Ako je Bog stvorio ljude da bi ga ovi obožavali, onda nije stvorio ljude nego robove

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Pročitavši rečenicu koju je napisao Jurivaka pade mi na pamet da otvorim temu baš kao što sam naslov teme glasi "Ako je Bog stvorio ljude samo da bi ga ovi obožavali, onda on nije stvorio ljude nego robove."

Po meni to bi onda značilo apsurdnost slobodne volje koju nam je bog dao.
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš koju verujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj....
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji....

Kakav je to onda bog koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova?Nije li to u suprotnosti sa slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir?
Zamislite da svakodnevno molite tu molitvu.
Kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac? :dntknw:
 
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruka
2.674
Ja bih samo napomenuo da je katolicka crkva za vreme inkvizicije spalila vise ljudi nego sto je kasnije stradalo od bolesti ili ratova, a sve u ime crkve i boga. Valjalo bi procitati dela Majkla Bejdzenta, Ricarda Lija i Henrija Linkolna...
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
АРХИЕПИСКОП ВЕНИЈАМИН (ФЕДЧЕНКОВ)
О ВЈЕРИ, НЕВЈЕРЈУ И СУМЊИ


Дио IV
СЛОБОДА ВОЉЕ


Рекло би се, питања о вјери су исцрпљена: ми смо настојали да "покажемо" закономјерност њену са разних страна.
Ипак, остаје још једна тачка, која нам (у крајњој линији, барем за неке, и некада) може устребати за коначно рјешење: вјеровати или не вјеровати?
Такво духовно стање може да буде и веома ријетко, а може и да се вишекратно појављује.
Такво стање стварно бива: то говоримо из искуства. Ево, како се нама чини, све је доказано "за" вјеру. Али одједном се појави питање: "а је ли тако?" И тада сви наши "докази" као да губе своју снагу. Међутим, то питање се, овако или онако, рјешавати мора: остати у недоумици или бити "агностик" на дуго вријеме - било би и тешко, и мучно.
И за такво, ето, стање постоји излаз: то је - наша слободна воља, слободни избор рјешења.
То ми свједочимо на основу искуства; њему прикључујемо и богословске наше мисли, осјећања која смо преживјели. Али она се јављају послије факта преживљавања: објашњења преживљеног искуства долазе потом.
Ево шта смо ми преживљавали.
Човјек се зауставља на распућу: да или не? Хоћу ли повјеровати, или "не знам"? Као да нема аргумената који би до краја убјеђивали у једно или друго!
И мислимо: тако управо и бива, тако, на крају крајева, и мора бити!
Зашто?
"Доказивање" је - принуда. Ту више избора немаш, наша слободна воља ту не учествује; значи, нема ни врлине, нема ни "заслуга" наших.
Нема, даље, ни милости Божије, нема ни коначног "откровења" Божијег, или Самог Бога, према нама. И ми остајемо "сами са собом", са својим "умом", са фактима, чак и са - својим искуством.
Шта, онда, остаје да се ради?
И баш ту ступа у акцију наша "слободна воља".
На који начин?
Она не види "принудних", обавезујућих "доказа" ни за једну ни за другу страну. Или, у сваком случају, "не види" или "не осјећа" ни један апсолутни аргумент у корист вјере. Или, просто: послије свих, чак и најубједљивијих доказа, поставља се питање: а да ли је тако? Тврдих противаргумената некако и нема, али - да ли је баш тако?
И, ето, у таквом стању је и неопходно донијети рјешење, испољити свој слободни избор: "вјерујем"!
Човјек - мимо свих принудних "доказа" или каквих било да било "околности" и "погодности" (о сврсисходности, практичности, па чак и фактичности) - одређује себе на "вјерујем".
И ми то говоримо: "Да"!
То је, заиста, бивало тако. Тако и мора да буде.
А ево и зашто.
Прије свега, то захтијева Величина Божија.
То јест: Господ је Сам слободан, те зато жели слободан избор и од нас. Другачији однос према нама био би недостојан Његове Величине. И зато сви принудни "докази" вјере - макар и у свом најпрефињенијем виду - да тако кажемо, представљају, на неки начин, "силовање" саме вјере. Баш то и јесте гријех наш против Бога (када ми, овако или онако, покушавамо да "опипамо" Њега, као да Он има потребу за тим да ми вјерујемо у Њега. Човјек тада поставља себе у положај старијег, којем Бог мора да служи!).
И мада Он заиста и служи нама, окајаним, односно, безмјерно Се "стара" да нас спаси, мада је чак и Сина Својег Јединородног послао ради нас, мада Се Спаситељ ради нас унизио до оваплоћења и распећа - то је ипак Његова воља и љубав; ми, пак, немамо ни права нити ичега другог да побуђујемо Господа да нама служи: то је страшна дрскост! Ми смо ти који морамо да служимо Њему. И, конкретно, сама вјера наша мора да буде дар, а и обавеза, послушање и срећа за нас у односу на Бога, а никако не некаква наша услуга Њему!
У том смислу је речено: "Величина Божија". Можда ће за некога бити тешко да разумије овакав наш аргумент, али - то јесте тако, и управо тако бива у стварности. Духовно искусном човјеку је то савршено јасно: вјера је слободан однос човјека према Богу.
Даље. То исто захтјева и достојанство човјека. Кад бисмо ми вјеровали само на основу "доказа", а не и по слободном нашем опредјељењу - таква вјера би била дјело принуде, т.ј. акт, у суштини, не слободни, него изнуђени.
