LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A ako je temperament pretezno urodjena osobina ( bar sam tako citala ) a afektivno ponasanje se najcesce stice, izmedju ostalog kroz vec pomenute okolnosti... Zasto se onda temperament i afektivno ponasanje cesto povezuju? ;)
Kako misliš da se afektivno ponašanje stiče? Osoba sklona afektivnom ponašanju, ne radi to zbog toga što je tako naučila, nego što je takvog karaktera, a karakter se ne stiče, zar ne? On je, uglavnom, urođen. Mislim da je ispravno povezivati afekt i temperament i da su kolerici mnogo skloniji afektu, nego flegmani. To je posve razmljivo, jer se u prvom slučaju osjećanja javljaju brzo i jaka su, dok se kod flegmantika osjećanja javljaju sporo i slaba su.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kako misliš da se afektivno ponašanje stiče? Osoba sklona afektivnom ponašanju, ne radi to zbog toga što je tako naučila, nego što je takvog karaktera, a karakter se ne stiče, zar ne? On je, uglavnom, urođen. Mislim da je ispravno povezivati afekt i temperament i da su kolerici mnogo skloniji afektu, nego flegmani. To je posve razmljivo, jer se u prvom slučaju osjećanja javljaju brzo i jaka su, dok se kod flegmantika osjećanja javljaju sporo i slaba su.

Rekla sam u prethodnom postu da se cesto stice sto si i ti na neki nacin potvrdio komentarom da je oponasanje roditelja normalno. I ne bih se slozila da je karakter urodjen vec da je skup vise odlika licnosti ( niko nije rodjen kao vec formirana licnost, samo imamo razlicite predispozicije kakvi cemo biti ) koje se kasnije formiraju pod raznim okolnostima. ;)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Rekla sam u prethodnom postu da se cesto stice sto si i ti na neki nacin potvrdio komentarom da je oponasanje roditelja normalno. I ne bih se slozila da je karakter urodjen vec da je skup vise odlika licnosti ( niko nije rodjen kao vec formirana licnost, samo imamo razlicite predispozicije kakvi cemo biti ) koje se kasnije formiraju pod raznim okolnostima. ;)
Pa, valjda mi ovdje govorimo o ponašanju odraslih osoba a ne djece? Ja jesam rekao da djeca vole i najčešće oponašaju roditelje, ali samo dok su djeca. A ja se ne bih složio sa tobom da se karakter uči. Osnove karaktera se rađaju sa čovjekom. Nisu, naravno isključene njegove sitne korekcije pod uticajem vaspitanja i sredine, štaviše one postoje, ali osnove urođenog karaktera ne mijenjaju u značajnoj mjeri.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Znam o cemu govorimo, uzela sam primer kako mislim da afektno ponasanje moze, naravno ne samo zbog toga, kasnije da nastane, tako sam i napisala u jednom postu.

"Ali zasto je onda cesta pojava da deca, ciji su roditelji skloni afektivnom ponasanju, kasnije takodje se ponasaju afektivno?"

Ok, jos samo jedno pitanje. Sta je po tebi urodjeni karakter? Pre nego isto pitas mene, nemam pojma jer smatram da karakter nije urodjen.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro da si me to pitala, da ne ostane nedorečeno. Kada kažem, u ovom slučaju, urođeni karakter, ne mislim bukvalno na samo ono što se formira u fetusu, nego i na različite uticaje i stadijume u razvoju libida koji se dešavaju u najranijem djetinjstvu (koje dijete i ne zapamti) i u kombinaciji sa emocionalnim sklopom, kasnije čine karakter, odnosno, strogo obilježje ličnosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
ne mislim bukvalno na samo ono što se formira u fetusu, nego i na različite uticaje i stadijume u razvoju libida koji se dešavaju u najranijem djetinjstvu (koje dijete i ne zapamti) i u kombinaciji sa emocionalnim sklopom, kasnije čine karakter, odnosno, strogo obilježje ličnosti.

Dakle, nije urodjen :D. Kako moze biti urodjeno nesto sto se formira kasnije, kroz zivot? ;)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dakle, nije urodjen :D. Kako moze biti urodjeno nesto sto se formira kasnije, kroz zivot? ;)
Dakle, jeste urođen:D Ništa se značajno u pogledu karaktera ne formira "kasnije kroz život", niti sam to rekao. Sve, ili, uglavnom sve što određuje karakter neke ličnosti, formira se u vrijeme koga se "ličnost" i ne sjeća - najvažniji dio se rađa sa ličnošću, a to je njezin emocionalni sklop, a libido, koji je po Frojdu "ogovoran" za pshičku stranu ličnosti, "odradi" svoje u vrijeme koga se ličnost po pravilu i ne sjeća.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dakle, jeste urođen:D Ništa se značajno u pogledu karaktera ne formira "kasnije kroz život", niti sam to rekao. Sve, ili, uglavnom sve što određuje karakter neke ličnosti, formira se u vrijeme koga se "ličnost" i ne sjeća - najvažniji dio se rađa sa ličnošću, a to je njezin emocionalni sklop, a libido, koji je po Frojdu "ogovoran" za pshičku stranu ličnosti, "odradi" svoje u vrijeme koga se ličnost po pravilu i ne sjeća.

DakleM, radja se ali nije urodjen :D
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
1. Da li ste ’’afektna’’ osoba?
Otprilike :)

2. Koliko često vam se dešava da u afektu kažete/uradite nešto što u tom trenutku niste želeli/mislil?
Ne, tako često yes3

3. Kako se osećate u tom trenutku?
Kako-kad, možda na kratko nervozno ali sve to prođe yes3

4. A, kako se osećate nakon toga?
S obzirom na staloženost koja dolazi sa godinama tako se i stvari brzo vraćaju u normalu yes3


Afekt i afektno ponašanje su u velikoj meri urođeni a kojoj meri će imati svoju konstatnost, mislim da dosta toga zavisi od prvih nekoliko godina života i ponašanje roditelja odnosno drugih odraslih osoba sa kojima dete provodi dosta vremena. Nije tu reč o vaspitanju već o tome kako dete doživljava ono što će kasnije znati da se zove afektno ponašanje i kako to oseća. Ako je to izraženo kod odraslih i usmereno na dete, kod njega će izazvati negativne emocije, što u kombinaciji sa čitavim emotivnim sklopom kasnije, vrlo verovatno stvara podlogu, da sada odrasla osoba, bude sklona takvom ponašanju.
 
Natrag
Top