naukom. Niti jedan teist koji je umetnik, niti jedan ateist koji je politicar ili naucnik odredjuje sve ostale, kao sto nije svaki muslima, hriscanin ili jevrejin isti...
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Priznatih naucnih dokaza za postojanje boga nema
Niti ce ih biti, Bog je duhovno bice i njegovo postojanje je nemoguce dokazati bilo kakvim materijalnim naporima.
Kao sto vidis ti govoris o dve razlicite stvari i zelis da ih predstavis kao istu stvar.
`
Dao sam definiciju ateiste i antiteiste kao dve razlicite.
teizam nije religija, ateizam nema nikakve veze sa organizovanim religijama, svaki ateista je indvidua, i nema nikakve poveznice izmedju dva razlicita ateista, osim deljenja misljenja u vezi postojanja boga, sto je recimo na nivou izbora kluba za koji navijate u nekom sportu. Na zivot ateiste, religija nema nikakv uticaj, osim socijalnog, koji u fanaticno religioznim drustvima, ili onim koji naginju ka tome, moze uticati na losije prihvatenje ateiste u tom drustvu.
Religja u korenu reci znaci Veza, najcesca definicija religije glasi:"Religija je duhovna veza izmedju Boga i coveka"
Ateista ima negativan stav prema Bogu sto znaci da on ima negativnu vezu sa Njim.
neke sposobnsoti su se razvile
Postoje samo dokazi o degradaciji coveka ali ne i o mutaciji ka boljem.Koje sus se sposobnosti razvile?
meni licno motivi boga su suvise plitki i nelogicni
Dali je zivotinji logicno ono sto covek radi?
Sta zivotinja zna o hemiji ili filosofiji?
Bog je van svake inteligencije i svakog uma, mi pokusavamo da sve shvatimo u okvirima nase inteligencije a neznamo ni prostu suctinu obicnih stvari pa can ni nas samih, nasa inteligencija nije nista u poredjenju sa Bogom, mi na sve gledamo is perspektive naseg uma kao sto i zivotinja gleda sve sa perspektive svog uma, sta zivotinja vidi kad covek cita?
nas um nije ni u potencijalu dovoljno jak da zna sta bice kao Bog planira i kakvi su mu motivi, mi znamo samo ono sto namje bog rekao.
prilicno vremenski zaostali za sadasnjicom

Tako ti je bilo i sa Grcima kad se filosofija pojavila, bogovi i nihovi motivi su im nelogicni, izmisljene religije jesu nelogicne i uvek ce biti.
ora podrazumevati jos takvih bica, ili bar tvoraca istog, tako da velicanje i obozavanje tog bica meni deluje nelogicno(kao i bilo kakvo idolopoklonstvo), jer uvek ima nesto iza, nesto pre sto nosi zasluge za nastanak ikoga.

Zamisli okvir, to su granice naseg uma, sve sto mozemo da zamislimo, odnosno to je materija, tvoj prvi problem je sto ne shvatas pojam transcedentnosti ocigledno, prvo pitanje koriscenjem logike vezano za boga bi bilo ko je stvorio Boga?
Uzrok tog pitanja je ljudska ogranicenost, znas i sam za sistem ogledala?Ide u beskonacnost.
Bog nije mateijalno bice, on nije materijalna svetlost niti cikica sa bradom, ni musko ni zensko, on je svuda i nigde, on je izvan nasih umova i logike, on je mogao da stvori svet u kom je 2+2=5, jer logika je stvorena i ogranicena.
Upravu si kad kazes da je postojanje takvog bica nemoguce dokazati, tvoj pogled na svet ima granicu i to je ok, jer materija ima granicu, a izvan te granice nalazi se duhovni svet, svet u kom nema brojeva ni muskog ni zenskog, jednom recju u tom svetu ne postoji nista sto postoji u ovom.Andjeli nisu ljudi sa krilima niti je bog cica sa bradom, to svakako jeste primitivno razmisljanje i nelogicno, vatreni pakao i raj pun svetlosti su takodje materijalna fantazija duhovnog carstva nebeskog.Nedostatak znanja o hriscanstvu i filosofiji navodi coveka na tvoje razmisljanje, tvoja predstava o Bogu je nelogicna i ti si ateista jer neznas pravu predstavu o Bogu, i ne samo o bogu vec i o transcedentalnom svetu.Citaj Platona i Aristotela, svete oce i videces koliko je u stvari to komolikovana stvar, ja neverujem u sta i ti neverujes, ti ne verujes u sta ja verujem jer neznas za to.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Niti ce ih biti, Bog je duhovno bice i njegovo postojanje je nemoguce dokazati bilo kakvim materijalnim naporima.
`
Dao sam definiciju ateiste i antiteiste kao dve razlicite.