А људи који захтјевају "научну" вјеру, или невјерје (што је исто), постављају, у суштини, себе у ропски однос према "уму", отказују се од слободног избора, т.ј. отказују се од свог достојанства. А то од нас Господ неће, јер Он љуби своју творевину и жели му богоподно стање слободе и достојанства. Послије ће Он нама помагати, али баш, и само, "помагати"; а и то, ако ми сами пожелимо, и ако Га будемо молили; Он не жели да господари над нама и не жели ни на шта да нас присиљава.
Затим. И када дођемо до такве принудне (од ума) вјере, она још увијек не само да неће бити угодна Богу, - него неће бити ни чврста. Сви "докази" могу, било којег тренутка, да ослабе; и тада ће се пред човјеком опет појавити питање: постоји ли? А ту "докази" немају апсолутну силу, а да и не говоримо о не-високом њиховом достојанству (као што смо видјели). Друга је ствар - слободно самоопредјељење: ту је већ наша одлука, била, и јесте, тврда, и не боји се никаквих сумњи и не тражи никаквих "доказа": "хоћу" - и то је потпуно довољно. А слободна одлука јесте у нашој власти.
Даље. Наше самоопредјељење слободно нас потчињава Богу; тада нас Он благодаћу Својом укрјепљује: то је - неупоредиво са нашом слабошћу. Слава и хвала Богу и за саму ту слабост: она је та која је побудила потрагу за свемоћном Руком Божијом! У том смислу је и сав Стари Завјет, - како код пагана, тако и код јудеја, - био нешто као дадиља, васпитач дјеце - према благодати Новог Завјета (Јн. 1:1-17; Рим. 1-8 гл.; Гал.;Еф.;Тит.;Јевр.). Не познајеш гријеха - нећеш ни тражити Спаситеља. И тада се вјера подржава даром Божијим (Еф. 2:8). Ми нисмо чврсти; али је зато силна благодат Божије помоћи.
Након што нас Бог узвратно-благодатно укријепи, ми се одајемо у послушање Богу, предајемо се нашој "дадиљи", предајемо се у руке дјетеводитељу Оцу (Гал. 4:1-9), и у том стању остајемо заувијек. И то послушање - слободно и постојано - држи нас у руци Божијој, у уздању у Бога, а не у себе, ни у какве човјечије снаге или умотворине.
Тако се слаже слобода Божија са слободом човјечијом.
Некоме ће се такво слагање учинити чудним, малтене противрјечним, али, у стварности је заиста тако! "Гдје је Дух Господњи, тамо је слобода" (2 Кор. 3:17). "Јер сте ви, браћо, на слободу позвани..." (Гал. 5:13).
А, заправо, слободни нису самовољни, него послушни људи. Слободни су свеци, а не грешници; код нас се, пак, води непрекидна борба за ту, истинску слободу - кроз послушање Богу! Ту се и рјешава вјечни спор: да ли је човјек слободан или не? Да, ми, грешни, не можемо бити слободни, јер наше страсти господаре над нама. И само по мјери ослобађања од њих - расте и слобода наша. Послушни су неупоредиво слободнији од самовољних. А свети су људи слободни - колико је то уопште могуће човјеку. Потпуно слободан, пак, јесте само Бог.
Кратко и просто да се каже: смирење даје слободу. То је - очигледни факат искуства! Горди, пак, је роб себи самом, иако замишља да је баш он слободан. И, смирење је угодно Господу. Оно нас чини слободним.
Зато и вјера јесте смирење, - говори св. Варсунафије Велики. Невјерје, пак, јесте ропство. А људи мисле потпуно супротно. А тако и мора бити.
Како смо се много пута до сада увјерили, наша воља, наше страсти, наше грешне навике и тежње чине од нас робове: робове и у животу и у свијести. Јевреји су мислили да су слободни зато што су потомци Аврама. А Господ им је говорио: "Заиста, заиста вам кажем да је сваки који чини гријех роб гријеху" (Јн. 8:34).
"Није ваљда да не знате да, - пише ап. Павле, - коме се дате за слуге у послушање, слуге сте онога кога слушате..." (Рим. 6:16).
И људи који стреме лажној слободи, "изговарајући надуто пустословље", "обећавају им слободу, а сами су робови тљења; јер, кога ко надвлада, онај му и робује" (2 Петр. 2:18,19). И исти тај ап. Павле још говори да ми некада на ријечима говоримо да смо ми "слободни", а уствари "употребљавају слободу за прикривања зла", а не "као раби Божији" (1 Петр. 2:16).
Навешћемо два примјера. Први и најосновнији - то је Господ Христос. Он је пришао на земљу по добровољном послушању Оцу Својем Небеском: "Ево, идем ... да испуним вољу Твоју, Оче" (Јевр. 10:7,9). И у животу Свом у овом свијету Он је извршавао вољу Оца: "Јер сиђох с неба не да чиним вољу Своју, него вољу Оца Који Ме посла" (Јн. 6:38). Ка томе је позивао и вјерујуће: "Познаћете истину, и истина ће вас ослободити" (Јн. 8:32). А истина је - Сам Христос: "Ако вас дакле Син ослободи, заиста ћете бити слободни" (Јн. 8:36). "Ја сам пут и истина и живот" (Јн. 14:6).
И ми бисмо требали да идемо по истом том путу, истинитом, једином који нас заиста ослобађа.
Други, поражавајући примјер те истине и слободе видимо у Пресветој Дјеви.
Када ју је Арханђел Гаврило обавијестио да ће Се од Ње родити Син и Бог, она је поставила само једно питање: како ће то бити, кад Она мужа не зна? А много је важније и непостижније било питање - како Бог - Дух може да Се оваплоти од Ње? И ипак, без обзира на потпуну непостижност тога, Она му је одговорила:
"Се, раба Господња! Буди мње по слову Твојему!".
Каква вјера! Каква слободна сагласност! Дивно дјело! Ето вам примјера!
Тако и сваки који повјерује у Бога по својој слободној вољи, бива удостојен дивне помоћи Божије: и у вјери, и у животу.
И тај је пут најдостојнији, најпростији, најкраћи и најефикаснији пут вјере.
Наравно, то не значи да сви остали путеви не могу имати значаја: они помажу. Али пут слободног самоопредјељења ка вјери јесте најбољи.
Зато њиме ми и завршавамо наше истраживање о вјери.
Рећи ћемо и ми, са вјером, заједно са апостолима, Господу: "умножи у нама вјеру!" (Лк. 17:15).