Ali si izjednacio njihove aktivnosti...

Religja u korenu reci znaci Veza, najcesca definicija religije glasi:"Religija je duhovna veza izmedju Boga i coveka"
Ateista ima negativan stav prema Bogu sto znaci da on ima negativnu vezu sa Njim.


Religija je samo rec, ateista nema negativan stav prema bogu to ima antiteista, ateista samo misli da je neverovatno(mala ili nepostojeca verovatnoca) da postoji bice sa sposobnostima koje se pridaju bogu.

Postoje samo dokazi o degradaciji coveka ali ne i o mutaciji ka boljem.Koje sus se sposobnosti razvile?


Inteligencija, kognitivne sposobnosti, telo coveka je prilicno izmenjeno, visi rast, manja snaga, tello je bolje prilagodjeno radu sa alatima i nacinu danasnjeg zivota...
Ima promena recimo na mozgu pa recimo deo mozga koji je zaduzen za agresivnost postaje sve redji, takodje i deo koji coveka vuce na migracijem koji je ostatak iz nomadskog zivota, proizvodnaj pojedinih hormona je promenjena itd.
Naravno ima nekih stvari koje vise nisu potrebne coveku, krzno, velika fizicka snaga, jaca cula mirisa sluha i vida, jer ih covek vise ne koristi previse.
Ne kazem da su sve promene dobre, ali jednostavno su prilagodjene nasem nacinu zivota...

Dali je zivotinji logicno ono sto covek radi?
Sta zivotinja zna o hemiji ili filosofiji?
Bog je van svake inteligencije i svakog uma, mi pokusavamo da sve shvatimo u okvirima nase inteligencije a neznamo ni prostu suctinu obicnih stvari pa can ni nas samih, nasa inteligencija nije nista u poredjenju sa Bogom, mi na sve gledamo is perspektive naseg uma kao sto i zivotinja gleda sve sa perspektive svog uma, sta zivotinja vidi kad covek cita?
nas um nije ni u potencijalu dovoljno jak da zna sta bice kao Bog planira i kakvi su mu motivi, mi znamo samo ono sto namje bog rekao.


Bog se ne bavi filozofijom i hemijom, izgleda da se i dalje bavi problemima koji su postojali pre dve hiljade godina, posmatra mravinjak koji je sam napravio, da vide da li ce mravi krenuti drugacijim putem od onoga koji ima je u genima...
Sto se tice zivotinja, za razliku od vernika, ja ih ne smatram nimalo manje vrednima od coveka, niti smatram zivotinje nizim oblikom zivota. Dosta zivotinja je pokazalo sposobnost da razume neke stvari koje covek radi, neke su prilicno dobre u resavanju problema, pa bi pojedine ljude pozavideli istima na mogucnosti resavanja problema...


Tako ti je bilo i sa Grcima kad se filosofija pojavila, bogovi i nihovi motivi su im nelogicni, izmisljene religije jesu nelogicne i uvek ce biti.

Mislim da sa preispitivanjem onoga sto ti smatras cinjenicama sam ja mnogo slicniji tim Grcima, jer ja se ne plasim da postavim pitanje i potrazim odgovor....


Zamisli okvir, to su granice naseg uma, sve sto mozemo da zamislimo, odnosno to je materija, tvoj prvi problem je sto ne shvatas pojam transcedentnosti ocigledno, prvo pitanje koriscenjem logike vezano za boga bi bilo ko je stvorio Boga?
Uzrok tog pitanja je ljudska ogranicenost, znas i sam za sistem ogledala?Ide u beskonacnost.
Bog nije mateijalno bice, on nije materijalna svetlost niti cikica sa bradom, ni musko ni zensko, on je svuda i nigde, on je izvan nasih umova i logike, on je mogao da stvori svet u kom je 2+2=5, jer logika je stvorena i ogranicena.
Upravu si kad kazes da je postojanje takvog bica nemoguce dokazati, tvoj pogled na svet ima granicu i to je ok, jer materija ima granicu, a izvan te granice nalazi se duhovni svet, svet u kom nema brojeva ni muskog ni zenskog, jednom recju u tom svetu ne postoji nista sto postoji u ovom.Andjeli nisu ljudi sa krilima niti je bog cica sa bradom, to svakako jeste primitivno razmisljanje i nelogicno, vatreni pakao i raj pun svetlosti su takodje materijalna fantazija duhovnog carstva nebeskog.Nedostatak znanja o hriscanstvu i filosofiji navodi coveka na tvoje razmisljanje, tvoja predstava o Bogu je nelogicna i ti si ateista jer neznas pravu predstavu o Bogu, i ne samo o bogu vec i o transcedentalnom svetu.Citaj Platona i Aristotela, svete oce i videces koliko je u stvari to komolikovana stvar, ja neverujem u sta i ti neverujes, ti ne verujes u sta ja verujem jer neznas za to.


Pa vidi ovako, ja sam uokviren jer uzimam da ima na hiljade mogucnosti, a ti si otvoren jer verujes da postoji samo jedna mogucnost, da li sam sebi delujes logicno?
Ja kazem da postoji hiljadu mogucnosti zasto je svet tu gde jeste, ti kazes da ga je stvorio bog, ja ne iskljucujem druge mogucnosti, pa mozda cak i da neko bice koje odgovara predstavi boga koje je uvrezena, jedna od mogucnosti je da je nas svet samo iluzija, recimo pandanu virtuelnom svetu sa vestackom inteligencijom video igara, pa bi neki kreator tog softvera i mogao da ima definiciju boga, pa ewto ni tu mogucnost ne iskljucujem, mozda mislim da je verovatnoca mala za tako nesto, i to naravno nece umanjiti vrednost naseg sveta cak i da je tako, ali ipak na kraju ja ispadoh zatvoren za sve...
Sto se tice citanja, citao sam dosta toga, biblija mi cak spada u losiji izbor stiva, cak i prilicno dosadan za moj ukus, jedno vreme sam citao otprilike 7-8 sati dnevno, i mislim da bi moj tas sa procitanim knjigama prevagnuo kada bi merili ko je vise procitao, ali ne zelim da se prepucavam sa nekim ko je dosao ovde da dokaze drugima da je on u pravu, tako sto ce napadati nesto sto ocigledno ne razume, osudjuje nekoga, ima predrasude. Vecian ateista koje poznajem vise je citalo o religijama od prosecnog vernika, bilo koje religije, a cak i oni najnacitaniji vernici koje poznajem imaju veoma uzak pogled na literaturu, i ne citaju ista sto se kosi sa njihovim misljenjem...
Necu vise pisati jer mi iskustvo govori da ne vredi, neko ko smatra da su ateisti zapali u neko stanje, prakticno insinuirajuci da nesto nije u redu sa njima, nije dobar sagovornik...
Ateista je samo covek, koji ne deli misljenje vernika, nista vise, ni bolji ni gori...
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ali si izjednacio njihove aktivnosti...
Ne samo sam govorio o korenu reci, ateista bi bio covek koji nema ojma o Bogu.Ti nisi ateista niti antitesta, to primecujem, nesto kao agnostik zakljucujem ali ne agnostik kog nije briga vec agnostik koji trazi istinu, termin za takvu osobu ne postoji i ja sam dugo bio takav.
Religija je samo rec, ateista nema negativan stav prema bogu to ima antiteista, ateista samo misli da je neverovatno(mala ili nepostojeca verovatnoca) da postoji bice sa sposobnostima koje se pridaju bogu.
Nomen est omen.
Inteligencija, kognitivne sposobnosti, telo coveka je prilicno izmenjeno, visi rast, manja snaga, tello je bolje prilagodjeno radu sa alatima i nacinu danasnjeg zivota...
Ne slazem se sa tobom jer sve je to dokazala moderna nauka a ja vodeci se svojim razumom ne verujem tudjem zakljucivanju, o tome ti svo vreme pricas, VISE MOGUCNOSTI.NAravno da postoje ali samo jedno je tacno, u mom misljenu rast nije veci jer postoje materijalni dokazi da je covek bio visi a da ne pominjem izvestaje iz Starog Zaveta, inteligencija je nekada bila visa takodje, ja veujem u legendu o Atlantidi, ti ljudi su imali daleko savrseniju tehnologiju nego mi danas.
Ne kazem da su sve promene dobre, ali jednostavno su prilagodjene nasem nacinu zivota...
NAravno slazem se da mutacija postoji ali ne i evolucija, pre svega to je teorija a ne cinjenica, ne postoji ni jedan materijalni dokaz evolucije ali itekako postoji i zivi dokaz degradacije i mutacije.
Bog se ne bavi filozofijom i hemijom, izgleda da se i dalje bavi problemima koji su postojali pre dve hiljade godina, posmatra mravinjak koji je sam napravio, da vide da li ce mravi krenuti drugacijim putem od onoga koji ima je u genima...
Bog voli te mrave, Bog je ljubav a ljubav je nasa nagrada i nacin i cilj.Covek u toku celog svog zivota trazi nesto, ili zeli da postane bogat ili slavan ili nesto drugo a sve to radi jer oseca da mu nesto nedostaje ali nemoze da vidi sta je to jer sam to potiskuje, covek ima potrebu za jedinstvo sa Bogom i to jedinstvo moze ostvariti obozenjem odnosno ljubavlju prema Bogu,bliznjima i tvorevini, kad covek voli on je u potpunosti ispunje i nista vise mu ne treba, a kad covek ceo svet zadobije i dalje oseca da nesto nije uredu, da nesto fali ali nezna sta je to "Tesko coveku koji ceo svet zadobije a dusi svojoj naudi".