[svetosavlje]
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Pročitavši rečenicu koju je napisao Jurivaka pade mi na pamet da otvorim temu baš kao što sam naslov teme glasi "Ako je Bog stvorio ljude samo da bi ga ovi obožavali, onda on nije stvorio ljude nego robove."

Po meni to bi onda značilo apsurdnost slobodne volje koju nam je bog dao.
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš koju verujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj....
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji....
:dntknw:

Pa zavisi na kog boga mislis. Jel na boga stvaraoca ili na ovog zadnjeg pseudoboga koji nas je prepravio i kome se molimo u crkvi.
 
Član
Učlanjen(a)
01.01.2010
Poruka
78
Pročitavši rečenicu koju je napisao Jurivaka pade mi na pamet da otvorim temu baš kao što sam naslov teme glasi "Ako je Bog stvorio ljude samo da bi ga ovi obožavali, onda on nije stvorio ljude nego robove."

Po meni to bi onda značilo apsurdnost slobodne volje koju nam je bog dao.
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš koju verujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj....
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji....

Kakav je to onda bog koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova?Nije li to u suprotnosti sa slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir?
Zamislite da svakodnevno molite tu molitvu.
Kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac? :dntknw:
Bog je prvo stvorio Adama,a od njegovoga rebra Evu i jedino sto nisu smjeli je bilo da uberu plod sa Drveta Mudrosti.Al ona ne izdrža i posluša đavola koji je kroz zmiju govorio i ubra taj plod,nakon čega dobišmo nove zakone za koje smo sami krivi. I u ostalom sigurno je da moraš slušati i poštovati svoje ovozemaljske roditelje kad ti govore šta je dobro,a šta ne.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pročitavši rečenicu koju je napisao Jurivaka pade mi na pamet da otvorim temu baš kao što sam naslov teme glasi "Ako je Bog stvorio ljude samo da bi ga ovi obožavali, onda on nije stvorio ljude nego robove."

Po meni to bi onda značilo apsurdnost slobodne volje koju nam je bog dao.
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš koju verujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj....
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji....

Kakav je to onda bog koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova?Nije li to u suprotnosti sa slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir?
Zamislite da svakodnevno molite tu molitvu.
Kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac? :dntknw:


Zasto je neko rob, ako nekoga postuje i slavi. Po tebi ispade da sam ja rob svoga oca i majke zato sto ih postujem, volim i radim ono sto mi oni kazu... Kod Boga imas potpunu slobodu on ti nista ne zabranjuje, cak stavise daje ti da biras...

ovo da nalaze da se molis je toliko, da izvinis, prostacki receno, jer nisu li apostoli trazili da ih Isus nauci da se mole, znaci Nije On nikoga terao da se moli nego su Njega pitali kako da se mole.

Molitva nije nikakva kazna to je kako bi upokojeni Patrijarh u svoje vreme znao reci to je obracanje Bogu, takodje je govorio zalosna je porodica u kojoj sinovi nemaju sta ocu kazati.

"Da bude volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji" ko zna bolje od Svevisnjega sta je dobro, a sta lose... Ne kaze On ovo radi sebe vec radi nas ljudi da nam bude lepo na ovom svetu, jer sta mislis dali ima i najmanjeg zla u Carstvu Bozijem.


Umesto sto svaki dan trazite nesto zasta cete Ga, osporavati i kinjiti, pogledajte koliko nam je lepih stvari od Svevisnjega, a onda pogledajte kakvi smo mi ljudi i kako se ophodimo prema njemu? Zapitaj se da li bi bilo siromasnih, gladnih, zednih, bosih i td. kada bi svi ziveli kako nas je Isus Hristos ucio...


Kada sam dosao na ovaj sajt, prvo sto mi je zapalo za oko jeste podforum religija, pomislih super mocicu sa drugima da utvrdjujem veru jedva sam cekao da se registrujem i da krenem sa dopisivanjem. A onda se desila potpuna suprotnost, za ovo vremena koliko sam uclanjen ne znam da li je bila ijedna tema u kojo je ucestvovalo 5 pravih pravoslavaca i da li je ijedna aktivna tema bila o hvali Boga, sve same ateisticke teme u kojoj ljudi samo kukaju na Boga... Sve same neverne Tome nebi li kako sebe ubedili da ne postoji Bog... Izvini sto je u tvojoj temi, ali negde sam morao postaviti...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.01.2010
Poruka
78
Zasto je neko rob, ako nekoga postuje i slavi. Po tebi ispade da sam ja rob svoga oca i majke zato sto ih postujem, volim i radim ono sto mi oni kazu... Kod Boga imas potpunu slobodu on ti nista ne zabranjuje, cak stavise daje ti da biras...

ovo da nalaze da se molis je toliko, da izvinis, prostacki receno, jer nisu li apostoli trazili da ih Isus nauci da se mole, znaci Nije On nikoga terao da se moli nego su Njega pitali kako da se mole.

Molitva nije nikakva kazna to je kako bi upokojeni Patrijarh u svoje vreme znao reci to je obracanje Bogu, takodje je govorio zalosna je porodica u kojoj sinovi nemaju sta ocu kazati.

"Da bude volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji" ko zna bolje od Svevisnjega sta je dobro, a sta lose... Ne kaze On ovo radi sebe vec radi nas ljudi da nam bude lepo na ovom svetu, jer sta mislis dali ima i najmanjeg zla u Carstvu Bozijem.


Umesto sto svaki dan trazite nesto zasta cete Ga, osporavati i kinjiti, pogledajte koliko nam je lepih stvari od Svevisnjega, a onda pogledajte kakvi smo mi ljudi i kako se ophodimo prema njemu? Zapitaj se da li bi bilo siromasnih, gladnih, zednih, bosih i td. kada bi svi ziveli kako nas je Isus Hristos ucio...