Sto se tice zivotinja, za razliku od vernika, ja ih ne smatram nimalo manje vrednima od coveka, niti smatram zivotinje nizim oblikom zivota. Dosta zivotinja je pokazalo sposobnost da razume neke stvari koje covek radi, neke su prilicno dobre u resavanju problema, pa bi pojedine ljude pozavideli istima na mogucnosti resavanja problema...
Svako ima svoju ulogu i sposobnosti za vrsenje te uloge.
Mislim da sa preispitivanjem onoga sto ti smatras cinjenicama sam ja mnogo slicniji tim Grcima, jer ja se ne plasim da postavim pitanje i potrazim odgovor....
Oni su znali da su bogovi lazni i trazili su odgovore, tako je nastala filosofija.
Pa vidi ovako, ja sam uokviren jer uzimam da ima na hiljade mogucnosti, a ti si otvoren jer verujes da postoji samo jedna mogucnost, da li sam sebi delujes logicno?
Svi smo mi ograniceni jer smo stvoreni i prolazni, nas um takodje shvata Boga kao zivotinja hemiju.Bog se spusta na nas nivo jer nas voli i zeli da se spasemo, on je dao Sina svog da bi nas spasao jer nas voli.
Ja kazem da postoji hiljadu mogucnosti zasto je svet tu gde jeste, ti kazes da ga je stvorio bog, ja ne iskljucujem druge mogucnosti, pa mozda cak i da neko bice koje odgovara predstavi boga koje je uvrezena, jedna od mogucnosti je da je nas svet samo iluzija, recimo pandanu virtuelnom svetu sa vestackom inteligencijom video igara, pa bi neki kreator tog softvera i mogao da ima definiciju boga, pa ewto ni tu mogucnost ne iskljucujem, mozda mislim da je verovatnoca mala za tako nesto, i to naravno nece umanjiti vrednost naseg sveta cak i da je tako, ali ipak na kraju ja ispadoh zatvoren za sve...
Ti mislis da meni sve ovo nije palo na pamet?Da smo mi u kompjuteru ili samo iluzija?Zapamti, Cogito ergo sum, filosofi su odavno doneli zakljucak an ova pitanja, ljudi koje ti smatras nize inteligentnim od nas, a zapravo je obrnuto.
I sad razmiljam o tome, i nismao jedini, postoje mnogi ljudi, ti neznas za mogucnost koju ti ja predstavljam.
Sto se tice citanja, citao sam dosta toga, biblija mi cak spada u losiji izbor stiva, cak i prilicno dosadan za moj ukus, jedno vreme sam citao otprilike 7-8 sati dnevno, i mislim da bi moj tas sa procitanim knjigama prevagnuo kada bi merili ko je vise procitao, ali ne zelim da se prepucavam sa nekim ko je dosao ovde da dokaze drugima da je on u pravu, tako sto ce napadati nesto sto ocigledno ne razume, osudjuje nekoga, ima predrasude. Vecian ateista koje poznajem vise je citalo o religijama od prosecnog vernika, bilo koje religije, a cak i oni najnacitaniji vernici koje poznajem imaju veoma uzak pogled na literaturu, i ne citaju ista sto se kosi sa njihovim misljenjem...
Ako je cifra knjiga koje si ti procitao cetvorociferena onada smo tu negde...................
Ja nisam prosecan vernik.Ne stice se sve znanjem, Bog se ne poznaje znanjem vec verom.Mi nemozemo znati dali Bog postoji, mi mozemo samo verovati, jer ako znamo to onda iskljucuje nasu slobodnu volju u izboru izmedju zla i dobra, a ako nemozemo da biramo onda nemozemo ni da ispunimo svrhu naseg postojanja.Zacudio bi se kad bi saznao kakva je sve literatura obavezna nateoloskom fakultetu a kosi se sa ucenjem, cak je i Kapital obavezan, a kamoli ostale knjige vezane za bilo koju religiju.
Necu vise pisati jer mi iskustvo govori da ne vredi, neko ko smatra da su ateisti zapali u neko stanje, prakticno insinuirajuci da nesto nije u redu sa njima, nije dobar sagovornik...
Ateista je samo covek, koji ne deli misljenje vernika, nista vise, ni bolji ni gori...
Ateista je covek koji nema dovoljno znanje, a ti ocigledno nisi ateista cim imas hiljade mogucnosti, ti verujes u jedno
 
Natrag
Top