Kada sam dosao na ovaj sajt, prvo sto mi je zapalo za oko jeste podforum religija, pomislih super mocicu sa drugima da utvrdjujem veru jedva sam cekao da se registrujem i da krenem sa dopisivanjem. A onda se desila potpuna suprotnost, za ovo vremena koliko sam uclanjen ne znam da li je bila ijedna tema u kojo je ucestvovalo 5 pravih pravoslavaca i da li je ijedna aktivna tema bila o hvali Boga, sve same ateisticke teme u kojoj ljudi samo kukaju na Boga... Sve same neverne Tome nebi li kako sebe ubedili da ne postoji Bog... Izvini sto je u tvojoj temi, ali negde sam morao postaviti...
Kolega,nemoj da se nerviraš.Ima nas koji vjerujemo samo moraš znati da to ne smiješ javno da ispoljavaš,jer to je hvala,a to je u bibliji apostrofirano kao grijeh.Vjera se ne dokazuje na način koliko galamim i vičem,nego dijelima svojim.Sve nas bog prati i nema tu pretvaranja.Kad dođe momenat,svi ćemo mi na sud pred njega.E sad on nam je dao izbor,a naše je da izaberemo kojim putem da krenemo_On nas ne tjera,a slažem se da kad bi svi živjeli po postulatima jevanđeja nebi bilo gladnih i ostalo.Samo moraš znati da u otkrovenju Jovanovom piše da će biti armagedon(niko nezna kad osim Boga) i tako da je sigurno da se većina naroda na planeti neće promjenuti.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ne nerviram se, ali nekako mi je sve ovo trulo... Nisam se nijednom pohvalio da sam Pravoslavac, pa cak ni vernik. Mislim da ne terba da se hvalimo kakvi smo po pitanju vere, ali da treba da je sirimo i da izvedemo na pravi put one koji su skrenuli sa njega, naravno da bi tako nesto cinili trebamo prvo pogledati na kom smo mi putu... Znam da je ne moguce cela planeta da se promeni, ali promeni li se pa makar i 1 ja bih bio jako zadovoljan.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Zasto je neko rob, ako nekoga postuje i slavi. Po tebi ispade da sam ja rob svoga oca i majke zato sto ih postujem, volim i radim ono sto mi oni kazu... Kod Boga imas potpunu slobodu on ti nista ne zabranjuje, cak stavise daje ti da biras...

ovo da nalaze da se molis je toliko, da izvinis, prostacki receno, jer nisu li apostoli trazili da ih Isus nauci da se mole, znaci Nije On nikoga terao da se moli nego su Njega pitali kako da se mole.

Molitva nije nikakva kazna to je kako bi upokojeni Patrijarh u svoje vreme znao reci to je obracanje Bogu, takodje je govorio zalosna je porodica u kojoj sinovi nemaju sta ocu kazati.

"Da bude volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji" ko zna bolje od Svevisnjega sta je dobro, a sta lose... Ne kaze On ovo radi sebe vec radi nas ljudi da nam bude lepo na ovom svetu, jer sta mislis dali ima i najmanjeg zla u Carstvu Bozijem.


Umesto sto svaki dan trazite nesto zasta cete Ga, osporavati i kinjiti, pogledajte koliko nam je lepih stvari od Svevisnjega, a onda pogledajte kakvi smo mi ljudi i kako se ophodimo prema njemu? Zapitaj se da li bi bilo siromasnih, gladnih, zednih, bosih i td. kada bi svi ziveli kako nas je Isus Hristos ucio...


Kada sam dosao na ovaj sajt, prvo sto mi je zapalo za oko jeste podforum religija, pomislih super mocicu sa drugima da utvrdjujem veru jedva sam cekao da se registrujem i da krenem sa dopisivanjem. A onda se desila potpuna suprotnost, za ovo vremena koliko sam uclanjen ne znam da li je bila ijedna tema u kojo je ucestvovalo 5 pravih pravoslavaca i da li je ijedna aktivna tema bila o hvali Boga, sve same ateisticke teme u kojoj ljudi samo kukaju na Boga... Sve same neverne Tome nebi li kako sebe ubedili da ne postoji Bog... Izvini sto je u tvojoj temi, ali negde sam morao postaviti...

Znaci, kada si video forum, ziveo si u iluziji da ce ovde biti puno tvojih istomisljenika....a onda kada si konacno krenuo da pises, susreo si se sa realnom situacijom???!!!! Vidis, ceo zivot ti je zivot u iluziji...samo treba da se desi nesto da bi ti to uvideo, kao ovo ovde sada....samo sto je ovo sitna stvar da bi video nesto dublje.
Slazem se sa tobom da nam je sve dato ovde i sada da bi bili srecni i da nije potrebno zahtevati nista vise...ali se ne slazem sa tobom da je neophodno ubedjivati sebe u nepostojanje Boga. Da bi shvatio da Bog ne postoji, ne treba ti nista vise nego li tvoj licni razum kojim ces istraziti svet oko sebe. Moze ti pomoci malo i nauka.....
 
Natrag
Top